Zetor 25 A, moje prvotina

Moderátoři: Lukashil, mihi

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PepaD
Příspěvky: 424
Registrován: pon pro 05, 2022 11:18 pm
Bydliště: Blansko

Zetor 25 A, moje prvotina

#1 Nový příspěvek od PepaD »

Zdravám všechny zdejší i zahraniční nadšence, profíky, srdcaře a majitele traktorů Zetor, obzvlášť Z 25.

Už několik týdnů pročítám zdejší fórum a nasávám to množství cenných informací o vašich ocelových miláčcích. Sám jsem se totiž nedávno stal majitelem taky jedné pětadvacítky ( moje zatím nejhezčí vánoce :jazyk: )
Ale abych se trochu uvedl. Celé své dětství jsem prožil v sousedství nějakého JZD, navzdory tomu jsme nikdy žádný traktor nevlastnili. Zato na polích jsme se nadřeli až až. Ve svých dvaceti letech jsem se ale šprajcnul a bez jakýchkoliv zkušeností a znalostí jsem z tatínkova Moskviče 412 postavil svůj první malotraktor s pohonem 4x2.

Obrázek
další rok už dostal pohon 4x4 a motor Škoda
Obrázek
pak lepší zadní kola a novou kapotu
Obrázek
a nakonec komplet obě nápravy se stejným převodem a koly
Obrázek
No a teď jsem si na staré kolena pořídil skutečný traktor....
Obrázek Obrázek
Moc se těším na to, až jej budu dávat dohromady, zatím ale jen rozebírám a zjišťuju, co tam ten kutil přede mnou všechno sprznil. Traktor jsem přivezl funkční, po pár dnech ale přestal fungovat startér a tak to byl první díl, který šel na operační sál. Některé uhlíky byly vsazené do domečků násilím, taže visely ve vzduchu, jiné už byly na kaši, některé visely na káblíkách, komutátor taky nic moc. Takže proběhla repase startéru, nové futra, uhlíky, stočený komutátor.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Než se mi ale povedlo to dát dokupy, kapku se ochladilo (k nule) a motor sice točil, ale nechytal. Z výfuku a klikové skříně bílý kouř. Nepomohly ani nové žhaviče. Po demontáži víka ventilů mi hned padla do oka prasklá pružina na ventilu.
Obrázek Obrázek
To už jsem věděl, že hlava musí dolů. Tam mě čekalo další překvapení. Někdo předělával ventily, ale už neřešil jejich pozici v hlavě, takže místo aby byly v hlavě schované, nepatrně trčely....
Obrázek Obrázek
a to jak někdo vyměnil trubičky zdvihátek.....

Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 7814
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: Zetor 25 A, moje prvotina

#2 Nový příspěvek od Chose11 »

Vítej tady, vypadá to na další pěkný kousek traktoru a šikovného člena fóra.
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

Uživatelský avatar
PepaD
Příspěvky: 424
Registrován: pon pro 05, 2022 11:18 pm
Bydliště: Blansko

Re: Zetor 25 A, moje prvotina

#3 Nový příspěvek od PepaD »

Díky, nevím jestli budu pro toto fórum nějakým přínosem, ale snad budu mít časem aspoň co ukázat. Dělám to pro radost, fascinuje mě ta relativní jednoduchost prostá jakékoliv nesmyslné elektroniky. A budu rád za jekékoliv podněty. Pokud je tady nadšenec z Blanenska nebo Brněnska, tak by to bylo super.

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Zetor 25 A, moje prvotina

#4 Nový příspěvek od rosch8 »

Ahoj.
Traktor bude určite vyžadovať nejaké opravy. Minimálne ta hlava teda určite.
Trubky by som vymenil za medené, keď už máš hlavu dole a mne sa zdá, že tesnenie pod fungovalo. Vidno dosť karbónu aj mimo spaľovací priestor.
Takže by som hlavu prerovnal.
A samozrejme nentily musia byť zapustené. Myslím, že 1,6 až 2,3mm
Treba sedla zafrezovat hlbšie q ventily sa utopia.
Treba skontrolovat aj chladiacu sústavu a vyčistiť ju.
Potom by som dal termostat. Predpokladám, že ho tam nemáš. Rád by som dá mýlil...
Ale traktor vyzerá slušne a určite bude spoľahlivo slúžiť.

Uživatelský avatar
PepaD
Příspěvky: 424
Registrován: pon pro 05, 2022 11:18 pm
Bydliště: Blansko

Re: Zetor 25 A, moje prvotina

#5 Nový příspěvek od PepaD »

Ahoj, hlavu už jsem dal do opravy, sám na to nemám vybavení. Je otlakovaná, přebroušená a prý OK. Teď jsem jen zvědavý, jak si poradí s těmy ventily. Koupil jsem repliku originál chladiče a samozřejmě i nový termostat. Vyndal jsem už i písty a moje překvapení dál nebraly konce. Každá vložka má jiný průměr, píst na druhém válci prasklý mezi kroužky, klika na první ojnici 69,8 mm na druhé 70 mm, chycená šála na ojnici prvního válce, vůle zámků pístních kroužků od 3 do 7 mm. Tak už jsem rovnou objednal komplet nové sady válců i s písty. No a klika teda asi bude muset jít na brus, takže i když jsem si to původně nemyslel ( motor běžel hezky a bez bouchání i když jsou vidět ty oklepané místa od sacích ventilů na pístech) tak z toho nakonec bude docela velká oprava....Ale tak to prostě je :)
Obrázek ObrázekObrázek

Jinak dnes jsem studoval Tvoji 25ku a je to nádhera. Opravdu velká inspirace.

Bolevak
Příspěvky: 1113
Registrován: pon led 04, 2016 9:49 am
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

Re: Zetor 25 A, moje prvotina

#6 Nový příspěvek od Bolevak »

Vítej mezi námi,

taky jsem ho koupil na vánoce, před 8 lety:-)
Čeká tě teda dost práce, podle toho co čtu o hlavě, vložkách....
Ať se daří?-)

Uživatelský avatar
Jančo66
Příspěvky: 685
Registrován: pon kvě 22, 2017 1:26 pm
Bydliště: Žilina (okolie)

Re: Zetor 25 A, moje prvotina

#7 Nový příspěvek od Jančo66 »

Každý nový člen v skupine Z25 poteší. Vitaj :rally:
Zetor 25 - kultivačný (narodený medzi 1948-1950)
Zetor 25 - s redukčnou prevodovkou (zatiaľ na prácu)
Zetor 25 - agregačný (ťahač vlekov a víkendový špeciál)

Uživatelský avatar
Ursus 73
Příspěvky: 3096
Registrován: ned úno 22, 2009 10:18 pm
Bydliště: Hlohovec

Re: Zetor 25 A, moje prvotina

#8 Nový příspěvek od Ursus 73 »

Tiež ťa tu vítam a prajem, nech ti ten elán vydrží. Začal si moc dobre 8)
"Mám skutočnú túžbu dokončiť všetko, čo som začal. Táto skutočnosť ma často privádza k problémom." (N. Tesla)

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Zetor 25 A, moje prvotina

#9 Nový příspěvek od rosch8 »

Ten motor je zrelý na komplet go.

Uživatelský avatar
PepaD
Příspěvky: 424
Registrován: pon pro 05, 2022 11:18 pm
Bydliště: Blansko

Re: Zetor 25 A, moje prvotina

#10 Nový příspěvek od PepaD »

Pánové, moc díky za reakce. To že mě čeká hodně práce je mi už naprosto jasné. Ale mám cíl a za tím bych chtěl jít jak to jen půjde. Pohrával jsem si s různými variantami jak to celé pojmout. Čím víc to ale rozebírám, tím víc je jasné kam to spěje.... :ano: Zhruba před měsícem jsem byl navštívit jednoho majitele mnoha Zetůrků na Táborsku a domů jsem si přivezl spoustu originálních dílů. Další část do které jsem se pustil je nádrž. Ta co je na traktoru je totálně zmršená, takže její oprava mi přišla jako naprostý nesmysl. Koupil jsem jinou, která ale cinkala jako kostelní kasička. Dlouho jsem zvažoval jak ji říznout. Nakonec jsem zvolil docela radikální formu a otevřel ji celou zvrchu. Vysypal jsem několik šroubů, podivných nic neříkajících součástek, kupku rzi a upadlou příčku. Co šlo jsem obrousil flexou papírákem a zbytek pískovačkou. Pak plnič a teď je na léčení u svářeče. Chtěl bych ji pak vylít něčím, jak to dělají motorkáři. Nebo myslíte, že to blbost? Přece jenom, nefta není benzín.....

Obrázek Obrázek Obrázek ObrázekObrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek ObrázekObrázek Obrázek

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3746
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: Zetor 25 A, moje prvotina

#11 Nový příspěvek od Jaro25 »

S tými 25-kami to tak je, že čo otvoríš, to prekvapenie. Hlavu máš síce divne poskladanú, ale vyzerá bez praskliny a to je skoro na úrovni zázraku. Vložky, piesty bez komentára a spodok samozrejme komplet GO. Hlavne keď dáš prebrúsiť kľuku, nezabudni vybrať zátky na mazacích kanáloch a poriadne ich vyčistiť. Nestačí to len prepláchnuť, tie zátky musia von. Nádrž si zobral naozaj od gruntu, no myslím že to bolo škoda tak radikálne rezať, stačilo malé okienko zboku. Každopádne želám veľa trpezlivosti.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

janci86
Příspěvky: 174
Registrován: pon lis 06, 2017 9:25 pm
Bydliště: Namestovo

Re: Zetor 25 A, moje prvotina

#12 Nový příspěvek od janci86 »

Ahoj,

Vitam ta tu medzi nami a budem sledovat, ako sa ti dari. Vyzera ze si to zobral od zakladu ;)

Tu nadrz si teda riadne otvoril :) ja som vyrezal dva otvory zospodu, cez ktore som vyrovnal preliaciny a privaril vlnolam. Nasledne som na radu veteranistov motorkarov na vyliatie nadrze pouzil zakladnu epoxidovu farbu chemolak s2300 a vrchnu s2321. Ja som daval transparent, ale nie je to bohvieco, lebo nevies kde je a kde nie, teraz uz by som daval pigmentovanu. Nadrz treba otacat, lebo inak vsetko stecie na jedno miesto. Idealne uchytit na miesacku...
Zetor 25A, 2x Zetor 25K viewtopic.php?t=95688
IHC McCormick D432
Agrostroj TH-4K2-10
Agrosystem JZD Slušovice
Zetor Super 35
Osevan

Uživatelský avatar
PepaD
Příspěvky: 424
Registrován: pon pro 05, 2022 11:18 pm
Bydliště: Blansko

Re: Zetor 25 A, moje prvotina

#13 Nový příspěvek od PepaD »

Díky hoši za tipy. O těch zátkách v klice díky tomuto fóru už vím a mám v plánu to udělat. Co se týká té díry v nádrži, vím že je to masakr, ale zase se mi to líp uvnitř čistilo. Ta podivně mastná rez nechtěla pryč ani tím pískem. Padnul na to skoro celý kýbl. Svářeč říkal, že to zvládne a já jsem dělal leta v lakovně, taže s konečnou úpravou si snadno poradím. Rozhodně s tím bude míň práce než s tím zbytkem :) Kolik té barvy jsi na to Janci prosímtě spotřeboval?

janci86
Příspěvky: 174
Registrován: pon lis 06, 2017 9:25 pm
Bydliště: Namestovo

Re: Zetor 25 A, moje prvotina

#14 Nový příspěvek od janci86 »

Ahoj, presné množstvo si už nepamätám, ale behom víkendu môžem pozrieť do plechoviek, koľko mi tam ostalo. Ale nebolo to veľa, kúpil som to najmenšie balenie a ostalo mi z neho. V nádrži je len tenká vrstva aby to náhodou neodskočilo. Minul som možno 3 dcl na každú vrstvu, čo nakoniec stieklo na dno, to som vylial preč. Je to tam cca 3 roky a podľa mňa je to vnútri nádrže stále ok.
Zetor 25A, 2x Zetor 25K viewtopic.php?t=95688
IHC McCormick D432
Agrostroj TH-4K2-10
Agrosystem JZD Slušovice
Zetor Super 35
Osevan

Uživatelský avatar
PepaD
Příspěvky: 424
Registrován: pon pro 05, 2022 11:18 pm
Bydliště: Blansko

Re: Zetor 25 A, moje prvotina

#15 Nový příspěvek od PepaD »

OK, díky.

Odpovědět

Zpět na „Zetor 15/25“