Volant a klakson Z25

Moderátoři: Lukashil, mihi

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Volant a klakson Z25

#1 Nový příspěvek od rosch8 »

Zdravim vsetkych 25-karov.
Pocas rekonstrukcie cerveneho Acka som zistil, ze nie je v ludskych silach zohnat normalny volant a to uz nehovorim o klaksone a telese kontaktu pod volantom.
Ja som sice navrubloval veniec zo Supra na hrusku Z25, ale nie je to uplne ono.
Super ma drazky na vrchnej casti venca, original Z25 ich nemal, az na zopar vynimiek, ale co som nasiel fotky volantov, tak v drvivej vacsine drazky nemali.
Je niekoklo moznosti:
1. najdrahsia je vyrobit kovovu formu a piect to z povodneho plastu, ako kedysi. To by bolo najlepsie, ale nekrestansky drahe, naklady by sa zrejme nevratili, za tu cenu by volant asi nikto nekupil.
2. forma na odlievanie dvojzlozkovej zivice, epoxy, polyuretan a pod. ako nahrada. Je to schodna cesta
3. tlac venca na 3D tlaciarni. Je tu ale obmedzenie, bezne tlaciarne maju rozmer plochy stola 210x250 mm, co na cely volant samozrejme nestaci. Skusil by som poskladat veniec z niekolkych kusov. Prinajhorsom po vytmeleni a obruseni by sluzil ako model na zaformovanie pre variant 2.

Co sa tyka telesa klaksonu, tam je situacia jednoduchsia, ten sa da pekne vytlacit z plastu (vdaka Joke25 za dobry napad)
Teleso malo na vrchnej casti plechovy kontakt a potom duty kontakt so skrutkou, ako svorkovnica, na upevnenie izolovaneho vodica.

Teleso som navrhol tlacit na 3D tlaciarni a plochy kontakt je vypaleny z nerezu.
Ako svorku pre vodic som osadil mosadznu svorku z normalnej radovej elektrikarskej svorkovnice:

Tu je 3D model
Obrázek

V reze vidno svorkovnicu a zohnuty vystupok kontaktu pod prvou skrutkou svrokovnice, cim je zaroven aj mechanicky uchyteny plech:
Obrázek

Takto vyzera skutocnost:
Obrázek

Obrázek

Obrázek


Tlacitko je tiez jednoducha zalezitost a na 3D tlaciarni to ide v pohode vytlacit, sice z 3 kusov, ale ide to:
Zavit M 48x1.5 je vytlaceny tiez nahotovo, nechal som tam trochu vacsiu volu.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Zavit kontrolujem kruhovou maticou M48x1.5 podla DIN1804, ktoru som kupil a sluzi ako kontrolny kaliber.

Teleso kontaktu aj tlacitko su podoprete kuzelovymi pruzinami. Rozmery som mal od jedneho ochotneho poliaka a jedenho fina. Obaja boli ochotni pomerat klakson, teleso, pruziny aj veniec volantu. Vychadzal som z ich rozmerov.

Mal som zbytok telesa kontaktu so spruzinou, tak nebol problem pomerat a dat vyrobit pruziny:
Obrázek
Rozmyslal som este aj nad teflonovou trecou podlozkou medzi telesom a spodnou stranou volantu, kedze tam pri otacani volantu dochadza k treniu a spodna pruzina pritlaca slusnou silou teleso ku kontaktu. Tam by mohlo dojst po case k zodratiu priruby plastoveho telesa, k comu urcite v praxi aj dochadzalo. Teflonova alebo POM podlozka by mala zamedzit zodieraniu plastoveho telesa kontaktu volantom.

Pruziny uz dorazili od vyrobcu, mam po 100 ks:

Obrázek

Obrázek

Ostal vyrobit uz len drateny kontakt, co ide krizom cez volant...


Co sa tyka volantu samotneho, tak mam myslienku, ako by sa dal ten veniec aj stred vyrobit.
Namodelovany stred uz je:
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Vychadzam z tychto obrazkov:
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Klaksony budu k dispozicii pre clenov fora zanedlho, volant este chvilu potrva.
Klakson soch checl dorazit, alebo chyba aj mne.
Teraz ma prednost uz hlava...

Uživatelský avatar
Tomáš B.
Příspěvky: 771
Registrován: pon led 24, 2011 7:56 pm
Bydliště: PZ

Re: Volant a klakson Z25

#2 Nový příspěvek od Tomáš B. »

Já drážku na volantu mám :) .

Obrázek

Obrázek

Jeden z dávného inzerátu:

Obrázek

A v příručce sem je viděl taky:

Obrázek


roschi, je to od tebe super práce! :prace:
Seš machr 8) 8) 8)

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Volant a klakson Z25

#3 Nový příspěvek od rosch8 »

Tomas, viem, ze mas taky volant, bavili sme sa o tom.
Ale vsetci, co mi poslali foto, tak maju volant bez drazky. Vyzera to tak, ze boli s drazkou aj bez.
Na Supri je drazka, takze predpokladam, ze prve volanty Z25 boli bez drazky a pri konci vyroby boli s drazkou. Je mozne, ze ich piekli v tej istej forme, co spravili pre Super. Stara forma pre Z25 mohla byt uz v tom case opotrebena. Tych zmien bol na Z25 velmi vela.
Ja som sa priklonil nakoniec k volantu bez drazok, ktory je zrejme beznejsi podla fotiek.

Bolevak
Příspěvky: 1114
Registrován: pon led 04, 2016 9:49 am
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

Re: Volant a klakson Z25

#4 Nový příspěvek od Bolevak »

Hezká práce:-)

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Volant a klakson Z25

#5 Nový příspěvek od rosch8 »

dorobil som 3D model komplet volantu.
Veniec moze byt s drazkami aj bez.

Stred volantu: Pouzil som spice z bicykla, ako kontakty, co idu krizom cez volant. Diery su tam 3 mm a spica ma 2 mm.
Je tam fialovy stred z ocele, k nemu privarene 3 ramienka a zvonku obalene krytkami s povodnym tvarom hrusky. Miesto na zvar je vynechane s rezervou.
Vnutrajsok je trochu komplikovanejsi, ale jednoduchy na vyrobu a poskladanie.

Obrázek
Cervene tlacitko klaksonu zatlaci na zlty vrchnak, ktory podopiera pruzina a ten cez zavit zatlaci dole oranzove teleso. Zaroven teleso dosadne na dno, cim je obmedzene maximalne mozne stlacenie klaksonu, aby sa to neprepadlo dovnutra. Zlty vrchnak a oranzove teleso musia byt takto rozdelene kvoli kuzelovej pruzine, inak by sa to nedalo poskladat.
Teleso potom vzsunie dole dve spice z bicykla a tie sa dotknu odizolovaneho plechoveho kontaktu pod volantom, cim sa cez volant a hriadel volantu tento plechovy kontakt uzemni a uzavria sa okruh. Tymto systemom, teda spiname klakson uzemnenim, nie privedenim +12V.

Obrázek

Obrázek

A celkovy pohlad na volant bez drazky:
Obrázek


a s drazkami:
Obrázek

prierez vencom, detail drazok (daju sa zrusit, alebo vratit jednym prikazom, takze nie je problem s drazkami)

Obrázek
Naposledy upravil(a) rosch8 dne sob bře 17, 2018 5:34 pm, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Libor Z25
Příspěvky: 3486
Registrován: úte bře 19, 2013 3:05 pm
Bydliště: Kůšček od Vsetína

Re: Volant a klakson Z25

#6 Nový příspěvek od Libor Z25 »

hergot Rosch Ty si kouzelník ...moc pěkné 8) to tlačítlo volantu si taky asi jedno zamluvím :D :)
Libor :-)

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Volant a klakson Z25

#7 Nový příspěvek od rosch8 »

este pridam obrazky spodnej casti venca:

Obrázek

Obrázek

veniec je deleny na hornu a spodnu cast. Deleny nie je v polovici, ale v strede otvoru, kde ramienko opusta naliatok venca, a kedze naliatok aj rammienko je pod uhlom, tak to nemoze byt v strede ale je trochu nizsie.
Skusim kusok venca zajtra vytlacit, ako to bude vyzerat. Hodim tu potom fotky...

Uživatelský avatar
Ursus 73
Příspěvky: 3111
Registrován: ned úno 22, 2009 10:18 pm
Bydliště: Hlohovec

Re: Volant a klakson Z25

#8 Nový příspěvek od Ursus 73 »

Paráda 8) Ak to aj v skutočnosti bude vyzerať ako na fotkách :pohar:
"Mám skutočnú túžbu dokončiť všetko, čo som začal. Táto skutočnosť ma často privádza k problémom." (N. Tesla)

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Volant a klakson Z25

#9 Nový příspěvek od rosch8 »

Aby som preveril navrh v 3D, tak som vytlacil kusok venca volantu. Na skusku.
Samozrejme s drazkami na vrchnej casti, bez nich si to kazdy vie predstavit.
Veniec pozostava z dvoch poloviciek, dlenie vidno v predchadzajucom prispevku, kde su obe casti venca vyznacene roznou farbou.
Po vytlaceni a zlepeni vidno trochu vrstvenie materialu, tak mi chvilu trvalo, kym som to ako tak nahrubo obrusil:

Obrázek


A potom som to striekol ciernym lakom, aj ked by sa dal plast dolestit a nemusel by sa striekat vobec, ale to by dlho trvalo, tak som zvolil cierny matny sprej:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Volant by sa renovoval tym sposobom, ze stary veniec by sa odstranil a kovova kostra by sa ocisitila az na kov, nasledne by sa kostra vyrovnala.
Potom by sa nalepil, napriklad epoxy, novy dvojdielny veniec na staru kostru.
Po vytvrdnuti epoxy by sa zbytky lepidla a viditelne vrtvenie po 3D tlaci vybrusilo smirglom do zelanej drsnosti. Brusilo by sa postupne az po zrnitost 2000 a prelestil by sa cely veniec, cize by sa ponechal prirodny cierny material tak, ako je, alebo staci prebehnut zrnitostou180 a 400 a nastriekat ciernym akrylatovym sprejom na plastove narazniky.
Dal by sa vyrobit aj cely novy volant, ale to by uz aj nieco stalo...

Sady klaksonu sa pomaly chystaju, chcel by som pripravit aspon 10 kompletov:
Obrázek
Ide to pomaly, hlavne to brusenie je velmi zdlhave...

Uživatelský avatar
mihi
Příspěvky: 7434
Registrován: pát kvě 29, 2009 10:33 pm
Bydliště: PB

Re: Volant a klakson Z25

#10 Nový příspěvek od mihi »

:shock:
Ako z Brna.. 8)
Mihi

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3750
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: Volant a klakson Z25

#11 Nový příspěvek od Jaro25 »

Robo, to je dokonalosť sama. Myslím že to ani brúsiť nemusíš, to by si mohol každý urobiť aj sám. Aj tak s tým máš roboty až až. 3D tlačiareň máš vlastnú?
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Volant a klakson Z25

#12 Nový příspěvek od rosch8 »

Jaro, tak to nejako planujem, ze by som potom uz iba povytlacal polotovary. Tych prvych 10 sad urobim komplet.
Tlaciaren mam vlastnu, potrebujem ju aj do prace.
https://shop.prusa3d.com/cs/3d-tiskarny ... gIZyvD_BwE
Zatial sa len ucim na nej robit, vyzeralo to byt spociatku velmi jednoduche, ale ked chces ozaj poriadny vysledok, tak treba mat skusenosti s nastavenim, je tam toho viac, vyska vrstvy, nastavenie teploty, extrudera, ventilatorov. Vsetko to ma vplyv na vysledok, vzhladovo, aj mechanicke vlastnosti. A kazdy material je iny a vyzaduje svoje. Materialov je dost vela, ABS, PLA, PET-G, ASA, POM, Nylon, a ine, aj flexibilne. Strasne rychlo to napreduje...
Problem je iba ten, ze stol tlaciarne ma pracovnu plochu 210x250 mm, co je malo. Veniec by sa musel delit na 4 casti, lebo volant ma vonkajsi priemer 422 mm.
Uvidime.

Béďa 17
Příspěvky: 655
Registrován: pon pro 03, 2012 8:47 pm
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Volant a klakson Z25

#13 Nový příspěvek od Béďa 17 »

Moooc pěkné.Je to paráda to sledovat. 8)
Zetor 6718 s motorem 7001
Zetor 25 A

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3750
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: Volant a klakson Z25

#14 Nový příspěvek od Jaro25 »

Je to veľmi pekné. Ideálne by bolo, keby si to tam vedel napratať tak, aby bol z troch častí a vrch oproti spodku trochu posunutý, nech je ten spoj vzájomne prekrytý. Ale nato si asi prišiel aj sám. Každopádne je to super vymyslené.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

Uživatelský avatar
Míra Z 25
Příspěvky: 1543
Registrován: pon bře 21, 2011 1:30 pm
Bydliště: Sušice

Re: Volant a klakson Z25

#15 Nový příspěvek od Míra Z 25 »

Výborná práce, nestačím se divit.
A ten materiál toho věnce z 3D tiskárny, když by se porovnal s originálem co do tuhosti, tvrdosti atd., jak na tom je? V těchto materiálech se vůbec nevyznám, nikdy jsem to neměl ani v ruce...

Odpovědět

Zpět na „Zetor 15/25“