Zetor 15

Moderátoři: Lukashil, mihi

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Peter768
Příspěvky: 4386
Registrován: ned led 04, 2009 9:42 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Zetor 15

#1066 Nový příspěvek od Peter768 »

Takže čerpadlo by tam malo byť PC 1B 7L 211?
V knižke Zetor 15-50Super sa píše o čerpadle PC 1B 75 P 221c, kde sa uvádza priemer elementu 7,5mm.
Čerpadlo s L pridáva otáčaním doľava a čerpadlo s P ddoprava. Takže v knihe bude asi chyba.
Aké tam máte vy čerpadlo? Ďakuejm veľmi pekne za pomoc.

Uživatelský avatar
Vladimír P.
Příspěvky: 564
Registrován: úte říj 11, 2011 5:41 pm
Bydliště: Lysá nad Labem

Re: Zetor 15

#1067 Nový příspěvek od Vladimír P. »

Peter768 píše:Takže čerpadlo by tam malo byť PC 1B 7L 211?
V knižke Zetor 15-50Super sa píše o čerpadle PC 1B 75 P 221c, kde sa uvádza priemer elementu 7,5mm.
Čerpadlo s L pridáva otáčaním doľava a čerpadlo s P ddoprava. Takže v knihe bude asi chyba.
Aké tam máte vy čerpadlo? Ďakuejm veľmi pekne za pomoc.
Někde tady ve vlákně se o tom píše. Určitě se to tady už řešilo. V.

Uživatelský avatar
Vladimír P.
Příspěvky: 564
Registrován: úte říj 11, 2011 5:41 pm
Bydliště: Lysá nad Labem

Re: Zetor 15

#1068 Nový příspěvek od Vladimír P. »

Včera jsem po dlouhě době potřeboval použít svojí Z15. Při kontroje stavu nafty v nádrži se mi zdálo, že chybí asi 8l. Pod traktorem mám plechové vaničky a tam nic. Při vytáhnutí měrky oleje jsem nenašel hladinu. Po nacucnutí injekcí s hadičkou jsem zjisti, že nafta natekla do oleje. Po vypuštění oil náplně jsem zjisti, že nafta je skutečně v oleji. Vypustil jsem cca 14l břečky. Nalil jsem asi 5l nového oleje. Hladina mezi ryskami. Co se to stalo? Nikdy jsem nezavíral kohout, protože v zavřeném stavu kapala nafta. Traktor mám devátý rok. Stalo se vám to někomu? Co s tím do budoucna? Kohout už zavírám. Díky za info. V.

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3746
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: Zetor 15

#1069 Nový příspěvek od Jaro25 »

Ja teda nie som 15-kar, ale najskôr to preteká okolo piestika vstrekovacieho čerpadla. V podstate iná cesta veľmi nieje. V akej polohe nechávaš plynovú páku? Mám pocit, že keď je v polohe "stop", tak to má väčšiu tendenciu pretekať, ako keď je plyn pridaný.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

Uživatelský avatar
Vladimír P.
Příspěvky: 564
Registrován: úte říj 11, 2011 5:41 pm
Bydliště: Lysá nad Labem

Re: Zetor 15

#1070 Nový příspěvek od Vladimír P. »

Jaro25 píše:Ja teda nie som 15-kar, ale najskôr to preteká okolo piestika vstrekovacieho čerpadla. V podstate iná cesta veľmi nieje. V akej polohe nechávaš plynovú páku? Mám pocit, že keď je v polohe "stop", tak to má väčšiu tendenciu pretekať, ako keď je plyn pridaný.
Určitě to protýká kolem pístku jak říkáš. Divné mi je, že se mi to stalo poprvé po dost dlouhé době. Plynovou páku nechávám v poloze stop. Proč by to mělo být v poloze plný plyn jiné nechápu. Asi budu muset přidat další kohout před filtr paliva.

Uživatelský avatar
Míra Z 25
Příspěvky: 1543
Registrován: pon bře 21, 2011 1:30 pm
Bydliště: Sušice

Re: Zetor 15

#1071 Nový příspěvek od Míra Z 25 »

Já jsem měl úplně ten samý problém na své Z25. Nechal jsem otevřený kohout asi dva měsíce a proteklo mi do oleje asi 8 litrů nafty. Mám nyní sice nové elementy, ale už to neriskuju a naftu vždy zavírám.

anton30
Příspěvky: 1053
Registrován: úte led 05, 2016 7:43 pm
Bydliště: Trenčín

Re: Zetor 15

#1072 Nový příspěvek od anton30 »

Ja naftu tiez zatváram pre istotu vždy. Ale nepoužívam originál ventil pod nádržou. Ten slzi aj ked je repasovaný. zvyknem zaradiť na hadicku prívodu nafty maly guľový ventilcek. Nevyzerá to vábne, ale je to spoľahlivé.
Nechcem konšpirovat, ale veľa ľudí si sťažuje na naftu. Teraz ked sa do nej pridáva bio zložka uz to nie je ono. Vraj to viac koroduje.ja dávam do nafty aditívum VIF a dúfam, ze to aspon trochu pomáha.

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Zetor 15

#1073 Nový příspěvek od rosch8 »

treba tankovat tu drahsiu naftu. ma mnesie cetanove cislo, aditiva a hlavne uplne inu biozlozku.

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 3415
Registrován: ned lis 01, 2009 1:11 pm
Bydliště: Krakonošovo

Re: Zetor 15

#1074 Nový příspěvek od jenicek »

Já už tankuju do zřídka používanejch strojů jen u Čepra (Euroil). Maj naftu i benzín bez biosložky a za normální cenu. Od tý doby žádnej problém.

Uživatelský avatar
Jára H.
Příspěvky: 879
Registrován: ned pro 21, 2008 5:44 pm
Bydliště: chmelařská oblast

Re: Zetor 15

#1075 Nový příspěvek od Jára H. »

Nebo používat jako palivo olej, např. hydraulický.... ten je taky bez biosložky, drobet hustější než běžná nafta atd.
ZETOR 15, ZETOR 4011, CUB CADET 1641, HONDA 4514, DEZA 5000, PAJ

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3746
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: Zetor 15

#1076 Nový příspěvek od Jaro25 »

Tak neviem, či by toto bola dobrá cesta. Nafta má bod vzplanutia niekde okolo 60°C, hydraulický olej podľa druhu kľudne okolo 200 °C a o jeho cetánovom čísle ani nehorím. Takže sa dá predpokladať, že štarty budú ťažké a chod motora riadne tvrdý. Tu by som moc neexperimentoval. Keď motor behá pravidelne, tak biozložka nie je až taká tragédia, ale samozrejme jej prítomnosť v nafte považujem za tecnický nezmysel zapríčinený ekoterorizmom. Problém je, ak motor dlhšie stojí. Prémiové nafty majú biozložiek menej, prípadne vo forme menej nepríjemnej pre motor. Alebo aditivovať "bežnú naftu". Ja to robím tak v traktore aj v aute, dávam tam VIF a nemal som zatiaľ žiadny problém.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

Uživatelský avatar
Dáva
Příspěvky: 928
Registrován: stř zář 21, 2011 2:07 pm
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Zetor 15

#1077 Nový příspěvek od Dáva »

LTO lehký topný olej ten červený řídký nemá bioložky a funguje bezproblému.Je to vlastně obarvená klasická nafta bez biosložek jen na to byla jiná menší sazba DPH jestli si dobře vzpomínám.Kolega co doma mačkal sklo mi ji nechával. Jezdili jsme na to v TDíčkách i PDíčkách a nikdy žádný problém.Jelo to normálně a auto nekouřilo.

Uživatelský avatar
Dáva
Příspěvky: 928
Registrován: stř zář 21, 2011 2:07 pm
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Zetor 15

#1078 Nový příspěvek od Dáva »

Dáva píše:LTO lehký topný olej ten červený řídký nemá bioložky a funguje bezproblému.Je to vlastně obarvená klasická nafta bez biosložek jen na to byla jiná menší sazba DPH jestli si dobře vzpomínám.Kolega co doma mačkal sklo mi ji nechával. Jezdili jsme na to v TDíčkách i PDíčkách a nikdy žádný problém.Jelo to normálně a auto nekouřilo.
Ne DPH ale spotřební daň nebo tak nějak..

Uživatelský avatar
Vladimír P.
Příspěvky: 564
Registrován: úte říj 11, 2011 5:41 pm
Bydliště: Lysá nad Labem

Re: Zetor 15

#1079 Nový příspěvek od Vladimír P. »

Po 14 dnech od výměny oleje v motoru nafta do oleje neprotekla. Kohout jsem rozebral a vyčistil. Pro jistotu ho zavírám, ale ne na doraz. myslím tím, že tyčku nedostrkuji na doraz, ale o cca 5mm před doraz. Kohout nekape a nafta je zavřená. Plynovou páku nechávám v poloze plný plyn. Pořád sice nevím proč by to mělo mít vliv, ale dělám to tak. V.

baron
Příspěvky: 33
Registrován: stř dub 29, 2009 8:57 pm
Bydliště: Jihlava

Re: Zetor 15

#1080 Nový příspěvek od baron »

Jen pro zajímavost... na aukru se objevil originální návod na ZETOR 15 v zachoválém stavu, ale cena se mi zdá poněkud vysoká, i když už tyto návody nejsou....
https://aukro.cz/navod-k-obsluze-trakto ... 6965041646

Odpovědět

Zpět na „Zetor 15/25“