Zetor 25 K - renovace

Moderátoři: Lukashil, mihi

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jančo66
Příspěvky: 685
Registrován: pon kvě 22, 2017 1:26 pm
Bydliště: Žilina (okolie)

Re: Zetor 25 K - renovace

#1081 Nový příspěvek od Jančo66 »

Ahoj Mira. Keď to vidím, už sa aj ja teším potom na môj motor. Mal by som otázku. Keď si dával kluku na vybrus, tak si aj odvrtal zátky na kľuke? A čistil si ich? Či ideš čistiť len kanale pre hlavné a ojnicne ložiská. Díki
Zetor 25 - kultivačný (narodený medzi 1948-1950)
Zetor 25 - s redukčnou prevodovkou (zatiaľ na prácu)
Zetor 25 - agregačný (ťahač vlekov a víkendový špeciál)

Uživatelský avatar
Míra Z 25
Příspěvky: 1543
Registrován: pon bře 21, 2011 1:30 pm
Bydliště: Sušice

Re: Zetor 25 K - renovace

#1082 Nový příspěvek od Míra Z 25 »

Jančo, chtěl jsem odvrtávat, ale nakonec ne, protože kanály byly zcela bez úsad. Když jsem tam zkusil stříkačkou šprycnout benzín, tak byl okamžitě plným proudem v další díře.

Dopoledne jsem si připravoval setrvačník na montáž, po obědě jsem měl domluveného kamaráda, že mi jej pomůže nasadit na kliku a motor spojit s převodovkou. Setrvačník mám ten starý těžký, dvoumužný. Zkoumal jsem ty rysky na něm, které nejsou vidět v bočním okénku, když se seřizuje předvstřik. Přitom klínek na klice při horní úvrati prvního válce je nahoře. Podle úhlu mezi drážkou na klínek a značkou pro horní úvrať jsem zjistil, že bude potřeba hledat rysky ne v okénku, ale v kruhové díře, co je výše mezi okénkem a přírubou startéru. Novější bloky, co mají v okénku šipku, mají také tu díru? Doplnil jsem si rysku pro 30°, byla tam pouze pro 15,5°, přenesl jsem pak rysky na druhou stranu setrvačníku pro druhý válec. Až budu nastavovat předvstřik, tak to zkontroluju a vyzkouším.

Obrázek

Obrázek

Nasazený motor.

Obrázek

Pak jsem začal pomalu nastrojovat. Moc jsem toho nestihl, ale pomalu se to začíná rýsovat.

Obrázek

Obrázek

Podrobně jsem prozkoumal vnitřek motoru, nikde ani smítko, žádný zbytek pilin, tak snad ok. Narazil jsem na jednu věc, co mě překvapila. Netušíte někdo, kolik se dělá axiální vůle na ojničních čepech? Myslel jsem, že je to tam na těsno s nepatrnou vůlí podobně jako na klice, ale nějakou vůli tam mám, neměl jsem ale měrky po ruce...

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3742
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: Zetor 25 K - renovace

#1083 Nový příspěvek od Jaro25 »

Ja mám na jednej ojnici vôľu snáď milimeter a nerobí to problém.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

Uživatelský avatar
Míra Z 25
Příspěvky: 1543
Registrován: pon bře 21, 2011 1:30 pm
Bydliště: Sušice

Re: Zetor 25 K - renovace

#1084 Nový příspěvek od Míra Z 25 »

Tak jsem to zkusil měrkou a je to 0,8 mm. Tak uvidíme. Jdu dělat predvstrik.

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Zetor 25 K - renovace

#1085 Nový příspěvek od rosch8 »

Perfektna robota. To sa mi paci. vsetko vycistene, po GO...parada. ten motor pojde ako jedna basen...

Uživatelský avatar
Míra Z 25
Příspěvky: 1543
Registrován: pon bře 21, 2011 1:30 pm
Bydliště: Sušice

Re: Zetor 25 K - renovace

#1086 Nový příspěvek od Míra Z 25 »

Na motor jsem čekal měsíc a půl, tak jsem v mezičase dělal to řízení a nápravu, to se také různě vleklo, tak zbylo po chvilkách na krášlení zbytku. Měl jsem to rozložené po dílně a docela to za víkend zmizelo.

Mám předvstřik - ty rysky přes díru pod startérem fungují přesně. V horní úvrati dle citu (podle polohy pístu, ale není jednoduché to trefit) je tam přesně uprostřed díry nula. 30 ° jsem pak dělal pomocí rysek, pomocí šuplery na pístu a pro kontrolu ještě úhloměrem na klice :-). Vyšlo to vždy stejně. Jelikož mi brousili zdvihátka (říkali, že se na nich někdo ošklivě podepsal, když je viděli), tak ta klesla níže a musel jsem na soustruh s tyčkami, protože seděly v dekompresoru a nedolehly do zdvihátek. Nestihl jsem potom už namontovat hlavu a zkusit start. Tak až příští víkend. To už bude i náprava, tak pokud bude i dost času, tak možná projížďka...

Uživatelský avatar
krajan
Příspěvky: 2598
Registrován: pon led 06, 2014 4:33 pm
Bydliště: Tren. Bohuslavice

Re: Zetor 25 K - renovace

#1087 Nový příspěvek od krajan »

aj ked trocha neskor , ale .....grafitova vazelina nie je vhodna na mazanie pohyblivych casti ..... Ten grafit ich derie .....
Vždy je na vine len malé kladivo
Zabi bobra zachrániš strom
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 13&t=65774
nieco z youtube https://www.youtube.com/watch?v=fooaNIi ... wl&index=2

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Zetor 25 K - renovace

#1088 Nový příspěvek od rosch8 »

grafitova a molyko vazelina je idealna na mazanie HLAVNE pohyblivych sucasti a to hlavne tych, kde su velke tlaky, male rychlosti a moze dojst casom k vytlaceniu vazeliny z mazacieho miesta a dochadzalo by k suchemu treniu. Grafit a Molyko este viac sa ma snahu namazat na tieto povrchy a zabezpecuje mazanie aj za tychto extremnych podmienok. Idelane na mazanie zvislych capov, a prevodovky riadenie, snekove sukolie a inych pohyblivych ulozeni. Nehodi sa na rychlobezne loziska.

Uživatelský avatar
krajan
Příspěvky: 2598
Registrován: pon led 06, 2014 4:33 pm
Bydliště: Tren. Bohuslavice

Re: Zetor 25 K - renovace

#1089 Nový příspěvek od krajan »

grafitova vazelina ma pouzitie na vysoke teploty ....
Ak ju das napr. do homoklbu spolahlivo skratis zivotnost
Vždy je na vine len malé kladivo
Zabi bobra zachrániš strom
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 13&t=65774
nieco z youtube https://www.youtube.com/watch?v=fooaNIi ... wl&index=2

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Zetor 25 K - renovace

#1090 Nový příspěvek od rosch8 »

este raz a pomaly.
Grafitove zrna su makke a maju snahu sa namazat na povrch. preto sa puzivaju na mazanie casti, ktore su pod velkym tlakom, hybu sa relativne pomaly a nie su zabezpecene idealne podmienky mazania. Takze je riziko, ze sa vazelina samotna vytlaci z loziska von a inak by lozisko uz nebolo mazane. Na to skuzia tie grafitove zrniecka, ktore zabezpecia mazanie aj v takomto medznom pripade, pretoze ostanu namazane na tecich plochach a zabezpecia mazanie aj bez vazeliny. Nikde som nespominal homokineticky klb, tak neviem, preco ho spominas. Nerozumiem celkom takejto debate... Spominal som zvisle capy napriklad a prevodku riadenia kde je snekovy prevod a ma snahu sa zadierat. tam je grafitova pripadne este lepsie MoS2 (sirnik molybdeničitiý) uplne idealna.

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3742
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: Zetor 25 K - renovace

#1091 Nový příspěvek od Jaro25 »

Ja by som len doplnil, že veta: ....grafitova vazelina nie je vhodna na mazanie pohyblivych casti .... je trošku mimo, lebo čo iné by sme asi tou vazelínou potrebovali mazať, že? Teda ak sa nebavíme o konzervovaní proti korózii, ale na toto grafit určite nie je. Teda ako píše Robo, malé rýchlosti, vysoké tlaky a áno, aj vyššie teploty, no k tomu musí byť prispôsobená aj tá zložka vazelíny, ktorá ten grafit viaže.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

Uživatelský avatar
krajan
Příspěvky: 2598
Registrován: pon led 06, 2014 4:33 pm
Bydliště: Tren. Bohuslavice

Re: Zetor 25 K - renovace

#1092 Nový příspěvek od krajan »

Vies na co ??? Uz si niekedy robil s parou ?? Teplota tak 200 stupnov a tlak caa 10 barov ??? Tam sa pouziva s uspechom
Vždy je na vine len malé kladivo
Zabi bobra zachrániš strom
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 13&t=65774
nieco z youtube https://www.youtube.com/watch?v=fooaNIi ... wl&index=2

Uživatelský avatar
Míra Z 25
Příspěvky: 1543
Registrován: pon bře 21, 2011 1:30 pm
Bydliště: Sušice

Re: Zetor 25 K - renovace

#1093 Nový příspěvek od Míra Z 25 »

V pátek jsem si dovezl opravenou nápravu. Co se na ní všechno dělalo: projelo se přední a zadní uložení v želvě včetně nápravy. Udělaly se oba dva nové čepy. Jdou tam krásně ztuha s minimální vůlí.
Zde je uložení zadního čepu:
Obrázek

Nápravu lízli na frézce, aby ji porovnali. Byla dost omačkaná. Stejně tak vnitřek želvy předního uložení. Nakonec se tam přidává podložka 2,8 mm a je tam nechaná rozumná vůle. Když se to složí, jde to krásně. Jsem spokojenej s kvalitou práce, byť to něco stálo.

Obrázek

Obrázek

Na té nápravě je vidět, že lízli i přes krytky (nevím proč brali až tam, ale budiž, asi to jinak nešlo), které bohužel vypadly z jedné strany a musím to ještě něčím zaslepit. Uvnitř je vidět, jak je vnitřek zarezlý a ty svislice, kdyby nebyly stejně přivařené, bych asi ven nedostal. Na co mě upozornili je to, že ta náprava je trošku do vrtule - ty pouzdra pro náboje, jsou vůči sobě jakoby pootočena. Není to ale pootočené v nápravě ale v tom konci u toho pouzdra. Když tedy řešili opraváři nějakou závadu se svářečkou (musí se jim ale nechat, že to zavařili dobře, protože když jsem traktor kdysi kupoval, tak jsem na to přišel až když jsem jej čistil před nátěrem), tak neohlídali, aby obě pouzdra byla vůči sobě rovně. Kdybych to byl býval věděl, vyrazil bych k překupníkovi pro nějakou méně dorasovanou nápravu s želvou a zkusil investovat do této. Ale zase v té mojí jsou zdravá a bez vůlí pouzdra nábojů (abych se utěšil). Doposavad to tak jezdilo, tak bude i dál, hlavně v nápravě nebudou ty velké vůle.

Na motor jsem nahodil hlavu a dostrojil jej. Nestihl jsem namontovat želvu (schne po nátěru), takže není zatím chladič, ale neodolal jsem a motor jsem si pustil asi na 20 sekund bez vody. Předtím jsem jej řádně protočil, aby se ukázal olej nahoře na vahadlech (musel jsem dát olej do čerpadla, nechtělo nasucho nasát), pak nažhavit a buch buch a na první otočení zabafal. Zkusil jsem pouze, jestli maže, jednou jsem trochu přidal plyn a zase jej vypnul. Je to jiný zvuk než před go, už tam nic neklepe zejména když dobíhal :-). Snad to o víkendu dostrojím a projedu se po dvou měsících...

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Zetor 25 K - renovace

#1094 Nový příspěvek od rosch8 »

Natoc prosím potom video. Nech sa aj my poradu jeme trochu spolu s tebou...

Uživatelský avatar
Míra Z 25
Příspěvky: 1543
Registrován: pon bře 21, 2011 1:30 pm
Bydliště: Sušice

Re: Zetor 25 K - renovace

#1095 Nový příspěvek od Míra Z 25 »

Tak je dobojováno s GO. Dneska jsem dokončil poslední montáže příslušenství. Malinko jsem upravil držák alternátoru, bylo jej potřeba posunout o 3 mm dopředu, teď krásně běží s ostatníma řemenicema. Pak jsem složil most nápravy s želvou, šlo to krásně dohromady. Stále mám ještě půjčený jeřábek, tak montáž byla brnkačka. Než jsem namontoval náboje kol, nahodil jsem chladič a pustil jsem si k montáži tu nejlepší muziku - motor Z25 po generálce a nechal jsem jej klapat, než se ohřeje. Měl jsem připravené všechno, tak to za hodinku bylo namontované, seřízena sbíhavost a mohlo se vyrazit na zkušebku.

Když jsem přebíral polomotor, dostal jsem rady k záběhu. Nezabíhat dlouho pouze na volnoběh. Hrozí prý zakarbonování kroužků. Naopak je potřeba jezdit, zlehka, nedotahovat motor. Po šedesáti motohodinách vyměnit olej.

Tak jsem vyrazil, pěkně jsem střídal chvíli nižší otáčky, chvíli střední, párkrát jsem na chviličku přidal víc. Sledoval jsem mazání a teploměr. Teplota se držela celou dobu po ohřátí na 85 °C, nikam do velkého kopce jsem nejel, takže neměla proč jít nahoru.
Mazání - na volnoběh maže ohřátý 3, při jízdě lehce pod 5. Trochu jsem to po návratu stáhnul - 2,5 a 4 při vyšších otáčkách. Mám to vrátit nebo to nechám ubrané?
Trochu mě překvapila spojka, která zabírá více nahoře než před rozborkou. Mám trochu rezervu ve vůli mezi ložiskem (pružiny jej táhnou k převodovce) a vypínacími packami, ale mám nadoraz vytočené táhlo a nemohu již vůli zmenšit. Packy jsem nastavil před spojením motoru podle knihy (nepamatuji si přesně 73? mm od plochy setrvačníku). Asi by neměla spojka zabírat tak nahoře - když bych prodloužil táhlo a zmenšil vůli mezi packami a ložiskem (třeba o 3 mm ještě), pomohlo by to? Nebo to budu muset doštelovat přímo na packách?
No a pak mě zklamalo řízení. Jde mi ztouž, než před repasí. Asi bude potřeba povolit excentr. Z hlediska vůlí absolutní spokojenost, to je vynikající výsledek, při jízdě když pustím volant, tak to jede krásně rovně, kola se ani nehnou. Zkusím zvednout předek a povolit excentr a uvidím, co to po povolení udělá. No a druhá věc čeho jsem se trochu obával, lehce sákne olej kolem hřídele od šnekového kola. Sice je tam vše natěsno po repasi, ale zjevně ten převodový olej, co jsem tam dal, je moc řídký. Doporučuji tedy všem vazelínu (tu jsem tam napatlal také) a pak hustý olej, dal bych PP44. Bohužel to obnáší dost rozsáhlou rozborku...
Vybil se mi mobil, tak nějaké foto a hlavně video běžícího motoru bude zítra.

Odpovědět

Zpět na „Zetor 15/25“