Zetor 25 K - renovace

Moderátoři: Lukashil, mihi

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Míra Z 25
Příspěvky: 1543
Registrován: pon bře 21, 2011 1:30 pm
Bydliště: Sušice

Re: Zetor 25 K - renovace

#946 Nový příspěvek od Míra Z 25 »

Po delší době malá aktualizace vlákna.
Psal jsem posledně o ožínání stromků v lese, tak to jsem lehce za polovinou plochy rychle přerušil, protože červnová vedra a málo deště se mi nelíbilo, červenec srážkově ještě horší, tak to dožnu až na konci léta, jestli tam něco zbyde žijícího...

Pustil jsem se do těžby kůrovcového dřeva, co jsem si domluvil s hajným, doplním zásobu, dokud u nás máme ještě nějaké stromy. Je to hrozný pohled...
Traktor běhá pěkně, solidně maže i když celé dopoledne běží, teplota se nehne z 80 °C, snad to dlouho vydrží.

Tady nějaké foto už ze štípání, trochu jsem si je vždy přitáhnul k cestě, to lepší nechávám ležet hajnému k prodeji na pořez, jestli se tomu za tu cenu dá ještě říkat prodej...

Obrázek

Obrázek

Dneska se za mnou vypravila drobotina jako na houby, ale bylo jasný, že nic nenajdou, protože se v lese práší - všechny bouřky šly zase kolem.

Obrázek

Uživatelský avatar
Bellian
Příspěvky: 2533
Registrován: stř črc 28, 2010 10:28 am
Bydliště: Velké Meziříčí

Re: Zetor 25 K - renovace

#947 Nový příspěvek od Bellian »

Pěkná práce, ať se daří 8) 8) 8) .
Srdcová 25-ka; Járova 25-A; Školníkova 25-A; Stodolová uloženka 25-ka
Zetor 5611
Zetor 7211
Zetor Super 35
Zetor 7245 PLUS
BSS PS 701H
BSS10.08 - renovace
BSS P 53 S
TOS-28 Žebrák; StankoImport 2H125; Pásová pila G5013W

Uživatelský avatar
Míra Z 25
Příspěvky: 1543
Registrován: pon bře 21, 2011 1:30 pm
Bydliště: Sušice

Re: Zetor 25 K - renovace

#948 Nový příspěvek od Míra Z 25 »

Nedávno jsem od souseda ob několik domů, co měl dříve pětadvacítku, dostal informaci, že se mu ve stodole válí nějaké zbytky, tak jestli se na to podívám, jestli by se mi to hodilo - tak nakonec jsem si vzal všechno, nebylo to drahé.
Dneska odpoledne pršelo, tak jsem to začal postupně čistit, naštěstí to předtím, než to dali do bedničky moc neumyli, takže to není moc rezaté a je na tom nános prachu s olejem, tedy až na ta ramena, ty si nechám na konec.

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
mihi
Příspěvky: 7427
Registrován: pát kvě 29, 2009 10:33 pm
Bydliště: PB

Re: Zetor 25 K - renovace

#949 Nový příspěvek od mihi »

malý poklad...
Mihi

Uživatelský avatar
Míra Z 25
Příspěvky: 1543
Registrován: pon bře 21, 2011 1:30 pm
Bydliště: Sušice

Re: Zetor 25 K - renovace

#950 Nový příspěvek od Míra Z 25 »

Dlouho jsem neaktualizoval, tak něco málo... Dřevo z předchozích fotek jsem úspěšně svezl domů, bál jsem se v lese jednoho výjezdu mezi stromy hned za zatáčkou, aby traktor nechtěl jet po zadních, ale dopadlo to pokaždé dobře, nakládal jsem pro jistotu jen lehce pod 3 metry, lze naložit i ke čtyřem metrům. Nikam jsem nespěchal, byla to pohodička.
Poslední týden srpna jsem měl dovolenou a dost velkou část jsem věnoval vysázenému lesu. Děti sbíraly lesní plody a já se oháněl nejprve srpem a posléze křovinořezem. V červnu jsem ožnul kolečka kolem stromků a trávu okolo jsem nechal být, aby stínila, když pak přišla ta vedra deště moc nebylo, srpen už byl srážkově docela dobrý, červenec slabota. Často se tak stalo, že ta kolečka z června nezarostla za celé léto novou trávou. Tráva mezi stromky byla často přes metr vysoká, byl to docela boj, ale to jsem čekal, že to nebude vzhledem k ploše nic jednoduchého.
K bukům jsem musel na cirkulárce vytvořit cca 0,5 m vysoké tyčky z různých odřezků, oblan a pod. (1100 ks), abych je lépe hledal, protože buky jsou na toto na rozdíl od jehličnanů běs, ale to jsem znal již z mé předchozí výsadby.
Pak jsem vzal papír, tužku a zvýrazňovací sprej na modříny a buky, abych spočítal a označil ty, co jsou uschlé a budu je nyní na podzim dosazovat. Ztráty jsou docela velké u buků: 500 ks z 1100 ks vysázených; modříny a douglasky asi 15%, to jsem čekal že bude horší a vlastně už byly suché v tom červnu, přes léto jich moc nepřibylo. Uschlo i pár těch starších stromků, co jsem sázel 2012 a 2013.

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3743
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: Zetor 25 K - renovace

#951 Nový příspěvek od Jaro25 »

No nemáš to v tom lese jednoduché, ale aj tak ticho závidím (v dobrom). Mať tak pár hektárov svojho lesa, bol by som rád.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

Uživatelský avatar
Míra Z 25
Příspěvky: 1543
Registrován: pon bře 21, 2011 1:30 pm
Bydliště: Sušice

Re: Zetor 25 K - renovace

#952 Nový příspěvek od Míra Z 25 »

Oživím vlákno nějakou fotkou. Na podzim je tradičně nějaké vožení odpadu ze zahrádky a listí do biokontejneru, na náš kompost se vše nevejde. V mezičase jsem dostal možnost pokračovat v těžbě pro obec - silnější nechávám na řezivo, to si prodají, já si nechávám horší kousky na palivo. Terén nic moc, je to ve svahu kam nevjedu, protože tam leží jednak dříve poražené kusy, jednak je to samý pařez a stejně bych tam moc nepojezdil. To na prodej nechávám na místě, sveze to prý vyvážečka. Přibližuji si to k cestě navijáčkem přes kladku, po kmenech se to pak pěkně skulí dolu, kde naměřím a rozřežu. Hajný je rád, protože nestíhá a kvůli kůrovci tam, kde ještě okolo zdravej les neví kam dřív a nemá těžební kapacitu... Z tohoto dřeva je už kůrovec pryč.

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 8986
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Zetor 25 K - renovace

#953 Nový příspěvek od Sniper »

No pěkně si hraješ ;-)
To navíjení přes kladku 8) 8)
Tak hlavně opatrně a ať se daří ;-)
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3743
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: Zetor 25 K - renovace

#954 Nový příspěvek od Jaro25 »

Pekná ťažba. To aj mňa baví.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

Uživatelský avatar
Míra Z 25
Příspěvky: 1543
Registrován: pon bře 21, 2011 1:30 pm
Bydliště: Sušice

Re: Zetor 25 K - renovace

#955 Nový příspěvek od Míra Z 25 »

Kladka je důležitá, protože vzhledem k ukládání lana na navijáku pv3s musí jít lano nejlépe v ose nebo spíše co nejblíže k ní, jinak to dostává dost zabrat a ty válečky nejsou na ložiskách. Když dám kladku, tak se postavím jednou a tahám stromy z různých směrů. Povalím jich tak deset, vyřežu to co zůstane hajnému na řezivo a zbytek si stáhnu dolu a pořežu na palivo. Stejně jako Jara mě to baví :-).

Uživatelský avatar
mihi
Příspěvky: 7427
Registrován: pát kvě 29, 2009 10:33 pm
Bydliště: PB

Re: Zetor 25 K - renovace

#956 Nový příspěvek od mihi »

kto by to povedal že v roku 2019 budeme robiť na krásnych strojoch Zetor 25 ťažby v lese a iné disciplíny....
Krajšiu odmenu si tie stroje nezaslúžia... 8) Paráda Mirec :pohar:
Mihi

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3743
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: Zetor 25 K - renovace

#957 Nový příspěvek od Jaro25 »

Ona tá kladka má aj bezpečnostný význam, keď ťaháš dolu zo svahu, aspoň nestojíš tam, kam sa môže na teba niečo skotúľať.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

Uživatelský avatar
Bellian
Příspěvky: 2533
Registrován: stř črc 28, 2010 10:28 am
Bydliště: Velké Meziříčí

Re: Zetor 25 K - renovace

#958 Nový příspěvek od Bellian »

Hezké Míro 8) 8) 8) . Bez kladky to občas nejde, taky jednu sebou stabilně vozím a občas beru i dvě.

Ať se daří :friends: :friends: :friends: .
Srdcová 25-ka; Járova 25-A; Školníkova 25-A; Stodolová uloženka 25-ka
Zetor 5611
Zetor 7211
Zetor Super 35
Zetor 7245 PLUS
BSS PS 701H
BSS10.08 - renovace
BSS P 53 S
TOS-28 Žebrák; StankoImport 2H125; Pásová pila G5013W

Uživatelský avatar
Míra Z 25
Příspěvky: 1543
Registrován: pon bře 21, 2011 1:30 pm
Bydliště: Sušice

Re: Zetor 25 K - renovace

#959 Nový příspěvek od Míra Z 25 »

Já jsem si dělal rovnou dvě kladky, mám i dva ty popruhy a už jsem několikrát dostal strom i ze zprvu neřešitelné pozice. Jen to jde pomalu a musí se dost chodit :-).
Při tahání stojím myslím na bezpečné pozici - za blatníkem u vzduchojemu, odkud ovládám rukou spojku a páku náhonu (když se zachytnu o pařez nebo už jsem na konci, dokážu rychle zastavit posun a nemusím stále lézt na traktor). Jsem tak schovanej i při případném uvolnění lana - nepředpokládám, že bych na volnoběh přetrhnul desítku lesnické lano, ale může povolit uvázání k háku...

Uživatelský avatar
Míra Z 25
Příspěvky: 1543
Registrován: pon bře 21, 2011 1:30 pm
Bydliště: Sušice

Re: Zetor 25 K - renovace

#960 Nový příspěvek od Míra Z 25 »

Včera jsem konečně dovezl stromky do lesa na dosázení místo těch, co uschly přes léto - ve školce stále říkali, že ještě buky a modříny nejsou k vyzvednutí, že je moc teplo... Včera odpoledne jsem stihnul 15, douglasek, dneska jsme pak ve čtyřech lidech dali 500 buků a 100 modřínů. Již asi před měsícem jsem dosazoval 50 smrků. Ztráty docela velké, ale nevzdám to. Vedle na parcele v lese sázela parta z Ukrajiny a makali tak, že tu oplocenku (výměru nevím) měli hotovou tak za hodinu. Musím se tam příležitostně zajít podívat a omrknout kvalitu, až tam nikdo nebude. Nebyli ale moc komunikativní, tak jsem cenu nevyzvídal, docela by mě to zajímalo...

Odpovědět

Zpět na „Zetor 15/25“