Zetor 25 K - Zvýšení rychlosti

Moderátoři: Lukashil, mihi

Zpráva
Autor
Lintplix
Příspěvky: 7
Registrován: čtv úno 08, 2024 8:32 pm
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Zetor 25 K - Zvýšení rychlosti

#1 Nový příspěvek od Lintplix »

Dobrý den,
dělal tady někdo úpravu káčkovej převodovky, aby traktor jel cca 25 - 28km/h? Jak to udělat? Jde to vůbec? Díky a přeji hezký den

Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 7914
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: Zetor 25 K - Zvýšení rychlosti

#2 Nový příspěvek od Chose11 »

Myslím že to jde, ale jestli máš vůle v přední nápravě, rovnou na to zapomeň, myslím se mění tam kola redukce a rychlého převodu z převodovky "N".
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

Uživatelský avatar
malek
Příspěvky: 371
Registrován: úte pro 23, 2014 3:42 pm
Bydliště: Čechtice

Re: Zetor 25 K - Zvýšení rychlosti

#3 Nový příspěvek od malek »

Ono by na to káčko bohatě stačilo soukolí z "Áčka" . :)
Zetor 25A r.v. 1956

Uživatelský avatar
PepaD
Příspěvky: 439
Registrován: pon pro 05, 2022 11:18 pm
Bydliště: Blansko

Re: Zetor 25 K - Zvýšení rychlosti

#4 Nový příspěvek od PepaD »

Já jsem měnil ve svém Áčku ozubené dvojkola ve druhé komoře převodovky. Koupil jsem kola s počtem zubů viz foto: To původní soukolí mám odložené.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Uživatelský avatar
mihi
Příspěvky: 7437
Registrován: pát kvě 29, 2009 10:33 pm
Bydliště: PB

Re: Zetor 25 K - Zvýšení rychlosti

#5 Nový příspěvek od mihi »

Niekto tuším predáva tieto ozubené kolesá aj na Cz Bazoš... 8)
Mihi

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 9071
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Zetor 25 K - Zvýšení rychlosti

#6 Nový příspěvek od Sniper »

Já bych to zkusil načipovat :D
Neblbněte se soukolím z enka :tyty: tím se zrychluje káčko. Jednou jsem to své rozjel z mírného kopce naplno a vyřadil, za mnou jel Libor 25 autem a naměřil mi cca 30km/h
Já toho měl plné ruce, to nebyla jízda, ale pilotáž.
A teď třeba zkusit zabrzdit, protože obvodové síly tak velkého kola jsou někde jinde, než u áčka.
Já bych káčko nezrychloval, už jen kvůli vysokému těžišti, max použil pneu 12,4 které trochu zvednou obvodovou rychlost a regulátor bych otevřel na 1.800 ot / min jako u áčka, potom ten traktor těch cca 23-25 může krátkodobě jet :rally:
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

anton30
Příspěvky: 1054
Registrován: úte led 05, 2016 7:43 pm
Bydliště: Trenčín

Re: Zetor 25 K - Zvýšení rychlosti

#7 Nový příspěvek od anton30 »

Ahoj.
Ja by som sa tiež pripojil do diskusie.
Zrýchľovanie prevodovky Z25K som robil a to tak, že som pôvodné redukčné súkolesie (radenie horný/dolný) neutrál nahradil súkolesím z "Enka" ..vid foto nižie.

Obrázek

V takomto prípade je traktor schopný podla prepočtu prevodového pomeru na pneumatikách 9.00-36 vyvinúť rýchlosť cca 29 km/h pri otáčkach motora 1800 min-1. Takže týmto sa rýchlostne dostaneš zhruba na úroveň klasického "Áčka".

Ak by si takého súkolesie náhodou nevedel zohnať, tak tam môžeš dať klasické "áčkové", ktoré má miesto 18tich zubov na obrázku tých zubov 20 (iba pripomínam, že klasický Kultivák má týchto zubov 22). V tomto prípade by sa maximálna rýchlosť traktora na gumách 9.00-36 pri otáčkach motora 1800min-1 pohybovala okolo 25km/h, či je úroveň bežného majora a tiež to nie až také zlé.

A ked už sme pri tejto téme, tak dal som "enkové" kolieska z obrázka aj do klasického "áčka". A tým som teda vytvoril "enko" :D , ktoré gumách 13.6-24 vie uháňať až do 35km/h pri otáčkach motora 1800mim-1. Z vlastnej skúsenosti však môžem povedať, že to nebolo štastné rozhodnutie. Traktor síce ide rýchlo, no je celkom fuška ho udržať na ceste a už aj v malom kopci musíš podraďovať. Maximálku máš sice velkú, ale priemerná rýchlosť je nižšia ako s klasickým "áčkom". Takže maximálna rýchlosť traktora do tých 28 až 29 km/h je dostačujúca a akotak pohodlná. Výrobca dobre vedel prečo blokoval 6stku na prvom "enku" a prečo už "áčko" bolo neskôr modifikované na nižšiu rýchlosť.

Uživatelský avatar
Míra Z 25
Příspěvky: 1547
Registrován: pon bře 21, 2011 1:30 pm
Bydliště: Sušice

Re: Zetor 25 K - Zvýšení rychlosti

#8 Nový příspěvek od Míra Z 25 »

Už jsem to tu psal - mám káčkovou převodovku na kolech ze Supra 35. Při 1600 otáčkách to jede 18 km/h, motor lze vytočit i více, ale nedělám to. Většinou jedu 1500 - 1550 na ucho, na digitálním otáčkoměru to mám zkontrolované. Stačí to. Na šestku dám i malý kopeček, čtyřka s naloženým vlekem vzala i docela velký kopec. Malou řadu pouze někde v terénu, na louce atd. Pokud chceš jezdit delší trasy, tak by to chtělo áčko.

Kdysi jsem jezdil s áčkem s rychlou šestkou, nevím zda ta maximálka byla 28 nebo přes třicet, ale traktor bylo co udržet na silnici, protože vůle v nápravě tam byly... Ale jak psal někdo výše, na tu šestku je to fakt jen po rovině, pozná to i malej kopeček a to jsem vozil jen nějaké větve tenkrát, takže houby naloženo.

V jedné z knih o Zetoru 25 je tabulka s koly v převodovce, kde rychlost tuším 27 pro káčko, když se tam dá příslušné redukční kolo. Zkusím to pohledat a dát to sem.

Bolevak
Příspěvky: 1114
Registrován: pon led 04, 2016 9:49 am
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

Re: Zetor 25 K - Zvýšení rychlosti

#9 Nový příspěvek od Bolevak »

Já mám kola 12,4 / 24 , Z25A, a zkoušel jsem po rovině pomocí navigace měřit rychlost. Dalo mi to 32 - 33 km/h.

Lintplix
Příspěvky: 7
Registrován: čtv úno 08, 2024 8:32 pm
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: Zetor 25 K - Zvýšení rychlosti

#10 Nový příspěvek od Lintplix »

Dělám kompletní go, takže náprava nebude mít vůle.

Lintplix
Příspěvky: 7
Registrován: čtv úno 08, 2024 8:32 pm
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: Zetor 25 K - Zvýšení rychlosti

#11 Nový příspěvek od Lintplix »

Taky to mám na kolech ze Supra a na práci nebude. Kamarád má Áčko a tak nějak nechci, aby čekal. Stačilo by těch 23 - 26km/h. Jinak dělám kompletní GO, takže náprava nebude mít vůle. Koukněte prosím a děkuji.

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20350
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Zetor 25 K - Zvýšení rychlosti

#12 Nový příspěvek od vitex »

Hoši,najděte si odkaz na Martina Havelku ze Škrdlovic:
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... i=89978449
Vlastně už nemusíte,našel jsem jej.On Vám velice rád poradí a nemusíte řešit kraviny 5x na tomto fóru opakované.

Lintplix
Příspěvky: 7
Registrován: čtv úno 08, 2024 8:32 pm
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: Zetor 25 K - Zvýšení rychlosti

#13 Nový příspěvek od Lintplix »

Raději se ještě ujistím, než něco začnu shánět. Když teda seženu ty ozubená kola co jsou na fotce z "áčka" a dám to do "káčka", tak nebudu mít problém s montáží a pojede to rychleji, oka? Nemám tam teda klasická kola, ale 13-28. S tím, že 13kové se už nevyrábí. Možná teda bude lepší tam dát 12,4 aby byl co nejmenší odpor při jízdě, nebo? Děkuji za rozsáhlou reakci a předání zkušeností.

Lintplix
Příspěvky: 7
Registrován: čtv úno 08, 2024 8:32 pm
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: Zetor 25 K - Zvýšení rychlosti

#14 Nový příspěvek od Lintplix »

vitex píše: úte úno 13, 2024 6:37 pm Hoši,najděte si odkaz na Martina Havelku ze Škrdlovic:
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... i=89978449
Vlastně už nemusíte,našel jsem jej.On Vám velice rád poradí a nemusíte řešit kraviny 5x na tomto fóru opakované.
Dotaz tohoto typu jsem na tomto fóru nenašel, proto jsem to založil. Jinak děkuji.

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20350
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Zetor 25 K - Zvýšení rychlosti

#15 Nový příspěvek od vitex »

Tak Vám kluci ještě trochu pomůžu.Martin sem moc nechodí ale je aktivní zde:
https://minitractors.wbs.cz/
Známe se osobně ale kontakt na něj nemám.

Odpovědět

Zpět na „Zetor 15/25“