25K 1960 - prvý traktor

Moderátoři: Lukashil, mihi

Zpráva
Autor
Inlajnsixbenzin
Příspěvky: 11
Registrován: ned pro 11, 2022 1:00 pm
Bydliště: Banskobystrický kraj

25K 1960 - prvý traktor

#1 Nový příspěvek od Inlajnsixbenzin »

Ahojte…tak pred pár dňami sme sa s otcom stali hrdými majiteľmi tohoto starčeka. Ako už názov témy napovedá - Zetor 25K z roku 1960. Traktor toho už má dosť za sebou. Nie som síce žiaden odborník na traktory, no usudzujem to podľa celkového stavu a “vylágrovanosti” konkrétneho kusu. Je súci na kompletnú renováciu so všetkým, čo ku tomu patrí. To bol aj dôvod jeho zakúpenia. Medzi traktormi som úplný zelenáč. V podstate som traktor šoféroval prvýkrát len teraz, keď sme ho doviezli. Ten pocit bol ale super!
Voľba padla na 25ku z jednoduchého dôvodu - je to úplna klasika. Jeho vzhľad a nezameniteľný zvuk si nás získal. Traktor bude slúžiť ako výstavný kúsok na občasné jazdenie po dedine - len tak pre radosť. Nemá TP.
A celkový stav? No okrem na oko chýbajúcich dielov plechariny je to take kadejaké. Traktor bol kupovaný s vedomím, že vyhadzuje 2. a 3. rýchlostný stupeň, keď je v zábere. Pri jazde do kopca po pridaní plynu (chcel som vyskusat ako taha) mi 3ku ozaj vyhodilo do neutrálu. 2ka bola OK. Radil som však len tie “pomalé” stupne. Pravda sa ukáže pri kompletnej rozborke prevodovky. Hydraulika funkčná. Riadenie má vôľu tak 90stupňov otočenia volantu. Motor podľa tvrdenia predošlého majiteľa prešiel opravou neznámeho rozsahu. Ťažko usúdiť - toto tvrdí vždy každý pri predaji (mám skúsenosti s renovaciami motocyklov Jawa a Čz) no po rozborke prichádza zistenie že je to celé sfušované a diely vymenené len sporadicky. Vidieť len nové tesnenie pod hlavou a tonu červeného silikónu všade možne. Motor ale beží podľa môjho názoru fajn. Aj na veľmi nízke voľnobežné otáčky neklepalo nič a vo vysokych otáčkach tiež v pohode. Aj so slabou baterkou štartoval “na brnk”. Uvidíme pri rozborke, čo sa v ňom skrýva.
Prikladám foto z dnešného dňa.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Zetor 25k r.v. 1960 - pred renováciou

Inlajnsixbenzin
Příspěvky: 11
Registrován: ned pro 11, 2022 1:00 pm
Bydliště: Banskobystrický kraj

Re: 25K 1960 - prvý traktor

#2 Nový příspěvek od Inlajnsixbenzin »

Zároveň by som Vás skúsenejších chcel týmto požiadať o pomoc a rady. Týka sa to hlavne vedomostí o odlišnostiach. Začnime napríklad kabínou. Táto tu je nasadená priamo na blatníkoch. Videl som však, že existujú typy kde kabína bola zdvihnutá približne o 10cm vyššie, lebo sedela na takom plechu - ako hranol. Museli potom existovať aj 2 verzie predných plechov, ktoré mi chýbajú. Vie niekto prečo to bolo práve takto? Čo udávalo či bude kabína nižšie alebo vyššie?
Zetor 25k r.v. 1960 - pred renováciou

Uživatelský avatar
Peter768
Příspěvky: 4435
Registrován: ned led 04, 2009 9:42 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: 25K 1960 - prvý traktor

#3 Nový příspěvek od Peter768 »

Ahoj. Zetor 25A má medzi blatníkmi a kabínou plech - také účko. Zetor 25K má kabínu prišróbovanú priamo pri na blatníkoch. Je to preto lebo Káčko má vyššie blatníky - väčší priemer kolesa.

Inlajnsixbenzin
Příspěvky: 11
Registrován: ned pro 11, 2022 1:00 pm
Bydliště: Banskobystrický kraj

Re: 25K 1960 - prvý traktor

#4 Nový příspěvek od Inlajnsixbenzin »

Díky za postreh! Aj ma to napadlo, len zmiatli ma fotky niektorých 25K, ktoré aj napriek tomu mali to "účko" nasadené medzi kabínou a blatníkmi. Teraz už viem, že mali A-čkove blatníky 8)
Zetor 25k r.v. 1960 - pred renováciou

Uživatelský avatar
Jančo66
Příspěvky: 688
Registrován: pon kvě 22, 2017 1:26 pm
Bydliště: Žilina (okolie)

Re: 25K 1960 - prvý traktor

#5 Nový příspěvek od Jančo66 »

Ahoj a vitaj medzi nami. Rozhodol si sa veľmi dobre. Zetor 25 je srdcovka a každý zachránený kus je super. Traktor už čosi zažil, ale dáš ho postupne dokopy. Veľa zdaru želám.
Zetor 25 - kultivačný (narodený medzi 1948-1950)
Zetor 25 - s redukčnou prevodovkou (zatiaľ na prácu)
Zetor 25 - agregačný (ťahač vlekov a víkendový špeciál)

Uživatelský avatar
PepaD
Příspěvky: 439
Registrován: pon pro 05, 2022 11:18 pm
Bydliště: Blansko

Re: 25K 1960 - prvý traktor

#6 Nový příspěvek od PepaD »

Jsem na tom stejně jako Ty, úplný začátečník traktorista. Jako bych slyšel ty samé řeči, traktor se dědí generace v rodině a jezdil jen občas na dříví do lesa. Ale právě proto jsme si koupili stroje v takovém stavu a ne fungl leštěnky. Aby jsme si ten příběh znovuzrození mohli prožít osobně a ne zprostředkovaně. To je ta největší zábava.....Tak držím palce, bude na něm hodně práce.

Inlajnsixbenzin
Příspěvky: 11
Registrován: ned pro 11, 2022 1:00 pm
Bydliště: Banskobystrický kraj

Re: 25K 1960 - prvý traktor

#7 Nový příspěvek od Inlajnsixbenzin »

Díky všetkým za ohlasy. Áno, práce na ňom je veľa, ale teším sa na to. S rozborkou začnem niekedy na jar. Dovtedy budeme pomaly zháňať chýbajúce, resp. neoriginálne diely. Začnem asi prednými kolesami, ktoré sú 15" miesto pôvodných 16". Nepasujú tam náhodou aj kolesá z majora 30tky? Starký vlastní 4011tku a viem, že tá má úplne iné disky (vzhľadovo).
Zetor 25k r.v. 1960 - pred renováciou

Uživatelský avatar
Bellian
Příspěvky: 2534
Registrován: stř črc 28, 2010 10:28 am
Bydliště: Velké Meziříčí

Re: 25K 1960 - prvý traktor

#8 Nový příspěvek od Bellian »

Tak vítej tady :friends: .

Traktor je krasavec, vypadá celkem kompletně, to je dobře. Je fajn, že ho hned na začátku plánuješ pro radost 8) .
25 je fajn a když ji teď uděláš komplet GO a bude o ni dobře postaráno, troufnu si tvrdit, že další 30let a více bude, skoro bezúdržbová.

Tak držím palce a dávej fotky rádi se mrknem. Na kolik tě vyšla jestli se mohu zeptat?
Srdcová 25-ka; Járova 25-A; Školníkova 25-A; Stodolová uloženka 25-ka
Zetor 5611
Zetor 7211
Zetor Super 35
Zetor 7245 PLUS
BSS PS 701H
BSS10.08 - renovace
BSS P 53 S
TOS-28 Žebrák; StankoImport 2H125; Pásová pila G5013W

Inlajnsixbenzin
Příspěvky: 11
Registrován: ned pro 11, 2022 1:00 pm
Bydliště: Banskobystrický kraj

Re: 25K 1960 - prvý traktor

#9 Nový příspěvek od Inlajnsixbenzin »

Bellian píše: pon pro 12, 2022 8:42 am
Tak držím palce a dávej fotky rádi se mrknem. Na kolik tě vyšla jestli se mohu zeptat?
Díky, traktor vyšiel niečo málo nad 2000€. Keď sme v poslednom čase pozerali 25ky tak ceny boli o niečo vyššie. Nedávno som však zbadal mnoho 25tiek, ktorých cena bola značne nižšia, no boli v rôznych kútoch slovenska, väčšinou na východe. To nepripadalo v úvahu, keďže cena dopravy by to dosť navýšila. Objavila sa táto tu, cena primeraná a ako bonus 10minút od domu :smich:
Okrem 25ky sme zamýšľali 50tku supra, no naskytla sa 25K a neváhali sme.
Zetor 25k r.v. 1960 - pred renováciou

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: 25K 1960 - prvý traktor

#10 Nový příspěvek od rosch8 »

ahoj.
Zaklad mas slusny. Su tam nejake kutilske zasahy, ale nic hrozneho.
Predne kolesa nepasuju z nicoho ineho.
Su dost specificke. rozmer disku je 3,25Dx16" a ET je 25.
Z4011 ma 18" disky a UR1 2011a3011 maju disky 4,00x16".
diery pasuju na viacerych diskoch, ale idealne je zohnat si origo.

Obrázek

Inlajnsixbenzin
Příspěvky: 11
Registrován: ned pro 11, 2022 1:00 pm
Bydliště: Banskobystrický kraj

Re: 25K 1960 - prvý traktor

#11 Nový příspěvek od Inlajnsixbenzin »

Ďakujem za objasnenie tých diskov. Čiže budem zháňať origo 25kové predné kolesá. Mám už v hlave aký-taký plán postupu, no zaujíma ma jedna vec. Vidím, že na internete je k dostaniu mnoho replík dielov. Je tu niečo, čomu by som sa mal určite vyhnúť? Myslím tým určité diely, ktoré sú rozmerovo mimo. Plecharina sa dopasovať samozrejme dá, no zaujímajú ma skôr také "funkčné diely", ako napr. nejaké hriadele, čepy, unášače, špeciálne matice, atď... Určite viete čo mám na mysli. Pýtam sa preto, lebo pri motocykloch z ČS produkcie si z replík pomaly viem vystavať novú motorku, no kvalita a hlavne presnosť 70% dielov je otrasná.
Zetor 25k r.v. 1960 - pred renováciou

anton30
Příspěvky: 1054
Registrován: úte led 05, 2016 7:43 pm
Bydliště: Trenčín

Re: 25K 1960 - prvý traktor

#12 Nový příspěvek od anton30 »

Nazdar.
Ocenujem Tvoje zapalenie pre 25ku v tak mladom veku.
K Tvojej otazke ohladom dielov...ja vacsinou nakupujem na www.zetor25.sk. To zrejme pozmas. Z mojich skusenosti viem, ze robia kvalitnu robotu a za 99% mi pasovalo vsetkom. Osobne som mal problem iba s rurkami medzi cerpadlom a tryskou, potom s nejakymi pruzinkami na aretaciu polohy radiacej paky a plechmi do kulisi radenia. No to boli drobne detaily a vsetko sa dalo dopasovat.

Viem, ze obcas je problem s niektorymi sadami na repas vodnej pumpy z internetu a nahrady oeiginal chladicov su tiez nic moc.
A este...nie kazdy termostat funguje. Osvedcene su polske znacky Mera.

Inlajnsixbenzin
Příspěvky: 11
Registrován: ned pro 11, 2022 1:00 pm
Bydliště: Banskobystrický kraj

Re: 25K 1960 - prvý traktor

#13 Nový příspěvek od Inlajnsixbenzin »

Ďakujem, presne toto som mal na mysli. Budem na to prihliadať pri výbere dielov.
Zetor 25k r.v. 1960 - pred renováciou

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3761
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: 25K 1960 - prvý traktor

#14 Nový příspěvek od Jaro25 »

Z mojej skúsenosti sa neoplatí kupovať novovyrobené brzdové čeľuste a hlavne nie brzdové pásy. Nové čeľuste majú tenké obloženie (vo vrádišti ponúkajú aj s hrubším), ale samotný materiál (kov) sa mi zdá tenší. Pôvodné brzdové pásy sú z pružinovej ocele a dobre sa odbrzďujú, nové sú z bežnej konštrukčnej a zostávajú visieť. Lepšie je na pôvodné nanitovať / nalepiť nové obloženia. Tiež neodporúčam kupovať sadu na opravu vodnej pumpy, lebo mne nepasovala ani trochu a bolo treba zásadné zásahy do telesa pumpy. Tiež sa v nejako e-shope objavil volant ako replika, ten vraj nemá vhodný materiál venca a po čase praská. A ešte ma napadá, že existuje replika, možno skôr náhrada chladiča, ktorý nemá takú veľkú vrchnú komoru ako originál a tam hrozí po zohriatí vody jej vytekanie vrchom.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

Uživatelský avatar
honza650
Příspěvky: 221
Registrován: úte bře 23, 2010 12:30 pm
Bydliště: Železný Brod

Re: 25K 1960 - prvý traktor

#15 Nový příspěvek od honza650 »

já tu repliku chladiče na kopřivákovi mám a začínám uvažovat o původním, je v tom málo vody a strašně rychle se ohřeje a mám strach, že to uvařím
Zetor 25A ( v neustálé rekonvalescenci ) https://mnojo.rajce.idnes.cz/Zetor_25/

Odpovědět

Zpět na „Zetor 15/25“