Zetor 25 K - renovace

Moderátoři: Lukashil, mihi

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Míra Z 25
Příspěvky: 1543
Registrován: pon bře 21, 2011 1:30 pm
Bydliště: Sušice

Zetor 25 K - renovace

#1 Nový příspěvek od Míra Z 25 »

Zdravím všechny přispívající na téma Zetor 25. Stal jsem se v lednu novým majitelem tohoto stroje. Původní podoba na první fotografii, kabinu a rám jsem sundal, kabina nepoužitelná, rezavá, zbyla asi 2 zdravá skla. Rám nechci, prodám i s držákama. Za ty dva měsíce jsem traktor už řádně vyzkoušel, motor je údajně před pár lety po GO, měl jsem dole vanu a ten postranní kryt co je na levé straně a vypadá vše ok. Praskla mi pružina v čerpadle, tak jsem ho musel celé sundat a rovnou jsem jej a jeho okolí dal dokupy jako ukázku, jak bych chtěl mít traktor na konci renovace. Rovněž jsou nové vstřikovače a trubky o nim. Chci vyvařit blatníky, ty jsou také docela dezolátní, komplet udělat elektriku (vyměnil jsem již žhaviče), brzdy, olej v převodovce se tváří více než hodně použitý, sehnal jsem horní závěs, opravil jsem už hydrauliku, ta běhá konečně pěkně, chci dát gufera do poloos a pod brzdový buben aby zetůrek nebyl jako pojízdná olejnička. Načetl jsem všechno možné zde na fóru a také na veteranfóru, tak snad mi to půjde od ruky, už mám odstrojený celý předek, postupně budu pokračovat. Budu vděčný za vaše případné postřehy a případně i rady, když bude potřeba. Nejvíce se bojím povolování různých matic a šroubů - např. brzdový buben, teď jsem četl o častých problémech s půlměsíci...
Z25_01_male.jpg
Z25_02_male.jpg
Z25_03_male.jpg
Z25_04_male.jpg
Z25_05_male.jpg
Z25_06_male.jpg

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3746
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: Zetor 25 K - renovace

#2 Nový příspěvek od Jaro25 »

Veľa zdaru do renovácie, odporúčal by som na motore vyskúšať, či nemá vôle na kľuke. Veľa ľudí totiž za generálku motora považuje prevložkovanie.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

Uživatelský avatar
mihi
Příspěvky: 7427
Registrován: pát kvě 29, 2009 10:33 pm
Bydliště: PB

Re: Zetor 25 K - renovace

#3 Nový příspěvek od mihi »

Tak teda vitaj. :)
Vždy mám radosť keď sem niekto ďalší vloží svoj traktor. Veľa ľudí sem chodí iba čítať a ani sa im nechce vkladať sem svoje foto a to verím že ako aj na Slovensku tak aj v Česku je kopec fakt dobrých majstrov na staré stroje.... :prace:
Ak to nie je tajné hoď cenu za akú si kúpil, od koho to bolo na čo to používal a na čo to chceš používať Ty, nejakú historku zo skúšania alebo nakladania....
Už sa tešime na nové foto..
Mihi :)
Mihi

Uživatelský avatar
Tomáš B.
Příspěvky: 771
Registrován: pon led 24, 2011 7:56 pm
Bydliště: PZ

Re: Zetor 25 K - renovace

#4 Nový příspěvek od Tomáš B. »

Tak blahopřeji dalšímu majiteli pětadvacítky k pořízení stroje a přeji hodně zdaru při renovaci.

hajney
Příspěvky: 1413
Registrován: ned pro 13, 2009 10:08 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Zetor 25 K - renovace

#5 Nový příspěvek od hajney »

Ty zadní kola jsou ze supra?

misut
Příspěvky: 4
Registrován: čtv lis 22, 2007 11:04 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: Zetor 25 K - renovace

#6 Nový příspěvek od misut »

Zdravím ten zadní závěs je na pevno?

bigles
Příspěvky: 1949
Registrován: stř pro 24, 2008 11:34 am
Bydliště: Štěpánov nad Svratko
Kontaktovat uživatele:

Re: Zetor 25 K - renovace

#7 Nový příspěvek od bigles »

kola vypadaj ze supra, to není až tak závěs je to rám na spodní závěs

Uživatelský avatar
Míra Z 25
Příspěvky: 1543
Registrován: pon bře 21, 2011 1:30 pm
Bydliště: Sušice

Re: Zetor 25 K - renovace

#8 Nový příspěvek od Míra Z 25 »

Díky za přijmutí do vaší skupiny.
Předešlá štace traktoru je pro mě dost neznámá, je to snad po nějakém dědovi, dost let to stálo - bohužel asi na dešti (s přikrytým komínem), takže po sundání kabiny vypadají blatníky tak jak vypadají, celkově je na tom dost práce, jak jsem psal, hlavně že ten motor je snad OK, vůle jsem zkoušel při koupi na klice a pak když jsem měnil olej, jezdí to pěkně a překvapil mě, co utáhnul i na docela špatným terénu. Při prvním startování teď za chladna jsem musel dávatt přečíst noviny, ale chytil vždy na poprvé, teplej na přetočení, chci si udělat i kliku, tak jsem zvědavej jestli ho převalím. Mám tam fridex a nedávám před studeným startem teplou vodu. On ten předchozí majitel může stejně navyprávět děsný pohádky, vždyť to všichni asi znáte. Chci to používat do lesa pro vlastní potřebu - vytáhnout něco, odvézt to na káře domů, pak kolem domu se pořád něco děje - tu přivézt písek a pod., půjčoval jsem si doteď od souseda pětadvacítku Deutze, trochu menší traktůrek. Mám to také pro radost, měl jsem dřív Škodu 100 pěkně udělanou, ale bohužel jsem jí prodal že na to nemám čas a teď mi to mrzí, tak budu mít něco jiného. Nehodlám to dávat do 100% originálního stavu, ale zase to nechci zohyzdit třeba nějakými hranatými světly a pod., no ikdyž investice do extrémě předraženého štítku na řazení asi o tom nesvědčí :-(. Ani jsem nějak neřešil jestli pořídit A či K, ta menší rychlost mi nevadí, po silnici toho najezdím jen minimum a po polní cestě stejně třicítkou jet nelze, projezdil jsem od ledna už 30 l nafty, tak jsem to docela vyzkoušel a jsem moc spokojenej s jízdními výkony. Stáhnul jsem si dostupnou literaturu a teoreticky jsem připraven se o něj starat.
Ten závěs - jedná se o jakýsi rám pod traktorem, co je napevno přišroubován, čekal jsem, že v lese za něj budu někde chytat, ale nestalo se, udělal jsem si na ten rám takovej jednoduchej závěs do začátku, přesně mi to vychází výškou k zatím půjčené káře od souseda (časem chci postavit vlastní se sklápěním, když jsem opravil tu hydrauliku). Pořídil jsem i závěs, co se našroubuje mezi ty vingly nahoře - takovej ten s tou pružinou, viděl jsem to u hodně strojů, dám ho tam, až bude hotovo.
Kola - jsou asi ze Supra, soudě dle toho, co jsem našel v různejch diskuzích. Bohužel mají rozměr 16,9-14/28 a doufám, že až doslouží, což asi bude vzhledem k jejich stavu (asi to jsou protektory) relativně brzy, tak že tam půjdou dát užší - viděl jsem na veteranfóru krásnej traktůrek se 14/28, někdo dává i 13/28, snad se to s nima i na přání prodávalo a vyváželo do zahraničí... Nevím ale, zda půjdou na ten disk, není na něm žádné číslo a zatím jsem šířku nezměřil, uvidím až sundám kola. Máte zkušenosti s těmi supráckými disky? - je rozdíl mezi diskama ze Supra 35 a 50? Psalo se, že ty ze Supra 35 se tam právě dávaly. Ale za ty léta na ten traktor mohlo přijít cokoli...

Uživatelský avatar
pavel601
Příspěvky: 1572
Registrován: čtv dub 15, 2010 9:00 pm
Bydliště: Bratislava

Re: Zetor 25 K - renovace

#9 Nový příspěvek od pavel601 »

....ahoj Míro , tak som si naštudoval tú "story" o tvojej 25ke , musím priznať , že ťa čaká nielen robota , ale aj kopa pekne stráveného času :) .. :ano: ..ako hovoríš , nemusí to byť 100% origoš , ale pekný stroj , aby si sa nemusel hanbiť...šak je to tvoje a pre tvoju radosť... tak , nech sa ti darí ... :)

bigles
Příspěvky: 1949
Registrován: stř pro 24, 2008 11:34 am
Bydliště: Štěpánov nad Svratko
Kontaktovat uživatele:

Re: Zetor 25 K - renovace

#10 Nový příspěvek od bigles »

Supr 35 měl užší kola jak supr 50 a myslím že se vyvážel 25K jen s uzkymi koly

Uživatelský avatar
Míra Z 25
Příspěvky: 1543
Registrován: pon bře 21, 2011 1:30 pm
Bydliště: Sušice

Re: Zetor 25 K - renovace

#11 Nový příspěvek od Míra Z 25 »

Tak jsem pokročil s prací a mám celý traktor komplet rozebraný a začínám přetěsňování, výměnu simeringů a pod. Bohužel totky budou až po následujícím víkendu, zapomněl jsem si foťák doma.

Shodil jsem i špatné pneumatiky z ráfků (16,9/14 - 28), dost pořezané, odloupávají se a chci pořídit 14,9/28, viděl jsem to u různých lidí na netu. Vznikl ale problém, mám každý ráfek jinal velký resp. široký. Zřejmě jsou to ráfky ze Supra, to už jsme se nějak shodli. Jeden se široký 28 cm druhý 36 cm. Koukal jsem se na číslování ráfků jaké jsou doporučené na jaké pneumatiky a nic kloudného jsem nenašel, tak moc nevím, co s tím. Asi bude potřeba opatřit ten užší, ale četl jsem zde, že ráfky ze Supra bude problém sehnat...

Uživatelský avatar
Tom
Příspěvky: 8866
Registrován: stř črc 04, 2007 6:47 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Zetor 25 K - renovace

#12 Nový příspěvek od Tom »

Jednodušší bude pořídit origoš úzké ráfky na káčko, ale když už máš ty pneumatiky...
Sháním veškeré možné i nemožné materiály týkající se Agrostroje Prostějov, jeho předchůdců i následovníků. Prospekty, ročenky, dobové fotky, informace, příručky,...
TomAgro@seznam.cz

Uživatelský avatar
Míra Z 25
Příspěvky: 1543
Registrován: pon bře 21, 2011 1:30 pm
Bydliště: Sušice

Re: Zetor 25 K - renovace

#13 Nový příspěvek od Míra Z 25 »

Tak jsem se konečně dostal ke zmenšení fotek z renovace. Asi k tomu není potřeba moc psát, vše je vidět. Zajímavé bylo, že tekla levá brzda a pravá byla suchá (bylo tam takové cca 5 mm široké gumové těsnění, půjde tam zpět, je jako nové). Mám komplet zgenerálkovaný startér, uhlíky už byly tak tak, pastorek i věnec jsou trochu očesané, ale snad to bude ještě nějaký čas běhat. Dal jsem nová gufera do poloos, do brzd a o-kroužky kolem hřídelí od brzd. Snad to nepoteče. Mám obrovské dilema, co tam dát za olej do převodovky - budu jezdit i dost v zimě (ne snad v -10°C), tak bych tam dal nerad moc hustej olej a nemohl kloudně řadit a jezdit o 1 - 2 kvalty níže jak jsem někde četl se mi také nechce. Ale zase nechci, aby to teklo jako z olejničky, asi udělám nějaký mix - kousek PP 44 a kousek PP 90, musím se ještě někde poptat. Už mám skoro všechno co bude šedivé natřeno základem i barvou (nečekal jsem, že natřít "kostru" traktoru bude trvat více jak 2 hodiny), s dílečkama bylo rovněž neuvěřitelné pilání, má to asi moc dílů :-). Fotku jak to mám rozvěšené dodám po Velikonocích, končil jsem v neděli dost pozdě večer. Chybí mi jen přední náprava, ale mám to v té stodole jen na špalkách pod převodovkou a moc se mi to nezdá, tak to raději zvednu, až tam budou zadní kola (gumy už mám, to byla investice jako prase, ale bez nich to nejede).
Na závěr něco ze života: Jak jsem psal ohledně ráfků, že mám každý jiný, ozval se mi jiný majitel Zetůrku zde z fóra (P. S.), že má ráfky ze Supra 35, resp. nenašel jsem od něho zprávu dříve a že je vyvezl do kovošrotu tam u nás. Tak jsem tam vyrazil a že prý o nich nic neví, že si to nepamatujou a přivedli mě k hromadě ráfků a ať si vyberu. Tam nebyly, zato byly na hromadě vedle rozřezané autogenem. V sousední vesnici je fachman, co dělá u sebe v dílně traktory, půjčuju si od něj velké klíče a různé drobnosti... Mrkni sousedovi, ten má dva Supry. Soused tam měl půlku ráfku, toho co potřebuju. Kde je druhá půlka? Z toho jsme svařili víko na kanál. Ale zajeď se podívat do lesa tam a tam (popsal mi přesně cestu), leží tam ráfek i s gumou nějakej ten pátek, já u něj nebyl, ale z traktoru mi přijde, že je ze Supra. Jedu tam a co myslíte, přesně ten co jsem sháněl. Sundat a rozpůlit to šlo dobře, očištění se také dalo, nečekal jsem, že po těch letech bude takovej, jakej je. Poučení: Líná huba, holí neštěstí!
Přílohy
Musím sehnat kus litiny a nechat jí přivařit na víko hydrauliky a svrtat. Nemohu zatím o nic zakopnout...
Musím sehnat kus litiny a nechat jí přivařit na víko hydrauliky a svrtat. Nemohu zatím o nic zakopnout...
Z25_gen_male_20.JPG
Z25_gen_male_19.JPG
Z25_gen_male_17.JPG
Z25_gen_male_16.JPG
Z25_gen_male_14.JPG
Raději nebudu dávat fotku jak jsem vypadal po celodenním čištění a broušení. To bych hnedtak opakovat nechtěl...
Raději nebudu dávat fotku jak jsem vypadal po celodenním čištění a broušení. To bych hnedtak opakovat nechtěl...
Pravá sice nezamastěná, zato vydolovat ty válečky z toho štítu byl kumšt. Ale už je to hotové, připravené na montáž.
Pravá sice nezamastěná, zato vydolovat ty válečky z toho štítu byl kumšt. Ale už je to hotové, připravené na montáž.
Levá brzda totálně zamastěná...
Levá brzda totálně zamastěná...
Z25_gen_male_08.JPG
Odstrojení, postupná příprava na nátěr - škrabka, kartáč do flexy a nakonec C6000
Odstrojení, postupná příprava na nátěr - škrabka, kartáč do flexy a nakonec C6000
Z25_gen_male_01.JPG

Uživatelský avatar
Míra Z 25
Příspěvky: 1543
Registrován: pon bře 21, 2011 1:30 pm
Bydliště: Sušice

Re: Zetor 25 K - renovace

#14 Nový příspěvek od Míra Z 25 »

Už to mám téměř celé po kupě, včera jsem zprovozňoval brzdy. S nožníma snad žádný problém, brzdí snad stejnoměrně, uvidíme pak na silnici. Horší je to s ruční brzdou. Musel jsem pořídit nové pásy, mají řekl bych silnější ten plech, na kterém jsou nalepené než ty původní a zde mi to trochu zlobí - mám to nechané hodně volné, povolené, brzda bere proto na poslední třetině zubů a stejně se mi zdá, že jsem hodně těžce protáčet nábojem kola. Sedne si to nebo je někde chyba? Na tom tisícihranu to mám nasazené na obou stranách se stejným sklonem, hrál jsem si tím docela dlouho a s výsledkem moc spokojený nejsem...

Uživatelský avatar
mihi
Příspěvky: 7427
Registrován: pát kvě 29, 2009 10:33 pm
Bydliště: PB

Re: Zetor 25 K - renovace

#15 Nový příspěvek od mihi »

Ahoj, ak to máš nafotené tak vlož nové foto,sme zvedaví. A ako si poriešil prasknuté veko hydrauliky-na šponovák?
Mihi :)
Mihi

Odpovědět

Zpět na „Zetor 15/25“