Zetor 25 "Kultivačník"

Moderátoři: Lukashil, mihi

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Ursus 73
Příspěvky: 3111
Registrován: ned úno 22, 2009 10:18 pm
Bydliště: Hlohovec

Re: Zetor 25 "Kultivačník"

#136 Nový příspěvek od Ursus 73 »

Tak ako píšeš, zlé (nešetrné) radenie rýchlostí, k tomu priebežné opotrebovanie... My máme na Áčku dobré tie ozubenia diferáku a hriadelí (veľké ozubené kolesá poloosí sú ako nové, ozubenia na hriadelách diferáku tiež 8) ). Aj redučka celkom ujde, ale kolesá v hlavnej prevodovke už majú niečo za sebou :zapomel: .
Najhoršie je na tom toto, v strede obrázku, chýba mu viac ako tretina šírky zubov :shock:
Obrázek
"Mám skutočnú túžbu dokončiť všetko, čo som začal. Táto skutočnosť ma často privádza k problémom." (N. Tesla)

Peto.25a
Příspěvky: 259
Registrován: čtv říj 26, 2017 7:17 pm
Bydliště: Giraltovce

Re: Zetor 25 "Kultivačník"

#137 Nový příspěvek od Peto.25a »

Ja to mam nejako podobne s tymy zubami. Neviete pri ktorom prevode zabera to koleso ? Na co si davat pozor pri preradovani ?
Obrázek

anton30
Příspěvky: 1053
Registrován: úte led 05, 2016 7:43 pm
Bydliště: Trenčín

Re: Zetor 25 "Kultivačník"

#138 Nový příspěvek od anton30 »

Jozko ja mam zase tie male pastorky na osi diferaku vylamane a otlacene zuby..ale to preto, lebo sa tam dolamali tie ostrekovacie kruzky lozisiek diferencialu a kolesa ulomky zosrotovali.
Peto25 to koleso, na ktore Ti ide sipka je koleso 1. resp. 4. prevodoveho stupna. a na co si dat pozor...hmm aj mne to obcas škrkne..lebo sa ponahlam a nečakam kym klesnu otacky motora. v prirucke sa pise radit dolu s medziplynom a nahor s dvojitym vysliapnutim spojky.

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3750
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: Zetor 25 "Kultivačník"

#139 Nový příspěvek od Jaro25 »

Dolu s medziplynom, to je jasné, ale hore dvojité vyšliapnutie na tomto stroji nemá veľký zmysel. Ten zotrvačník je taký ťažký, že motor len pomaly stráca otáčky a teda potrebné pribrzdenie predlohového hriadeľa sa dvojitým vyšliapnutím nedosiahne. A ak budeš čakať na pokles otáčok motora, zatiaľ traktor zastaví.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

Bolevak
Příspěvky: 1114
Registrován: pon led 04, 2016 9:49 am
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

Re: Zetor 25 "Kultivačník"

#140 Nový příspěvek od Bolevak »

dolů s meziplynem, to je jasné. Otázkou je, při tom podřazování, jak moc jde motor do otáček právě díky setrváku:-( :'(

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3750
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: Zetor 25 "Kultivačník"

#141 Nový příspěvek od Jaro25 »

Ja to robím tak, hlavne pri jazde do kopca, že plyn neuberám, len v príhodnej chvíli s prešlápnutím preradím. Motor je tým pádom v otáčkach, resp. potrebuje zrýchliť len trochu a to zvláda. Samozrejme treba preraďovať pri rýchlosti, ktorú ten nižší prevodový stupeň zvládne.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

anton30
Příspěvky: 1053
Registrován: úte led 05, 2016 7:43 pm
Bydliště: Trenčín

Re: Zetor 25 "Kultivačník"

#142 Nový příspěvek od anton30 »

nemoze sa obcas stat aj to, ze lozisko v kluke v ktorom je ulozený ten drážkový hriadel je pridrhnuté a pri vypnutí spojky unáša hriadel a moze to komplikovať radenie?

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3750
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: Zetor 25 "Kultivačník"

#143 Nový příspěvek od Jaro25 »

Teoreticky asi áno, ale to by si poznal už pri radení keď stojíš. V podstate by sa nemalo dať normálne zaradiť pri stojacom traktore. Ja som sa tým ešte na ničom nestretol.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

Uživatelský avatar
Ursus 73
Příspěvky: 3111
Registrován: ned úno 22, 2009 10:18 pm
Bydliště: Hlohovec

Re: Zetor 25 "Kultivačník"

#144 Nový příspěvek od Ursus 73 »

Peto.25a:
To tvoje koleso je oproti môjmu ešte v dobrom stave 8) , nemusíš sa báť, to ešte niečo vydrží (ono má totiž od výroby urobený "nábeh" zubov, kôli ľahšiemu radeniu). Tiež som v tom, že je to koleso 1° . V rámci možností treba radiť tak, aby to škŕkalo čo najmenej. Ak radíš z miesta, treba došlapnúť spojku až dole, ak treba tak počkať 2-3 sekundy aby sa zastavili kolesá a hriadele v prevodovke. Neradiť jedničku ak traktor cúva a podobne...
"Mám skutočnú túžbu dokončiť všetko, čo som začal. Táto skutočnosť ma často privádza k problémom." (N. Tesla)

anton30
Příspěvky: 1053
Registrován: úte led 05, 2016 7:43 pm
Bydliště: Trenčín

Re: Zetor 25 "Kultivačník"

#145 Nový příspěvek od anton30 »

je to asi vseobecne zname, ale len by som chcel poznamenat, co som si vsimol, ze traktor Z25 nie je kvoli konstrukcii prevodovky moc vhodny na dlhodobu stacionarnu pracu remenicou. pretoze, ked traktor stoji, tak vrchne hriadele (od motora a kardanova) nemaju byt cim mazane, nema tam co rozstrekovat olej, kedze spodne, ktore sa brodia v oleji stoja. pozeral som, ze pokial ide hladina oleja, ale nesiaha do takej vysky tusim. a keby bol traktor este nosom hore kopcom trosku, tak uz vobec.

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Zetor 25 "Kultivačník"

#146 Nový příspěvek od rosch8 »

V príručke sa píše, že v takomto prípade sa dolieva olej do prevodovky. Nepamätám už koľko, ale presne kvôli tomuto problému. Myslím že +10litrov...treba kuknúť do príručky.

anton30
Příspěvky: 1053
Registrován: úte led 05, 2016 7:43 pm
Bydliště: Trenčín

Re: Zetor 25 "Kultivačník"

#147 Nový příspěvek od anton30 »

to by mohlo pomoct...ale moc oleja tiez nie je vzdy dobre mozno pocas jazdy. po case z toho traktora mohlo celkom pekne valit von.. major to uz ma vyriesene a ide to spodom. kto vie ako ako to ma Z-super?

anton30
Příspěvky: 1053
Registrován: úte led 05, 2016 7:43 pm
Bydliště: Trenčín

Re: Zetor 25 "Kultivačník"

#148 Nový příspěvek od anton30 »

zdravím
cez víkend sa mi konečne uvolnila vykurovaná garáž a mohol som do nej dotiahnut prevodovku, potom motor a zacat skladat. trva mi to sice trosklu dlhšie, no bol som na to sám a musel som si vselijako radit.

Obrázek

Obrázek

osvedčil sa mi paletový vozík a dať prevodovku a motor do roviny pomocou vodováhy. a ked som predtym este vycentroval lamelu voci klukovke, tak to islo velmi lahko.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek


ešte som stihol včera osadiť prednú nápravu a tam som skončil. pokračovanie buduci vikned. tam musim namontovať stlpice a náboje..ale to by malo isť už rýchlo, pretože to som si pripravil už dávnejšie a teraz to treba už "len" zmontovať. chcel by som traktor dostat hlavne čo najskro na kolesa. keby nahodou bolo treba uvolnit garaz, nech sa traktor lev vytiahne von.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

teraz sa z toho síce vytešujem...ale chýba mi to podstatne...stále nemám dobru hlavu. takže čakám, ako dopadne to šitie. už to tam je dlho.

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Zetor 25 "Kultivačník"

#149 Nový příspěvek od rosch8 »

pruzinky si nedaval na domcek spojkoveho loziska?

Obrázek

Obrázek


Vyborna vec, spojka ide potom nastavit velmi lahko a vypina pohodlne v hornej casti chodu pedalu.

anton30
Příspěvky: 1053
Registrován: úte led 05, 2016 7:43 pm
Bydliště: Trenčín

Re: Zetor 25 "Kultivačník"

#150 Nový příspěvek od anton30 »

nie, tie prizinky som tam nedaval, aj ked som povodne chcel, lebo viem, ze mnohe ine traktory to maju bezne.
vyhody su mi zrejme, len som na to popravde trochu zabudol a nezohnal som si vhodne pruziny. a uz som nechcel čakat dalsi tyzden ...

:) musim sa poucit a vzdy si naplanovat co idem robit a co potrebujem.
teraz ma cakaju tie stlpice, chcem naliat oleje, nahodit olejove cerpadlo, kompresor a olejovy filter...to by som chcel riesit plnoprietokovym.... a to som si zase zabudol pomerat, ze co k tomu treba, myslim aky priemer a vyska co vlezie do tej povodnej olejovej banky :(

Odpovědět

Zpět na „Zetor 15/25“