Hydraulická poistka pre vypínanie spojky

Moderátoři: Lukashil, mihi

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mihi
Příspěvky: 7437
Registrován: pát kvě 29, 2009 10:33 pm
Bydliště: PB

Hydraulická poistka pre vypínanie spojky

#1 Nový příspěvek od mihi »

Ahojte, rozhodol som sa rozšíriť naše vedomosti ohľadom Zetora 25 a jeho vybavenia.(kto môže kľudne nech mi pošle nejaké materiály, fotky, popisky, alebo aj historky našich dedov čo s nimy pracovali.(viac hláv viac rozumu.. :vysmech: )
Rozprávanie jedného môjho kamaráta ,, ľudia to aj tak potom nepoužívali pri orbe, lebo to traktoristov iba zdržiavalo pri orbe,,


Prepis z jedného dokumentu:

Miesto 3 bodu môže byť dodaná na zvláštnu objednávku hydraulická poistka na vypínanie spojky.
Je vmontovaná v 3 bode a nastavená na 40atm.Pri narazení pluhu v pôde na kameň,silný koreň atď. vypne pojistka automaticky spojku motora,čo má za následok zastavenie traktora a zabránenie poškodeniu pluhu.
Akonáhle pluh narazil na prekážku a hydraulická poistka vypla spojku motra, je traba páčku vypínania potiahnuť smerom ku sedačke a tím vypnúť hydraulickú poistku.Potom je treba zaradiť spiatočku a cúvnuť,nesený pluh zdvihnúť a v orbe pokračovať až za prekážkou v pôde.

Zostava sa skladala:

1.Hydraulická poistka spolu aj s 3 bodom
2. Mechanizmus namontovaný na veku hydrauliky, ktorý spájal hydraulickú poistku s tiahlami na spojku
3.Samotné tiahlá napojené na spojku


1. hydraulická poistka spolu s 3.bodom:

Obrázek

2. Mechanizmus namontovaný na veku hydrauliky, ktorý spájal hydraulickú poistku s tiahlami na spojku:

Obrázek

3 Samotné tiahla napojené na spojku:

Foto dodám keď zoženiem:-)
Mihi

Uživatelský avatar
mihi
Příspěvky: 7437
Registrován: pát kvě 29, 2009 10:33 pm
Bydliště: PB

Re: Hydraulická poistka pre vypínanie spojky

#2 Nový příspěvek od mihi »

Kamarát mi poslal zoznam dielov na kompletnú hydraulickú poistku:
Zostava a diely 3 bodu s hydraulickou poistkou:



Obrázek


Zostava prenosu cez tiahlá na spojku:

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Študujete.... 8) :pc:
Mihi

Uživatelský avatar
mihi
Příspěvky: 7437
Registrován: pát kvě 29, 2009 10:33 pm
Bydliště: PB

Re: Hydraulická poistka pre vypínanie spojky

#3 Nový příspěvek od mihi »

Foto môjho rozobratého 3.bodu s hydraulickou pojistkou:


Obrázek


Obrázek


Obrázek


Obrázek


Obrázek


Obrázek


Obrázek


Obrázek


Obrázek





Ahojte :friends:
Mihi

Uživatelský avatar
PepaD
Příspěvky: 439
Registrován: pon pro 05, 2022 11:18 pm
Bydliště: Blansko

Re: Hydraulická poistka pre vypínanie spojky

#4 Nový příspěvek od PepaD »

Ať na to koukám jak chci, pořád nejsem schopen pochopit, jak to vlastně pracuje. :-/

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 9075
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Hydraulická poistka pre vypínanie spojky

#5 Nový příspěvek od Sniper »

Jednoduše řečeno, ta pojistka je nastavena na určitou mez tahu. Pluh vytváří při orbě na táhlo ( rozpěru ) třetího bodu určitou sílu v tahu, při zvětšení odporu pluhu v půdě se zvětší i síla tahu, třetí bod se "natáhne" a tím dojde k aktivaci vypnutí pojezdové spojky traktoru přes soustavu táhel a pák na traktoru, napojených právě na tento třetí bod.
Je to bezpečnostní opatření proti poškození pluhu, nebo traktoru při orbě ve zvlášť těžkých podmínkách.
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

Uživatelský avatar
PepaD
Příspěvky: 439
Registrován: pon pro 05, 2022 11:18 pm
Bydliště: Blansko

Re: Hydraulická poistka pre vypínanie spojky

#6 Nový příspěvek od PepaD »

Já jsem myslel, že když je pluh v zemi, tak se do toho třetího bodu spíš opírá a v tahu je když je pluh ve vzduchu.

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 9075
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Hydraulická poistka pre vypínanie spojky

#7 Nový příspěvek od Sniper »

PepaD píše: pon srp 07, 2023 11:08 pm Já jsem myslel, že když je pluh v zemi, tak se do toho třetího bodu spíš opírá...
Tos myslel správně 8)
Protože já už spím, tak píšu kraviny :-/
Na tah jsou namáhána spodní ramena, kde se dnes využívá tenzometrických čepů, ty zaznamenávají sílu tahu a přizvednou pluh, aby síla klesla.
Tak jsem to domotal :typek:

Tenhle systém třetího bodu u Z25 jsem osobně nikde jinde neviděl a ani se moc neujal ve své době.

Dobrou noc ;-)
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

Uživatelský avatar
mihi
Příspěvky: 7437
Registrován: pát kvě 29, 2009 10:33 pm
Bydliště: PB

Re: Hydraulická poistka pre vypínanie spojky

#8 Nový příspěvek od mihi »

Chlapci nespite... :friends:
Ja si skôr myslím že pri orbe ten 3 hod pluh ťahá, a keď je nastavený ako tento s poistkou ako ,,voľný,, tak pri zaseknutí pluhu o kameň alebo koreň ťahá pluh 3 bod a keď presiahne silu 40 atm tak 3 bod už povolí a pomocou tiahiel výplne spojku...
Teda toľko aspoň môj názor.
Ahojte :)
Mihi

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 9075
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Hydraulická poistka pre vypínanie spojky

#9 Nový příspěvek od Sniper »

mihi píše: úte srp 08, 2023 8:44 am Ja si skôr myslím že pri orbe ten 3 hod pluh ťahá...
Když se pluh zaorává do země, tak ano, ale při vlastní orbě a hlavně při narazení na překážku, je na rozpěru 3tiho bodu vyvíjen tlak. A právě v tento moment by měl systém vypnout pojezd.
Při zvedání pluhu z brázdy je na rozpěru 3tiho bodu vyvíjen tah, to by pak systém vypínal pořád :-/ a co vím, tak celé to bylo stvořeno kvůli bezpečnosti a proti rozervání pluhu.

Ovšem z tohoto principu následně těží unikátní, světový systém Zetor matic na následujících traktorech řady 30,40,50 kde rozpěra 3tiho bodu tlačí, nebo táhne v uchycení a na tyto podněty reaguje samočinně hydraulika ramen, která je přizvedne, nebo popustí 8)

Tolik teorie, mám ten 3ti bod doma, ale nikdy jsem ho nestudoval.
Pokud je mé tvrzení špatné, tak mě opravte :pohlavek:
Robo bezpečně ví, jak to funguje 8)

EDIT: ale jak se teď tak dívám na konstrukci toho systému, tak je zřejmé, že byl sestaven tak, že se rozpěra 3tiho bodu roztáhne, tedy reaguje na sílu v tahu...
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 9075
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Hydraulická poistka pre vypínanie spojky

#10 Nový příspěvek od Sniper »

Tak mě napadlo, ví někdo, jak se ten systém nahazoval zpět? Zůstat viset s traktorem v tahu s vyšlápnutou spojkou a zaoraným pluhem, to mi nedává moc možností :-/
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

Uživatelský avatar
Peter768
Příspěvky: 4435
Registrován: ned led 04, 2009 9:42 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Hydraulická poistka pre vypínanie spojky

#11 Nový příspěvek od Peter768 »

Chlapci chlapci... :( Až sa dohodnete ako to pracuje, tak doporučujem to tu premazať nech sa nešíria bludy.... ;-)
Funguje to tak, že: pluh narazí na prekážku (koreň, kameň) a traktor ťahá ďalej a teraz fyzika: Ostrie pluhu je dole zapreté o prekážku, ramená ťahajú pluh a je vyvíjaný tlak (tretí bod tlačí zozadu do traktora) a pri tom hraničnom tlaku cez pákový mechanizmus vypína spojku.
Zetormatic funguje podobne, volá sa to "protiskluz" (protisklus), ale nevypína spojku, ale pridvihuje pluh. Knihy píšu, že s týmto systémom sa dá ušetriť až 5% paliva, lebo traktor toľko neprehrabuje "na mieste alebo v ťahu" . Tým, že sa pluhuje pridvihne, vytvorí sa väčší tlak na zadné kolesá a tým pádom "toľko nehrabe- neprehrabuje" a orie orie orie :smich:

No a ten mechanizmus sa vypína resp aktivuje tak, že: Dáte neutrál (lebo je stlačená spojka), prepnete poistku - páčku nad ľavým ramenom, zopne sa spojka a môžete pridvihnúť pluh. Potom zase spojka/kvalt/spojka/ a orieme ďalej.
No a ak toto nie je pravda, tak to zmažte :smich:

PS: ak by to fungovalo tak, že sa tretí bod naťahuje, tak za jazdy s pluhom v lufte a prejazdom cez brázdu, kde praktor s pluhom poskakuje ba sa mohlo stať, že vám vypne spojku ;-) :zapomel:

Mihi: ja sa na to musím k tebe prídem pozrieť :smich:

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 9075
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Hydraulická poistka pre vypínanie spojky

#12 Nový příspěvek od Sniper »

Takže odvolávám co jsem odvolal a slibuji, co jsem slíbil :D
A Ty příště koukej psát dříve :pohlavek: ať se tady nemusíme dohadovat :smich: :friends:

Mihi, ty moje příspěvky prosím, smaž. Všechny....
Děkuji 8)
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

Uživatelský avatar
mihi
Příspěvky: 7437
Registrován: pát kvě 29, 2009 10:33 pm
Bydliště: PB

Re: Hydraulická poistka pre vypínanie spojky

#13 Nový příspěvek od mihi »

A o tom je komunikácia... :friends:
Premažem to tu...
Mihi

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Hydraulická poistka pre vypínanie spojky

#14 Nový příspěvek od rosch8 »

zhrniem to tu trochu.
treti bod je pri nabehu na prekazku STLACENY. Pri sptlaceni sa cez strmen a sustavu tiahiel normalne stlaci pedal spojky a spojka sa vypne. Na odblokovanie tohto stavu sluzi paka na veku hydrauuliky, ktora vyhalkne tiehla a spojka sa vrati do zaberu a je mozne manipulovat s traktorom . Mam vsetky diely okrem tiahiel, ytak to odfotim a poslem do tohto vlakna.
dal by sa zodvihnut tlak, aby to vypinanie nebolo take citlive a nereagovalo panicky aj v tvrdej pode.
tu su fotky jedneho majitela Z25, ktory to mal na svojom traktore a bol ochotny to pofotit.
https://www.rajce.idnes.cz/rosch8/album ... spojky-z25

Odpovědět

Zpět na „Zetor 15/25“