Zetor 25K

Moderátoři: Lukashil, mihi

Odpovědět
Zpráva
Autor
janci86
Příspěvky: 174
Registrován: pon lis 06, 2017 9:25 pm
Bydliště: Namestovo

Zetor 25K

#1 Nový příspěvek od janci86 »

Pozdravujem páni,

už dlhšie sledujem toto fórum, najmä sekciu Zetor 15/25. Na fórum som sa dostal viac menej náhodou, keď som hľadal nejaké postupy opráv k mojej Multikare 24ke a postupne som sa stal jeho pravidelným čitateľom.

Aj keď v pracovnom živote pôsobím v oblasti humanitných vied, k traktorom a rôznym strojom som mal vždy blízko. Sekcia Zetor 15/25 a výsledky renovácii Z25 v nej popísané ma inšpirovali natoľko, že som sa niekedy koncom roku 2016 rozhodol, že si Z25 zadovážim a minulý rok v auguste som si ju aj zadovážil.

Z25 som kúpil u nás v dedine od známeho, ktorý mi ju spomenul len mimochodom. Traktor bol predchádzajúcim majiteľom udržiavaný v rámci možností v prevádzkyschopnom stave, štartuje, brzdí...ale mnoho vecí je nahradených z domácich zásob z iných traktorov a.p. To som vzhľadom k veku, cene a funkčnému stavu bol ochotný akceptovať. Slovo dalo slovo, dohodli sme sa, ukázal mi ako sa radí horná a dolná rada rýchlostí a traktor putoval ku mne. Veľmi úsmevné mi prišlo, keď som pôvodnému majiteľovi vysvetľoval, že nejdem hospodáriť, ani otec a ani brat nie a že ho chcem vyslovene pre potešenie, že pôjdem s manželkou a dcérou na výlet a tak. Predsa traktor je na prácu, nie? :)

Traktor mienim zrenovovať postupne, keďže ide, najprv sa povenujem plechom a prípadne odstránim nedostatky ktoré zistím počas prevádzky.

Na prvý pohľad som videl nasledovné nedostatky: neoriginálny chladič, výfuk upravený z domácich zásob, ulomený dekel hydrauliky, vôľa v riadení.,

Po naštartovaní mi ukazuje tlakomer oleja 10, musím zistiť, či je vadný tlakomer alebo je zrada niekde inde. Traktor som začal odstrojovať a postupne ho budem dávať dokopy.

Prikladám zatiaľ jednu fotku, ostatné budem pridávať priebežne.

Obrázek

J.
Zetor 25A, 2x Zetor 25K viewtopic.php?t=95688
IHC McCormick D432
Agrostroj TH-4K2-10
Agrosystem JZD Slušovice
Zetor Super 35
Osevan

Uživatelský avatar
mihi
Příspěvky: 7427
Registrován: pát kvě 29, 2009 10:33 pm
Bydliště: PB

Re: Zetor 25K

#2 Nový příspěvek od mihi »

Ahoj Janči, vitaj u ,, Nás,,
Pekný pribeh si popísal a ešte ich ah veľa zažiješ..
Ten tlak oleja potom klesne??
V akom stave je olej a filter?? Na koľko Ti ukáž tlak keď je teply motor??

Tešíme sa na dalšie foto..
Mihi

janci86
Příspěvky: 174
Registrován: pon lis 06, 2017 9:25 pm
Bydliště: Namestovo

Re: Zetor 25K

#3 Nový příspěvek od janci86 »

Ahoj,
ďakujem za privitanie.

Popravde ten tlak oleja poriadne odsledovaný nemám, či klesne alebo nie. Všimol som si to keď som sa vozil na jeseň hore-dolu po dvore, ale to bola len chvíľa, motor sa ani nestihol ohriať. Vonku už bolo pomerne chladno a v chladiacej sustave nie je termostat. Potom som vodu vypustil a nalejem ju tam na jar, dufam že ju budem liať už do origo chladiča :)

Olej je parádne čierny a filter zatiaľ netuším, mienim to všetko vymeniť. Uvažujem nad prestavbou filtra .

J.
Zetor 25A, 2x Zetor 25K viewtopic.php?t=95688
IHC McCormick D432
Agrostroj TH-4K2-10
Agrosystem JZD Slušovice
Zetor Super 35
Osevan

Uživatelský avatar
Bellian
Příspěvky: 2533
Registrován: stř črc 28, 2010 10:28 am
Bydliště: Velké Meziříčí

Re: Zetor 25K

#4 Nový příspěvek od Bellian »

Ahoj, tak tě tu taky vítám a těším se na přispěvky z oprav 8) 8) 8) .
Srdcová 25-ka; Járova 25-A; Školníkova 25-A; Stodolová uloženka 25-ka
Zetor 5611
Zetor 7211
Zetor Super 35
Zetor 7245 PLUS
BSS PS 701H
BSS10.08 - renovace
BSS P 53 S
TOS-28 Žebrák; StankoImport 2H125; Pásová pila G5013W

Peto.25a
Příspěvky: 259
Registrován: čtv říj 26, 2017 7:17 pm
Bydliště: Giraltovce

Re: Zetor 25K

#5 Nový příspěvek od Peto.25a »

Ahoj. http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 6&start=45 tu najdes postup na prestavbu olejoveho filtra z povodnych sitiek na plnoprietokovy ak chces to zmenit.

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Zetor 25K

#6 Nový příspěvek od rosch8 »

10 barov je naozaj vela.
Ale budik by som preveril ako prvy. Kludne moze ukazovat somariny.
Nech sa dari pri renovacii....

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3746
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: Zetor 25K

#7 Nový příspěvek od Jaro25 »

Každopádne ale prestavbu filtra by som riešil až po poriadnom vyčistení motora a vyriešení problému s tlakom mazania. A za predpokladu používania viac rozsahového oleja, určite nie ak tam je M6AD, nebodaj M6A.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Zetor 25K

#8 Nový příspěvek od rosch8 »

tak, tak. Pred akoukolvek kontrolou a nastavenim tlaku by som vymenil olej avycistil filtre. Mozes tam mat husty asfalt namiesto oleja. Bohvie, ci olej nepamata este socik.
Vymenit olej a vycistit sitka, zatial tak, ako su. Dat novy, cisty olej. Bude akoze preplachovy.
Pobehat, a nastavit spravny tlak oleja na teplom motore. Maximalne ma byt 4 bary na vysokych otackach. Na volnobeh podla stavu motora. Po GO by nemal tlak klesnut pod 1.5 - 2 bary. V pripade, ze klesne viac, nemusi to este znamenat, ze motor nemaze. Len vacsie medzery na kluke nekladu uz taky odpor tecucemu oleju, tak tlak klesne, ale olej tam prudi a kluka je mazana.
Ked bude vsetko OK, potom by som pristupil k dalsej vymene oleja a s moznou upravou filtra.
Osvdcilo sa mi menit vzdy jednu vec v danom momente.
Takze napriklad iba vymenit olej z anovy, ale nehybat s nastavenim tlaku. A odskusat motor. Ale uplne prve by som otestoval budik. Staci aj vzduchom z kompresora na ktorom je tiez budik a ma redukcny ventil. Vacsina kompresorov ma na vystupe redukcny ventil s budikom.

Ci motor maze, sa da skontrolovat tak, ze sa motor roztoci rucne klukou a pod bocnym krytom nad cerpadlom sa da vidiet olej stekajuci z hlavy a pod bocnym vekom, kde je nalievacie hrdlo, sa da vidiet, ci olej steka po ramenach kluky z ojnicnych lozisk a tak isto vidno stekajuci olej pod hlavnymi loziskami na stenach bloku motora.

Ja som tak kontroloval prudenie oleja na motore po GO:

olej tecuci z hlavy naspat do bloku:
Obrázek

olej vytekajuci z predneho loziska kluky:
Obrázek

janci86
Příspěvky: 174
Registrován: pon lis 06, 2017 9:25 pm
Bydliště: Namestovo

Re: Zetor 25K

#9 Nový příspěvek od janci86 »

Pozdravujem pani,

ďakujem za tipy, budem to musieť preveriť krok po kroku.

Keď som sa pýtal, bolo mi povedané, že je tam olej M6AD a že je relatívne čerstvý. Je ho dosť, na mierke medzi ryskami a je statočne čierny. Dnes keď som sa naň díval tak bol aj relatívne tekutý. Mal som mobil tak som to aj odfotil :)

Obrázek

Obrázek

Takže len dúfam, že ho tam nenaliali po M6A...ale to si nemyslím, u pôvodného majiteľa sa traktormi žije, ale na druhej strane človek nikdy nevie.

Ten budík skúsim otestovať na kompresore, vyzerá že ten čo mám je zo Supra, alebo z autobusu?

Obrázek

Pozriem aj na to, či maže podľa roschovho návodu.

Inak otázočka - z hľadiska konštrukcie sú tlakomer oleja a vzduchu z V3S totožné, resp. môžem použiť tlakomer na vzduch Z V3S po úprave sklíčka na meranie tlaku oleja?
Zetor 25A, 2x Zetor 25K viewtopic.php?t=95688
IHC McCormick D432
Agrostroj TH-4K2-10
Agrosystem JZD Slušovice
Zetor Super 35
Osevan

janci86
Příspěvky: 174
Registrován: pon lis 06, 2017 9:25 pm
Bydliště: Namestovo

Re: Zetor 25K

#10 Nový příspěvek od janci86 »

nejaké ďalšie foto z kúpy

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek


odparkovaný doma, fotené na veľmi zlý telefon v jeseni

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Inak, za povšimnutie stojí tá čierna drevená krabička na pravom blatníku čo vyzerá ako búdka pre vtáčiky. Viete na čo je? Na mobil a papiere ;-) a aby bolo vidno že prichádza hovor, je tam kukátko 8)


A tu už čiastočne odstrojený, mám možnosť pieskovania čiže plechy sa budú pieskovať

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Zetor 25A, 2x Zetor 25K viewtopic.php?t=95688
IHC McCormick D432
Agrostroj TH-4K2-10
Agrosystem JZD Slušovice
Zetor Super 35
Osevan

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Zetor 25K

#11 Nový příspěvek od rosch8 »

budiku je samozrejme jedno ci meria olej, alebo vzduch.
Povodne tam maju byt tie iste budiky, co idu do V3S, este ich dostat kupit aj nove. Ja rozmyslam, ze si kupim zo 2 ks do zasoby.
Olej vymen, ak je fest cierny. Tym motoru urcite neublizis.
Pretoze lehota vymeny definovana slovom "cerstvy olej" moze znamenat aj 5 rokov.
Vpredu ti tecie olej spod hlavy, to by som riesil dotiahnutim hlavy a kd budes mat dole veko ventilov, tak hned mozes nastavit volu ventilov. Ak bude olej tiect dalej, tak vymena tesnenia pod hlavou.
Traktor nevyzera vobec zle. Az na ten dobastleny chladic, ale ten sa da sem tam zohnat mna Bazosi.
A vsetko fot, nech mas dokumentaciu aj pre seba.

janci86
Příspěvky: 174
Registrován: pon lis 06, 2017 9:25 pm
Bydliště: Namestovo

Re: Zetor 25K

#12 Nový příspěvek od janci86 »

tak to som rád ze sú tie budíky použiteľné, aj som si myslel ze by to malo byt jedno, ale to som si myslel napr. aj o konštrukcii spätných klapiek na vodu a vzduch a tam ma vyviedli z omylu že nie sú, preto som sa radšej spýtal.

Výmena oleja je bez debaty, zhodím aj vaňu a sací kôš, som zvedavý čo ma tam prekvapí...Inak ak je tam M6AD, myslíte že môžem po preplachu naliať 15W40 alebo radšej pokračovať v M6AD? Ak ano, na preplach použiť nejaký lacný nový olej, či nejaké aditívum na to určené napr. od liqui moly, alebo ako? V príručke čo som našiel k Z25 tu na fóre som čítal o preplachovom oleji, ale to sa asi v minulosti normálne predávalo ako samostatný produkt.

Ešte som našiel jednu fotku, v decembri sme boli v PL, tak ženy si nakúpili handry a ja toto ;-)
Obrázek
Zetor 25A, 2x Zetor 25K viewtopic.php?t=95688
IHC McCormick D432
Agrostroj TH-4K2-10
Agrosystem JZD Slušovice
Zetor Super 35
Osevan

janci86
Příspěvky: 174
Registrován: pon lis 06, 2017 9:25 pm
Bydliště: Namestovo

Re: Zetor 25K

#13 Nový příspěvek od janci86 »

starý chladič vraj pôvodný majiteľ možno ešte niekde má, len nevie kde. Sľúbil že pohľadá, možno bude opraviteľný. V každom prípade by som bol rád ak by ho našiel, aby som mohol laborovať s maskou, lebo kvôli tomuto dobastlenému je trochu zdeformovaná.

Na bazoši skúšam hľadať, reagoval som na nejaké inzeráty ale zatiaľ som nekúpil.
Zetor 25A, 2x Zetor 25K viewtopic.php?t=95688
IHC McCormick D432
Agrostroj TH-4K2-10
Agrosystem JZD Slušovice
Zetor Super 35
Osevan

albik
Příspěvky: 245
Registrován: pon úno 17, 2014 8:13 pm
Bydliště: Pieštany

Re: Zetor 25K

#14 Nový příspěvek od albik »

Ahoj vítam ta tu na fóre tu je stránka http://www.zetor25.sk/portfolio/ eshop odkiaľ sa dá objednať kopu nových veci na zetor 25 vyrábajú ich chlapi zo Slovenska z Vradišta maju v ponuke aj nove pružiny ktoré sa davaju pod chladič ak by si náhodou zohnal original chladič

janci86
Příspěvky: 174
Registrován: pon lis 06, 2017 9:25 pm
Bydliště: Namestovo

Re: Zetor 25K

#15 Nový příspěvek od janci86 »

Zdravim,

eshop som pozrel a už aj mám zoznam čo odtiaľ nutne potrebujem:)

cez víkend som nemal moc času, ale aspoň na hodinku som sa dostal do garáže a niečo porobil.

Keďže na hriadeli pre štartovanie kľukou bol navarený nejaký prípravok na štartovanie cez remenicu a ten bol následne odpálený, povenoval som sa jeho navráteniu do pôvodného stavu, čiže už sa dá motor pretočiť aj kľukou. Tešil som sa z toho ako malý:)

Obrázek

Moja radosť však pomerne rýchlo vypršala, keď som začul akési šúchanie - od remeňa, vrtuľa a vodná pumpa sa netočia a remeň po remenici preklzuje. Zrejme tam niečo po vypustení vody zahrdzavelo, lebo na jeseň sa točila. Tí čo vypúšťate na zimu vodu, máte s tým skúsenosť?

Skúsil som aj budík, na kompresore cca 4 bar, na budíku tiež, čiže vadu budíka môžem vylúčiť a musím pátrať inde.

Obrázek

Včera som tiež zohnal teplomer z V3S, cez týždeň keď nemám možnosť vrtať sa do traktora ho upravím pre potreby Z25 a nahradím ten čo je v prístrojovke teraz. Stupnicu som si dnes už vytlačil :), týmto ďakujem Roschovi za to že ju urobil a zverejnil.

Inak, k tej mám jednu otázku - tá diera na budík čo je v strede asi nie je originál, však? zatiaľ čo som mal možnosť vidieť prístrojovky Z25 bol budík umiestnený len v strede dolu, hore som zatiaľ nevidel.
Zetor 25A, 2x Zetor 25K viewtopic.php?t=95688
IHC McCormick D432
Agrostroj TH-4K2-10
Agrosystem JZD Slušovice
Zetor Super 35
Osevan

Odpovědět

Zpět na „Zetor 15/25“