Jaro 25 a jeho Zetor

Moderátoři: Lukashil, mihi

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3746
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: Jaro 25 a jeho Zetor

#241 Nový příspěvek od Jaro25 »

Presne tak, ani vo sne by ma nenapadlo, že to bude taký šmejd.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

Uživatelský avatar
Bronťo
Příspěvky: 1362
Registrován: sob dub 02, 2011 7:55 am
Bydliště: Sobotište / Podbranč
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaro 25 a jeho Zetor

#242 Nový příspěvek od Bronťo »

takže tak! dobreže sito sem napisal tiež som mal vplane kupit tuto sadu reku prasknem to tam a je pokoj ale kedže jeto takto rači zrepasujem staru. hnupi stoji to kopu penes a neveda to ani skopirovat podla originalu.

Uživatelský avatar
mihi
Příspěvky: 7427
Registrován: pát kvě 29, 2009 10:33 pm
Bydliště: PB

Re: Jaro 25 a jeho Zetor

#243 Nový příspěvek od mihi »

JAro ak budeš mať čas tak by si to mohol nejako pofotiť a aj pomerať????


Ono by kľudne stačilo nájsť nejakú náhradu za originál vrtuľku a ostatné veci by sa dali vyrobiť na sústruhu, a ucpávka pasuje z iných strojov...

MIhi :)
Mihi

Uživatelský avatar
Míra Z 25
Příspěvky: 1543
Registrován: pon bře 21, 2011 1:30 pm
Bydliště: Sušice

Re: Jaro 25 a jeho Zetor

#244 Nový příspěvek od Míra Z 25 »

To je skvělá správa, já jsem si tu sadu objednal minulý čtvrtek a už je na cestě :pistol:
Tak holt budu špekulovat co s tím vymyslet aby to fungovalo jak má. A to jsem se dlouho rozmýšlel, zda do toho mám jít. Uvidím až to rozeberu, pokud půjde použít ta hřídel, tak bych pouze přendal kolo, ucpávku atd. Ještě jsem to ale neměl rozebrané, tak nevím, třeb ato tak nepůjde. Zkrátka zase starosti a 1100 Kč v trapu, takovej šlendrián.

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3746
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: Jaro 25 a jeho Zetor

#245 Nový příspěvek od Jaro25 »

Ja už mám vymyslené ako to urobím. Keď budem mať chvíľku, tak to nakreslím a zavesím sem. Kombinovať nový hriadeľ s pôvodným kolesom bude asi problém, lebo pôvodné je nasunuté na hriadeľ a zaistené kužeľovou rozpínacou skruktou. Nová zostava má koleso pevne "nerozoberateľne" nalisované na hriadeľ.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

Uživatelský avatar
mihi
Příspěvky: 7427
Registrován: pát kvě 29, 2009 10:33 pm
Bydliště: PB

Re: Jaro 25 a jeho Zetor

#246 Nový příspěvek od mihi »

Začína sa mi toto naše forum čoraz viac páčiť, začíname už nielen pocitovo ale aj technicky rozmýšľať čo by sme mohli a ako vylepšili...prerobili... :prace:
Už nám iba zostáva vyriešiť náš najväčší strašiak : ako zabezpečiť výrobu cenovo dostupnej hlavy na Zetor 25....ale to je téma na dlhé zimné večery........roky???? :'(
A zachvílku budeme lepší ako Fíni.(dúfam že to nečíta Nina z Fínska..... :smich: )
Jaro, teším sa na výkresy okolo vodnej pumpy.... :friends:

Mihi :)
Mihi

Uživatelský avatar
Bronťo
Příspěvky: 1362
Registrován: sob dub 02, 2011 7:55 am
Bydliště: Sobotište / Podbranč
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaro 25 a jeho Zetor

#247 Nový příspěvek od Bronťo »

no mihi mi to časom dokažeme, spominam na reakciu kamoša sustružnika ked sem zanim došeu a hovorim: čuješ potrebujem vysustružit vlošku na pist a on hadi namna a okamžite reaguje: co vy natych kopanicach nemate boha prisebe vy vysustružite vlošku drbnete dubový pist z vrbovyma kružkama nalejete teho vašeho ohniveho paleneho a mosí to jet cooo! a to jasem sceu len natem valci piesta hydrauliky stočit hranu lebo bola hrdzava a vyžrana a netesnila no kedže semsa špatne vyjadriu hnet reagovau ale aspon zmesa pobavyli a smejemsa natem podnes.

Uživatelský avatar
mihi
Příspěvky: 7427
Registrován: pát kvě 29, 2009 10:33 pm
Bydliště: PB

Re: Jaro 25 a jeho Zetor

#248 Nový příspěvek od mihi »

Ahoj Jaro .
Neskúšal si vložiť tú fotku tej vodnej pumpy????
Potešilo by nás to.......

Ďakujeme. :friends:

Mihi :)
Mihi

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3746
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: Jaro 25 a jeho Zetor

#249 Nový příspěvek od Jaro25 »

Tak som načrtol vodnú pumpu, ako sa podľa mňa dá v nej použiť na trhu dostupná "sada na opravu".
Vodná pumpa.jpg
Nutné úpravy:

V telese pumpy je potrebné presústružiť (prevŕtať) na priemer 35 mm priestor, kde bol pôvodne uložený protikrúžok upchávky. Do takto vzniknutého otvoru, ktorý bude pokračovaním otvoru pre gugero "5" je potrebné vyrobiť vymedzovací krúžok "8" (hrúbku ešte teraz neviem). Tento krúžok má zabezpečiť, aby manžeta "7" bola primerane pritláčaná na protikrúžok "6", ktorý je nalisovaný v obežnom kolese.
Vymedzovaciu trubku, ktorá je súčasťou súpravy treba nahradiť pôvodnou "4" (alebo vyrobiť novú).
Na hriadeľ "1" treba vysústružiť zápich pre druhú segerku "3" podľa šírky ložiska.
Pred montážou odporúčam najprv "nasucho" vložiť ložiská a vymedzovaciu trubku "4" a čo najpresnejšie zmerať potrebnú hrúbku vymedzovacej podložky "9", aby tam potom ložiská "nelietali". Merať treba samozrejme s ohľadom na hrúbku tesnenia pod prírubou "10".
Takto zmontovaná pumpa bude funkčná, ložiská nebudú namáhané axiálnymi silami a hriadeľ bude v axiálnom smere pevne fixovaný.

Pre názornosť oprázok pôvodnej vodnej pumpy, akurát táto je s tromi ložiskami. Zdroj: Traktory Zetor 15 - 50 Super.
Vodná pumpa orig..jpg
Jediný nedostatok tohoto riešenia vidím v tom, že bude komplikovanejšia prípadná demontáž, nakoľko obežné koleso je pevne zlisované s hriadeľom. Ale za predpokladu, že predné ložisko (pri vrtule) bude tesnejšie nalisované na hriadeli, ako v telese, tak to pôjde. Demontuje sa segerka "2", hriadeľ sa natlačí dnu a následne sa aj s ložiskom vytlačí naspäť von. Lepšie sa mi to vymyslieť nepodarilo.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

Uživatelský avatar
mihi
Příspěvky: 7427
Registrován: pát kvě 29, 2009 10:33 pm
Bydliště: PB

Re: Jaro 25 a jeho Zetor

#250 Nový příspěvek od mihi »

Super Jaro 8) si dobrý koumák..... :prace:
Ešte to treba vyskúšať v praxi, túto vodnú pumpu chceš ako náhradnú?, alebo na traktor.....?
Ja by som ale ešte už keď to riešime radšej dal dopredu-ku remenici 2 ložiská aby čerpadlu dlhšie vydržali ložiská....(investícia 1-2 €)



Mihi :)
Mihi

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3746
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: Jaro 25 a jeho Zetor

#251 Nový příspěvek od Jaro25 »

Aj ja by som to urobil, ale s touto sadou sa to nedá. Na obrázku som to nenakreslil, ale hriadeľ je medzi uloženiami ložísk mierne stenšený, aby sa to zadné ložisko ľahšie nalisovalo. A preto už dve ložiská nie je kam dať. Ale ono to vydrží, len sa nesmie moc napnúť remeň. Aj tak som nepochopil, načo je tam 17-ka remeň, ktorý prenesie 3 kW.

Táto pumpa pôjde na nový motor.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

Uživatelský avatar
tatra
Příspěvky: 289
Registrován: sob úno 12, 2011 8:57 pm
Bydliště: Jablonica
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaro 25 a jeho Zetor

#252 Nový příspěvek od tatra »

Ja som dal od remenice dvojradové ložisko. Možno by som semering číslo 5 otočil opačne. Inač je to 8)

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3746
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: Jaro 25 a jeho Zetor

#253 Nový příspěvek od Jaro25 »

Dvojradové ložiko je dobrý nápad. Ale prečo to gufero oráčať? Ono nemá tesniť vodu, ale skôr udržať vazelínu, čo sa tlačí do ložísk. Ak by sa otočilo, tak vazelína ho bude "podliezať" a prejde až k manžete. A ak by náhodou manžeta trošku vody pustila, bude v ňom hrdzavieť pružinka a potom je tam celkom nanič.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

Uživatelský avatar
mihi
Příspěvky: 7427
Registrován: pát kvě 29, 2009 10:33 pm
Bydliště: PB

Re: Jaro 25 a jeho Zetor

#254 Nový příspěvek od mihi »

Ja by som osobne už dal rovno zapuzdené ložiská a bude pokoj. Pri našom použití by to bolo u mňa až do dôchodku. :vysmech:
Niektorí to gufero otáčajú, ale dávajú tam nerezovú pružinku aby nekorodovala....tak neviem
Tatra..to 2radové ložisko je dobrý nápad...nepamätáš si číslo..??

MIhi
Mihi

Uživatelský avatar
Peter768
Příspěvky: 4386
Registrován: ned led 04, 2009 9:42 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Jaro 25 a jeho Zetor

#255 Nový příspěvek od Peter768 »

Troška mi vrtá hlavou tá malá dierka, cez ktorú vyteká voda, keď sa zničí upchávka. Ja som ju z nutnosti upchal kúskom dreva (neodborné, ale inak sa nedalo, traktor makal na stavbe - nebol čas) a ty Jaro ju tam nemáš zakreslenú. Alebo ju tam vôbec nemáš? Sú dva typy vodných púmp. Na tomto druhom type sú len dve ložiská a prepadový kanálik. Inak otec to má roky zaslepené dreveným kolíkom, a až keď prskala voda od chladiča do tváre tak som zbadal že to slzí. Ale to boli v ..... všetky tri ložiská a obe guferá. :pohlavek: (Tie moje pumpy majú teda 3 ložiská a tú spodnú dierku.)
Přílohy
Vodna-pumpa-2-loziska.jpg

Odpovědět

Zpět na „Zetor 15/25“