Zetor 25 "Kultivačník"

Moderátoři: Lukashil, mihi

Zpráva
Autor
anton30
Příspěvky: 1053
Registrován: úte led 05, 2016 7:43 pm
Bydliště: Trenčín

Re: Zetor 25 "Kultivačník"

#181 Nový příspěvek od anton30 »

chladic zo supra sa od 25tkového líši jedine tým umiestnením spodného vývodu?

anton30
Příspěvky: 1053
Registrován: úte led 05, 2016 7:43 pm
Bydliště: Trenčín

Re: Zetor 25 "Kultivačník"

#182 Nový příspěvek od anton30 »

http://www.eshop-rychle.cz/ceskenaradi/ ... tor-25-A-K

pozrite toto...nie je to az take drahe..na to, ze to je nove...akurat to nema tu expanzku...bol by v tom zasadny problem??

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3750
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: Zetor 25 "Kultivačník"

#183 Nový příspěvek od Jaro25 »

Z mojej skúsenosti to problém je. Mali sme kedysi v aeroklube na 25-ke nejaký chladič z iného traktora bez expanzky a keď sa pred naštartovaním naplnil, tak po zohriatí to vytlačilo časť vody a samozrejme po ochladení tam chýbala. My sme tam vtedy liali vodu z vodovodu, tak to nejako šlo, ale s fridexom by to bol problém. Navyše tam nedáš originál termostat. Ja by som to možno použil ako polotovar. Celý spodok by mohol byť a vrch by som tam pripasoval pôvodný.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

anton30
Příspěvky: 1053
Registrován: úte led 05, 2016 7:43 pm
Bydliště: Trenčín

Re: Zetor 25 "Kultivačník"

#184 Nový příspěvek od anton30 »

Jaro25 píše:Z mojej skúsenosti to problém je. Mali sme kedysi v aeroklube na 25-ke nejaký chladič z iného traktora bez expanzky a keď sa pred naštartovaním naplnil, tak po zohriatí to vytlačilo časť vody a samozrejme po ochladení tam chýbala. My sme tam vtedy liali vodu z vodovodu, tak to nejako šlo, ale s fridexom by to bol problém. Navyše tam nedáš originál termostat. Ja by som to možno použil ako polotovar. Celý spodok by mohol byť a vrch by som tam pripasoval pôvodný.
ako polotovar by to bolo asi fakt dobre. popremyslam nad tym a ked nezozeniem nic ine, tak by to mozno stalo za pokus.

anton30
Příspěvky: 1053
Registrován: úte led 05, 2016 7:43 pm
Bydliště: Trenčín

Re: Zetor 25 "Kultivačník"

#185 Nový příspěvek od anton30 »

dostal som napad, ako zrenovovat klzne ulozenie riadiacej tyče okolo šnekového prevodu. kupil som takéto vnutorne loziskove kruzky a chcel by som ich nasadiť na povodné zodraté klzné plochy. zároven tým zvacsiť trecí priemer. a čo som tak pozeral, tak by to malo vyjsť vytočiť este do tých pôvodných bronzových puzdier. tie kruzky co som kupil maju priemery d25,D30 a h20 resp. 26,5 mm. neboli drahe...kus cca 3,50 EUR, takze ak to vyjde mohlo by to byť dobre. nemusim to davať brusiť a cementovať. navyse unosnosť klzného priemeru 30 mm je uplne inde ako 24 mm po prebruseni. len sa treba ešte pohrať s axialnym ulozenim. uvidim...
Obrázek

Uživatelský avatar
Ursus 73
Příspěvky: 3111
Registrován: ned úno 22, 2009 10:18 pm
Bydliště: Hlohovec

Re: Zetor 25 "Kultivačník"

#186 Nový příspěvek od Ursus 73 »

Ahoj, tie predné pneu sú super, také tam podľa mňa patria aj traktoru najviac pristanú 8). Bude z neho fešák :valentyn: .
Čo sa chladiča týka, najlepší by bol original. Buď repas alebo priekupník, ani jedna varianta lacná nie je :penize: . My sme dávali na repas chladič Multicar 25, už neviem presne koľko to stálo, ale lacné to nebolo :tone: . Chladič po oprave ako nový, stred vymenený (tiekol cez poškodenie od vrtule). Potom akoby zázrakom prestali problémy s chladením a prehrievaním motora :ano: . A to som ten pôvodný chladič aj zvnútra čistil citrodekom :zapomel: . Ale tomu je už nejaký ten rok. Spokojný s prácou sme boli natoľko, že sme dali zrepasovať ešte jeden ten chladič M-25 do rezervy. Ten máme pekne odložený, dúfam ho už nebudeme potrebovať. Ale či urobí aj chladič na Z-25 :zapomel: , skús si tam zavolať :) . My sme to mali tu, v Trnovci.. kontakt: https://www.opravachladicov.sk/ Potom daj echo, ako si dopadol.
"Mám skutočnú túžbu dokončiť všetko, čo som začal. Táto skutočnosť ma často privádza k problémom." (N. Tesla)

anton30
Příspěvky: 1053
Registrován: úte led 05, 2016 7:43 pm
Bydliště: Trenčín

Re: Zetor 25 "Kultivačník"

#187 Nový příspěvek od anton30 »

skontaktoval som sa s tou firmou https://www.opravachladicov.sk/ na opravu chladičov. pán mi povedal, že tie chladiče pre Z25 vedia samozrejme urobiť.

Tvrdil, že nová chladiaca sieť by vyšla cca 150 EUR + robota 100 EUR..takze za 250 euro mas vlastne novy chladič.

Som mu potom poslal foto toho mojho chladiča a ked videl, ze to je na tej krajnej lamele poškodené, tak povedal, že sa to da riešiť aj tak, že sa skratka chladič rozoberie, vyčisti a ta krajna lamela sa len zablenduje a chladiaci učinok by nemal utrpieť, pretože to bude čisté a keď sa tam bude dávať dobrá chladiaca zmes, tak zanesenie tak skoro nehrozí, ako kedysi ked sa tam liala voda zo studne zo špinavého vedra :D... Takže toto je tiež možnosť. a tam by cena bola tiež 100 EUR.

a este mi povedal, ze mozno ten chladič aj vydrži, pretože ked sa na to pozrel, tak ususil, že ten chladič je pravdepodobne českej výroby a tie zase nie su az tak tenke s ani naraz by ho nemuselu len tak lahko pretrhnut.

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3750
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: Zetor 25 "Kultivačník"

#188 Nový příspěvek od Jaro25 »

To je celkom dobrá informácia.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

anton30
Příspěvky: 1053
Registrován: úte led 05, 2016 7:43 pm
Bydliště: Trenčín

Re: Zetor 25 "Kultivačník"

#189 Nový příspěvek od anton30 »

je zase po vikende a opat som nieco malo pokrocil, aj ked nie celkom dokoncil co som chcel
pustil som sa opravy riadenia. ako som uz spominal, tak som sa tam snazil zapasovať vnútorné kruzky z ihlových ložísk ... zatial sa to javí ako dobrý nápad, pretože ten krúžok s vnutorným priemerom 25 mm pekne sadne na čap riadiacej tyče a stači použiť na jeho upevnenie zelený loctite 638 a drží to ako besné.
jediné úskalie co nastalo bolo to, že som mal od Roba pripravené axiálne ihlové ložiská AXK2542. Tie však majú vnútorný priemer 25 mm a tým padom som ich musel dat pod ten krúžok. co by v zásade nebol problém...lenže pred lepením uz axiál musí byť nasunutý a žial medzi ihly sa mi dostal lep a zalepil mi ich na jednom lozisku...aj som to mal pred lepením trosku namastené a aj som stým počas schnutie stale točil v zvyslej polohe. potom som si myslel, že uz to bude fajn, ze sa to uz nemoze zlepit, tak som to odlozil a ked som sa vrátil, tak to bolo zlepené. dobrá gebuzina to je.
takze to spodné puzdro musim urobit este raz. a teraz uz kupim lozisko AXK3047 a tie sa nasadzaju az po nalepeni. som zvedavý ako stiahnem to nalepené puzdro inak :-/

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

dalej som si este prekontroloval hriadel, na ktorom je riadiace rameno...v tom klznom puzdre je vola cca 0,2 mm. ovalita je ale na podiv celkom dobra. najprv som ku kraju urobil drazku pre silikonovy O kruzok 30x2. ten mi tam pekne sadol. javi sa to, ze by to mohlo tesnit.

chcel by som však niečo urobiť s tou vôlou..premýšlal som nad nanesením vrstvy chromu. aspon v hrúbke 50um, co by mi sucasnu volu 0,2mm stiahlo na 0,1 mm na priemer a s tym by sa uz dalo ziť. mozno by som to ani prebrusovat nedaval. uvidim co mi povedia zajtra. nasiel som si tuto firmu na morave a je relativne blizko domu. https://rosma.cz/kontakty
a riziko odlupnutia vrstny podstupim v pohode...to ulozenie nie je kriticke ako napr. klukovka :)

Obrázek
Obrázek

no a potom som uz robil len take prkotiny ako pretesnenie a osadenie kompresora, prípadne vycistenie dynama.

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Zetor 25 "Kultivačník"

#190 Nový příspěvek od rosch8 »

Loctite povolí teplom. Nad 100°C začína maknut. Zober teplovzdusku a hravo to dáš dole.
Tu hriadeľ som nachromoval a o rušil na min. Vôľu. Mem tam trochu ovalitu aj ja ale je to výrazne lepšie ako predtým.
Ložisko ti môžem poslať ak potrebuješ. Mam ešte okolo 100ks.

anton30
Příspěvky: 1053
Registrován: úte led 05, 2016 7:43 pm
Bydliště: Trenčín

Re: Zetor 25 "Kultivačník"

#191 Nový příspěvek od anton30 »

to som nevedel, ze teplom makne. skusal som chemicky, ale nebolo to dobre...co cakas od acetonu :) vyskusam. zachranil by som tak vela. fakt som to podcenil. inak ten pripravok je excelentny. velmi ulahcuje pracu
kde Ti chromovali a kolko to vyslo? nech to mozem porovnat.
ja prave v tej diere excentra mam ovalitu skor nic...snad 0,05 mm. co je na to kde to je umiestnene podla mna dobra hodnota.

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Zetor 25 "Kultivačník"

#192 Nový příspěvek od rosch8 »

Ten excenter je slušne zakaleny. Ja som tam tiež veľkú ovalitu nenameral.
Chróm neviem osobitne cenu, platil som spolu aj s repasom prednej nápravy, tam som tiež chrómoval čap.
Lacné to ale nebolo.
Loctite pekne povolí teplom. Zbelie a stvarohovateje a pôjde to dolu. Priprav si nejaké páčidlá dopredu, aby si to stiahol dole.
A keď budeš lepiť ešte tak môžeš loctite umyť acetonom. Umyjes iba zbytky, do medzery by sa nemal dostať, navyše tam zvykne dosť rýchlo stvrdnut a potom už je odolný acetonu.

anton30
Příspěvky: 1053
Registrován: úte led 05, 2016 7:43 pm
Bydliště: Trenčín

Re: Zetor 25 "Kultivačník"

#193 Nový příspěvek od anton30 »

Rosch, tak ani teplom z pištole sa mi to nepodarilo uvolnit. ten zeleny locite drzi jak hovado.neskutocne. ale na druhej strane ma to tesi, ze to tak drzi...to chceme vlastne :)
ten kaleny kruzok zial nemam ako podpacit a do hasaka ho tiez neviem chytiť. zajtra na jeho povrch skusim navarit malu husenicu...nech sa ma hasak coho chytit a tym teplom to dufam lepsie spalim. a potom kupim novy kruzok a aj lozisko..volal som a maju ho. dokonca aj to vacsie s dierou 30...dam tam to...nech sa nemusim bat, ze to zase zlepim :D
vdaka

anton30
Příspěvky: 1053
Registrován: úte led 05, 2016 7:43 pm
Bydliště: Trenčín

Re: Zetor 25 "Kultivačník"

#194 Nový příspěvek od anton30 »

kedze mam volno, tak aj dnes som sa mohol venovat traktoru.
snazil som sa dať dokopy dynamo. povodne som mal na traktore dorobený nejaký ruský alternátor, ktorý síce dobíjal ako besný, ale nehodil sa tam. tak som ešte dávnejsie od priekupníka kúpil dynamo aj s držiakom za 20 EUR co sa mi javila ako fajn cena. ale teraz zistujem, ze aj ked to dynamo pasuje do drziaka a je to zn. PAL, tak to zrejme nie je original. co pozeram ostatne fotky, tak vsetci maju tie kontakty na boku pod takou kytkou...a ja to mam zozadu. celkom ma to sklamalo.

Obrázek
Obrázek
Obrázek

dalej som predbezne zistoval stav sedačky a je nejaká dorasovaná. ked sa na to pozriete, tak takto to ma byť? myslim tie zalomenia a zvary na tych priecnych tyčkách. to, ze to su tie pasoviny krivé chápem, ale preco to niekto takto pozváral...to vyzerá, ako keby tu sedacku niekto rozsiroval vováraním medzikusov...neviem.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

a nakoniec som sa ešte hral s volou na hriadeli ramien hydrauliky. skušal som na kie klzné plochy navariť bronz a liatinové klzné domčeky som zaškrabal na osustružený priemer. aj ked to tak nevyzerá, tak sa to celkom podarilo. vola zmizla, ale musel som medzi skrinu hydrauliky a jej veko, dať tesnenie hrúbky 0,5 mm. navarená plocha je síce porovitá, pretože som mal skrátka málo elektród a už som nemal čím tie diery zavariť, ale aspon bude mať kde byť vazelina :D Dalo by sa to určite urobiť aj inak a lepsie, ale bol to len pokus. žial vysledok si ani nebudem mať šancu overiť, kedze hydrauliku neplánujem využívať.

Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
Libor Z25
Příspěvky: 3486
Registrován: úte bře 19, 2013 3:05 pm
Bydliště: Kůšček od Vsetína

Re: Zetor 25 "Kultivačník"

#195 Nový příspěvek od Libor Z25 »

Ahoj,tož dynamo vypadá originální....može byť ale aj z uř 1 tedy z majorka.Ale byly myslim stejné.Pohrál sis s tím pěkně.Ty ramena hydr.nemají chybu....mě polovica hydrauliky ležela 40 let ve stodole tak jsem tam měl rez...po obroušení dobré,ramena byly zřejmě nové ale za roky vyrezlé - po očištění a přitahnutí víka hydrauliky byly na fest,taky sem dal těsnění.Ten rám na sedačku je origo, když ho trochu poléčíš tak bude jak nový. :)
Libor :-)

Odpovědět

Zpět na „Zetor 15/25“