Z25A HE

Moderátoři: Lukashil, mihi

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Z25A HE

#1 Nový příspěvek od rosch8 »

Zdravim vsetkych majitelov Z25.
Tento tyzden som dotiahol domov Z25A r.v. 1956.
Nastastie motor bol niededy davnejsie zgeneralkovany a vyzera byt v poriadku. Tlak oleja na volnobeh 2-3 bar. pri vyssich otackach 4-5 bar. Do kartra velmi nefuka. Startuje dobre, ale aj tak asi vymenim trysky.
Tecie olej okolo pedalov brzd atrochu vzadu na hydraulike zboku. Taktiez mierne na prednejk krytke motora.
Prevodovka nehuci, rychlosti nevyskakuju.
Ale otvorim ju aby som skontroloval ozubenia loziska a vymenil gufera.

Mam zopar otazok na skusenejsich:
Potrebujem zrepasovat komplet prednu napravu, lebo je velmi volne vsetko a kolesa chodia ako chcu.
Podarilo sa mi dat dole paku riadenia ktora je zboku na prevodovke na kuzelovom konci hriadele riadenia a zistil som ze bola neodborne vyspravena navaranim materialu aby sa vymedzila vola. Paku som musel kupit novu, lebo stara bola nerovnym povrchom navarkov vyzrata do hlbky. Nova paka ma pekny kuzel, planujem hriadel vytiahnut dovarit este viac materialu a dat obrusit novy kusel. Vie niekto kolko stupnov tam je? mne to vyslo na 2° uhol nastavenia.
Planujem odstrojit cely motor, vratane vstrekovacieho cerpadla. Zmeni sa nastavenie cerpadla, ak ho potom priskrutkujem spat na povodne miesto? Nemam teraz pod dosadacou plochou na boku motora tesnenie, patri tam?
Tu su fotky a video s beziacim motorom:
http://www.rajce.net/a11568084
Blatniky a kabinu som odmontoval, lizatka blatrniky su na ceste.
Poradte kde este pozriet a hlavne by som rad vymenil olej v motora, len neviem, co s filtrami. Ak budu sitkove, vymyt ich v nafte a ak su neposkodene dat spat, alebo kupit papierove z Z50? mali by vraj pasovat?
Olej davat novy typ do mineralny do dieselov, alebo klasika M6AD? Ak novy aku viskozitnu triedu doporucujete?
Do prevodovky som sa docital na fore, ze mam dat PP44. Hydraulicky tiez by nemal byt problem zohnat.
Dakujem.
Snad sa mi ho podari dostat do slusneho stavu...

Uživatelský avatar
mihi
Příspěvky: 7427
Registrován: pát kvě 29, 2009 10:33 pm
Bydliště: PB

Re: Z25A HE

#2 Nový příspěvek od mihi »

Ahoj, vitaj medzi nami. :friends:
Kúpil si celkom zachovalú 25-ku.. 8)
Ten kužel si zmeraj podľa tej páky a kukni stroj,tabuľky a máš to..
Potom vkladaj foto pri oprave, poteší nás to...
Olej radšej origo M6A alebo M6AD najlepšie taký aký tam bol dávaný predtým, aby sa nerozpustili nečistoty a nezadreli motor,,prevodový máš a do hydrauliky sa orig.dával ten čo do motora...

Maj sa
Mihi

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Z25A HE

#3 Nový příspěvek od rosch8 »

Dakujem.
Fotky samozrejme budem robit.
Dnes som sa pokusal demontovat chladic, ale nemal som stastie. Spodne matice ktore su na skrutkach ktore idu krizom cez priecny nosnik pod chladicom boli tak zahrdzavene, ze som povolil skrutku od chladica a ten zacal slzit. Prestal som s tym a mienim tie skrutky odpilit listom pilky na kov v mieste gumenych podloziek pod chladicom a nahradit potom mosadznymi alebo este lepsie nerezovymi, pricom urobim pomocny plech a ten prilepim silikonom po celom dne chladica, takze skrutky nebudu tahat priamo za chaldic. Chcladic samozrejme zapajkujem, s makkym pajkovanim mam skusenosti dost.
Vypustacia skrutka na olej prevodovky je celkom vzadu? a vypustacia na hydraulike? tu som zatial neobjavil... Prekvapuje ma, ze tam ide motorovy olej, ale dam si poradit.
Vie niekto objem naplni? motor 8,5 litra, prevodovka 35 litrov a hydraulika?

Uživatelský avatar
mihi
Příspěvky: 7427
Registrován: pát kvě 29, 2009 10:33 pm
Bydliště: PB

Re: Z25A HE

#4 Nový příspěvek od mihi »

Olej v Hydraulike 8,5 L
Vypúšťacia skrutka v prevodovke na Ľ. strane a pod diferákom druhá??? (tuším) :pohlavek:
A na hydraulike:

http://www.retrotraktor.pl/readarticle. ... icle_id=29
Mihi

Uživatelský avatar
Tomáš B.
Příspěvky: 771
Registrován: pon led 24, 2011 7:56 pm
Bydliště: PZ

Re: Z25A HE

#5 Nový příspěvek od Tomáš B. »

Tak další traktorista 8) . Vítej mezi "pětadvacítkově postiženými" :)

Tady jsou vidět oba výpušťáky

Obrázek

Uživatelský avatar
Míra Z 25
Příspěvky: 1543
Registrován: pon bře 21, 2011 1:30 pm
Bydliště: Sušice

Re: Z25A HE

#6 Nový příspěvek od Míra Z 25 »

Vítej, traktor vypadá slušně, zejména ten motor se zdá být dobrej. Čeká tě sice fůra práce, ale stojí to zato. Doporučuju vzít to pěkně z gruntu a mít to pořádně, nebudeš se muset k tomu vracet.
Pokud sundáš čerpadlo a přidáš těsnění, změní se vzdálenost pístků od vačky a tudíž i předvstřik...

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Z25A HE

#7 Nový příspěvek od rosch8 »

dakujem za tie vypustaky. Tie jedine som nasiel aj ja, len som si chcel byt isty.
Mam ale problem, dnes som nasiel vodu v motorovom oleji, ked som vypustal stary. A dost vela asi tak 0,2 litra odhadom. Ale pekne oddelenu, ziadna slahacka. Lenze, ja blbec, som tesne predtym cely traktor niekolkokrat vystriekal VAPkou. Traz neviem, ci som niekadial nastriekal vodu ja, alebo mi tecie voda do kartra, hlavou, blokom... Mal som zvolit opacny postup, ale uz je pozde. Voda mi ale nemizne z chladica, aspon nie viditelne, dolial som doplna a pri otvorenom olejovom vypustaku som fukal ustami do chladica a sledoval, ci nebude nieco vytekat z kartra. A nic, ani kvapka. :pistol:
Budem musiet dat novy olej a pobehat s traktorom chvilu a potom skusit otvorit vylievaciu skrutku a skontrolovat, ci pojde voda, alebo nie. Alebo dat dole hlavu a vymenit trubky za medene a mrazove zaslepky za nerez, ako radi Jaro25?
Co sa tyka predvstreku, je mi jasne, ze podlozenim cerpadla sa to zmeni, planujem pred odskrutkovanim cerpadla poznacit si miesto na zotrvacniku, kedy je zaciatok predvstreku teraz. Udriem 2 jamky oproti sebe. Podla spalovania a zvuku motora sa zda, ze predvstek je teraz nastaveny spravne. Pripadne to mozem odkontrolovat uhlomerom medzi klukovkou a stenou kartra pod vikom.

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3742
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: Z25A HE

#8 Nový příspěvek od Jaro25 »

To voda v oleji môže byť aj kondenzát, tiež som keď som po zime povolil vypúšťaciu skrutku, okolo závitu mi vytekala čistá voda, ale ak dáš dole hlavu, tak trubky vymeň.
K filtrom, to sa tu riešilo už veľa krát, ak chceš hľadaj čo a prečo. Každopádne zadný nechaj určite sýtkový a predný môžeš nahradiť papierovým. V časti "kde čo zohnať na Zetory..." alebo "diely ktoré pasujú na ...." určite typ nájdeš, ale zo Supra to nie je.
A ten chladič daj celý dole, odletuj vrchnú a spodnú komoru a oprav uchytenie skrutiek, vypúšťacieho ventilu a uchytenie telesa termostatu, lebo to bude celé zožrané. Bastliť tam niečo silikónom mi príde s odpustením ako "zhovadilosť".
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 8985
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Z25A HE

#9 Nový příspěvek od Sniper »

rosch8 píše:Mam ale problem, dnes som nasiel vodu v motorovom oleji, ked som vypustal stary. A dost vela asi tak 0,2 litra odhadom
Jaro25 píše:To voda v oleji môže byť aj kondenzát
To kondenzát nebude, ten se pravidelnou jízdou vypaří a nepřibývá, já vím čím to je.

Chlapi, co parkujete mašiny venku, nebo jezdíte v dešti, zkontrolujte si pořádně těsnění dosedacích ploch víčka vstřikovacího čerpadla.
Hlavně tu malou plošku u motoru v tom L profilu, protože mi tama teklo a samozřejmě jde to rovnou všechno do motoru!!!
Když jsem měnil olej, vypustil jsem cca 0,5 litru vody po delším stání, teď jezdím a vše v pohodě, kondenzát se stíhá vypařovat 8)
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Z25A HE

#10 Nový příspěvek od rosch8 »

Traktor stal rok (minimalne) vonku a v cerpadle pod krytkou som nasiel kvapky vody a tesnenie pod vickom cerpadla tam nebolo ziadne! preto sa aj ja domnievam, ze tam proste naprsalo. Menim dnes olej a asi odskrutkujem aj karter a vycistim ho od bordelu, je tam taky slizovity bordel, nech to novy olej neroztiahne po celom motore.
Dal som dnes dolu bocne viko na motore a skontroloval ojnicne loziska a nevedel som pohubom zistit radialnu volu, iba axialnu a ta bola odhadom menej ako 1 mm urcite. Motor bol evidentne generalkovany a nie je vybehany co je dobra sprava.
Vsetko vycistim a idem opravovat chladic. Skrutky na spodku som musel odrezat, napajkujem nove, ale dam mosadzne, aj matice dam mosadzne. Chyba mi aj mala trubka navrchu, prepad co pusti vicko. takisto nalievacie hrdlo uz netesni, prepajkujem vsetky spoje novou spajkou nech sa lesknu.

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Z25A HE

#11 Nový příspěvek od rosch8 »

Mohol by mi niekto spocitat pocet zubov na zotrvacniku? (zuby pre starter). Niekto, kto ma zotrvacnik pristupny, lebo ja neplanujem davat motor dole a chcem najst pocet zubov ktory je potrebny pre nastavenie uhla predvstreku cerpadla. Dufam, ze to bude delitelne 12 a ze vyjde cely pocet zubov. Uhlomer by bol tym padom zbytocny.

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Z25A HE

#12 Nový příspěvek od rosch8 »

utesnenie hriadela pravej brzdy a uzavierky diferencialu.
Vie niekto poradit efektivne riesenie utesnenia tych hriadelov? Olej na brzdach nie je prave najlepsia vec.
http://postimg.cc/image/ml2pbq1rb/

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 8985
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Z25A HE

#13 Nový příspěvek od Sniper »

rosch8 píše:chcem najst pocet zubov ktory je potrebny pre nastavenie uhla predvstreku cerpadla. Dufam, ze to bude delitelne 12 a ze vyjde cely pocet zubov. Uhlomer by bol tym padom zbytocny.
Tohle je velmi dobrá myšlenka, ale jak chceš najít nulu, resp. HÚ 1. válce?
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Z25A HE

#14 Nový příspěvek od rosch8 »

v pripade, ze bude hlava dole, da sa najst HU lahko, indikatorvymi hodinkami. V pripade komplet zmontovaneho motora, prinajhorsom ten bok klukovky ,ale bude stacit rovnobeznost s ofrezovanym okienkom a to sa da aj bez uhlomera. Polozis plochu siroku ocel na bok kluky tak, aby druhy bok bol blizko roviny okienka a prilozis nieco na ofrezovanu plochu, porovnanim rovnobeznosti najdes HU celkom spolahlivo. Cim mensia medzera, tym presnejsie meranie. Druhe "pravitko" si mozes chytit pod 2 skrutky bocneho veka. Urobis si znacku na zotrvacniku pri sipke a potom odpocitas zuby a urobis znacku pre predvstrek.

Uživatelský avatar
McPeci
Příspěvky: 3788
Registrován: pát dub 06, 2012 2:15 pm
Bydliště: Juřinka
Kontaktovat uživatele:

Re: Z25A HE

#15 Nový příspěvek od McPeci »

možná by to šlo, nebylo by ale jednodužší udělat uhloměr? využiješ ho i jinde a přesnost by byla větší ne??
Robert ;)

každý když něco opravuje má na práci nechtěný podpis

https://www.facebook.com/robert.peciva


http://petice.nasetraktory.cz/informace?ank=2&odp[0]=1 petice za legalizaci domadělů v čr

Odpovědět

Zpět na „Zetor 15/25“