25-ky od Jožkovcov

Moderátoři: Lukashil, mihi

Zpráva
Autor
nonius
Příspěvky: 136
Registrován: čtv srp 05, 2010 7:56 pm
Bydliště: Snina

25-ky od Jožkovcov

#1 Nový příspěvek od nonius »

Zdravim vsetkych priaznivcov Zetora 25 :)

Po dlhsej uvahe a aj povzbudeni som sa rozhodol prispiet trochu k obsahu tohoto fora.

Pocitujem za tych par rokov sledovania a zbierania inspiracie popravde aj nejaky ten dlh k ludom, ktori si davaju tu namahu urobit fotodokumentaciu k pracovnym postupom (a ktoru ja zboznujem aj niekolkonasobne prezerat a ucit sa z nej). Ja sam osobne neznasam pouzivat telefon a brat ho do ruk vtedy, ked ich mam zatrepane od oleja a benzinu. Tak viem ako velmi je to s 2-mi rukami a 1 hlavou vsetko narocne.
Beriem si to teraz tak trochu ako taky zavazok, ze nieco nafotim a podelim sa aspon s tym malom co stihnem popri inych povinnostiach.

Takto svojou troskou prispejem aj k zachovaniu dedicstva nasich otcov a dedov.
A aby som nezabudol aj na svoje milovane deticky, ktore si to tu mozno raz tiez precitaju. Ved som si uz pred casom aj zavaril, lebo som im nieco slubil. Kedze chcu mat kazdy svoj "triktrik"
Tak je to tu aj pre nich :'( kedze ich tak velmi lubim.

Obcas maju prsty tendenciu stihat za myslienkami a vela toho za kratky cas natukaju s gramatikou na 4-ku zo SJ. Tak sa vopred ospravedlnujem.

Nazov vlakna pochopite neskor, ale zacalo to u mna davno pradavno za byvaleho rezimu :friends:

Obrázek

A nepustilo ma to ani skoro po 40-tich rokoch. No na svoju vlastnu prvu 25-ku som musel najprv dozriet aj ja.

O 25-ke s fotky este napisem inokedy, ale ... 2 roky otec lamal svojho kamarata, aby nam predal ich stareho vraka 25-ky na nahradne diely.
Ked ho otec konecne zlomil (teda jeho partnerku, lebo sa vyhovoril na nu, ze je to jej traktor) a nastal den D a isli sme sa na nu pozriet ako ju odtial dostat. Čo sme s otcom ratali, tak 25-ka bola viac ako 10 rokovzapadnuta na dvore a zahadzana bordelom.
Bol zapadnuty skoro az po prevodovku v hline, na kolesach prevalene torzo dvojkolesovej vlecky, na kapote kusy plechu do srotu, pod sedadlom mali sliepky hniezdo a jedine co identifikovalo poklad v tej kope bol kusok prednej masky.
Tak sme si priniesli krampac, kompresor, lopatu, hrebenovy zdvihak a davaaaj :prace: Ked sme ho ako tak vyslobodili, tak sme zistili ze len prave zadne koleso (plast) je cely nezhnity. ALE! Nedal sa nafukat, lebo prepustala dusa (BTW bola zhita z vnutra plasta).
Gazda mal - ma stale Zetor 50 Super a na drzovku povedal, ze ked chceme brat, tak on ho smyskom vytiahne von zo zahrady. OK. Otec dojednal odtahovku, lenze ... to nebolo take lahke ako sme si mysleli. Kolesa nesli ani po rozobrati brzd pretocit. A rozryli sme dvor jak dive svine. Gazdina odisla prec, lebo ...
Odtahovka nacuvala do dvora ale nevedelo sa auto vytocit, tak zas smykom za lanom odtahovka, potom smykom do druhej strany SUPER za retazou a ... kolaje na dvore.
Smykol tahal na plosinu odtahovky navijak uz otcovu 25-ku len tak praskali plaste. Vytiahol, ale zagurtnovat vravel ze ani netreba aj napriek 10-tkam km prevozu. Sak to sedi ako prilepene hore. Navijak ma problem s tym pohnut. Tak tusim, ze potom 1 gurtnu do zadu dal ak by trebalo brzdit.
No zas mi prave napda, ze mal zarazky na kolesa. Jedno koleso potom trochu povolilo a trosku sa predsa len preotocilo.
Za lanom ho odťahovka vytiahla, ale dať ho dole vraví šofér. AKO? Niečo rozmýšľajte pán Čopík, vraví šofér otcovi, lebo sa poznali.
Cestou domov sme mali dost casu premyslat, ze kam a ako ho zhlozime. Lebo hore ho vytiahol navyjak, ale dole ho u otca nemame ako stiahnut.

Uvaha, ze ked ho ukotvime za elektricky stlp, stiahneme dole a smykom odtiahnem do zahrady stroskotala na praxi "ked doma rozryjeme dvor a zahradu ako u Fera, mama nas zozere".
Tak sme sa zhodli, že traktor pôjde k nám do dvora a nie k otcovi. Lebo máme v dvore staré jablone, tak sme priviezli od otca reťaze, opásali okolo jablone, predĺžili až k autu a šmykom dole z rampy. Našťastie sa nič zlé nestalo, len sa zlomil držiak dynama ale ešte u už bývalého majiteľa keď sme ho vyťahovali za Zetor 50-tkou Suprom. No odťahovka pekne odišla a traktor ostal u nás skryzovany na stred dvora. To jedno koleso ktore trochu povolilo, sa totiz zacalo otacat a nakoniec len tak tak zisla 25-ka z plosiny a jednym prednym kolesom letela vzduchom.
Fotky zial nemam ziadne, lebo sme tu 25-ku boli priviezt na suciastky na otcove Ačko. Ale vysvetlite to manželke :cert:

Manželka sa oprávnene rozčuľovala, že zas ďalší šrot doma bude zavadziať a bla bla. No úprimne mala pravdu. A moje slová, že šak toto tu neostane. U Otca ho nemáme ako zložiť, si videla ako sme skladali a že s ním nejde pohnúť. Heeeej ja ťa už poznám, to len tak vravíš a už tu ostane na furt.

Ešte vtedy by som odprisahal, že nemá pravdu a ja 25-ku nekupujem. Ozaj ju kúpil otec a aj vybavil.
Veď nám po 2 rokoch pustil traktor na dárcu orgánov. Lenže to sme ešte netušili čo nám odťahovka šmykom doviezla do dvora.

Fakt mi ďalší stroj doma netrebalo. Veď mám Zetor 6718 so 69-tkovím motorom, kombajn Claas Columbus zo 67-ho roku či ako, vlečky 2 a 4 kolku, kosačku, obracačku, hrabačku, pluhy 2ks, Agzat s vlečkou a ešte aj dvojkolka a kopec veci ešte u otca a aj ku kombajnu u nebohého kamaráta čo treba domov stiahnut konecne.

Ale zabudol som na najdolezitejsiu vec, že najväčšiu radosť mali moje deti. Po odchode odťahovky už boli na traktore a huraa :rally:

No ale potom neskor sa to začalo! A pre manželku zial, a pre mna hadam chvala panu Bohu sa stalo čo sa nemalo.

Ako si tak potom chodime okolo traktora a pozerame kde čo ešte povoliť a rozobrať aby sme s traktorom hnuli (ůlebo fakt mi zavadzial na stred dvora). Naraz pozerame, že šak to nemá uzávierku, tak to jak oralo po mokrom. Potom zasa. Ta kukaj, šak to nemá ani čap na ramená keby tu chcel hydrauliku. Aha tu ma asi nejako opačne nalievaci otvor na olej ako na tvojom. A oci toto tu pod nádržou od volantu na ľavej strane to čo je? Šak tu nie je skrinka na náradie a dajaká rúrka s káblami tu ide. „Ta skrinku im netrebalo, bo to jak dobre mac sersan na poľu kedz še dačo posere".

Obrázek


Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

S ohladom na aktualny cas preskocim na ...

A neskor casom moj Jozko prehlasil „Déédo, my triktrikač už z dvora nedame!“ Alebo niečo v tom zmysle to bolo presne uz od slova do slova nepoviem, a moj otec mu vraví ze „Dobre Jojko, dedo ti ho daruje“ a Maťkovi (bratov syn) bude ten druhy. Vy si z tatkom tento opravíte. No a toto moj zlatusik hned s najvacsou radostou bezal oznamit mamke. No taaam sa to uz ale s nadsenim nestretlo. A bolo zle.

Ja znala, že to tak dopadne! Vy sce to mali z dzedom davno naplanovane! Rob sebe co chceš! Hutor co chceš, ja znam aj tak svojo. Ja toto kazala takoj jak sce ho tu privežli!
A k tomu este dodam, ze aj moja mala durda“ Hmmm! A Jozo ma traktor, a ja ne!“ A ja som este olej do ohnika prilial vtedy, „dobre Alzbetka, ocko aj tebe kupi“. Ta ľem šebe nakúpce šrotov, bo malo džebra tu je na dvore a net še tu už dze hnuc. A ja zbalim kufre a pujdzem!
Lenze mala micka sa opit rozkom nedala, ze jej bude malicky traktorik TERA ako volaju agzata u svokrovcov. Tak som aj jej slubil rovno 25ku.

Vtedy som ani netušil ako sa to za dalsi rok u nas na dvore vykrystalizuje.

Uživatelský avatar
murár
Příspěvky: 2611
Registrován: ned úno 22, 2009 7:04 pm
Bydliště: Zlaté okr. Bardejov

Re: 25-ky od Jožkovcov

#2 Nový příspěvek od murár »

Tak základ máš dobrý! Traktor a chuť z tým niečo urobiť. 8) Najhoršie tak ako u nás ostatných to asi bude z časom. :zly:
PS. Nezabúdaj fotiť a prispievať! :friends:

Uživatelský avatar
Ursus 73
Příspěvky: 3116
Registrován: ned úno 22, 2009 10:18 pm
Bydliště: Hlohovec

Re: 25-ky od Jožkovcov

#3 Nový příspěvek od Ursus 73 »

Pekný príbeh si nám tu napísal 8) . Stroj dobrý, len tej roboty je na ňom kopa. A ozaj má niektoré n-kové diely... niečo podobné tiež máme doma. Vlastne má ho otec. Tak nech sa ti darí, je dobré, že radosť z neho majú aj deti :)
"Mám skutočnú túžbu dokončiť všetko, čo som začal. Táto skutočnosť ma často privádza k problémom." (N. Tesla)

Uživatelský avatar
Peter768
Příspěvky: 4433
Registrován: ned led 04, 2009 9:42 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: 25-ky od Jožkovcov

#4 Nový příspěvek od Peter768 »

Ahoj. Príbeh pekný, a o tom to je, má to niečo v sebe a o to viac budeš povzbudený pri renovácií traktora. Roboty ťa čaká veľa, ale ako sa hovorí "Kto sa bojí nesmie do lesa". Prajem veľa síl a trpezlivosti pri renovácií. :)

Uživatelský avatar
mihi
Příspěvky: 7437
Registrován: pát kvě 29, 2009 10:33 pm
Bydliště: PB

Re: 25-ky od Jožkovcov

#5 Nový příspěvek od mihi »

Jaaj som sa pekne nasmial... :smich: :vysmech:
Pekný pribeh, som rád že si sa dohodla a urobil svoje vlákno...
Ktorý na tej fotke si Ty???
Maj sa...
Mihi

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: 25-ky od Jožkovcov

#6 Nový příspěvek od rosch8 »

Ufff. Roboty jak na koscele...

nonius
Příspěvky: 136
Registrován: čtv srp 05, 2010 7:56 pm
Bydliště: Snina

Re: 25-ky od Jožkovcov

#7 Nový příspěvek od nonius »

Prajem vsetkym do noveho roka len to najlepsie, hlavne vela zdravia, stastia, lasky, Bozieho pozehnania a času. Toho maju všetci tí, ktorým sa chce pracovat zalostne malo na vsetko to, co by chceli spravit.

Ked uz som ku koncu roka dlznikom ostal na viac stran :D
mihi - vtedy som bol ja este ten vyssi, ale uz o par rokov ma brat prerastol
rosch8 - vera, ze tam roboty jak na koscele je

Nastastie som sa prace nikdy nebal, len nech mi to zdravie dovoli a postupne sa najde aj ten cas.

nonius
Příspěvky: 136
Registrován: čtv srp 05, 2010 7:56 pm
Bydliště: Snina

Re: 25-ky od Jožkovcov

#8 Nový příspěvek od nonius »

Chcem sa opytat, ze ci sa niekto niekde stretol s niecim takym ako je toto.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Chyba mi tam hadica, alebo ak je tam original nejake ine zariadenie este naviac, tak aj to.

nonius
Příspěvky: 136
Registrován: čtv srp 05, 2010 7:56 pm
Bydliště: Snina

Re: 25-ky od Jožkovcov

#9 Nový příspěvek od nonius »

Fotky su dost velke, tak neviem kolko ich dokaze naraz pripojit.

Obrázek

Obrázek

V okoli som s skusal pytat vo firmach, ktore robia tlakove hadice ale nikde to predtym nevideli.
Bola to trosku unahlena kupa a tak sa zasa raz potvrdilo otcove "Praca chvatná, h...o platná!" , ale lakala ma na tom velmi moznost urobit si prizmu na ohybanie plechov hrubsich ako 1 mm.
Vyzera to byt ozaj malo pouzivane a neznicene, len co do toho zatiekla voda s zhrdzavelo to.
Hadicu uz neziskam aj ked nieke je, a preto sa teraz pokusam nieco k tomuto vypatrat. No zatial bezuspesne.
Rucne cerpadlo je aktualne nefunkncne a velmi sa mi ho ani nechce rozoberat kym nieco nezistim k tej "hadici" , lebo som nemam motivaciu a presla ma chut sa natahovat.
Neviem ci tam je aj nejaky spatny ventil na udrzanie tlaku alebo alebo nie, ako tam funguje navrat piestu do vychodzej polohy a podobne. A samozrejme ta koncovka k valcom. Od cerpadla to vyzera len na jednoduchu spojku na 14-ku zavit. Horsie je to k druhej strane, tam bude treba nejaku redukciu skusit vyrobit.
Ak niekto take nieco ma, alebo to niekde videl a da sa k tomu dostat pozriet sa na to blizsie. Alebo ak to aspon niekto niekde videl, kazda rada a nazor je pre mna super pomockou ako dalej.
Kedze sa neviem dostat k hadici, tak uz ani ostatni zaujemci zariadenie nekupia odo mna :-)
A skoda je to nechat len tak hrdzaviet alebo rozobrat, lebo do srotu to urcite nedam.
Vopre velmi pekne dakujem kazdemu.

palobobo
Příspěvky: 1925
Registrován: ned říj 11, 2015 7:44 pm
Bydliště: malacky

Re: 25-ky od Jožkovcov

#10 Nový příspěvek od palobobo »

Ten prvy obrazok to vyzera na uhybanie plochačov. To druhej je k tomu pumpa.
Druhe dva obrazky bude nadstavec na strihanie a tie hrdzave celuste posledny obrazok v pravo sa pouzivaju na lisovanie plastohliniku.

nonius
Příspěvky: 136
Registrován: čtv srp 05, 2010 7:56 pm
Bydliště: Snina

Re: 25-ky od Jožkovcov

#11 Nový příspěvek od nonius »

Pekny vecer prajem.

Ako som pisal na zaciatku, ze postupne pribeh napisem a obkecam aj pre "buduce generacie". Tak pokracujem najme pre seba, kedze sa aktualne na ziadnu pracu necitim. Preventivne pokracujem v rozpravke, aby som dokazal fungovat v robote aj zajtra.

Ako som koncil pred fotkami, ze sa nam nepozdavali na 25-ke niektore veci, tak mi nedalo a zacal som patrat.
Kedze som netusil o nejakom "N-ku" absolutne nic, tak som sa zacal postupne trosku vzdelavat a ...

Na prevodovke (bokoch odliatku skrine) nie su v zadu z boku ziadne dierky na závit kde sa dá etažový záves záves namontovať, a nie su tam ani len naliatky ako na otcovom Ačku.
Na poloosiach nie je diera a osadenie na čappre prípadne premontovanie hydrauliky. A ... dalšie veci mi nepasovali .... a ako som tak časom pátral postupne som sa zaľúbil do tej 25-ky natoľko, že už som ju už ani ja nechcel dať z dvora a nieto ešte rozoberať na orgány čo trebalo na otcov traktor. Ale? Nebol to môj ale vtedy ešte otcov stroj. Tak cez zimu veru stál na stred dvora a deti sa mali na čom hrať, kým sa nám ho nepodarilo rozhýbať na toľko, že sme ho vedeli z zo 67čkou premiestniť o kúsok vedľa. Nechcel som šmykom, lebo mal tam staré gumy cik cak vzor a to už som zistil, že majú veteránsku hodnotu (časom mi aj tak jedna praskla pri fúkaní a tak nešťastne že pri tom bola moja malá dcérka, ale keď som videl pukeľ vydúvať no nestihol som spustiť už dušu a len som dal ruky aby ju to nešľahlo ...jej našťastie nič, okrem ohlušenia a zľaknutia sa, ale ja som mal ruky po lakte nastrieľanú gumu v koži a kúsky drôtu) Tak som sa snažil zachovať na traktore čo najviac, ale guma mi strelila doslova rovno pred nosom.
Kvietkovane 16“ disky len len že neskončili v šrote, lebo sú také zhrdzavené že ostane len papírka otec vraví keď tú hrdzu dáš dole.
Ale ostali a otec ich nevyhodil aj s prehnitými plášťami, respektive som si ich dovliekol do zahrady naspat. Skoda len, ze nie su original 3,25 D x 16 ake maju byt original. Postupne som sa sice snazil zohnat aj orginal, ale kym sa mi to podarilo mam doma uz 11 kolies z 25-tiek :D ALe len 2 su originalne.
Ale nezapocitavam k nim 2 ks diskov s plastom ako ulovok z Bazosa, ktory mam len vdaka Jozefovi Ursus73 spolu aj s retro original plastami so 4 drazkovym vodiacim vzorom. Keby nie jeho ochoty, tak u mna by nikdy neboli ale takto verim budu na Jozkovej 25-ke.
Predbehnem dobu a podarilo sa mi nahodne ziskat aj jednu 11,25 - 24 pneumatiku do paru na miesto tej, ktora strelila len je na nej zarez flexkou.
Otazocka č. 1.: Ak niekto vie poradit kde a ako sa da pre istotu podlepit a zaliat (mali sme v minulosti taku) tak budem vdacny za radu.

Ako som ukoncil 1. diel rozpravky pre svoje deti, tak som slubil 25-ku aj dcere. Vtedy som vsak absolutne netusil, ze sa to naozaj stane realitou a uz von koncom, ze tak skoro. Ani nie do roka a do dna ako sa vravy v rozpravkach.
Za posledny rok sa to tak nevinne rozbehlo, ze manzelka by kludne mohla byt zo vsetkeho doslova na prasky.
Ale nastastie je tolerantna natolko, ze zatial neodisla. Ale ... , ked budete citat dalej, davam jej az privela dovodov.

AKO TAK PATRAM po nasej starej 25-ke z detstva, posledne info mam zo vcera. Inak je to hotova detektivka a pribeh na dalsiu A4-ku.
Popri tom patram aj po dieloch na Jozkovu 25-ku a aj ... po inych strojoch ked ma ta mania uz tak slahla.
A?
A čo dalej? A co bude dalej?
Nadabil som v inzerate na jeden vrak 25-ky, tak som ho strasne chcel kupit ako nahradu darcov aroganu uz aj pre moje buduce potreby.
Ak som ho vyfukol niekomu tu z fora, tak sa ospravedlnujem. Ale ak som ho schoval pred priekupnikov, tak sa velmi tesim.


Obrázek

Traktor takto stal v zahrade viac ako 20 rokov, a bol prevezeny "z rusnakov na madare" v nadeji, ze sa docka vzkriesenia. Traktor kupil predchadzajuci majitel z dedinky Zboj uz nefunkcny a nikdy nic na nom nerobil. Syn ho predal mne. Comu som sa velmi potesil, len zhoda bola, ze den predtym ma pracovne povinnosti zaviali tym smerom a na druhy den som tam siel znova :-)

Takze tymto som mohol oficialne oponovat, ze Jozkova 25-ka je nasa a suciastky sa budu brat z tohto vraku. Inak je to vsetko zahrdzavene a neviem si predstavit co bude vo vnutry motora. Traktor bol po napravu a prevodovku zapadnuty v hline - krompac, lopata a hydraulicke rameno ho oslobodili

Takže takto som sa už oficialne dostal k našej prvej 25ke v podobe vraku na dvore. A k nemu pribudol dalsi nefunkcny vrak.
Na Jozkovej 25-ke sa kolesa už dajú pretočiť, majú obuté zadne plášte sice stare ake sme mali, ale s novymi dusamia a na predku sú 14ky staré zo 100ky alebo 1000ky ake som mal na dvore. Celkom sa mi to paci, lebo stoji rovno.
Takže by sme sa už vedeli potiahnúť za sebou a previezť sa s detmi ak by sme mali ako :D Otec ani manželka do toho nepôjdu aby nás z deťmi ťahali po poli ako bláznov s majorikom na lane.

Žiaľ fotky z miesta kde roky stála, ako bola naložená na odťahovke a ako sme ju skladali nemám. Fakt som vtedy neplánoval REPAS ale chceli sme ju na súčiastky. Tie sa kupovali nakoniec druhé :)
A?
Čo ďalej? Pokračovanie na budúce, lebo strašne strašne sa mi páči pre mňa náprava rovná ako na formulku a sedačka ako na 15-tkach alebo N ku. Jeden lavor na rúre. Tú sedačku by som chcel na jar mať spravenú. ALe zatial nemam rozmery a len tak letmo som si to vypocital. Jasne, ze sa da kupit, ale stoji dost tak sa chcem najprv skusit hrat. Ak to nevijde, skusim kupit novu. Chcem aj to, aby si deti sadli na 2 traktory Z 25 vedľa seba každý sám a nebili sa pri hre na traktoristov. No a ja sa chcem tiež zahrať s nimi ;) Nebudem tajiť. Viete si to hadam niektori predstaviť (mali ste malých chlapcov v 25ke na fotkách viaceri) aká to bola zábava, keď sme postavili na gumy traktor a deti sedeli na sedadle a blatníku? Ja som stál na zadnom pravítku a skákal hore dole ako keby traktor išiel a oni sa nakláňali do strán a dvíhalo ich hore dole. Jožko pri tom samozrejme adekvátne vrčal a napodobňoval motor. Žena sa smiala, že už som načisto ošalel a keby nás niekto videl, zaťuká na čelo. Ale tá radosť detí stojí za všetky peniaze čo som do toho doposiaľ vrazil. A rozhodnutie o projekte na 10 rokov sfunkčniť 2 stroje aby sme sa potom mohli voziť s deťmi po poli je preto, že aj chlapec aj dievča už budú môcť potom riadiť sami :)

Takze takto je to s 25-kami od Jozkovcov.

nonius
Příspěvky: 136
Registrován: čtv srp 05, 2010 7:56 pm
Bydliště: Snina

Re: 25-ky od Jožkovcov

#12 Nový příspěvek od nonius »

Aby toho vsak nebolo malo, tak sa znenazdajky objavila na inzerate hydraulika tu nedaleko par desiatok km. Volal som o jedenastej v noci, lebo uz som mal skusenost, ze mi vyfukli funkcnu 25-ku a bol to kseftar, lebo poslal aj zalohu bez toho aby traktor vydel. Bol lacno a pre mna vdaka dovozu na par km este lacnejsie. Predavajuci mu ju drzal 2 tyzdne a aj mna drzal ako 2 v poradi a po 10 dnoch a X telefonatoch mi prezradil ze dostal zalohu. Viac som mu nevolal, len sa ozval ze traktor siel pa paa.

Rano sa mi pan ozval o 7:01 a dohodli sme sa na poobedie. Prsalo, ale nie trosku ale doslova lialo. Isle sme s otcom. Bral som ze za 350 EUR beriem hned v akomkolvek stave, ale ak bude chciet viac tak je to blizko priplatim som si pomyslel. Ale ked sme dosli tam, rozpravame a chlapik, ze ale ona je este namontovana a prsi. JA vravim otcovi, ze ja bez hydrauliky odtial nejdem.
Tak z reci do reci, ze on planuje predat kolesa a zbytok do srotu. A ja ze, a kolko by ste tak chceli ak by ste to predavali spolu. On reku cojaviem a zacali sme ... a ja mu vravim, ze ale vezmem to teraz vsetko naraz (pomedzi som zavolal krstnatu a mohol prist hned s Ivecom s HR) ak to preda.
Tak sme si tlapli rukou, lebo neviem preco ale vzal som 1 000 EUR. Reku co ak nahodou ma nieco naviac.

Ked sme dosli domov, zena zalomila rukami "ved si vravel, ze idete pre hydrauliku" z otcovou Daciou Dokker a tu zrazu polka traktora.
Ako bonus som mal na prevodovke pneumatiku do paru cik cak vzor co mi strelila. Aj preto som tlacil ze to vsetko vezmem spolu naraz a hned z dvora. ALe otcovi som to vysvetlil v aute az cestou spat. Tak sa usmial lebo pochopil moju diagnozu.
Fotku prevodovky pridam neskor, lebo je pozakryvana na dvore.

nonius
Příspěvky: 136
Registrován: čtv srp 05, 2010 7:56 pm
Bydliště: Snina

Re: 25-ky od Jožkovcov

#13 Nový příspěvek od nonius »

Kedze sa mi velmi paci rovna naprava, lebo prvykrat som ju videl v ceskom muzeu a cumel som ako puk.
Tak k naprave patri aj volant. No a ako najlepsie kupit volant, no tak s celym traktorom predsa :-/

Obrázek

Takze volant uz mam, a k nemu treba dorobit zvysok traktora.
Cital som v jednom prispevku, ze ho ma aj rosch8 a strasne si prajem mat v buducnosti traktor aspon s polovice v takom stave ako ma on.
Tak dufam, ze mi bude zdravie sluzit a za par rokov sa k tomu aj dopracujem. Ale zatial len krocik po krociku.

Neplanujem robit oroginal Zetor 25 z rokom vyroby 1949 a menej. Na to nemam ani prostriedky a ani peniaze.
Ved ked som oslovil jedneho pana, ktory predaval samotnu nahradu hribika na filter vzduchu ... doslova ma to zlozilo do stolicky.
To su strasne sumy, ale niektore veci sa mi velmi pacia ako boli urobene.
Hlavne ta rovna naprava sa mi paci s tym prepakovanim aj ked vana uz menej. Toto by som chcel urcite mat raz v takej podobe ale ako zistujem je to strasny boj. Hadam sa na mna stastie usmeje a postupne nieco posladame.
Velmi ma mrzi, ze sa k tomu informacie ziskavaju velmi tazko. Ale ked ma do toho MIHI trosku zasvatil, ze o ake sumy v tomto pripade ide, tak sa uz tomu az tak velmi nedivim.
Dalsia vec, ktora sa mi velmi paci je motor bez kompresora vzduchu a s jednym olejovym filtrom. Preto ked raz budem natolko velky, ze budem skladat motor. Minimalne tam bude zaslepka ak nie original blok :-)

Aby som len nekecal, tak ak nafotim pridam pre potesenie.
- blatniky lizatka sice rokmi znicene, ale predsa len aspon nejake uz mam aj s jednym original svetielkom (to vacsie), ktore som vyniesol na pojd ked bola manzelka u rodicov. Ked ich tam ta najde to bude hadka zvadka :D
- packu rucneho plynu s dierkami na priskrutkovanie bez vylisku alebo dierky na valcekovy doraz po obvode
- cast original filtra vzduchu (spodok s objimkou lebo ju neviem zohnat taku velku zatial) v cechach mam snad, teda aspon dufam lebo tiez to je kupovane cez 3 osoby
- malicke dynamo podobne original ako mali prve 25-ky
- zvod vyfuku na prirubu smerom dole na lavu stranu (ale strasne povarena lebo ju pouzivali na komin a asi sa to lamalo)
- dekel nalievacieho hrdla oleja na pravu stranu
- kapotu bez prelisov, ale urobili do nej dieru na komin :-)
- a kopec neuspechov pri kupe na bazosi.
Jozef ozaj si velmi cenim tvoju pomoc a hlavne ochotu pri kupe kolies. Je to naozaj neocenitelne, ked je kto zajst osobne pozriet a pripadne hned aj vziat. Lebo ist stovky kilometrov a pre nic za nic je strasne. To premyslanie cestou, ze mi to niekto vyfukol je najhorsie :vztek:

Uživatelský avatar
PepaD
Příspěvky: 439
Registrován: pon pro 05, 2022 11:18 pm
Bydliště: Blansko

Re: 25-ky od Jožkovcov

#14 Nový příspěvek od PepaD »

Velice zajímavé čtení. Ty jsi měl být spisovatel ;-) Škoda, že jsem neměl takového tatínka taky. Každé dítko vlastní traktor.....

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3759
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: 25-ky od Jožkovcov

#15 Nový příspěvek od Jaro25 »

Naozaj pekný príbeh, je fajn takto to zdokumentovať. Hlavne nech sa ti darí rekonštrukcia a aby deti tá vášeň pre traktory neopustila.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

Odpovědět

Zpět na „Zetor 15/25“