Zetor 25K - Jano

Moderátoři: Lukashil, mihi

Odpovědět
Zpráva
Autor
JanoSK
Příspěvky: 162
Registrován: pon čer 29, 2015 8:24 am
Bydliště: Bratislava

Zetor 25K - Jano

#1 Nový příspěvek od JanoSK »

V duchu všeobecne platného hesla „rozdiel medzi chlapcom a mužom je cena hračiek“ som sa stal na jeseň 2014 majiteľom Zetor 25 K. Voľba pre tento typ nebola náhodná, prispelo viacero faktorov – napríklad miesto v garáži akurát na Z 25, dostal som na narodeniny slušnú sadu náradia, kde je aj väčší kľúč ako 17tka a pod. No a v neposlednej rade si dosť dobre stále vybavujem zvuk a vôňu Z 25A, na ktorom som sa počas školských prázdnin vozil u strýka ( tak okolo roku 1985...). Traktor som kúpil v podstate po náhodnej debate o úplne iných veciach, kde sa reč točila okolo starých strojov – pán poznamenal, že má Z 25K a že ho asi o rok predá, ja som povedal, že by som o rok aj kúpil...
Takže kde som a kam sa chcem dostať ( moderne by to malo byť nazvané ako Projekt...)
Mám Z 25K ( asi ), neznámeho dátumu výroby, niečo je navyše, niečo chýba, v podstate je aj pojazdný, akurát že absolútne nebrzdí ( a to s ním bývalý majiteľ kosil záhumienky..). Nebude z neho leštenka do múzea, ale chcem ho dať dokopy tak, aby jazdil, brzdil a svietil. Niektoré exkluzívne doplnky ako kancelárska stolička asi budú nahradené vhodnejšou alternatívou... Nemám k nemu doklady ( ak vôbec niekedy nejaké mal ), „H“ historické značky nedostane, nezmysel/podvod s „C“ robiť zatiaľ neplánujem, takže nasadenie bude asi obmedzené.
Zopar fotiek v akom stave sa doviezol :

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
P.S.
Příspěvky: 5107
Registrován: úte srp 04, 2009 6:38 pm
Bydliště: KT

Re: Zetor 25K - Jano

#2 Nový příspěvek od P.S. »

Tak tě tady vítáme :) . Práce budeš mít dost.

JanoSK
Příspěvky: 162
Registrován: pon čer 29, 2015 8:24 am
Bydliště: Bratislava

Re: Zetor 25K - Jano

#3 Nový příspěvek od JanoSK »

Nepodarilo sa mi nájsť na webe ani v literatúre nejakú pomôcky, kde by som vedel rozlúštiť čísla, čo mám na traktore. Dá sa z tohto zistiť rok výroby, alebo aspoň či to je poskladané z viac strojov, ND a pod. ?

Na motore nie sú vyrazené čísla ale vystupujúce naliatky :
Obrázek

na obale spojky výrobné číslo ? ( 50599 )
Obrázek

Na hornej strane obalu prevodovky vpredu ( pod podlahou ) - 5804
Obrázek

Za ľavou zadnou nápravou: veľa čísel a 1965...
Obrázek

Dá sa z toho niečo vylúštiť?

Uživatelský avatar
mihi
Příspěvky: 7427
Registrován: pát kvě 29, 2009 10:33 pm
Bydliště: PB

Re: Zetor 25K - Jano

#4 Nový příspěvek od mihi »

Jano vitaj.. 8)
Pekne si zvádol založenie vlákna .
Brzdy spravíš a trošku natrieš a bude z toho super stroj.. :rally: .
Držím palce nech sa darí v oprave..ak budeš potrebovať radu tak napíš buď sem alebo SZ.
Maj sa.
Mihi

Uživatelský avatar
McPeci
Příspěvky: 3788
Registrován: pát dub 06, 2012 2:15 pm
Bydliště: Juřinka
Kontaktovat uživatele:

Re: Zetor 25K - Jano

#5 Nový příspěvek od McPeci »

copak to máš za turbo vypínač na páčce náhonu??
Robert ;)

každý když něco opravuje má na práci nechtěný podpis

https://www.facebook.com/robert.peciva


http://petice.nasetraktory.cz/informace?ank=2&odp[0]=1 petice za legalizaci domadělů v čr

Uživatelský avatar
Thomasson
Příspěvky: 1158
Registrován: ned kvě 05, 2013 9:03 pm
Bydliště: Znojmo

Re: Zetor 25K - Jano

#6 Nový příspěvek od Thomasson »

Tak opožděná gratulace ke koupi stroje :)
Stav toho traktoru mi připomíná stav mého TK (který se,co se týče vzhledu, ještě za dva roky nezměnil ...) :)
Každopádně ať se daří při zkrášlování :)

JanoSK
Příspěvky: 162
Registrován: pon čer 29, 2015 8:24 am
Bydliště: Bratislava

Re: Zetor 25K - Jano

#7 Nový příspěvek od JanoSK »

Robert: to prepinac - to tlačítko je PowerBoost, navýšenie výkonu. Vy to nemáte na svojich traktoroch? Automaticky sa aktivuje sa pri zapnutom PTO a rýchlosti min.0.5 km/h, pri záťaži hydraulického čerpadla min 40 HP alebo v transportnom móde od 20 km/h.... No a človek mi preprogramoval riadiacu jednotku na motore, že PowerBoost môžem zapnúť kedykoľvek.

... pravdu povediac som v tej zmesi káblov veľmi nezisťoval čo kam ide, pretože všetko išlo von...

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3742
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: Zetor 25K - Jano

#8 Nový příspěvek od Jaro25 »

Niektoré tie doplnky sú skutočne exkluzívne, ako si to správne nazval, ale inak myslím že je to slušný, viac menej kompletný základ. Mnohí majiteľia Z-25 asi budú súhlasiť, že či je kúpený traktor pekne vyzerajúci (GO farbou a štetkou), alebo zhruba ako ten tvoj, následné množstvo práce a investícií je +, - rovnaké, ak z toho má byť primerane spoľahlivý a funkčný stroj.
Čo sa týka identifikácie, predpokladať po tých rokoch, že to nebude skladačka by bolo odvážne. Neviem o žiadnej jednoznačnej "tabuľke", kde by bol nejako priradený rok výroby k výr. číslu. Istým vodítkom by mohla byť kniha "Využití traktorů Zetor 25 v zemědělství" (je to na webe), kde sú podľa rokov a výrobných čísiel uvedené jednotlivé inovácie zavedené počas výroby. Každopádne identifikačnú hodnotu majú len vyrazené čísla, ako to na tvojej druhej fotke (50599). Tie odliate sú len nejaké čísla odliaktov, alebo foriem. Číslo motora je buď vľavo dole vpredu na takej plôške cca 3x5 cm, alebo nenápadne vyrazené na ľavej strane motora tesne pod hlavou v predu (pred výfukovým potrubím).
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

JanoSK
Příspěvky: 162
Registrován: pon čer 29, 2015 8:24 am
Bydliště: Bratislava

Re: Zetor 25K - Jano

#9 Nový příspěvek od JanoSK »

Takže predsa sa podarilo nájsť nejaké čísla na motore ( Vďaka odbornej pomoci..)

Obrázek

JanoSK
Příspěvky: 162
Registrován: pon čer 29, 2015 8:24 am
Bydliště: Bratislava

Re: Zetor 25K - Jano

#10 Nový příspěvek od JanoSK »

Brzdy z pochopiteľných dôvodov by asi neprešli na STK....
Pravá bola dobre mazaná, takže sa dá aspoň rozobrať, ľavá je v skorodovaná do jedného celku ( nevidím veľkú šancu cez 7 kľúč uvoľniť nastavovanie čeľustí ), bude musieť asi byť nová brzda..

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

JanoSK
Příspěvky: 162
Registrován: pon čer 29, 2015 8:24 am
Bydliště: Bratislava

Re: Zetor 25K - Jano

#11 Nový příspěvek od JanoSK »

Pripajam zopar dalsich fotiek, co som stihol ( a nestihol ) spravit za posledny cas, ako motivacny plan som si dal spravit kolecko okolo domu do konca prazdnin, co sa aj podarilo...

Po vypusteni oleja ( resp.podobnej emulzie ) z prevodovky sa objavili rozne potesitelne fakty...

Napríklad skrutka M10 x 50 ( asi, ak to je z jedneho kusu ), nepodarilo sa mi najst v katalógu ND, kam vôbec patrila. Vie niekto pomoct?

Obrázek

Vylamane zuby na malom kolese koncoveho nahonu na lavej strane. Ked som mal traktor na spalkoch a lava poloos bola vo vzduchu, bola vola na velkom ozubenom kolese koncaku, asi aj skrtala hriadel kardanu. Dotiahnut alebo uvolnit sa mi ju nepodarilo, lava poloos ma opacny zavit ?

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
mihi
Příspěvky: 7427
Registrován: pát kvě 29, 2009 10:33 pm
Bydliště: PB

Re: Zetor 25K - Jano

#12 Nový příspěvek od mihi »

Ahoj Jano.


Závity na uchytenie oz.kolies:

Obrázek


Skrutka M 10 X50??? Neviem... :-/ Nie je z diferáku? keď má prevrtanú hlavu na poistenie drátom??

Kukal som nejaké foto, môžu to byť tie skrutky na diferáku zo strany na Ľ portálové koleso.....kukni ich či sú tam všetky...

Obrázek

Maj sa.
Mihi

JanoSK
Příspěvky: 162
Registrován: pon čer 29, 2015 8:24 am
Bydliště: Bratislava

Re: Zetor 25K - Jano

#13 Nový příspěvek od JanoSK »

Mihi,

jeden je lavy a jeden pravy... na ktorej strane je aky? Zjednodusene este pre mna amatera - na lavej strane je normalny alebo opacny zavit?

V diferaku nevyzera, ze by nieco chybalo, myslim ze tam su M8, istene zohnutym plieskom

JanoSK
Příspěvky: 162
Registrován: pon čer 29, 2015 8:24 am
Bydliště: Bratislava

Re: Zetor 25K - Jano

#14 Nový příspěvek od JanoSK »

Ku vecnej teme pretekanie oleja do pravej brzdy:

Pouzil som gumenny tesniaci kruzok ( 40 x 50 x 5 ), vosiel bez problemov, uvidíme, ci aj bude tesnit...

Obrázek

ostal mi este jeden 40 x 50 x 7.5

Obrázek

Takze som poskladal pravu brzdu ( bubon stiahnuty u velmi sikovneho stareho pana v NZ, kontakt mozem poslat )

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
mihi
Příspěvky: 7427
Registrován: pát kvě 29, 2009 10:33 pm
Bydliště: PB

Re: Zetor 25K - Jano

#15 Nový příspěvek od mihi »

Podľa mňa je na P.strane Ľavý závit a na Ľ strane pravý...
Keď tak skus povoliť p.stranu....

Daj potom vedieť.. :pc:
Mihi

Odpovědět

Zpět na „Zetor 15/25“