Zetor 25 "Kultivačník"

Moderátoři: Lukashil, mihi

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Ursus 73
Příspěvky: 3111
Registrován: ned úno 22, 2009 10:18 pm
Bydliště: Hlohovec

Re: Zetor 25 "Kultivačník"

#76 Nový příspěvek od Ursus 73 »

Ahoj...
Veniec zotrvačníka sa mení ľahko: ten starý "zrazíš" dolu kladivom a polienkom z tvrdého dreva. Ak by to nešlo, môžeš použiť kus hlinníka, prípadne mosadz.
Tú plochu pod vencom v prípade potreby očistíš drôtennou kefou, nový veniec zľahka ohreješ (ale teplotu z hlavy neviem) teplovzduškou, na sporáku alebo inak a hodíš ho na miesto. Ak treba, doklepneš kladivom cez tvrdé drevo, aby sadol na miesto. Bežne sme to v práci ohrievali autogénom, ale zľahka, nie dočervena :tyty: . Niektoré vence sa dajú otočiť o 180° aby pastorok štartéra zaberal na dobrú stranu zubov 8). Bezpečnosť: použiť rukavice :)
"Mám skutočnú túžbu dokončiť všetko, čo som začal. Táto skutočnosť ma často privádza k problémom." (N. Tesla)

anton30
Příspěvky: 1053
Registrován: úte led 05, 2016 7:43 pm
Bydliště: Trenčín

Re: Zetor 25 "Kultivačník"

#77 Nový příspěvek od anton30 »

dobre. dakujem. skusim to. myslel som, ze to tam je este nejak zaistene. lebo len ak zbezne som ten zotrvak pozeral a boli tam ako keby nejake capy alebo nity. dokladne som sa na to nesustedil, bolo to spinave a musel som uz koncit s pracou.

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Zetor 25 "Kultivačník"

#78 Nový příspěvek od rosch8 »

myslim si, ze to je zaistene proti pootoceniu. Presne takymito kolikmi. Ja som si ich tam vsimol tiez. Stary mozes nahriat dobre, aj do cervena, aj tak pojde do zberu. Pripadne narezat flexou a prasknut ho.
Novy by som uz nahrieval opatrne, aby si nepopustil zuby. To by si ich potom rychlo ocesal.
Neviem, ako je to s otocenim venca, lebo zuby maju nabeh, aby pastorok lahsie zapadol a nevzpriecil sa na čele ozubenia. Neviem, ci na druhej strane su zuby tiez zosikmene. Ak nie, tak by som to radsej neotacal.

Uživatelský avatar
Peter768
Příspěvky: 4424
Registrován: ned led 04, 2009 9:42 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Zetor 25 "Kultivačník"

#79 Nový příspěvek od Peter768 »

My sme jeden veniec otočili a pohoda....kolík je tam proti pretočeniu...otáčali sme za studena, neboli problémy.

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3751
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: Zetor 25 "Kultivačník"

#80 Nový příspěvek od Jaro25 »

Ja som dával dole jeden dobrý z prasknutého zotrvačníka. je naozaj zaistený kolíkom proti pootočeniu, ale to nevadí. Trochu som ho nahrial propán-butánovým horákom, asi toľko že sa už na ňom nedala udržať ruka. A potom veľmi ľahko cez drevo kladivom zrazil dole. V tvojom prípade ho naozaj môžeš aj poškodiť, ale ak by si demontoval dobrý, tak takto to ide. Neohrieval by som to nad cca 150°C, na roztiahnutie to bohato stačí. Len nasádzať treba rýchlo, lebo ako sa to dotkne toho masívneho studeného zotrvačníka, tak to hneď chladne a sťahuje sa. Ideálne 4 ruky, dve položia a dve priklepnú na miesto.
Robo, to otočenie mysleli v smere otáčania o 90°, aby sa zmenilo miesto nábehu štartéra, nie otočiť ne druhú stranu.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Zetor 25 "Kultivačník"

#81 Nový příspěvek od rosch8 »

Aha. Takze posunut, resp pootocit, nie otocit. Hej to by slo. Asi o 90° by bolo idealne. Dvojvalec asi zastavuje v dvoch polohach na 180°, teda oproti sebe.

anton30
Příspěvky: 1053
Registrován: úte led 05, 2016 7:43 pm
Bydliště: Trenčín

Re: Zetor 25 "Kultivačník"

#82 Nový příspěvek od anton30 »

cez vikend sa mi podarilo domov doniest dalsie dve hlavy...jedna je viditelne praskunuta, ale udajne by sa to dalo zasit. len treba najprv dat nove mrazove poistky a medené rúrky. si overim na vlastnje kozi navod od Roscha na ich vymenu :) kedysi davno ju ktosi opieskoval a nechal tak. je to vlastne taka jedna hrdzava hruda.
a ta druha je zahadna...je zvarana a naoko vyzera byt v pohode a prakticky hned pouzitelna. akurat potom nechapem, preco mi ju dal ten pan zadarmo. kazdopadne dam ich odtlakovat a uvidim ako na tom su.

Obrázek

Obrázek

Obrázek



Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
mihi
Příspěvky: 7434
Registrován: pát kvě 29, 2009 10:33 pm
Bydliště: PB

Re: Zetor 25 "Kultivačník"

#83 Nový příspěvek od mihi »

Tak to je super kúp..
Na poslednej fotke je tuším jedno vodítko na ventily zlomené..alebo sa mi to iba zdá??
Nemajú majstri na myjave aj niečo pre nás??? :typek:
Ahoj :)
Mihi

Uživatelský avatar
Ursus 73
Příspěvky: 3111
Registrován: ned úno 22, 2009 10:18 pm
Bydliště: Hlohovec

Re: Zetor 25 "Kultivačník"

#84 Nový příspěvek od Ursus 73 »

Pekné....tú prasklinu cez sedlo ventilu nerád vidím. Ktovie, či by sa tie sedlá u hlavy Z-25 nedali vymeniť :-/ . Keď sme dávali repasovať hlavu na Multicar 25, tak tie "utopené" sedlá odvŕtali a osadili tam nové 8)
"Mám skutočnú túžbu dokončiť všetko, čo som začal. Táto skutočnosť ma často privádza k problémom." (N. Tesla)

anton30
Příspěvky: 1053
Registrován: úte led 05, 2016 7:43 pm
Bydliště: Trenčín

Re: Zetor 25 "Kultivačník"

#85 Nový příspěvek od anton30 »

asi sa to da. nedavno som bol nieco kupovat u chalanov vo Vradisti a mali tam hlavy, ktore mali evidentne nove surove sedla a calali na zafrezovanie. skusim sa s tym pohrat. ale musim zistit, aky material na tie sedla bude najlepsi. viem, ze liatina, ale keby mi to niekto vedel povedat presnejsie, ze aky druh.

Uživatelský avatar
mihi
Příspěvky: 7434
Registrován: pát kvě 29, 2009 10:33 pm
Bydliště: PB

Re: Zetor 25 "Kultivačník"

#86 Nový příspěvek od mihi »

Jaro 25 . Napíš mu on Ti povie o sedlách. Ahoj
Mihi

anton30
Příspěvky: 1053
Registrován: úte led 05, 2016 7:43 pm
Bydliště: Trenčín

Re: Zetor 25 "Kultivačník"

#87 Nový příspěvek od anton30 »

minuly vikend som mal trochu casu a skusal som zatial len povytahovat tie rurky v hlave, cez ktore idu zdvihacie tycky ventilom. celkom neprijemna robota. skoda, ze nemam doma taku velku vrtacku. ale pomohol som si sekacikom urobeným z nastrelovacieho klinca. potom to islo. prva rurka mi trvala vytiahnut skoro hodinu a posledna uz bola vonku za 10 minut :)
Obrázek
Obrázek

no a dnes som mal v robote trosku casu, prisiel som skôr a osadil som piesty na vyuhlovane ojnice, ktore som si doniesol vyvrtane tento pondelok. vdaka tekutemu dusiku to bolo radost robit..
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

no a cez vikend mozem kooonecne zacat skladat motor..dufam :)

anton30
Příspěvky: 1053
Registrován: úte led 05, 2016 7:43 pm
Bydliště: Trenčín

Re: Zetor 25 "Kultivačník"

#88 Nový příspěvek od anton30 »

mihi píše:Jaro 25 . Napíš mu on Ti povie o sedlách. Ahoj
mal by to byt tento material: šedá liatina ČSN 422420

anton30
Příspěvky: 1053
Registrován: úte led 05, 2016 7:43 pm
Bydliště: Trenčín

Re: Zetor 25 "Kultivačník"

#89 Nový příspěvek od anton30 »

Stala sa chyba :( . Teda moja chyba. Uz som ojnice chcel zamontovať do motora, ked si otec všimol ze sa mu tuším zdajú akosi inak tažké navzájom. A mal pravdu. Bol tam rozdiel az 350g. To je neprípustne. V norme je vraj do 8g. Takze teraz musim kúpiť nove ojnicne ložisko a zase zaniesť na vyuhlovanie. Tie peniaze by ma ani tak nesrali, ale skôr ten čas ked to tam musim nosiť a zase pre to.

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Zetor 25 "Kultivačník"

#90 Nový příspěvek od rosch8 »

350g rozdiel?
Fuha. To vyzera na ojnice z roznej etapy vyroby po nejakych upravach... to je vela na odbrusenie materialu z tazsej sby boli rovnake...
To je na slak trafenie.

Ani,neviem ,ako si dopadol s tym navaranim na kluku. Pouzil si ju?

Odpovědět

Zpět na „Zetor 15/25“