Lukášův Zetor Super

Moderátor: Lukashil

Zpráva
Autor
LukášL
Příspěvky: 26
Registrován: pát srp 22, 2014 7:53 pm
Bydliště: Pelhřimov

Re: Lukášův Zetor Super

#16 Nový příspěvek od LukášL »

Tak problém s hydraulikou vyřešen, ale teď řeším jinou "neřešitelnou závadu". Jsou jí gumová kolena mezi motor a chladič, co je v nich termostat. Problémy mám s tímto hned dva. První je ten, že kolena jsou tak nekvalitní, že vydrží (A TO NEPŘEHÁNÍM) pouze rok. Už po čtyřech měsících, je na nich vidět, že jsou spuchřelá, a samozřejmě jak se tam dělá tlak od vodní pumpy obzvlášť, když je zavřený termostat, koleno praskne a je hotovo. Další problém je ten, že v kolenou je rantl, ke kterému se dorazí termostat a má za tím rantlem držet. Jenže vzhledem k nekvalitnosti kolen, ve kterých není ani zdání o plátnu, se pomalu každou jízdu stane to, že termostat díky tlaku, který pod ním vzniká, přeleze přes rantl, vzpříčí se v kolenu a voda teče volně okolo termostatu do chladiče. Už jsem ty kolena dvakrát měnil, podruhé jsem je dokonce naimpregnoval přípravkem na gumu, ale houby platný. To mluvím o těch předražených šmejdech za 250,-Kč, které prodává Monsta, Agrozet a nevím, kdo ještě. Prosím vás, nemáte někdo tip, kde sehnat kvalitnější, nebo nějaké uloženky ze skladu ještě po komančích? Nebo jak to jinak nahradit? Už jsem přemýšlel, že udělám z trubek nějakou jímku pro termostat a ty neštťastný kolena vyhodím, jenže to mi přijde složité. Nejde tam třeba jímka z majora, nebo nějaká jiná? Co ta jímka, která byla na původních suprech s dvouokruhovým chlazením? Nemáte ji někdo nepotřebnou doma?

Uživatelský avatar
Malej Peťa
Příspěvky: 560
Registrován: stř pro 04, 2013 6:49 pm
Bydliště: Němčany

Re: Lukášův Zetor Super

#17 Nový příspěvek od Malej Peťa »

Pokud někdo doma tento domek má tak ho stejně neprodá, je to dost raritní kousek. Ten z majora tam dat jde ale potřebuješ jinou vodní pumpu.
Správnej chlap má umět všechno, i když to zkurví!

Uživatelský avatar
kolodzej
Příspěvky: 131
Registrován: pát srp 31, 2012 11:20 am
Bydliště: kk

Re: Lukášův Zetor Super

#18 Nový příspěvek od kolodzej »

ja mam prevarene potruvie termostet zo skody 100 a pod termostom prepojovaciu trubku _maly okruh

LukášL
Příspěvky: 26
Registrován: pát srp 22, 2014 7:53 pm
Bydliště: Pelhřimov

Re: Lukášův Zetor Super

#19 Nový příspěvek od LukášL »

kolodzej píše:ja mam prevarene potruvie termostet zo skody 100 a pod termostom prepojovaciu trubku _maly okruh
To by mohlo být zajímavý. Ještě zkusím jedno řešení, našel jsem na stránkách agrozetu ještě kolena od jinýho výrobce. Jsou podle odrázku jinačí, takový jakoby omotaný hadrovou izolačkou. Zkusím je a uvidíme.

jirka.jc
Příspěvky: 205
Registrován: sob led 30, 2010 12:12 pm

Re: Lukášův Zetor Super

#20 Nový příspěvek od jirka.jc »

ušetři si nervy, mají jen chybný obrázek. přijde ta samá kvalita jak píšeš. já taky dal nový, a praskliny se objevily asi po dvou měsících :(

LukášL
Příspěvky: 26
Registrován: pát srp 22, 2014 7:53 pm
Bydliště: Pelhřimov

Re: Lukášův Zetor Super

#21 Nový příspěvek od LukášL »

jirka.jc píše:ušetři si nervy, mají jen chybný obrázek. přijde ta samá kvalita jak píšeš. já taky dal nový, a praskliny se objevily asi po dvou měsících :(
Bohužel máš pravdu, jsou to ty samý šmejdy. Teď tam ale něco potřebuju dát, tak si je nechám pečlivě jsem si uschoval doklad, tak to do půl roku vyreklamuju. Jinak uvítám fotky jakéhokoliv jiného řešení.

LukášL
Příspěvky: 26
Registrován: pát srp 22, 2014 7:53 pm
Bydliště: Pelhřimov

Re: Lukášův Zetor Super

#22 Nový příspěvek od LukášL »

Tak zhruba po dvou letech provozování traktoru řeším problém s hydraulikou. A jak to vypadá, v okolí (Pelhřimovsko) to nikdo neumí opravit. Hydraulika začala padat. Zhoršovalo se to postupně, né, že by něco odešlo najednou. Dělá to pouze kdy nejde čerpadlo, jinak to zvedá a točí-li se čerpadlo, i to drží. Jakmile mám ale na vidlích zátěž, než přeřadím třeba ze zpátečky rychlost dopředu, spadne mi to o 10cm. Další závada je malej tlak. Půjčil jsem si měřák a v rychlospojce jsem naměřil pouze 80barů. Při měření rafika na budíku kmitala mezi 75 a 85 bary, jako kdyby každý pístek v čerpadle dával jiný tlak. Co jsem vyzkoušel: Nejprve jsem zkoušel dotáhnout kkolečko na rozvaděči a taky ten redukčák hned vedle kolečka. To nepomohlo. koukal jsem na ventilek pod sedačkou, taky nic. Tak jsem vyndal hydrauliku a šla do STS Kamenice nad Lipou. Tam mi řekli, že už z hydraulikou na supra nechtějí nic mít, že už to dnes nedokážou odzkoušet, nejsou na to věci a chlapi už to neznají. Nicméně byli tak ochotní, že povolali do práce důchodce, který to tam dělával (vážím si jejich ochoty a přístupu). Ten rozebral boční rozvaděč co je na něm to kolečko a přetěsnil ho a vzduchem zkusil funkce hydrauliky, na nic nepřišel, tak jsem si to dnes zase přivezl domů. Co teď s tím? Ten rozvaděč jsem měl přetěsněnej z domova, takže tam problém asi nebyl, takže pokud to pracně namontuju do traktoru, zase to nepůjde. Tak jsem dnes vyndal zátky na pístkách a zpětné ventilky, kde je perko a kulička. Všechno jsem vizuálně zkontroloval a dal to zase dohromady. Našel jsem vůli na jednom místě na táhlech, tak jsem to opravil, protože díky ní měl šoupátkový rozvaděč možnost chodit v některém okamžiku samovolně sem a tam, aniž by se pohnula páka vedle sedačky. Třeba to pomůže. Nic jiného mě nenapadá. Chlapi, prosím o radu, nebo o typ, kdo v republice umí tu hydrauliku zpravit a odzkoušet. Vždyť jezdí takových suprů, určitě spousta lidí problém s hydtaulikou řeší. Poraďte prosím, než to tam namontuju. Díky.

bigles
Příspěvky: 1949
Registrován: stř pro 24, 2008 11:34 am
Bydliště: Štěpánov nad Svratko
Kontaktovat uživatele:

Re: Lukášův Zetor Super

#23 Nový příspěvek od bigles »

Já to řešil též, pokud je hydraulika venku tak je třeba zapřít ramena cca v půlce a soustavu natlakovat vzduchem aspoň na 6 atm, pak už jen jarovou vodou a pokud je netěsnost větší bude to slyšet.

LukášL
Příspěvky: 26
Registrován: pát srp 22, 2014 7:53 pm
Bydliště: Pelhřimov

Re: Lukášův Zetor Super

#24 Nový příspěvek od LukášL »

Tak to mám opraveno. Rozebral jsem do mrtě druhou hydrauliku, takový kopřivový nález, abych pochopil, jak to funguje. Podíval jsem se do šoupátkového rozvaděče a prohlédl si cesty, které zavírá a otvířá. Zjistil jsem, že je poměrně citlivý na boční posuv. U hydrauliky, která měla přijít do traktoru, jsem našel nepatrnou vůli mezi objímkou táhla a hřídelí páky, která je vedle sedačky a ovládá šoupátkový rozvaděč. Objímka tam je přidělána pětkou kolíkem a tam byla vůle, která ve výsledku udělala na šoupátku dva milimetry volného nekontrolovaného posunu a tím pádem se mohla přiotevřít cesta pro unikající olej. Tak jsem to vyndal, díru převrtal na 6mm, natloukl jsem tam nový šestku kolík a dal jsem to do traktoru. Zatím se zdá, že je to paráda. Má to sílu a nepadá to. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál. Ovšem na tohle měli přijít odborníci v traktorce, když to měli opravit. Čekal bych, že když to někdo celej život dělá, zná perfektně bolavá místa a ví, po čem jít. Asi to tak není.

LukášL
Příspěvky: 26
Registrován: pát srp 22, 2014 7:53 pm
Bydliště: Pelhřimov

Re: Lukášův Zetor Super

#25 Nový příspěvek od LukášL »

Tak jsem začal pozorovat problém s mazáním. Motor má najeto 100mth po kompletní GO včetně přebrusu kliky. Mazání je na staveno na něco přes 2 na volnoběh a něco přes 3 v otáčkách. Když je to pořádně ohřátý (mám termostat), logicky to trochu kleslo. Najednou mi to začalo dělat, že když je traktor hodně ohřátý a jedu třeba daleko, že je všechno horký i olej, v otáčkách mi to maže pouze na 1, ale jakmile uberu na volnoběh, tlak se zvedne na obvyklých 2, jakmile zae přidám, klesne to opět na 1. Co může způsobovat tento podivný jev? Máte s tím někdo zkušenosti? Mám tomu věnovat pozornost? Dělá to jen opravdu pořádně zahřátý.

Jakou máte na supru zkušenost s plnoprůtokovým filtrem oleje? Uvažuju o tom. Jak to mám udělat? Koupit si jen jeden mezikus a použít ho na prvním (předním) filtru ja zadní mám zaslepit? Nebo musí být oba? Čím a kde mám ten druhý vývod zaslapit?
Dík za rady.

ZS50
Příspěvky: 96
Registrován: sob srp 06, 2016 1:57 pm
Bydliště: Praha-východ

Re: Lukášův Zetor Super

#26 Nový příspěvek od ZS50 »

Ahoj, vzhledem k tomu, že ti to začalo dělat najednou, tak bych to spíš viděl na vadný budík - manometr.

tři supři
Příspěvky: 99
Registrován: sob úno 14, 2015 7:41 pm
Bydliště: Plzeň-jih

Re: Lukášův Zetor Super

#27 Nový příspěvek od tři supři »

Rozebereš ten olejový filtr, který je první od kabiny, vymontuješ tu středovou tyčku, na které drží sám filtr i ta baňka filtru a zavaříš všechny díry. Když jsem to dělal, strčil jsem dovnitř kus kulatiny a zavařil to normálně elektrodou. Zpět namontovat už bez jemného filtru. Trochu se zvedne tlak v mazacím okruhu. Průtokáč jsem zatím nedával, i když ho mám už připravený i s redukcí, čekám, až budu měnit olej. Jinak mám redukci na ten průtokáč udělanou tak, že filtr sám bude asi o 3 cm níž než ten původní, tak bude muset člověk dávat pozor v lese, aby to neštrejchla nějaká pevnější větev.

LukášL
Příspěvky: 26
Registrován: pát srp 22, 2014 7:53 pm
Bydliště: Pelhřimov

Re: Lukášův Zetor Super

#28 Nový příspěvek od LukášL »

Tak mazání vyřešeno. Vypustil jsem olej, sundal vanu a zjistil jsem, že je totálně zalepenej sací koš takovýma černýma usazeninama. Je mi divný, kde se tam vzali, protože motor je zevnitř jak nový, nikde žádná usazenina, karbon, nic. Všechno krásně čistý. I vana byla čistá. Skoro jako kdyby tam dali sací koš neumytej, když to generálkovali. Vyčistil jsem to a hotovo. I vypuštěný olej byl pěkný. Teď to maže dobře.

Abych to neměl jednoduchý, je tu další závada. Opět, již po několikáté, mi prasklo totálně zpuchřelý koleno termostatu. To jsou tak kvalitní výrobky, že tam vydrží fakt půl roku a je hotovo. Nejhorší, že mě to vždycky někde nechá a ještě přijdu o fridex. Nikde v republice jsem nenarazil na nějaká lepší kolena, než ty šmejdy bez plátna a bez kaučuku. Chlapi, nenašel jste někdo nějaké lepší a spolehlivější řešení, nějaký nápad, jak to nahradit, nebo třeba jiný výrobce kolen, třeba polsko, nebo slovensko? Vždyť jistě nejsem sám, kdo na supru tenhle problém řeší. Dík za každé doporušení. Já už jsem si dokonce nechal vyrobit z nerezu šachtu na termostat, která se vsadí mezi hrdla a propojí se s motorem a chladičem pouze rovnou hadicí. Vypadalo to perfektně, jen to nechladilo. Docházelo tam nejspíš k nějakému víření a nechtěl se otevřít termostat. Nejde mi to do hlavy, ale tohle řešení mi nefunguje. Jsem z toho nešťastnej, Je to taková blbost a nemůžu najít řešení. Bez termostatu jezdit nechci, nechci zničit motor.

tři supři
Příspěvky: 99
Registrován: sob úno 14, 2015 7:41 pm
Bydliště: Plzeň-jih

Re: Lukášův Zetor Super

#29 Nový příspěvek od tři supři »

Vymyšlený už to mám, ale ještě jsem to nezkoušel, jak to bude pasovat rozměrově a jak to bude fungovat. Použiju těleso termostatu z majora a malý okruh chlazení napojím před sání vodní pumpy téčkem (teď je tam koleno). Tím pádem nebudu potřebovat pětatřicítkovou vodní pumpu s dvěma vývodama na vytvoření dvou okruhů. Pokud bude dobře zavírat termostat, tak by to snad mohlo fungovat. Jinak se budou muset určitě přizpůsobovat průměry hadic a možná i vodní potrubí, ale za vyřešení tohohle problému to určitě stojí! Předem zdravím lidi, který to budou prodávat jako sadu na předělání za drahý peníze :friends:

LukášL
Příspěvky: 26
Registrován: pát srp 22, 2014 7:53 pm
Bydliště: Pelhřimov

Re: Lukášův Zetor Super

#30 Nový příspěvek od LukášL »

Tak mi soustružník předělává tu baňku na termostat do jiného tvaru, tak uvidíme. Až to vyzkouším, dám to sem.

Odpovědět

Zpět na „Zetor Super 35-50“