25-ky od Jožkovcov

Moderátoři: Lukashil, mihi

Zpráva
Autor
nonius
Příspěvky: 136
Registrován: čtv srp 05, 2010 7:56 pm
Bydliště: Snina

Re: 25-ky od Jožkovcov

#16 Nový příspěvek od nonius »

Dobry večer (den)

Nestretol sa niekto z Vas nahodou uz s prevodovkou, ktora na konci za poloosami v zadu z bocnej steny nema diery pre upevnenie nosnika tazneho zavesu?
Studoval som v noci dokumentaciu, ktoru mi poslal Mihi - este raz vdaka a aj ktoru ste spomenuli v obecnej diskusii o vyuziti traktora v polnohospodarstve a okrem mnohych inych veci ma zaujali prave zmeny okolo prevodovky.
Velmi mi totiz vrta v hlave aky asi moze mat rok vyroby jedna moja prevodovka. Tada zadna cast traktora z fotiek vyssie.
Tu mam fotku Zetora 25A s výrobnym cislom 41947.

Obrázek

Takto je to aj na prevodovkach s vyssim vyrobnym cislom aspon z mne dostzupnych par kusov.
Neviem najst ako to vyzera na prevodovke s oblou plnou stenou spodku dna tzv, N-ko. CI ma nejake naliatky alebo diery. Na internete sa mi taky detail nepodarilo najst.
No ja mam taketo nieco ako je na fotke.

Obrázek

Na oblej prevodovke nie je na zadnej stene priprava dier na upevnenie tazneho zavesu priamo na obal prevodovky oznaceny zelenou.

Ale tiez neviem ako je tam hore riesenia diera oznacena cervenou.

Obrázek

Na novsich typoch prevodoviek Z25 A je ta diera od uz pripravena na hydrauliku pre priemer zavitu M14. Je to aj od nizsich VČ Z25.
ALe docital som sa v mudrej knihe, ze traktory Z25 s vyrobnymi cislami do 20 900 maju priemer mansi a treba prevrtat dieru 11,75 a narezat zavit M14 ak by som chcel domontovat hydrauliku, pretoze sa na ne hydraulika nemontovala. DO vyrobnych cisel 19 715 sa hydrauliku montovat "neoplati! pretoze je jej montaz velmi nakladna a vyzaduje velke zmeny ...
Takze mne z toho zatial vychadza tak, ze podla mudrej knihy mam mozno prevodovku medzi cislami 19 715 az 20 900. Usudzujem tak len na zaklade detailov z viacerych zdrojov v dokumentacii úretoze nikto by urcite nezmansoval otvoru v odliatku skrine prevodovky.
Ja mam prevodovku uz s hranatym dnom, ktore ma z dolnej casti dieru ako Z25 A a spodne dno je posunute od dolnej hrany skrine smerom hore "klasicky" ale vela veci mam na traktore podla dokumentacie s este nizsim vyrobnym cislom.
Ak sa v tom niekto uz vrtal a vie ma posunut niekde dalej, tak sa velmi potesim.
Strasne, ale strasne ma to zaujima :D Inak citat to prvykrat je fakt riadne dobrodruzstvo aj do tretej rana ako nejaku knihu v destve s baterkou.
Zatial som si to uzavrel uzavrel v mojej hlave tak, ze co ak mam nejaky vyvojovy medzistupen medzi sriovo vyrabanymi prevodovkami :D

:tyty: ja viem, ze fantazirujem

Ale, aspon podla toho co som sa dopatral mam doma verzie aj Zetor 25 aj Zetor 25 A.
Aky rok vyroby absolutne netusim ani u jedneho. U jedneho viem aspon VC 41947 ale rok ??? netusim zatial.
Ale skrie ze neviem nic u Zetora 25, ale ten si nesmelo smelo dovolim zaradit ako traktor do vyrobneho cisla 24 363. A podla niektorych indicii z dnesnej noci medzi cisla 19 715 az 20 900. Ale ci je to skutocne tak absolutne netusim.
A ak ma niekto chut podporit ma vo fantazirovani, tak som otvoreny akymkolvek voditkam ci fotografiam :)

Uživatelský avatar
mihi
Příspěvky: 7437
Registrován: pát kvě 29, 2009 10:33 pm
Bydliště: PB

Re: 25-ky od Jožkovcov

#17 Nový příspěvek od mihi »

Nemal som Ti nič posielať a kľudne by si spával.. :D
Mihi

Uživatelský avatar
Jančo66
Příspěvky: 688
Registrován: pon kvě 22, 2017 1:26 pm
Bydliště: Žilina (okolie)

Re: 25-ky od Jožkovcov

#18 Nový příspěvek od Jančo66 »

Peťo, akú dokumentáciu si mu poslal? :)
Zetor 25 - kultivačný (narodený medzi 1948-1950)
Zetor 25 - s redukčnou prevodovkou (zatiaľ na prácu)
Zetor 25 - agregačný (ťahač vlekov a víkendový špeciál)

nonius
Příspěvky: 136
Registrován: čtv srp 05, 2010 7:56 pm
Bydliště: Snina

Re: 25-ky od Jožkovcov

#19 Nový příspěvek od nonius »

Dobry vecer.

Dlho som tu nic nepridal, ale kedze mi uz z NON STOP prace trosku ..., tak som sa dal trosku do upratovania a od brata som priviezol toto:

Obrázek

Obrázek

Zhromazdujem na povale poklady z farebnych kovov na neskorsie spenazenie vo vacsom mnozstve a hlavne po precisteni.
No ak by nahodou mal niekto zaujem o nejaky kusok trubky na puzdro alebo ... neviem co, tak by som to vedel nechat a neskor to prilezitostne posunut dalej.
Ak to vyjde, tak by som chcel ist pozriet tento rok do Vradista. Ci to kvoli pracovnym povinnostiam vyjde naisto neviem, ale zatial mam taky plan.
Su to nove medene trubky co sa zvysilo ako odpad z montaze klimatizacii.
Hlavne su to trubky s vonkajsim priemerom 6 mm, 8 mm, nejaka 12 mm a najde sa aj 16 mm. Hrubka steny je u 16-tky 1 mm a u mansich menej.
Neviem ake trubky sa davaju do hlavy, teda aky priemer.

V pripade, ze by niekto vedel na co vyuzije starsie pouzite trubky dlhsich rozmerov po precisteni a vydezinfikovani ;) Tak nech sa pripadne prihlasi. Aj take sa obcas najdu :) Vsetko zalezi na priemere a dlhzke v jednom kuse aby nebola prelomena. Da sa na to napertlovat - rozlisovat kuzelova koncovka pre mosadznu maticu.

Viem, ze to nie je k 25-kam ale dovolil som si to tu napisat. Uz sme take trubky navarali aj na brzdy v traktore ked nebolo co pouzit po ich presuchani a prasknuti. Konce sme odrezali a otec ich navaril na 8 mm trubku potrebnej dlzky.

nonius
Příspěvky: 136
Registrován: čtv srp 05, 2010 7:56 pm
Bydliště: Snina

Re: 25-ky od Jožkovcov

#20 Nový příspěvek od nonius »

Zdravim a prajem prijemny vecer vsetkym :)
Len tak, aby mi to tu uplne nespalo. Poprosil som manzelku o par momentiek. Zemiaky su sice uz davno v pivnivi, ale casu supnut sem fotky nebolo.
Otcova 25-ka mala ako vzdy na jesen pracu pri zemiakovej brigade a tato bola u nas na zahrade.

Moj inzinier skusal prehovarat deduska, aby mu dal soferovat.
Obrázek

Zial nedosiahne este na spojku. tak si to skusil akoze sam.
Obrázek

Tu sme v akcii za sucha a v riadnej horucave aj ked bolo po 18:00. Myslel som, ze je tvrdo a trebalo dodatocne zatazit. Ale to nas este cakalo vyoravanie u svagra s konskym pluhom a este aj po miernom dazdi. 200 kg na pluhu a jeden riadok neslo ani zaorat. Ale zemiaky mal v tom betone naozaj velmi pekne :-)
Obrázek

Niekde su fotky aj s branami, ale :-/

Otec este medzicasom v tom suchu robil podmietku a pred tyzdnom sme vozili po veceroch vrbu o priemere cca 1,2 metra co spadla pri poli.
Naposledy upravil(a) nonius dne pát zář 22, 2023 9:16 pm, celkem upraveno 1 x.

nonius
Příspěvky: 136
Registrován: čtv srp 05, 2010 7:56 pm
Bydliště: Snina

Re: 25-ky od Jožkovcov

#21 Nový příspěvek od nonius »

No a este sa medzicasom cca 2 mesiace snazim povolit naboje na poloosiach. Tankovu golu v dosahu zial nemam a zvysok nepomaha.
Buchanie, klepanie, prehovoranie, metrova paka (vsetko nradie zatial povolilo len skrutky nie), skusal som WD 40, WURTH uvolnovac zahrdzavenych spojov, brzdovu kvapalinu, nejaky sajrajt z Ukrajiny od znameho na hrdzave spoje - mimochodom ten sa doposial osvedcil najviac a teraz som kupil od K2 uvolnovac zapecenych spojov, tak som sam zvedavy.
Len sa zatial potvrdzuju otcove slova, ze chlapce toto odtocit je fakt problem.
Acetylen nemam, len zemny plyn a kyslik a toto taku masu zeleza neprehreje ani ked miniem celu bombu.

Preto mam otazku, ze ci by stacilo prehriat poriadne skrutku? Nie celu podkovu.

Uživatelský avatar
Peter768
Příspěvky: 4433
Registrován: ned led 04, 2009 9:42 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: 25-ky od Jožkovcov

#22 Nový příspěvek od Peter768 »

Tam Ti pomôže len 2metrová trubka a poriadny orech.

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3759
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: 25-ky od Jožkovcov

#23 Nový příspěvek od Jaro25 »

Skrutku nie, tá je zušľachtená, vysokopevnostná, akurát ju pokazíš a navyše sa teplom roztiahne a bude držať ešte lepšie. Skús tú podkovu nahriať tým čo máš, možno pomôže. Alebo tam lej nejaký uvoľnovač dlhodobo, ono kým sa to dostane do toho zatiahnutého závitu môže trvať aj týždne. Zaujímavé je, že niekomu sa to povoľuje aj samo za jazdy.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

nonius
Příspěvky: 136
Registrován: čtv srp 05, 2010 7:56 pm
Bydliště: Snina

Re: 25-ky od Jožkovcov

#24 Nový příspěvek od nonius »

Ved to, ze ked vydim ako niekto capne alebo da pokec na FB ze to ide lahko ma ide rozdrapit. Lejem tam, teda ljal som tam postupne co som pisal v poradi par dni a potom som to nechal tak ked to neslo povolit, zas som nieco ine vyskusal a teraz par dni tam ide ten K2 uvolnovac.
Pocital som, ze skrutka sa roztiahne a potom by som ju nechal vychladnut a az na druhy den skusil povolit. Vzniklo by pnutie v spoji a mozno snad povoli. A to zalievam z oboch stran striekackou cez hadicku alebo spreyom cez hadicku aj dnu do dier\ v podkove aj z hora cez dierku v podlozke.

Uz som uvazoval, ze nalozim na dvore ohen a urobim si z velkej pahreby vyhnu a tam supnem tu poloos nabojom do uhlia a rurkou budem tlacit vzduch. Ale tam sa bojim presne ako pises o skrutke, ze sa teplom poskodi hriadel a potom sa to prejavi ked to bude zlozene a nahodene na prevodovke.

O poriadnom orechu "uz aj snivam" som sa radil so znamym co ma sukromne pneuservis ale aj ked je drahy orech trhaci, tak mi ho pozicial. Len tu som zas narazal na problem, ze treba aj "medzikus medzi orechom a pakou v podobe rurky. Zisla by sa stara velka "tankova" gola.
A to ma caka este povolovanie nabojov na A-ckovom disku. Tam je este horsi pristup,

Zajtra chcem skusim komunisticku GOLA TONA racnu (nasiel som v zbernych, lebo otcovu som nechcel znicit) zablokoval som ju, mam 1,5 m ruru a uvidim co bude.
To len odhadujem, ze sa s tym "hram" 2 mesiace. Mozno to zalievam aj dlhsie ako Nastenka v Mrazikov suchy pen :smich:

Uvidime. Dam vediet co zajtra znicim :prace:

Uživatelský avatar
murár
Příspěvky: 2617
Registrován: ned úno 22, 2009 7:04 pm
Bydliště: Zlaté okr. Bardejov

Re: 25-ky od Jožkovcov

#25 Nový příspěvek od murár »

Ja som niečo podobné robil pred pár dňami. Ramena som potreboval dať dole z hydrauliky Supra 50. Ta hydraulika bola pár desaťročí odložená a prekladala sa lebo všade po čase zavadzala až na koniec skončila za šopou kde na ňu pršalo ako mi povedal majiteľ. Jedno rameno som dal dole po dvoch hodinách nahrievania z malým plynovým horákom. Druhé rameno som dal za 6 hodin! To ale som už používal veľký horák a veľké kladivo. Sused bývalý strojár mi pomáhal asi 2-3 hodiny a potom to vzdal :vysmech:

Uživatelský avatar
mihi
Příspěvky: 7437
Registrován: pát kvě 29, 2009 10:33 pm
Bydliště: PB

Re: 25-ky od Jožkovcov

#26 Nový příspěvek od mihi »

Mne klasická gola praskla, tak som išiel za sústružníkom a ten mi urobil na tú golu takú obruč aby nepraskla a to mi pomohlo.
Ako píšu chlapi takb2 m trubka, jeden tlačí páku na skrutku aby nevyskocila a druhý opatrne ťahá....
Jožko to sú tie poloosi na Sadzar alebobich máš namontované na traktore??
Nech sa podarí,potom sa pochváľ ako to dopadlo..ak by si bol bližšie viem Ti aj náradie požičať.....
Mihi

nonius
Příspěvky: 136
Registrován: čtv srp 05, 2010 7:56 pm
Bydliště: Snina

Re: 25-ky od Jožkovcov

#27 Nový příspěvek od nonius »

Tak a je to :D

Ano Peto su to tie skratene na Sadar, s ktorymi si mi pomahal.
Paku som nemal 2 metrovu ale hrubostennu trubku som nasiel 1,7 metra a k tomu komunisticky orech. Ak by praskol aj ten, tak som mal v zalohe z bazaru novy komunisticky ale uz by som si dal urobit puzdro ako si pisal. Dobra rada, istotne ju este vyuzijem ked som teraz zistil co ma caka.
Ale ak by sa niekde trafila tankova gola, tak nad nou budem velmi rozmyslat.

Obrázek

Ked som zacul prve puknutie zavitu, tak som sa potesil "Ze no koneecne". Ale zahrdzavene to bolo teda poriadne.
Tie polmesiace na skrutky sli povolit horsie ale boli uz tolko zalievane , ze aj hriadel pod nabojom bola tak trochu ako keby mastna.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Ale tie skrutky na 32-ku sli lahsie a ani take zapecene neboli, ale naboj som od hriadele uvolnoval 5 kilovym kladivom kym hrdza povolila.

Obrázek

Teraz ale "babo rad" alebo, ako to ma spravne byt.
Kedze som take nieco rozoberal prvykrat a otec to tiez nevidel viac ako 30 rokov, tak ...
Zistil som velke rozdiely a naviac som mal aj taku malu nadej a iluziu, ze mame doma polmesiac z "N-ka".

Obrázek

Obrázek

Ktore naboje sa pouzivali na K-cka a ktore na Supra? Ake polmesiace k tomu? Neviete ci to nie je delene nahodou aj podla roku vyroby?
Zaujimal sa uz niekto o take nieco? Alebo je to jedno? Ja len, ze ak uz mam nieco skladat, tak to aspon skusit skladat spravne ako to bolo povodne.
Neviem. Co si o tom myslite?

Jeden naboj je poskodeny, ale tak schova sa pod disk a skrutku tam viem privarit, alebo spravit aj nejaku kamuflovanu polmesiacovu podlozku a privarit ju k skrutke ci zvysku naboja. Len ako kozmeticku upravu.

Doma sme 30+ rokov zalozeny tento polmesiac.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Ked som si cital knihu od Mihiho, tak som tam nasiel takyto nakres.

Obrázek

Podla nakresov to vypada tak, ze tam nebol povodne plny polmesiac ale mal nejake vybrania. Tak ma len napadlo podla toho co som doma nasiel, ze ci to tam nepatri. Lenze nepasuju zavity. Ja som myslel ze v nabojoch su diery univerzalne a skrutky boli rozne vyrabane.
Neviete nahodou niekto ako to je alebo z coho to je? Ci to nie je nahodou original zo Supra 35 kde som to na jednej fotke videl.

No a na zaver po tejto skusenosti mam normalne strach co ma caka na traktore, ktor stal na dvore viac ako 10 rokov. Tieto naboje boli totiz v suchu niekde v stodole 20+ rokov. A slo to naozaj otrasne uvolnit.
No velmi sa tesim, ze je to uvolnene a rozobrate aj bez ohrevu. Teraz to ale bude fuska rozobrat v nohavici, vycistit, pretesnit a ...
Nebudem to robit hned, ale najskor az cez zimu. Ak viete poradit na co dat pozor a ako si to ulahcit, tak sa potesim.

Neponahlam. Tieto naboje som zacal mazat priebezne (ako som pisal vyssie) skor nez od 15.8 (dcerka mala narodeniny) a uz som som to skusal pre jej narodeninami. Kedze som neponahlal a mal som poloos na zemi kde sa niet o co velmi zapriet, tak to trvalo fakt casovo dlho. No bal som sa ze znicim hlavy skrutiek a tak ked to nesklo uvolnit a prdol kluc alebo ine, nechal som to a skusal som inu chemikaliu.

Tolko moja skusenost s 1 uvolnovanim nabojov na Zetor 25 po XX rokoch.

Uživatelský avatar
Peter768
Příspěvky: 4433
Registrován: ned led 04, 2009 9:42 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: 25-ky od Jožkovcov

#28 Nový příspěvek od Peter768 »

Supre mali vačší priemer poloosi, takže zo supra Ti tam pasovať nebudú.

nonius
Příspěvky: 136
Registrován: čtv srp 05, 2010 7:56 pm
Bydliště: Snina

Re: 25-ky od Jožkovcov

#29 Nový příspěvek od nonius »

Peter768 píše: ned říj 08, 2023 5:45 pm Supre mali vačší priemer poloosi, takže zo supra Ti tam pasovať nebudú.
To naozaj?
Nedavno bola prevodovka zo Supra v kovosrote a skusal som naboj na 32-ky kluce odtocit, ale bez sance ani jedna skrutka. Chcel som aspon jednu do rezervy ak by sa podarilo. Ale nenapadlo ma to premerat aky bol priemer hriadele.
Skusim napisat aj v sekcii Super ci sa nieco nedozviem :-)
Vdaka

Uživatelský avatar
Peter768
Příspěvky: 4433
Registrován: ned led 04, 2009 9:42 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: 25-ky od Jožkovcov

#30 Nový příspěvek od Peter768 »

Naozaj. :smich:

Odpovědět

Zpět na „Zetor 15/25“