Jojova 6045

Moderátor: Lukashil

Zpráva
Autor
jojo7011
Příspěvky: 1072
Registrován: sob srp 19, 2017 10:36 am
Bydliště: Michalovce

Re: Jojova 6045

#121 Nový příspěvek od jojo7011 »

Tak po 3 a pol mesiacnom cakani som sa predsa len dockal a nakladac je uz skoro mesiac doma. Popravde povedane uz som ani neveril, ze z toho nieco bude a uz som spekuloval ze si po neho nakoniec zajdem k Psonkom sam. Nato, ze predajca s pociatku tvrdil, ze je ihned k odberu som sa ale nacakal. Je pravda, ze cele to sa to zadrhlo koly tomu, ze som trval na podviazani pre hydrostaticke riadenie. Po cakani, zmatkoch, ked Poliak 2x poslal dealerovi zle podviazanie ktore bolo urcene na Proximu, preto bol vyloznik na tej fotke bol tak nizko. Ako kompenzaciu, ze som cakal tak dlho mi predajca neuctoval dopravu. Cize som nejakych cca. 150 ecok usetril. Je to Polsky nakladac Spaw-Met Solid 500 Strong. Patri to asi medzi to naj co Polska produkcia ponuka ako napr. Hydrometal, Spaw-Met a Metal- Fach ( ten dokonca montuju do prvovyroby v Zetore ako lacnejsiu alternativu oproti Ålö ). Zaistovanie vyloznika o stlpnice podviazania je na paku s klinom. Je to vlastne nedokonala kopia systemu zaistenia od firmy Stoll. Aj hydraulicky rozvadzac je velmi podobny tomu aky maju nakladace Stoll. Je to Taliansky Walvoil. Dielenske spracovanie ako aj konstrukcia vyloznika a podviazania su na celkom slusnej urovni. Samozrejme, ze nakladac ma aj urcite nedokonalosti no v tejto cenovej kategorii si myslim, ze je to dobry kup. Farba bude asi komaxit prevdepodobne. Neskor dodam fotky z montaze.

Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

ObrázekObrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek

Uživatelský avatar
Vinea 30Hp Comfort
Příspěvky: 3585
Registrován: pát úno 13, 2009 2:52 pm
Bydliště: okr.Prostějov

Re: Jojova 6045

#122 Nový příspěvek od Vinea 30Hp Comfort »

Tak ať dobře slouží ;-)
ZETOR 5211

jojo7011
Příspěvky: 1072
Registrován: sob srp 19, 2017 10:36 am
Bydliště: Michalovce

Re: Jojova 6045

#123 Nový příspěvek od jojo7011 »

Kedze som odkazany na denne svetlo a rozmary pocasia, tak som na nic necakal a este som sa snazil vyuzit posledny slnecny vikend. Hned som sa teda vrhol do montaze podviazania. Takze najprv som zistoval ze co a ako. Prve sklamanie nastalo, ked som zistil, ze na prednej vani nemozem nechat ramcek na zavazia pod vanu a bandasky. Predajca mi spociatku tvrdil, ze na podviazanie pre posilovac sa ramcek namontovat musi a na podviazanie pre hydrostaticke riadenie sa moze a tiez nemusi namontovat. Zacal som teda rozmeriavat roztec upinacich kaps na vylozniku co bolo presne 1035mm z vnutornych stran tych vonkajsich plechov. Kedze na traktore som to nemal ako ako presne zmerat a podla mojich nepresnych merani a vypoctov mi to vychadzalo tak vseliak, tak som zavolal predajcovi a on mi zmeral vonkajsiu roztec stlpnic na jeho traktore na ktorom ma rovnaky nakladac. Poledal mi, ze on na prednej vani ramcek na zavazia nema a ze roztec stlpnic z vonkajsich stran ma 1025mm. Hned bolo jasne, ze ramcek musi ist prec. Co ma pomerne dost nasralo, kedze na toto som sa predajcu vyslovene pytal, pretoze koly orbe ( taham 5x30ku pluh ) potrebujem dotazit predok na max. Teraz tam mozem zavesit akurat tak holy muzsky pohlavny organ ( slusne povedane ) :vztek: Ramcek na buduci rok v lete prerobim, tak aby sa dal namontovat z vonku na podviazanie. Budem na neho moct navesat aspon bandasky.
Traktor som postavil na ulicu, vytiahol zirafu ( hydraulicky jerab na koleckach ), s kamaratom som prinesol tie dva velke tazke kusy podviazania so stlpnicami pre upnutie vyloznika. Z prednej vane som teda odmontoval ramcek na zavazia, precistil vsetky zavity v otvoroch, ocistil dosadacie plochy a namastil sruby grafitom.

Obrázek Obrázek

Do montaze stlpnic som sa iniciativne pustil sam, ale kyvalo sa mi to nekontrolovatelne kade tade. Po chvili som to vzdal a znovu poprosil o asistenciu kamarata. A potom to uz islo raz dva. Vsetky diery vypalkov podviazania pasovali presne na otvori v traktore a montaz celeho podviazania zabrala doslova chvilku. Moznoze cca. dva hodiny, mozno ani nie tolko. Fakt to bola rychlovka, islo to ako po masle. Bol som milo prekvapeny.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Ako je vidiet podviazanie je naozaj navrhnute dost precizne a je tam dostatok priestoru ku vsetkym komponentom motora. K olejovej mierke je pristup bez akychkolvek obmedzeni, nasrubovat hadicu na dofukovanie kolies som do vyrovnavaca tlaku zatial neskusal, no podla vsetkeho by sa to malo dat spravit aj ked asi trochu stazene pravdepodobne.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Nakoniec sa ale objavil jeden velmi vazny problem. Totizto, ked som namontoval tu priecnu spodnu vyztuhu co spojuje lavu a pravu stranu podviazania navzajom tak som zistil ze je tam velka medzera, ale zavity na srubach mi v pohode dostali tak som to dotiahol. Lenze tym padom mi spodok stlpnic stiahlo k sebe a vrch roztiahlo od seba. Ked som zmeral vonkajsiu roztec stlpnic, tak medzi nimi bola vzdialenost 1034mm. Co zakonite do kapsiciek vyloznika s roztecou 1035mm by len velmi tazko vliezlo. Volal som predajcovi, ze to proste nepasuje, potom ze on mi da spravit tu novu vystuhu, alebo ze vezme nakladac spat a vrati mi peniaze a kdeake varianty stres, chaos, panika. Nakoniec som nakreslil a dal vypalit distancne podlozky.
Medzi tym ako som cakal za vypalkami som sa pustil do upravy praveho predneho blatnika, pretoze hned bolo zrejme, ze bude kolidovat s podviazanim. Rozhodol som sa, ze ho upravim presne zrkadlovo ako je na lavej starne ( ten vyrez s gumou ). Objednal som teda gumu a pustil sa do merania, znacenia, rezania, vrtania a farbenia.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek

Vybral som sa k potoku na tejtes ( umelo nasypany val pre navysenie koryta rieky ). Vykrutil som plny rejd do prava a opatrne krizom nabehol kolesom na tejtes, tak aby prekrizilo prednu napravu na doraz. Ako som zistil ani ten vyrez s gumou nestaci a aj tak sa blatnik dotkne o stlpnicu, ale kedze je tym vyrezom zoslabeny, tak tolko na ten moment preperuje bez trvalej deformacie. Na lavej strane je to OK, tam sa dotke iba ta guma. Tymto sa chcem predajcovy nakladaca ospravedlnit, pretoze som mu skalopevne presvedceny tvrdil, ze mam originalnu sadu hydrostatickeho riadenia a ze mam rovnaky rejd do obidvoch stran. Co samozrejme nieje pravda ako som sa mohol presvedcit. Este raz sa ospravedlnujem, mylil som sa.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Neskor dosli vypalky podloziek. Dal som vypalit 2ks 4mm hrube a 2ks 5mm hrube podlozky, reku uvidim jak mi to tam vijde, nejak ich skombinujem podla potreby. No to sa uz pocasie vyrazne zhorsilo. Zacalo prsat a poriadne sa ochladilo. Tak som si povedal, ze uz nic, pokracovanie bude na buduci rok na jar. Ale ozval sa mi jeden kamarat, ze potrebuje s niecim pomoct a na protisluzbu mi poskytol jeho dielnu, ze si tam mozem dat traktor a robit si na nom co potrebujem. Tak to bol luxus. Sucho, fajne teplucko, svetlo, rovna podlaha proste parada, nie ako doteraz pred domom na ulici, alebo na trave vo dvore. Tak som tu priecnu vyztuhu nakoniec nahodil aj so vsetkymi styroma podlozkami co som dal vypalit. Dokopy som vypodlozil 18mm a pevne verim, ze keby som dal vypalit rovno 2ks 10tky podlozky aj tie by som tam nejak nastruhal namiesto tych styroch co su tam teraz. Vysledok je uspokojivy, kedze roztec medzi vonkajsimi stranami stlpnic je teraz 1021mm ( uplne idealne by bolo 1015 az 1020 mm ).

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Uživatelský avatar
sita
Příspěvky: 1174
Registrován: pát bře 13, 2009 3:10 pm
Bydliště: Křemže

Re: Jojova 6045

#124 Nový příspěvek od sita »

Pekne sis maknul, cista prace!
Ten celni nakladac vypada dobre, mam par postrehu:
Ty vypaleny podlozky jsi nechal hned nazinkovat?
To podvazani nema kotveni na trubku kabiny?
Jinak k tem blatnikum: prijde mi, ze mas ty drzaky prihnuty prilis k traktoru. Taky mam kola na uzko a drzaky jsme pri montazi podvazani prihybali tak, aby to bylo co nejvic ke kolu, tady je to trochu videt:http://stroje.zetory.cz/?img=ph.JPG.

jojo7011
Příspěvky: 1072
Registrován: sob srp 19, 2017 10:36 am
Bydliště: Michalovce

Re: Jojova 6045

#125 Nový příspěvek od jojo7011 »

Kolesa nemam na uzko. Traktor som uz kupil s otocenymi diskami, len su nasruboavne zo zadu ruzice, tak preto traktor stoji mierne na siroko. Kolesa vykukuju cca. 50mm s pod blatnikov. Teraz mam rozchod kolies 1950mm aspon co som meral. Nakoniec je dobre, ze su tak trochu na sirsie, lebo keby boli klasicky na uzko, tak minimalne na pravej strane by sipi na 100% skrtali o podviazanie ( vid. foto )
Tie podlozky som dal naschval vypalit z nerezu aby som ich nemusel osetrovat. Ked budem mat chut tak dam este vypalit 2ks po 10mm a prehodim to aby bola na kazdej strane 1 podlozka co bude robit dohromady 20mm.

jojo7011
Příspěvky: 1072
Registrován: sob srp 19, 2017 10:36 am
Bydliště: Michalovce

Re: Jojova 6045

#126 Nový příspěvek od jojo7011 »

A este som zabudol, ze podviazanie nieje pripevnene o nosne rury kabiny, ale do zadu na skrinu rozvodovky o nohavice portalov. Su tam prisrubovne take ladvinky na 4roch srubach vid. foto v prispevku vyssie. Je to dost pevne aj ked tie naohybane U-cka z 6mm materialu vo mne najprv nevzbudzovali prilis doveru, no ked som do praveho z nich neskor potreboval navrtat diery aby som mohol prestrcit ritteny na prichytenie hadic, tak som zistil ze to bude asi nejaky Hardox, alebo nieco podovne. Bolo to tvrde, nedaj boze dovrtat, tie diery. Trvalo mi to dost dlho a zapotil som sa riadne. Takze ziadne blato to nebude.

Uživatelský avatar
sita
Příspěvky: 1174
Registrován: pát bře 13, 2009 3:10 pm
Bydliště: Křemže

Re: Jojova 6045

#127 Nový příspěvek od sita »

Vzadu uchyceni jsem si vsiml, to je klasika, ale byl jsem zvyklej i na uchyceni na tu stredovou trubku... Ale je fakt, ze se s tim asi prestalo, protoze napr. novy Quicke nakladace pro Proximy uz to taky uprostred upevneny nemaji. Tak at ti to slouzi, tesim se na fotky s nandanym vyloznikem 8)

Uživatelský avatar
sita
Příspěvky: 1174
Registrován: pát bře 13, 2009 3:10 pm
Bydliště: Křemže

Re: Jojova 6045

#128 Nový příspěvek od sita »

Já mám kola na úzko a držák blatniku upraveny takto. Upravovali jsme i ty spodní trubky, ale to jsem nefotil... https://share.icloud.com/photos/0stvMl9 ... jjxSe9xnAw
Teď už s podVazanim při zataceni problém neni.

jojo7011
Příspěvky: 1072
Registrován: sob srp 19, 2017 10:36 am
Bydliště: Michalovce

Re: Jojova 6045

#129 Nový příspěvek od jojo7011 »

Neje uz moc na tesno pri kolese?

Uživatelský avatar
sita
Příspěvky: 1174
Registrován: pát bře 13, 2009 3:10 pm
Bydliště: Křemže

Re: Jojova 6045

#130 Nový příspěvek od sita »

Zatím s tím problémy nejsou, je fakt ze tenhle traktor je takovej sváteční, snažím se vyjizdet jen za sucha. Ale víc už Ti nechci zabírat tvoje zajímavé vlákno...

jojo7011
Příspěvky: 1072
Registrován: sob srp 19, 2017 10:36 am
Bydliště: Michalovce

Re: Jojova 6045

#131 Nový příspěvek od jojo7011 »

Mi nezaberas vlakno. Rad sa necham inspirovat. Vdaka sa prinosnu diskusiu. Rad okukam nieco nove. Moj traktor je stary crep, furt sa nieco sere a uz ma to popravde nebavi sa v nom stale vrtat. Prakticky cele leto som stravil pri traktore / pod traktorom. Uz mi z neho ide na zvracanie. Ale na druhej strane je to univerzalny pomocnik na nezaplatenie a tazko by som bez neho vedel predstavit zivot.

jojo7011
Příspěvky: 1072
Registrován: sob srp 19, 2017 10:36 am
Bydliště: Michalovce

Re: Jojova 6045

#132 Nový příspěvek od jojo7011 »

Po veceroch som sa pustil do skompletovania hydraulickeho rozvadzaca a joysticku. Cize vysrubovat vsetky stuple zalozit tesnenia a nasrubovat vsuvky a rychlospojky. Zalozit lanka z bowbenov do joysticku, otocit hlavicu paky joysticku o 90° nakoniec premastit a zalozit lanka do rozvadzaca.

ObrázekObrázek Obrázek Obrázek

Obrázek

Povodny drziak hydraulickeho rozvadzaca bol uplne na kokot. Nepasovala roztec dier a ani diera pre zasuvku k el. vyhybke na 3tiu funkciu. Rozhodol som sa teda nakreslit a nechat si vypalit svoj vlastny drziak, ale uplne inac ako bol ten povodny nezmysel. Trochu kreslenia, tyzden cakania za vypalkamy, trochu zvarania, vrtania a rezanbia zavitov a bolo to.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek

Takto nejak vyzera hotovy drziak hydraulickeho rozvadzaca.

Obrázek

Nasledovalo primaranie a uprava hadic podla potreby. Zapojenie tlakovych hadic P a N, zapojenie 0-ky ( T ) do horneho veka prevodovky, osadenie joysticku do kabiny, natiahnutie a zapojenie kablov k el. vyhybke a nakoniec to vsetko poprichycovat ritenamy aby to drzalo na svojom mieste. S vrtanim dier do Ucka podviazania som sa riadne zabavil. Asi to bude nejaky Hardox, alebo nieco podobne neviem, lebo navrtat tych zopar dier pre prevlecenie ritenov mi trvalo doslova celu vecnost.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

A takto vyzera hotova montoza hydraulickeho rozvadzaca s joystickom.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

red.bill
Příspěvky: 2071
Registrován: čtv led 25, 2018 12:16 pm
Bydliště: Jilemnice

Re: Jojova 6045

#133 Nový příspěvek od red.bill »

Ty hadice od toho víka, to je tak akorát na urvání. Sice nemám čelňák ale vyvázal jsem je nahoru k vzduchový trubce. Původně to bylo úplně jinak ale vypekli mě s bowdenem tak jsem to musel předělat.

jojo7011
Příspěvky: 1072
Registrován: sob srp 19, 2017 10:36 am
Bydliště: Michalovce

Re: Jojova 6045

#134 Nový příspěvek od jojo7011 »

Vdaka za radu. To ma vobec nenapadlo. Zatial to necham tak, ale ak by sa mi ich podarilo urvat, tak to prerobim.

red.bill
Příspěvky: 2071
Registrován: čtv led 25, 2018 12:16 pm
Bydliště: Jilemnice

Re: Jojova 6045

#135 Nový příspěvek od red.bill »

Nevím k čemu ho hodláš využívat, ale stačí když ti blbě projde větev pod traktorem a je to hotový. Dutej šroub toho moc nevydrží. Když to půjde podél rozvodovky nahoru přeci jen je šance na uváznutí menší. Já na tom původně zaslepeným kanálu mám 45°koleno a nejkratší cestou ke spoji převodovky s rozvodovkou v tom místě jdou hadice nahoru k vzduchový trubce. Do budoucna plánuju udělat přes to napojení na víku nějaký krycí plech. Občas se s traktorem jezdí v lese.

Odpovědět

Zpět na „Zetor 5011-7045“