Obecna diskuse

Moderátoři: Lukashil, mihi

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Johny1490
Příspěvky: 2430
Registrován: stř srp 22, 2007 1:09 pm
Bydliště: UK

Re: Obecna diskuse

#5641 Nový příspěvek od Johny1490 »

No lenže jeden čap mam hodne vyhrdzaveny pri hornom puzdre , takze neni kde sustružit pretože by som sa dostal pod priemer kde ide páka riadenia. čiže čo, ? navarit a nasledne osustružit??? Myslel som si ked by sa tam spravil tvrdochrom, tak by bol povrch hladký a mohlo by to prispiet k lahšiemu točeniu volantom. Viem že to tažke točenie volantom s tym tu maju viaceri problem.... Na byvalej 25ke išlo riadenie lahučko a to bolo perfektne, kamaradovi ktoremu som ju predal si pochvaluje, a to ma tri ine 25ky a na žiadnej to nejde tak lahučko.... takže sa to da urcite nejako docielit....

anton30
Příspěvky: 1053
Registrován: úte led 05, 2016 7:43 pm
Bydliště: Trenčín

Re: Obecna diskuse

#5642 Nový příspěvek od anton30 »

Ja som to na Kacku mal dosť vyhrzdavene. Tak som si to nechal normálne navariť COčkom a potom som to osustruzil. Teraz to riešim na Ačku tak, že mám šťastie a 3 capy sú veľmi zachovalé a len ich zrovnam a na ten štvrtý som si kúpil tvrdonavarovu obalenu elektrodu. Tak to najprv trosku presustruzim, potom navarím a opäť presustruzim. Bolo mi odporučené to navarovat v smere osi pozdĺžne a každú druhú husenku dat o 180stupnov oproti prvej a tak dokola. Po kompletnom navareni to mam obalit ilom, aby to pomaly vychladlo. A sústruzit to co najskôr, lebo po pár dňoch to ma vraj už veľmi vytvrdnut a bol by problém.
Sam som zvedavý na vysledok :smich: znie to celkom krkolomne

Uživatelský avatar
Johny1490
Příspěvky: 2430
Registrován: stř srp 22, 2007 1:09 pm
Bydliště: UK

Re: Obecna diskuse

#5643 Nový příspěvek od Johny1490 »

Dnes som bol v jednej firme kde bol majster výroby veľmi ochotný, a dokonca sme našli riešenie ako by sa dala ťa horná hriadeľ celá vyrobiť na novo a "začapovat" do toho zvyšku.... Ale bolo by to časovo náročnejšie keďže majú veľa roboty.... Možno nad tým len zbytočne veľa špekulujem, ale v práci čo som dával hriadele do prevodovky na tvrdochrom to bola profi robota preto som si to chcel spraviť aj sebe tak predcizne....

anton30
Příspěvky: 1053
Registrován: úte led 05, 2016 7:43 pm
Bydliště: Trenčín

Re: Obecna diskuse

#5644 Nový příspěvek od anton30 »

Záleží aké máš možnosti. A kde takto najbližšie Myjavy tvrdochromuju? Ale existuje aj iná možnosť...pri Žiline napr návaraju práškom. Robia tak aj kľúkovky. To by bolo pre Teba vhodne...lebo tvrdochrom Ti tie vyhrdzavene jamy navyplnia zrejme.
Ak máš čas, tak počkaj pár dni ako dopadne s tým domácim navaranim ja a uvidíš.

Uživatelský avatar
Johny1490
Příspěvky: 2430
Registrován: stř srp 22, 2007 1:09 pm
Bydliště: UK

Re: Obecna diskuse

#5645 Nový příspěvek od Johny1490 »

No ved preto som to chcel dat na brusku na gulato, ale je problem ten priemer točný cca 340mm a najviac som zohnal brusku na 300mm.
Tvrdochrom robia vraj niekde v TN , ale skor si myslim že pochodim lepšie niekde na Morave, lebo unas sa už nerobi skoro nič. Tvrdonavar a osustruženie bude na funkčnost určite v pohode , len som to chcel trošku ešte vyladit tým tvrdochromom... S chromovanim sa vraj končí kôli prisnim normam a ekologiii a bla bla.

To praškovanie ma zaujima, vieš konkretnu firmu???? Vraj sa s tym da opravit aj hlava na 25 ale ževraj drahe..... :-/

anton30
Příspěvky: 1053
Registrován: úte led 05, 2016 7:43 pm
Bydliště: Trenčín

Re: Obecna diskuse

#5646 Nový příspěvek od anton30 »

Toto je ta firma
http://www.hstechnik.sk/
Podľa mňa je tvrdochrom už trošku zbytočný na tie plochy aby uľahčil riadenie. Toto nie sú kritické plochy, kvôli ktorým to ide tazko. Ale zase hraj sa a rob si radosť. O tom to je 8)

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3746
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: Obecna diskuse

#5647 Nový příspěvek od Jaro25 »

Ešte je tu jedna firma, www.vrstvy.sk
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

Uživatelský avatar
Jančo66
Příspěvky: 685
Registrován: pon kvě 22, 2017 1:26 pm
Bydliště: Žilina (okolie)

Re: Obecna diskuse

#5648 Nový příspěvek od Jančo66 »

Tu firmu www.vrstvy.sk, ktorú uviedol Jaro, tak tu som už kontaktoval ohľadom kľuky. Bol tu taký nápad, že by sa na kľuku naniesla nová vrstva a použili by sa staré ložiská. Nebol som tam osobne, len som si s nimi písal cez email. V prepočte by sa to však neoplatilo. Ak by si ale Rado chcel s tým pomôcť, kľudne mi napíš, ta dedina je od mojho bydliska cca 8 kilometrov. Možno by sa to na tie zvislé čapy oplatilo. Ak tak daj vedieť. Michal
Zetor 25 - kultivačný (narodený medzi 1948-1950)
Zetor 25 - s redukčnou prevodovkou (zatiaľ na prácu)
Zetor 25 - agregačný (ťahač vlekov a víkendový špeciál)

anton30
Příspěvky: 1053
Registrován: úte led 05, 2016 7:43 pm
Bydliště: Trenčín

Re: Obecna diskuse

#5649 Nový příspěvek od anton30 »

Ja som si tak klukovku kedysi dávno dal navariť u nich...
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 1#p1436821

Pomaly sa blíži čas, že by som ju chcel použiť a dat ju na vybrus. Ale mam malú dušičku to zaniesť brusicovi, aby ma s tým neposlal do teplých krajín. Navyše keď sa to zle obrusi, tak sa to môže odlupnut a motor aj s robotou bude v prdeli. Tak asi zoženiem inú kľuku a táto mi ostane ako suvenír :)

Ale ak poznáte niekoho, kto by sa na to dal, tak dajte tip.

Je vlastne nutné, aby brúsenie kľuky aj vŕtanie ložísk robil jeden človek na jednom mieste?

Uživatelský avatar
Jančo66
Příspěvky: 685
Registrován: pon kvě 22, 2017 1:26 pm
Bydliště: Žilina (okolie)

Re: Obecna diskuse

#5650 Nový příspěvek od Jančo66 »

Anton, ale tam v tvojom vlákne píšeš, že si si to dal robiť vo firme http://www.hstechnik.sk/ "material sa navára vo forme drotu a je to v podstate ocel s tvrdostou okolo 500 HV". Píšeš tam aj o cene "jeden cap 60-70 euro". Ja som kontaktoval firmu https://vrstvy.sk/sk/, tam mi povedali cenu, ktorá je podobná ako tá, ktorú si uviedol ty. Dám sem teda aj prepis komunikácie, aby sa to dalo lepšie pochopiť. Rozdiel je však v použitej technológií. Tebe to navárali vo forme drôtu, tu to nahrejú na určitú teplotu a nasypú na to špeciálny prášok. Teraz je otázka, čo je lepšie.

Prepis komunikacie:

Dobry den,
Chcel by som sa informovat, ci by ste boli schopny a ochotny spravit navarom tvrdovrstvu na klukovy hriadel na traktor Z25. Islo by o nanos vrstvy cca 2 mm a nasledne zbrusenie o 1.5 mm. Tvrdost vrstvy by mala byt okolo 50-55 HRC. Bolo by to na 4 miestach, kde su original umiestnene klzne loziska. A kolko by to zhruba bolo za 1 ks penazi. Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,
kľukovú hriadeľ vieme naniesť, musí byť čap predbrúsený pred nanášaním o
min. 1,5 mm na priemer, po nanášaní sa musí vrstva prebrúsiť na konečný
rozmer. V Žiline kľukovky brúsi Energoservis Pekara. Cena za nanášanie
jedného čapu je 60€+DPH. Brúsenie si musíte zabezpečiť sám. Keď sa jedná o
všetky 4 čapy zvážte výrobu atyp. ložísk.

S pozdravom Kukuc
--
Jozef Kukuc
konateľ

Postup by musel byť asi nasledovný. Kľuka by sa musela dať predprúsiť a zaplatiť za robotu, potom naniesť tvrdovrstvu práškom a zaplatiť za jeden čap 60€+DPH, potom zaniesť brúsičovi a znova zbrúsiť, ale už na požadovaný rozmer (v tomto prípade by sa mohli použiť aj staré klzné ložiská, ak by boli ešte použiteľné) a prevŕtať to. No výsledna cena by bola asi o dosť vyššia, ako je zohnať nové klzné ložiská v KajoMetal a zohnať kľuku, ktorú je možné ešte prebrúsiť a použiť. Takže je to na voľbe každého.

Ale na tie zvislé čapy prednej nápravy (čo spomínal Johny1490 - Rado vyššie), tak táto technológia by bola možno aj práve správna a vhodná.

Michal
Zetor 25 - kultivačný (narodený medzi 1948-1950)
Zetor 25 - s redukčnou prevodovkou (zatiaľ na prácu)
Zetor 25 - agregačný (ťahač vlekov a víkendový špeciál)

anton30
Příspěvky: 1053
Registrován: úte led 05, 2016 7:43 pm
Bydliště: Trenčín

Re: Obecna diskuse

#5651 Nový příspěvek od anton30 »

Prepac, ja som sa pomýlil. Mne to robili drôtom a nie praskom. Každopádne mi to pred navaranim neobrabal ale navaril to priamo na vybehany povrch kľuky.
Obe navarania by boli na opravu stĺpice vhodné...až na to, ze Rado nevie zohnať brúsenie toho rotujudeho rozmeru..ak som správne pochopil.

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Obecna diskuse

#5652 Nový příspěvek od rosch8 »

Na čapy stačí sústruh. Dá sa dosiahnuť slušný povrch.

Uživatelský avatar
Johny1490
Příspěvky: 2430
Registrován: stř srp 22, 2007 1:09 pm
Bydliště: UK

Re: Obecna diskuse

#5653 Nový příspěvek od Johny1490 »

....Objednali sme s kamošom tvrdonavarove elektrody , ak pridu tento tyzden tak to skusime cez vykend navarit a na druhy tyžden to dam opracovat....

Potom dam vediet ako to dopadlo.....

Uživatelský avatar
Ursus 73
Příspěvky: 3096
Registrován: ned úno 22, 2009 10:18 pm
Bydliště: Hlohovec

Re: Obecna diskuse

#5654 Nový příspěvek od Ursus 73 »

Určite daj vedieť :friends:
Ja som tie čapy zaviezol známemu do Trenčína, už to tam bude takmer pol roka :shock: . Som zvedavý, čo mi s tým urobia.
"Mám skutočnú túžbu dokončiť všetko, čo som začal. Táto skutočnosť ma často privádza k problémom." (N. Tesla)

Uživatelský avatar
Tomáš B.
Příspěvky: 771
Registrován: pon led 24, 2011 7:56 pm
Bydliště: PZ

Re: Obecna diskuse

#5655 Nový příspěvek od Tomáš B. »

Taky sem musel nechat čepy navařit a udělat to pak s pouzdrama na míru

Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Zetor 15/25“