Zetor 25K - Jano

Moderátoři: Lukashil, mihi

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Zetor 25K - Jano

#226 Nový příspěvek od rosch8 »

Ešte poznámka. Ja si budem robiť pre seba, lebo na K-ačku mi padá hydraulika a mienim ju komplet zrepasovat a prerobiť podľa Bronta
Takže ho budem kresliť tak či tak.

JanoSK
Příspěvky: 162
Registrován: pon čer 29, 2015 8:24 am
Bydliště: Bratislava

Re: Zetor 25K - Jano

#227 Nový příspěvek od JanoSK »

Ked som robil moj prípravok, len som cez tu prirubu prekreslil diery, vyvrtal a potom urcil stred na dalsiu dieru.
V podstate to funguje, akurát ten material co mam je zo stojok na hranoly, volaky pozink, ale 2 platne x 4 mm som ohol ako blato.
Ak by som aj mal nejaku 10 mm pancier dosku obavam sa, ze s mojou 750 W hobby vrtackou upnutou do baumax stojanu to asi nevyvrtam..

zmeram to dnes, poslem zozmery. Ak by si vyrabal aj pre seba, jeden kupim, postovne zaplatim tiez.
Ak to nepojde dole s dobrym prípravkom, este varianta je nasobic krutiaceho momentu dat na stahovak.

No a potom ta caka uz iba edukativna uloha zdokumentovat zborku / rozborku hydrauliky...

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Zetor 25K - Jano

#228 Nový příspěvek od rosch8 »

zmeram poobede asi aj ja doma. zajtra pojdem na srotovisko a kupim nejaky kotuc materialu aspon 20 mm hruby a odvrtam 4 diery po obvode na M8 skrutky a potom v strede M16 zavit na odtlacaciu skrutku.
To musi ist, ked som rozobral vyoravac zemiakov.... Tam bolo tiez fajne vsetko nalisovane...
Pohladam material na 2 pripravky teda...

JanoSK
Příspěvky: 162
Registrován: pon čer 29, 2015 8:24 am
Bydliště: Bratislava

Re: Zetor 25K - Jano

#229 Nový příspěvek od JanoSK »

Este mozno jeden poznatok s mojich neúspechov..
Dost dolezite je to, aby ten stahovak bol vycentrovany a nemal sa kam uhnut do strany. Mozno to vyriesi gulicka v strede skrutky, ktora zapada do vyhlbeniny vo vyvodaku, ale ked som to aj tahal cez skrutku a medzikus ( stary ocelovy plochy kluc ), zacali sa mi krivit aj tie zavitove tyce.
Sila uz neposobila rovnobezne s osou kardanu a bolo po pokuse..

takze este pred stahovak by som dal 4 rovnako dlhe rurky s vnutornym priemerom na M8, aby sa dali presne do rovnakej vzdialenosti dotiahnut z vonkajsej strany matky, ktore su kontra voci stahovaku.

Bolevak
Příspěvky: 1113
Registrován: pon led 04, 2016 9:49 am
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

Re: Zetor 25K - Jano

#230 Nový příspěvek od Bolevak »

Hezké počtení,
to mne asi čeká při výměně hřídele:-) Hydrauliku jsem zatím nezkoušel, jestli drží, nebo padá...
Mám doůít olej a asi ji vyzkoušet, než to půjde všechno dolů.....že :-)

JanoSK
Příspěvky: 162
Registrován: pon čer 29, 2015 8:24 am
Bydliště: Bratislava

Re: Zetor 25K - Jano

#231 Nový příspěvek od JanoSK »

Este taka idea na bombenfest stahovak - mozno by netrebalo kov, ale silon a pod, nieco co drzi tvar pod tlakom, len treba presne vrtanie :
pouzit valec z plného materialu - dlzka cca.130 mm, kardan trci von zo skrine asi 115 mm
Vyvrtat dieru na kardan a 4 diery M8 - az na to polozit ten stahovak.
tym by bolo zaistene, ze tah bude vzdy rovnobezne s kardanom.
Neviem, ci to je technicky za rozumnu cenu realizovatelne..

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Zetor 25K - Jano

#232 Nový příspěvek od rosch8 »

pripravok:

Obrázek

ruru 60x3 mam v robote, preto som ju pouzil pri navrhu.
Len musim najst vhodne kusy zeleza na prirubu a maticu v srote. Zajtra sa tam pojdem prehrabat v paletach.

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Zetor 25K - Jano

#233 Nový příspěvek od rosch8 »

pripravok hotovy

Obrázek

Obrázek

Skrutka je M16x1,5 pevnostna K10.
Prípravok nie je úplne podľa výkresu. Drzal som sa toho, co som zohnal na srotovisku. Takže príruba má 130mm priemer a je vysoká 30 mm.

Ale aspoň je vsetko masivne, takze ta hydraulika urcite pojde stiahnut ako po masle.

JanoSK
Příspěvky: 162
Registrován: pon čer 29, 2015 8:24 am
Bydliště: Bratislava

Re: Zetor 25K - Jano

#234 Nový příspěvek od JanoSK »

Veľká paráda ! Po polovici otočky sa ozvalo to krásne puknutie, keď sa uvoľnil spoj, ktorý držal veci pokope. Neviem, či to bolo chytené na vonkajšom ložisku, ale možno aj na súkolí vo vnútry skrine.

Obrázek

Obrázek

Ešte otázka, ktorú som nerozlúštil z katalógu ND - v zadnej časti skrine prevodovky nie je gufera alebo pod? Iba diera cez ktorú ide kardan do hydraulickej skrine ?

Obrázek

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Zetor 25K - Jano

#235 Nový příspěvek od rosch8 »

Som rád, že prípravok funguje.
Ja som tam mal plechový krúžok
daj tam zetkove ložisko a jednu stranu ložiska odstráň krytku nech je mazané od prevodovky. Od hydrauliky ho nechaj zakryté.

Uživatelský avatar
mihi
Příspěvky: 7427
Registrován: pát kvě 29, 2009 10:33 pm
Bydliště: PB

Re: Zetor 25K - Jano

#236 Nový příspěvek od mihi »

Janči, gufero tam nie je. Ahoj
Mihi

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3742
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: Zetor 25K - Jano

#237 Nový příspěvek od Jaro25 »

Ak tam bude ložisko kryté plechom, tak netreba ani krytku dávať dole. Videl som takto ložisko v nejakej automobilovej prevodovke, toľko oleja čo to potrebuje sa tam dostane. Rozmýšľal som, prečo to tak robia a jediné čo ma napadá, že ak by sa v prevodovke objavila nejaká mechanická nečistota, tak sa do ložiska nedostane.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

Uživatelský avatar
Johny1490
Příspěvky: 2430
Registrován: stř srp 22, 2007 1:09 pm
Bydliště: UK

Re: Zetor 25K - Jano

#238 Nový příspěvek od Johny1490 »

Jaro, v byvalej práci som mal sejačku s rotačnimi branami a ked sme tie brany generalkovali tak sme v spodnych ložiskach nechavali krytky (plastove) práve stoho dovodu ako pišeš, lebo s tych velkych hnacich kolies sa brusili piliny atd. a ked sa potom po x hektaroch niektore ložisko vysipalo zvona alebo len odišlo gufero tak by si neveril ale tie piliny boli v tom ložisku aj tak.... samozrejme len tie menšie, a to sa tam dokonca použival olej PP44 ako v 25ke :)

JanoSK
Příspěvky: 162
Registrován: pon čer 29, 2015 8:24 am
Bydliště: Bratislava

Re: Zetor 25K - Jano

#239 Nový příspěvek od JanoSK »

Snazim sa dat dokopy hydrauliku, nepodarilo sa mi v navode vycitat taku drobnu zakladnu vec - v ktorej polohe paky je aka funkcia hydrauliky ? ( zdvih / uzamknute / spustanie ? )
S tym suvisi dalsia vec - komponent c.99 z fotky katalógu ND - na fotkách byva aj s dorazom na vrchnej casti a pruzinou - teda natvrdo preradi paku ovladania hydrauliky pri smere piestu smerom hore, na fotke z katalógu som nenasiel pruzinu ani horny doraz - funkcia zmeny ako keby bola pri pohybe piestu smerom nadol ?

Obrázek

moja zostava vysypana vo vani :

Obrázek

Ak by ta funkcia bola spravne smerom hore, potom by asi mala byt nejaka predpisana dlzka pruziny resp.chodu tiahla ?

Dakujem

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3742
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: Zetor 25K - Jano

#240 Nový příspěvek od Jaro25 »

Páka hydrauliky má tri polohy, úplne vpredu je spúšťanie, v strede je zamknutá poloha a vzadu je zdvíhanie. Tá bezpečnostná poistka (tiahlo s pružinou) vráti páku dopredu pri dosiahnutí max. zdvihu. Je však potrebné mať aj vodiaci element na páke hydrauliky, ktorý je namontovaný na pravej strane skrinky na baterku pozície 121 - 126 v katalógu. Dôležitá je tam aj tá skrutka so zbrúsenou hlavou, ktorá zabraňuje nechcenému presunutiu páky z polohy "zamknuté" do polohy "spúšťanie". Ak tam tá skrutka nieje tak vrátenie páky automatom je také prudké, že páka preletí hneď do polohy "spúšťanie".
Čo sa týka nastavenia toho tiahla, je to trochu maturita. Ja som to robil tak, že som mal dole veko hydrauliky, pomocou pásoviny a skrutiek som držal hriadeľ ramien na svojom mieste a nastavoval.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

Odpovědět

Zpět na „Zetor 15/25“