Zetor 25 renovácia/rady/otázky

Moderátoři: Lukashil, mihi

Zpráva
Autor
MichalG
Příspěvky: 2
Registrován: ned črc 30, 2023 9:12 pm
Bydliště: Malacky

Zetor 25 renovácia/rady/otázky

#1 Nový příspěvek od MichalG »

Dobrý večer, volám sa Michal mam 23rokov a chceli by som so svokrom zrenovovať našu 25ku ktorú máme doma asi 6rokov ako pomocníka na dvore a v záhrade predtým bola u starého pána vo vinohrade a nejak ku mne prirástla :smich: , potreboval by som nejaké rady a odporučenia keďže traktor robíme prvý krát. No tak začalo to tým že motor neukazoval žiadny tlak oleja a až pri vysokých otáčkach sa ručička zdvihla na 2bary a pri vyšších otáčkach klepotal motor tak sme začali rozoberať a zistili sme že motor je na tom o dosť horšie... šálka na prvom valci sa nám točí v ojnici a aj ojnica ma veľkú vôľu takisto aj kľukový hriadeľ a aj piestny čap na prvom valci je vybúchaný, ked sme to rozobrali tak sme zistili že šalky sú k.o no tak sme sa rozhodli že ideme to rozobrať úplne... tak motor sme očesali rozdelili od prevodovky a zistil som že nemáme kľúč na zotrvačník 90mm, remenicu55mm a sťahovák na zotrvačník :smich: no po vyrobení kľúčov a sťahováku sme celý motor rozobrali vytiahli von kľukový hriadeľ dali dole hlavu no proste všetko :( vedeli sme že kľukovka musí ísť na výbrus tak sa kupili nové šalky, hlavné ložiská, ojnice, ojnične púzdra, piestne čapy, vložky s piestami + krúžky a dala sa zrovnať hlava a sedlá ventilov no proste všetko... tak sme sa rozhodli že 25ku spravime na novo celú... :) ale zatial sme iba pri motore :) no tak sme začali a bavíme sa pri tom...

Chcel by som sa opýtať kde by som kúpil nové olejové čerpadlo alebo ako ho prípadne repasovať...nedohľadal som sa na nete olejového čerpadla keďže ide všetko na novo nechcel by som tam dávaj použité ktoré neviem či ide...bez toho sa asi nepohneme ďalej...

Ešte by som sa chcel opýtať ako by sme zistili rok výroby traktora a model traktora.

prepáčte ked som napísal niečo zlé... učíme sa a zisťujeme čo a ako :)
prípadne časom pridám nejaké foto pokroku :)

pekný večer prajem :)


Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
Jančo66
Příspěvky: 688
Registrován: pon kvě 22, 2017 1:26 pm
Bydliště: Žilina (okolie)

Re: Zetor 25 renovácia/rady/otázky

#2 Nový příspěvek od Jančo66 »

Ahoj Michal. Vitaj v skupine Zetor 25. :)
Olejové čerpadlo bude pravdepodobne v poriadku a tlak oleja bol nízky preto, lebo máš vybehaný motor. Inak motor si už poslal na výbrus? Ak áno, tak aká firma.
Zetor 25 - kultivačný (narodený medzi 1948-1950)
Zetor 25 - s redukčnou prevodovkou (zatiaľ na prácu)
Zetor 25 - agregačný (ťahač vlekov a víkendový špeciál)

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3760
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: Zetor 25 renovácia/rady/otázky

#3 Nový příspěvek od Jaro25 »

Ahoj, tiež ťa vítam medzi postihnutými. Na začiatku sekcie "Zetor 15 a 25" sú vlákna:

Kde čo zohnať na ZETORY 15 - 25

Diely ktoré pasujú na naše Zetory 15 – 25+prípravky,pomôcky

TECHNICKÉ INFORMÁCIE O ZETORE 25, pracovné postupy

Tak môžeš získať dosť informácií. Po výbruse kľukovky treba odvŕtať zátky v jej ramenách a vyčistiť olejové kanály. Nikto to nerobí a potom sa prvý čap zadiera, lebo mu nedochádza olej. Rok výroby a model je ťažká otázka, nakoľko za tie roky sa v generálkach skombinovalo všetko možné. Ak si z netu stiahneš príručku "Vyuziti traktoru zetor 25 z25a z25k v zemedelstvi", tak vzadu je tabuľka ako prebiehali inovácie traktora. Tak podľa výrobného čísla a tej tabuľky by sa dalo aspoň odhadnúť. Ale zasa motor a prevodovka môžu byť rozhodené. Veľa zdaru.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

Uživatelský avatar
PepaD
Příspěvky: 439
Registrován: pon pro 05, 2022 11:18 pm
Bydliště: Blansko

Re: Zetor 25 renovácia/rady/otázky

#4 Nový příspěvek od PepaD »

Ahoj Michale, přesně jak píše Jaro. Traktor může být za ty roky poskládaný z x dalších traktorů. Každopádně přední náprava a zadní kola jsou káčkové .
K tomu čerpadlu, moje mělo takovouto vůli v hnací hřídelce a mazalo v pohodě necelé 2 bary na volnoběh.

https://photos.app.goo.gl/PePDiaBSh6Pj1Jir9
Ze strojnického hlediska by se měla správně opravit hřídel čerpadla i díra ve víku a zabrousit dotykové plochy čel ozubených kol a skříně čerpadla. Čím menší vůle tam budou, tím líp bude mazat. Nebo zkusit sehnat slušné starší čerpadlo. Mě stálo 500.

MichalG
Příspěvky: 2
Registrován: ned črc 30, 2023 9:12 pm
Bydliště: Malacky

Re: Zetor 25 renovácia/rady/otázky

#5 Nový příspěvek od MichalG »

Dobrý deň, chcel by som sa ešte opýtať…z vybrusom sme nepochodili lebo sme sa dopočuli že to treba aj na bloku motora aby to bolo zuhlované a teraz nevieme kto take niečo robí… :zapomel:
Nevedeli by ste kto by nám s tým pomohol pripadne kto to robí…
Ďakujem za odpoveď, pekný deň.

Odpovědět

Zpět na „Zetor 15/25“