Lukášův Zetor Super

Moderátor: Lukashil

Zpráva
Autor
LukášL
Příspěvky: 26
Registrován: pát srp 22, 2014 7:53 pm
Bydliště: Pelhřimov

Lukášův Zetor Super

#1 Nový příspěvek od LukášL »

Zdravím všechny supráky. Stal jsem se novým majitelem Supra 35 s motorem 50. Zatím mám zkušenosti jenom se zetorem 25K, se kterým leta jezdím do lesa a v posledních dvou letech prošel kompletní repasí, nejprve kompletní GO motoru a potom zbytek traktoru. To vrtání se v traktoru mě docela chytlo a tento koníček a zároveň potřeba silnějšího traktoru mě vedla k tomu, že jsem začal koukat po Supru. Koupil jsem teda kousek, na kterém byla nedokončena repase, ale ze zdrav. důvodů to pán nedodělal. Koupil jsem to ve stavu, že to jezdilo, nebyly tam žádné plechy, kabina ani rám a nebyla tam žádná elektrika. Všechny plechy, skla, kabina, rám, prostě veškerý zbytek traktoru jsem k tomu dostal v laku (mimo kabiny), jen to zkompletovat a udělat elektriku. Motor, převodovka, předloha, prostě všechno poctivě zgenerálkováno.
Dodělávám to ve stejném duchu, jak to začal dělat předchozí majitel. Narazil jsem na problém, potřebuju radu zkušených supráků. Jedná se o předehřev vody. Mám ho v pětadvacítce a je to v zimě perfektní.
A teď ke zmíněnému problému. Udělal jsem si šachtu na tělísko a zabudoval to mezi spodní vývod z chladiče a vodní pumpu. (jen upřesním, že je tam padesátkové chlazení, tedy bez malého okruhu). Stalo se to, že jsem to namontoval, nalil fridex a zapnul. Začalo v tom hned chrastit, tak jsem se od toho vzdálil, ovšem po pěti minutách se z traktoru hulilo, šachta na těleso byla totálně rozpálená, uvnitř šachty to vařilo, probublávalo to do chladiče a gumové těsnění tělíska totálně seškvařené. Do motoru nešla ani mrť. Tak a kde je chyba? Mám tam termostat. Je v něm dírka. Já si myslím, že jsem to měl po nalití nastartovat a vyzkoušet těleso až potom, kdy byl systém dobře odvzdušněn. Mám totiž podezření, že mi někde zůstala vzduchová kapsa a ta zabránila cirkulaci do motoru a tím se to uvařilo. Na veteránfóru mi chlapi psali, že to fungovat nebude, že tam nemůžu mít termostat, že ta malá dírka v něm nestačí pro vznik cirkulace. Jak to teda je? Já si říkám, že i tak by teplá voda do motoru přes pumpu nastoupat mohla, nebo se pletu? Prosím vás, určitě to někdo máte. Jak to máte uděláno? Z traktoru termostat vyndávat nechci, rozhodně ho nechci zmařit tím, že bude jezdit podchlazený. Poraďte mi prosím, jestli byl můj problém opravdu ve vzduchové kapse, nebo jestli to fakt s termostatem fungovat nebude. Taky si říkám, jestli by tam nepomohlo udělat nějakou hadičku, která by pomohla cirkulaci. Když jsem vyráběl šachtu, udělal jsem tam zaslepený vývod se závitem M10, kdyby to bylo kvůli něčemu potřeba, tak jestli bych tam neměl dát hadičku a někde ji napojit, třeba místo výpustného kohoutu na bloku. Nevím, jsem bezradnej, jak to máte vy? Díky. Taky až budu mít nějaké fotky, dám je sem.

Pepánek
Příspěvky: 298
Registrován: pát led 20, 2012 10:41 pm
Bydliště: Bystřice nad Pernšte

Re: Lukášův Zetor Super

#2 Nový příspěvek od Pepánek »

Zdravím.Osobně předehřev na supru nemám,ale myslím si že ta teplá voda neprojde přes vodní pumpu.Jestli se pletu určitě mě někdo opraví.Chtěl bych dát taky předehřev,ale někam rovnou do bloku motoru jako mají novější motory.Nemáte to někdo udělaný?

bigles
Příspěvky: 1949
Registrován: stř pro 24, 2008 11:34 am
Bydliště: Štěpánov nad Svratko
Kontaktovat uživatele:

Re: Lukášův Zetor Super

#3 Nový příspěvek od bigles »

Já mám ohřev stejně jak ty pod tou pumpou, naposledy jsem ho použil když jsem neměl termostat a fungovalo to perfektně, ale od lonskeho jara jsem si to předělal na termostat, mam velky a maly okruh, a ohřev jsem nezkoušel ale věřim tomu že to udělá to samé co tobě, jak si vzpomenu zkusím to zapojit jak se to bude chovat

LukášL
Příspěvky: 26
Registrován: pát srp 22, 2014 7:53 pm
Bydliště: Pelhřimov

Re: Lukášův Zetor Super

#4 Nový příspěvek od LukášL »

Třeba ti trochu pomůže cirkulace alespoň v malém okruhu, ikdyž ten ohřev je vlastně mimo tento malý okruh. Uvidíme. Chlapi, nikdo nemá s ohřevem mezi chladičem a vodní pumpou a zároveň namontovaným termostatem zkušenosti? Těch předehřevů v tomto místě je na fotkách vidět spousta, tak si říkám, jestli všichni ti, co to mají, mají zároveň vyndanej termostat. Poradte prosím, jak to kdo máte. Dík.

tři supři
Příspěvky: 99
Registrován: sob úno 14, 2015 7:41 pm
Bydliště: Plzeň-jih

Re: Lukášův Zetor Super

#5 Nový příspěvek od tři supři »

Osobně nemám s namontovaným termostatem dobré zkušenosti, pokud je zima a jezdíš na vodu, dokáže i při zatažené dečce chladič zamrznout, pokud traktor dělá lehčí práce a nedostane záhul, aby se pořádně ohřál. Kdysi jsem s velkou slávou namontoval jeden funkční termostat a po takovéto zkušenosti a po zkušenosti, že dírka v klapce nepropustí vodu cirkulovat v okruhu po namontování ohřívače, jsem ho zase v klidu vyhodil. Ohřívač mám klasicky mezi spodním vývodem chladiče a pumpou. Počítej s tím, že ohřát těch 20litrů bude chvíli trvat. Zrovna dnes, při odpolední teplotě okolo -5 trvalo ohřátí hlav na příjemnou teplotu dvě hodiny - chladič byl sotva vlažný.

LukášL
Příspěvky: 26
Registrován: pát srp 22, 2014 7:53 pm
Bydliště: Pelhřimov

Re: Lukášův Zetor Super

#6 Nový příspěvek od LukášL »

Já tam mám fridex. Já si prostě myslím, že termostat v motoru je nutnost, abych neoddělal novej motor drahej jako prase tím, že ho budu mít furt studenej. Orat s tím nikdy nebudu, mám to jen na práci v lese, takže to bude buď zapřažený v navijáku, nebo ve štípačce, nebo doprava dřeva a to nikdy záhul nedostane. Vidím, že s tím předehřevem a termostatem v jednom bude problém. Zkusil bych tam udělat malej okruh tím, že udělám vývod třeba 10mm tlustej dole mezi chladičem a tím ohříváčkem a propojím ho hadičkou s vývodem, který udělám mezi motorem a termostatem. Tím přece musím cirkulaci zajistit a nebude mi to zbytečně ohřívat chladič. Dám do tohoto okruhu ještě kohout, abych ho mohl v případě potřeby, třeba ve velkým vedru zavřít. Má s tímto někdo zkušenosti? Jinak dík za další zkušenost a uvítám jakoukoliv další. Jinak obecně, jak supry startujou? Samozřejmě pokud je motor a vstřikování OK? Je ten traktor vůbec nastartovatelnej za studena třeba v -10?

bigles
Příspěvky: 1949
Registrován: stř pro 24, 2008 11:34 am
Bydliště: Štěpánov nad Svratko
Kontaktovat uživatele:

Re: Lukášův Zetor Super

#7 Nový příspěvek od bigles »

Tak tam kde je termostat udělej z každé strany vývod a propoj to hadicí s ventilem a při použití ohřívače otevřeš ventil a bude to fungovat, po startu ten ventil zas zavřeš

zts18345
Příspěvky: 665
Registrován: ned pro 06, 2009 6:42 pm
Bydliště: dudince

Re: Lukášův Zetor Super

#8 Nový příspěvek od zts18345 »

LukášL píše: Jinak obecně, jak supry startujou? Samozřejmě pokud je motor a vstřikování OK? Je ten traktor vůbec nastartovatelnej za studena třeba v -10?
Tak ja mam motor napol zrely na GO a v zime nieje problem startoval som ho aj pri -18 °C a slo to celkom v pohodke sice trosku viac potocil ale jak blafne uz ide a ma este aj dekompresor takze parada ;-) ale tiez treba mat dobru baterku starter kable atd.
Zetor crystal 8011, 2xZetor 50 super + kopec veci k nim co furt vsade zavadzaju

LukášL
Příspěvky: 26
Registrován: pát srp 22, 2014 7:53 pm
Bydliště: Pelhřimov

Re: Lukášův Zetor Super

#9 Nový příspěvek od LukášL »

Tak jsem poprvé potřeboval traktor na práci, má za sebou tedy premiéru. Jsem nadšenej tou robustností a výkonem, je to paráda. Narazil jsem na problém s hydraulikou a zapínáním náhonu, což s tím souvisí. Zapnout náhon a čerpadlo tou pákou pod sedačkou je nadlidský úkon. Přijde mi, jako by někde byl nějaký vyběhaný grot a ten to drží. Šel jsem jako první po kuličkové aretaci, ale ta chodí perfektně. Když chci páku zapnout, musím si stoupnout před zadní kolo, sáhnout tam okolo páky ruční brzdy, zapřít se a lomcováním se mi nakonec podaří náhon zapnout. Zkoušel jsem to i s vyndanou kuličkou a je to stejný, takže ta na to opravdu nemá vliv. Na chodu páky je znát, jak to jakoby přeskočí nějaký ten grot, nebo jinou překážku a pak je znát jak se náhon zařadí. Neumím si představit, jak bych to zapínal až tam budu mít kabinu a nebudu mít k páce přístup zepředu. Hydraulika je tam pětatřicítková, bez kolečka na štelování tlaku. Je tam ten rozdělovač, co se musí povolit matka a pootočit voličem podle toho, jestli chci, aby šel olej na zvedání, nebo do rychlospojky, nebo do obojího. Olej už to ale bere z převodovky. Píst drží dobře, nepadá, ale dalším nadlidským úkolem je najít nultou polohu na té páčce vedle sedačky. Buď to zvedá, nebo padá a je to vždycky šílený laborování, než najdu pozici, kdy to drží v jednom místě. Taky se mi stalo, že v malejch otáčkách mi to po naložení asi 200kg na vidle nechtělo zvednout, po přidání plynu to ale zvedlo. Nedělá to ale pokaždé, někdy to zvedne v pohodě daleko víc.
Poraďte někdo co s těmito problémy. Někde jsem tu četl, že podobné problémy někdo řešil, ale teď to nemůžu najít a jaké bylo řešení si nepamatuju. Děsím se toho, že bude muset hydraulika ven a neumím si představit, jak to doma zmáknu. Dík za rady.

LukášL
Příspěvky: 26
Registrován: pát srp 22, 2014 7:53 pm
Bydliště: Pelhřimov

Re: Lukášův Zetor Super

#10 Nový příspěvek od LukášL »

Konečně přikládám odkaz s fotkami. Je na nich traktor ve stavu, ve kterém jsem ho koupil, na další fůře byla kabina a drobné díly, to už se vezlo pouze na vozíku za os. autem. Pak tam mám vyfocené také pouzdro na ohříváček, o kterém píšu výše. Traktor už dnes vypadá trochu jinak, jak to půjde přidám další fotky. Hlavně abych teď vyřešil tu hydrauliku a mohl tam dát boudu.
http://lukaslej.rajce.idnes.cz/Zetor_Super_35_50/

LukášL
Příspěvky: 26
Registrován: pát srp 22, 2014 7:53 pm
Bydliště: Pelhřimov

Re: Lukášův Zetor Super

#11 Nový příspěvek od LukášL »

Nikdo neví? Určitě se tu tento problém řešil, četl jsem to tu, jen to nemůžu v takové záplavě příspěvků najít. Poraďte prosím.

Uživatelský avatar
R-Martin
Příspěvky: 165
Registrován: pát říj 11, 2013 10:36 am
Bydliště: Jihlava

Re: Lukášův Zetor Super

#12 Nový příspěvek od R-Martin »

K tomu zapínání náhonu takový asi hloupí podnět - či dotaz - máš při zapínání zašláplou spojku - podle popisování jak to rveš zepředu tak jsem pochopil že asi ne a to samozřejmě je špatně - ale možná se pletu ... :ano:
K hydraulice a ramenům to co popisuješ mě dělá asi v trochu menší míře taky i když když si dám záležet tak správnou polohu ramen nastavím. Holt hydraulika u tohoto stroje není žádná sláva. Nevím co taháš ale lepší je vyštelovat třetím bodem tak, abys pustil ramena až dolu a na přechod prostě zvedl někam nahoru.

Uživatelský avatar
Malej Peťa
Příspěvky: 560
Registrován: stř pro 04, 2013 6:49 pm
Bydliště: Němčany

Re: Lukášův Zetor Super

#13 Nový příspěvek od Malej Peťa »

Ahoj, díval jsem se na tvoje fotky a máš pěkný traktor. S tím zapínáním náhonu je to těžký, pokud se nemáš jak podívat dovnitř tak se dá jenom polemizovat. Ale jak píše kolega, pokud při řazení nepoužíváš spojku je to špatný, a prvně by se měla řadit páka pod sedadlem, pak protočit hřídel a pak zařadit za sedadlem a vždycky bys měl chvíli počkat než se hřídele dotočí, jde to potom líp.
S tím padáním hydrauliky to může být i hladinou oleje/sra.ky co v převodovce bývá, mi traktor nezvedal vůbec. Měl sem převodovku plnou vody. Musel sem vyčistit kostku a celou převodovku sem vypustil a dal nový olej. A pozor 35ka má jednoduchou spojku, takže při sešlápnuté spojce traktor nezvedá.
Správnej chlap má umět všechno, i když to zkurví!

LukášL
Příspěvky: 26
Registrován: pát srp 22, 2014 7:53 pm
Bydliště: Pelhřimov

Re: Lukášův Zetor Super

#14 Nový příspěvek od LukášL »

Samozřejmě jsem to zkoušel nejdřív za chodu motoru a se sešlápnutou spojkou. Jenže s tou pákou nešlo vůbec pohnout, krok hřídelky nebyl žádný, jen páka se trochu hýbala, ale jen co dovolila vůle na peru. Tak jsem to pak zkusil při minimálních otáčkách motoru zepředu bez spojky, aby mi to nešlo na zuby. Najednou to tam skočilo. Je při tom ale cítit, jak to nejprve překoná nějaký ten problém, potom je kousek chod páky a pak až hrknou zuby do sebe. V kuličce to není, to jsem řešil jako první. Pokud bych vyndal hydrauliku, je tudy vidět dobře na ovládací (zařazovací) mechanismus náhonu? Jde mi o to, jestli po vyndání hydrauliky uvidím možný problém. Představuju si to tak, že tam bude nejspíš nějaká vidlička, která posouvá nějaký zubatý kroužek, který se někam zařazuje, ne? Takže podle mě problém může být v něčem ohnutém, nebo třeba ve vyčochtaných a křížících se kamenech, pokud tam nějaké jsou a nebo grot na hřídeli, po kterém kroužek jezdí. A ten problém s vychytáním polohy, nemůže to být něco se šoupátkem? Třeba vůle na ovládacím táhlu, nebo táhlech, nebo co tam je? A šoupátko je na tělese hydrauliky v takovém kulatém bazmeku přichycenému k tělesu hydrauliky čtyřmi šroubky? Myslím si to dobře? Možná se ptám jak magor, ale v životě jsem to neměl rozebrané. Dík všem za trpělivost a za cenné rady. Dám sem zase další fotky traktoru, už vypadá trochu jinak, něco jsem na něm přes zimu poudělal, tak jak něco nafotím, šoupnu to sem. Jinak ještě mám další indicii k problémům s hydraulikou - u pětadvacítky mi chodí hydraulika rychleji, tak nevím, jestli je to normální. Jak to ale někam zvednu, tak to drží jako skála a neklesá.

Uživatelský avatar
v2000m
Příspěvky: 507
Registrován: čtv lis 06, 2008 8:27 am
Bydliště: Pelhřimovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Lukášův Zetor Super

#15 Nový příspěvek od v2000m »

Vzhledem k tomu, že máš supra 35 budeš mít jen jednu lamelu, tak by měla spojka fungovat při stejném sešlápnutí jak na pojezd tak na řazení rychlostí. Chtělo by vyzkoušet když se podaří náhon zapnout jak reaguje na sešlápnutí spojky, jestli se přestane točit.
pokud bys vyndaval hydrauliku, tak je potřeba náhon "zařadit" aby nespadla objímka, pak vytáhnou náhonový hřídel dozadu a potom můžeš zvednout celou hydrauliku...

Odpovědět

Zpět na „Zetor Super 35-50“