Agregačný Zetor 25 a Zetor 25K

Moderátoři: Lukashil, mihi

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Míra Z 25
Příspěvky: 1543
Registrován: pon bře 21, 2011 1:30 pm
Bydliště: Sušice

Re: Agregačný Zetor 25 a Zetor 25K

#931 Nový příspěvek od Míra Z 25 »

Ten píst a kroužky jsou shodné se Suprem, před x-lety jsem je také někde kupoval na e-shopu a pasovaly dobře.

Uživatelský avatar
Ursus 73
Příspěvky: 3111
Registrován: ned úno 22, 2009 10:18 pm
Bydliště: Hlohovec

Re: Agregačný Zetor 25 a Zetor 25K

#932 Nový příspěvek od Ursus 73 »

Míra: piest je dobrý, krúžky majú podľa mňa veľkú vôľu v zámku (0,7 mm) valec trošku vypadaný, ale nie hrdzavý, normálne to fungovalo. Krúžky som objednal vo Vrádišti, len neviem, či ich majú, čakám balíček :) .
Možno že poteším tých, ktorý nevedia, ako je utesnená hriadeľka vidličky kompresora. Dnes mi to nedalo a trochu som sa nato pozrel. Takže z telesa kompresora trochu (asi 1-2mm) trčalo dáke puzdro. To som zvnútra vyrazil a za ním bol krúžok z filcu, ktorý tesnil hriadeľku. V prípade, že to trochu tieklo, stačilo dať dole guličku a puzdro trochu naraziť dovnútra. Tým sa filcový krúžok roztiahol a utesnil hriadeľku 8) . To puzdro tam nebolo moc natesno, zľahka som ho z druhej strany vyrazil. Viac obrázok:
Obrázek
Na druhom obrázku vidno zahĺbenie pre puzdro, priemer diery 14mm, dĺžka 15mm:
Obrázek
A ešte štítok:
Obrázek
Utesnenie tej hriadeľky by sa dalo poriešiť viacerými spôsobmi:
1) puzdro zaraziť dovnútra a potom nalisovať gufero alebo manžetu v rozmere 8x14x5 (6)mm
2) to železné puzdro vyrobiť nové (asi by bolo lepšie bronzové) v rozmere 8x14mm dĺžka 15(16)mm a dovnútra drážku a o-krúžok. To by sa potom dalo nalisovať trebárs na silicon.
3) vymeniť len ten "filc" , mne tam akurát chýba dáka podložka, o ktorú by sa filc oprel, aby tesnil ako upchávka.
Vo všetkých prípadoch by bolo dobré vymeniť tú hriadeľku priemeru 8mm za novú, hladkú. Ako vidno na obrázku, aj tá moja je vydraná v mieste prechodu cez to púzdro a istotne by tam nič netesnilo.
Dúfam to niekomu pomôže, možnože by bolo dobré to trochu upraviť a dať do technických problémov. Istotne sú tu viacerý, ktorým tade tečie olej a nevedia čo s tým, ako to tam vyzerá.
"Mám skutočnú túžbu dokončiť všetko, čo som začal. Táto skutočnosť ma často privádza k problémom." (N. Tesla)

Uživatelský avatar
Jančo66
Příspěvky: 686
Registrován: pon kvě 22, 2017 1:26 pm
Bydliště: Žilina (okolie)

Re: Agregačný Zetor 25 a Zetor 25K

#933 Nový příspěvek od Jančo66 »

Díki Jožko za info. Mám jeden zlý kompresor, tak ak budem repasovať, tak využijem dáta z tvojho vlákna 8)
Zetor 25 - kultivačný (narodený medzi 1948-1950)
Zetor 25 - s redukčnou prevodovkou (zatiaľ na prácu)
Zetor 25 - agregačný (ťahač vlekov a víkendový špeciál)

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3750
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: Agregačný Zetor 25 a Zetor 25K

#934 Nový příspěvek od Jaro25 »

Vidíš, to ma nenapadlo, že by tam mohla byť taká vložka. Lebo som sa čudoval, že prečo je ten otvor mierne zapustený a zvnútra som vyšpáral nejaký zvyšok akoby filcu. Tak super informácia, ešte sa na to pozriem. Šťastie že som ho včera nenamontoval.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

Uživatelský avatar
Rad 5
Příspěvky: 611
Registrován: stř lis 14, 2007 12:05 am
Bydliště: Turnovsko

Re: Agregačný Zetor 25 a Zetor 25K

#935 Nový příspěvek od Rad 5 »

Ja jsem tam uz vlozku nemel.
Dal jsem tam pre rokem gufero a drzi a netece.

Uživatelský avatar
Ursus 73
Příspěvky: 3111
Registrován: ned úno 22, 2009 10:18 pm
Bydliště: Hlohovec

Re: Agregačný Zetor 25 a Zetor 25K

#936 Nový příspěvek od Ursus 73 »

Dnes som kontroloval trysky, nastavené sú na 125 a rozprašujú pekne. Žiadne odkvapkávanie :tyty: . Takže ich rozoberať ani meniť nebudem. Pravdou ale je, že manometer nik nekontroloval, ktovie ako ukazuje :-/
Obrázek
Okrem toho prišiel balík z Vrádišťa, všetko ok až na to hlinníkové tesnenie hlavy kompresora. To má asi o 1mm väčší priemer :vztek: Aj krúžky kompresora sú tesnejšie, ten stierací je úplne presný. Nevie niekto, aká vôľa má byť v zámkoch krúžkov kompresora?

Rad 5 : To zahĺbenie je hlboké 15mm, možnože to puzdro máš zarazené vnútri. Tiež som dumal, že puzdro zarazím dnu a na kraj dám gufero. Inak je aj taký o-krúžok, čo by sa dal použiť namiesto tej filcovej upchávky.
"Mám skutočnú túžbu dokončiť všetko, čo som začal. Táto skutočnosť ma často privádza k problémom." (N. Tesla)

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3750
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: Agregačný Zetor 25 a Zetor 25K

#937 Nový příspěvek od Jaro25 »

Keď som vyrazil to puzdierko, tak to bolo hlboké viac ako 30mm. Navinul som na to rozpletenú lojovú šnúru a znovu narazil to puzdierko. Uvidím, čo to urobí. Tú vôľu v zámkoch krúžkov kompresora by som moc neprežíval, myslím že ak bude aspoň 0,5 mm, tak to bude stačiť. Kompresor sa nehreje tak ako motor, že by sa konce opreli o seba.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

Uživatelský avatar
Rad 5
Příspěvky: 611
Registrován: stř lis 14, 2007 12:05 am
Bydliště: Turnovsko

Re: Agregačný Zetor 25 a Zetor 25K

#938 Nový příspěvek od Rad 5 »

Mel jsem to rozebrane vloni a myslim, ze tam nic takoveho nebylo .. :-/

Uživatelský avatar
Johny1490
Příspěvky: 2430
Registrován: stř srp 22, 2007 1:09 pm
Bydliště: UK

Re: Agregačný Zetor 25 a Zetor 25K

#939 Nový příspěvek od Johny1490 »

Ja som s tými tesneniami celkovo bojoval..... Ale tak upraviť sa dajú všetky. Ale mrzí ma že to tesnenie pod hlavu všetci stále dávajú robiť s toho najlacnejšieho materiálu a potom nám to všetkým tečie.... Už aj na mojom bývalom traktore ho kamoš menil a ten mal nabehne od GO možno 15mth.

Ja som rozmýšľal keď budem nahadzovat hlavu , že to šmejdove tesnenie :vztek: natriem takou pastou od Loctite ( podobne zavitovemu lepidlo) , silikón tam veľmi nechcem dávať :-/ . Škoda že je v obehu e-shopov len toto tesnenie. Určite by sa oplatilo ho dať vyrobiť s poriadneho matrošu a s tým červenim olemovanim ako sa dnes bežne používa a bol by pokoj.

Uživatelský avatar
Johny1490
Příspěvky: 2430
Registrován: stř srp 22, 2007 1:09 pm
Bydliště: UK

Re: Agregačný Zetor 25 a Zetor 25K

#940 Nový příspěvek od Johny1490 »

Inak ak by niekto vedel rozmer toho gufera na tú hriadeľ zapínania kompresora ,sem s ním.... ja som tam nalepil gumový prechodu, ale ktovie koľko to vydrží. Ďakujem.

Bolevak
Příspěvky: 1114
Registrován: pon led 04, 2016 9:49 am
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

Re: Agregačný Zetor 25 a Zetor 25K

#941 Nový příspěvek od Bolevak »

Já jsem před časem koupil fungl nový kompresor, uloženku, za 200. A jak je to táhlo na zapínání tak tam myslím žádné těsnění taky není. To táhlo jde úplně lehce...Až se mi stalo že se v prudkém kopci sám zapnul kompresor:-)
Rád si taky nechám poradit....

Uživatelský avatar
Ursus 73
Příspěvky: 3111
Registrován: ned úno 22, 2009 10:18 pm
Bydliště: Hlohovec

Re: Agregačný Zetor 25 a Zetor 25K

#942 Nový příspěvek od Ursus 73 »

Johny1490.
Ja som písal o tesnení pod hlavu kompresora. Ale máš pravdu, tesnenie pod hlavu motora s tým červeným lemovaním by som mal moc rád. Predsa len lepšie utesní "vodu".
Rozmer gufera: všetko je tu napísané... Zahĺbenie je hlboké 15mm, puzdro je dlhé 9mm (okótované na obrázku) zostáva nám 6mm. Takže gufero alebo manžeta môže mať rozmer 8x14x6mm. Samozrejme môže byť užšie, včera som bol v obchode z ložiskami a ako som písal, existuje aj taký o-krúžok. Tu je problém skôr obdratá tá tyčka, ako to mám ja (vidno na foto).
Bolevak: Ak sa ti kompresor sám zapol pri jazde, za to môže pružinka a gulička, ktorá "aretuje" vidličku v danej polohe. Utesnenie vidličky s tým nemá nič spoločné :pohlavek: . Ak treba, zajtra vyfotím :ano:
"Mám skutočnú túžbu dokončiť všetko, čo som začal. Táto skutočnosť ma často privádza k problémom." (N. Tesla)

Uživatelský avatar
Johny1490
Příspěvky: 2430
Registrován: stř srp 22, 2007 1:09 pm
Bydliště: UK

Re: Agregačný Zetor 25 a Zetor 25K

#943 Nový příspěvek od Johny1490 »

Ja viem Jožko že si písal o kompresorovom tesnení, veď to som písal aj ja o pár príspevkov vyššie že ten hliníkový krúžok má zlý rozmer a musel som ho upravovať....
Tesnenie pod hlavu som spomenul s toho dôvodu že niekomu prelína von zo spoja voda, inému zasa olej, a keby bolo poriadne tesnenie bol by kľud.
Vo firme Kalina keď som sa na výstave informoval na takéto kvalitné tesnenie, tak mi pán povedal že to sa neoplatí , že by to bolo drahé a bolo dovyprávané....

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3750
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: Agregačný Zetor 25 a Zetor 25K

#944 Nový příspěvek od Jaro25 »

Tesnenia sú všeobecne trochu problém, teraz ako som skladal ten motor, tak dosť veľa tesnení som musel upravovať. Hlavne vnútorné priemery boli často malé a musel som ich dostrihávať.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

Uživatelský avatar
Ursus 73
Příspěvky: 3111
Registrován: ned úno 22, 2009 10:18 pm
Bydliště: Hlohovec

Re: Agregačný Zetor 25 a Zetor 25K

#945 Nový příspěvek od Ursus 73 »

Takto dopadol pokus o výrobu kľúča na zotrvačník a remenicu na Z 25. A ešte kľuky jedna k vŕtačke a druhá ku zveráku. Už pracujem aj na farbe :) :
Obrázek Obrázek
Inak dnes sa nejak moc nedarilo :tyty: . Pôvodne som chcel "oživiť" káčko po zime, tak som namontoval dobitú baterku a pri kontrole oleja som zistil, že ho je v motore akosi veľa. Asi 7 cm nad ryskou max :shock: . Nazriem do chladiča, rebrá suché :-/ . To je jasné, že ma to nepotešilo :vztek: :zly: :vztek: . Tak som z olejovej vane ešte pred štartom opatrne odpustil vodu a potom som naštartoval. Traktor chytil pekne 8) , chod ok. Asi prehrdzavela trubka v hlave aj keď v okruhu bola nemrznúca zmes.
Obrázek Obrázek
"Mám skutočnú túžbu dokončiť všetko, čo som začal. Táto skutočnosť ma často privádza k problémom." (N. Tesla)

Odpovědět

Zpět na „Zetor 15/25“