25-ky od Jožkovcov

Moderátoři: Lukashil, mihi

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mihi
Příspěvky: 7437
Registrován: pát kvě 29, 2009 10:33 pm
Bydliště: PB

Re: 25-ky od Jožkovcov

#61 Nový příspěvek od mihi »

Na ten čap na náprave, by išlo použiť aj malý hydraulický hever..

Ja som hviezdice povolil aj bez nahrievania, potrebuješ 22ku golu ,ja som ju vystužil malým prstencom okolo aby nepraskla a ako 4hran môžeš použiť starý sústružníky nôž (To mi poradil Peťo 768) a navarili som trubku asi 1.5 metra dlhú. Synátor tlačil na golaorech aby nevyskočil a ja som ťahal....
Samozrejme nahrievaním iba pomôžeš ..
Mihi

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3761
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: 25-ky od Jožkovcov

#62 Nový příspěvek od Jaro25 »

Na takéto uvoľňovačky je propan butan celkom postačujúci, samozrejme je treba primerane veľký horák. Ty to nechceš roztaviť, teda netreba na to acetylen - kyslík. Pozri sa po nejakom horáku, čo sa s ním napr. lepí asfaltová krytina a s tým takých 600 - 700 °C urobíš, čo je až až. Inak acetylén - kyslík má max. teplotu okolo 3200°C a PB - kyslík tak do 2100°C. Ale ako vravím, nepotrebuješ to roztaviť a navyše tieto "kyslíkové" horáky sú dosť bodový zdroj tepla. Niekedy je to výhoda, ale pri väčších kusoch skôr nie. A vždy je efektívnejšie ohrievať maticu ako skrutku, lebo matica keď sa ohrevom roztiahne, tak sa uvoľní. Skrutka práve naopak.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

Bolevak
Příspěvky: 1114
Registrován: pon led 04, 2016 9:49 am
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

Re: 25-ky od Jožkovcov

#63 Nový příspěvek od Bolevak »

Na to nahřátí PB stačí. Klidně stačí hořák, nějakých 2000w možná i 1200 z opalovací soupravy na 3kg PB lahev.
Jinak osvědčená metoda...nespěchat. Očistit to, postřiknout nějakým uvolňovačem a pak na to poklepat kladivem /na hlavu šroubu/. pak vzít tu golovku a zkusit jen zabrat. a zase poklepnout. Až se ti podaří s tím šroubem pohnout o vlásek, prostřiknout, pokud už tam není tekutia a dotáhnout zpět. A takkhle to dělat třeba průběžně když jdeš okolo. Nechat to vždycky odpočinout, ta tekutina pomalu do závitu vzlíná... Hlavně netlačit na pilu, oprava je pak zbytečná práce navíc

nonius
Příspěvky: 136
Registrován: čtv srp 05, 2010 7:56 pm
Bydliště: Snina

Re: 25-ky od Jožkovcov

#64 Nový příspěvek od nonius »

Zdravim.

Mihi:
Ten napad s pouzitim sustruznickeho noza sa mi velmi pozdava. Prave s tymto som mal tiez problem. Utrhol som to s pakou a az nakoniec to podrzala stara komunisticka poskodena ale zablokovana gala racna a na nej trubka ako som, mal vo vlakne. Skusim nieco zohnat a ten prstenec isto poriesim a dam si vyrobit.

Co sa tyka toho hydraulickeho zdvihaku, tak mam 7 t, velky. Potom 5 t mansi a niekde som pred 15 + rokmi kupil taky malicky tusim 1 tona funglak nikdy nepouzity malicky. Tak ten musim najst niekde v garazi zalozen. Lebo neviem ci som to pochopil dobre, ale asi myslis zapriet zdvihak medzi hlavny cap a konzolu stabilizatora. Tam bude treba vymedzit a zalozit medzeru kde ide stabilizator aby to bolo silnejsie. Ked ten malicky najdem, tak skusim primerat. Ten 5 t, je tam velky. urobim fotku potom - ci som spravne pochopil

Jaro25 a Bolevak:
Dakujem za popis, presne take nieco som potreboval pocut -teda citat :D Horaky na PB + kyslik mame. Len pouzivame malicke priemery hlavne na zvaranie medi - teda otec pri opravach chladniciek. Niekde su zalozene aj velke. Tak ich budem hladat. Popis acetylen vs propan som si na nete nejake stiahol ale to je teoria a teploty.
Obcas sa naskytne aj moznost zohnat acetylenovu supravu za rozumnu cenu. Len doteraz som to nechcel kvoli bezpecnosti, co ked? ... Kyslik budeme musiet riesit tak ci tak, lebo ho pouzivame a je mozne ze si zaplatime tentoraz za bombu v prenajme alebo nieco podobne. Ono viacmenej predpokladam, ze by mi k acetylenu trebalo len redukcny ventil s budikmi. Tak preto som chcel vediet nazor z praxe, ci to vobec zmysel ma. Ale ako pisete, tak postaci aj propan butan a horak na opalovanie prasiatka.

No prax je ale uplne nieco ine podla mna nez teoria. A hlavne pri masach zeleza aka je na 25-kach * k tomu kopec hrdze.

Ja casovo praveze netlacim na pilu, len radsej nieco naviac zaplatim len aby som sa nemusel nadriet. Tie Kačkove naboje som sa namordoval dost. Ano tie naboje z Kčka co mi s nimi pomohol Peto - Mihi som tusim ze nejako mesiac postupne polieval, buchal a skusal povolit. Otec sa smial, ze je to marny boj. Len tam som mal lepsi pristup ako cez hviezdice Ačka. A naviac mam strach na N-kovej hviezdici kde je mansi priemer hlavicky na skrutke ci ju nepretocim. Ale to len okrajovo, lebo hlavny boj teraz zvadzam z capom prednej napravy :)

Nechce sa mi s nou natahovat v celku a preto sa ju uz 2 tyzdne snazim povolit a rozobrat. Len ten hlavny cap drzi ako slak a to polievam pravidelne v nepravidelnych intervaloch :D Akurat dnes som to trosku cistil, ze ak na to otec kukne, tak nech sa nezlosti velmi .WD-cko uz je roztecene dookola niekolko cm, tak bude ze rozlievam a striekam hore dole :cert: A chcem ho zavolat, aby mi to pomohol pretocit a nejako to podlozim, aby som polieval aj v opacnom smere, lebo ak tam WD stecie, tak len dolu brehom :) A zo strany od vane sa k tomu dostat velmi tazko, ab\ to fakt netieklo vsetko mimo.

Z ineho sudku.
Obdivujem neboheho maminho uja, ktory chodil s pojazdnou dielnou na druzstve a jemu podobnych. Miloval som jeho zelezne kralovstvo srotu na dvore kam ma nechcel ako chlapca pustat. Ale ak si predstavim ake moznosti mame dneska (sice za penize) ale oni? Nemali nic. Kladivo a podho. Ked mali niekde moznost nahrievat plamenom pri rozoberani, tak to bolo len sporadicky. Kolko sa museli narobit oni? Klobuk dole pred nimi.
Mam taky jeden nitovany disk 4,00 E - 16 ... od monterpaky je lem na disku vytvarovany ako margaretka :D

Uživatelský avatar
mihi
Příspěvky: 7437
Registrován: pát kvě 29, 2009 10:33 pm
Bydliště: PB

Re: 25-ky od Jožkovcov

#65 Nový příspěvek od mihi »

Ty si mal byť básnik... :D
Jožko, skús do toho čapu v prednej náprave navrtať dieru, 14 mm a navariť tam kúsok pevnostnej zavitovej tyče vlož tam trubku váčsiu ako je čap, veľkú podložku a doťahuj. Možno ho tak vytiahneš, bude to prehriate od zvarania, trošku sa to povolí a možno to pôjde....
Mihi

nonius
Příspěvky: 136
Registrován: čtv srp 05, 2010 7:56 pm
Bydliště: Snina

Re: 25-ky od Jožkovcov

#66 Nový příspěvek od nonius »

Ahoj Peto.

No basnik som nebol, ale par rokov som sa zivil pisanim predpisov. Tak aj ked neovladam strojopis, tak pisem dost rychlo. Len aj za svetla robim dost preklepov a nieto este po tme ako teraz.
A ked sa rozpisem, tak sa mi to nezda a nerad mazem. A inak som aj profesionalne deformovany. Cim dlhsi predpis, tym bol lepsi. Aj moj zamestnavatel aj odjednavatel boli spokojni. A navyse ked to bolo dlhe, tak na inspektorate prace sa im to nechcelo citat a len to odklepli :D
To sme mali taku taktiku. A zasadne sa neposielal na schvalenie jeden predpis ale viac naraz :obchod:

Vcera som nasiel ten malicky hydraulicky zdvihak. Je novy a ani som netusil, ze je na 5 000 kg :) Urobim fotku a postnem ju tu, ci som to predtym spravne pochopil.

Neviem aky zavit ma maznicka v cape, ale tu si myslel navrtat na 14 mm? Skusit to mozem. Ak najdem poriadnu hrubostennu trubku. Viem kde je, ale od svokra nic nechcem :-/ Ti co mate zatov mi prosim prepacte.

Dnes sa mi nahodne pritrafil do predajne jeden sused z rodnej ulice a ma pristup k 2,5 m vysokemu lisu. Ukazal som mu to, a vravel ser na polievanie. Ked bude moznost, tak to vezmeme pod lis a tam to pojde. Len je otazka, ze kto to tam vylozi? :D
Tak uvidim, ale kazdopadne polievam dalej WDckom a ked nepojde skusim to nahriat a obrovskym kladivom to skusim vybit.

Len pani ak s tym kladivom trafim prirubu, tak z nej kus odleti az do susedov :D

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3761
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: 25-ky od Jožkovcov

#67 Nový příspěvek od Jaro25 »

Mazničky majú zvyčajne závit M10x1. A ak je to len trochu možné, skúsil by som ten lis. Predsa len vieš to lepšie kontrolovať ako úder kladivom.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

Odpovědět

Zpět na „Zetor 15/25“