Zetor 25 "A" ZA

Moderátoři: Lukashil, mihi

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jančo66
Příspěvky: 685
Registrován: pon kvě 22, 2017 1:26 pm
Bydliště: Žilina (okolie)

Re: Zetor 25 "A" ZA

#91 Nový příspěvek od Jančo66 »

Našiel som jeden komplet motor na bazosi. Nebolo to ďaleko, tak som naložil Mihiho u neho doma a išli sme preň. Stav nič moc, ale ak bude schopná hlava, tak sa cesta oplatila. Bolo mi ľúto nechať ho tam pre mäsiarov. Peťo, dakujem Ti za pomoc. Viac info dám neskôr.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Zetor 25 - kultivačný (narodený medzi 1948-1950)
Zetor 25 - s redukčnou prevodovkou (zatiaľ na prácu)
Zetor 25 - agregačný (ťahač vlekov a víkendový špeciál)

Uživatelský avatar
Peter768
Příspěvky: 4386
Registrován: ned led 04, 2009 9:42 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Zetor 25 "A" ZA

#92 Nový příspěvek od Peter768 »

Pochvala 8) Zachránili ste ho pred priekupníkmi 8) 8) 8) Prinajhoršom bude na ND :)

Uživatelský avatar
mihi
Příspěvky: 7427
Registrován: pát kvě 29, 2009 10:33 pm
Bydliště: PB

Re: Zetor 25 "A" ZA

#93 Nový příspěvek od mihi »

Pekná akcia Michal :friends:
Mihi

Uživatelský avatar
Libor Z25
Příspěvky: 3486
Registrován: úte bře 19, 2013 3:05 pm
Bydliště: Kůšček od Vsetína

Re: Zetor 25 "A" ZA

#94 Nový příspěvek od Libor Z25 »

Ahooj :friends: hezký úlovek moc hezky.... Budeš ho zkoušet nahodit? Za kolko bol?
Libor :-)

Uživatelský avatar
Jančo66
Příspěvky: 685
Registrován: pon kvě 22, 2017 1:26 pm
Bydliště: Žilina (okolie)

Re: Zetor 25 "A" ZA

#95 Nový příspěvek od Jančo66 »

Podarilo sa mi zohnať neprasknutý blok. Problémom bolo, že v ňom bola zlomená kluka. Prečo? No lebo nebolo mazané predné ložisko a kuslo sa až tak, že ju v polovici zlomilo. Každopádne mám teraz k motoru, ktorý som zohnal minulý týždeň s prasknutým a zazvaraným blokom, aj náhradný (neprasknutý) blok.

Obrázek

Obrázek

Rozhodol som sa, že ho spravím. Teda chcem dať zvŕtať hlavné a ojničné ložiská, zuhlovať ojnice a nechať zatiaľ tak. Teraz otázka, že ku komu. Nejaké tipy kam to zaviesť? Počul som chválu na nejakú firmu v Novom meste nad Váhom. Máte niekto kontakt? Orava je posledná možnosť. K susedom do Česka sa mi moc nechce ísť. Díki
Zetor 25 - kultivačný (narodený medzi 1948-1950)
Zetor 25 - s redukčnou prevodovkou (zatiaľ na prácu)
Zetor 25 - agregačný (ťahač vlekov a víkendový špeciál)

Uživatelský avatar
Ursus 73
Příspěvky: 3096
Registrován: ned úno 22, 2009 10:18 pm
Bydliště: Hlohovec

Re: Zetor 25 "A" ZA

#96 Nový příspěvek od Ursus 73 »

K tomu dobrému bloku gratulujem, už ich je málo 8) . Kam to dať vybrúsiť ale poradiť neviem :-/ .
"Mám skutočnú túžbu dokončiť všetko, čo som začal. Táto skutočnosť ma často privádza k problémom." (N. Tesla)

Uživatelský avatar
Jančo66
Příspěvky: 685
Registrován: pon kvě 22, 2017 1:26 pm
Bydliště: Žilina (okolie)

Re: Zetor 25 "A" ZA

#97 Nový příspěvek od Jančo66 »

Kúpa kompletného motora bol veľký risk. Niečo ako uzamknutá truhlica s prekvapením. Ak by bola zlá hlava, tak by mal ten motor azda cenu šrotu. Lebo čo na ňom chytím, tak to je katastrofa a ešte horšie. Našťastie hlava je v poriadku (otlakovaná) a aj vyzerá dosť obstojne, takže sa mi to oplatilo. Blok ako je tento (skrz na skrz) dopraskaný, taký som ešte nevidel. Axialna vôľa na kluke je snáď centimeter. Čo mi ale dáva nádej, že ešte brúsená nebola (ale to preveríme). Ostatné veci budú buď na náhradné diely, alebo sa dačo posunie ďalej.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Operatívne som teda začal hľadať a dal som inzerát, že kúpim neprasknutý blok. Ponuky, ktoré som dostal, boli zaujímavé (najvyššia 300€ za holoblok) :D avšak potom sa ozval seriózny pán, ktorý skladá Nko a nejako sme sa dohodli (ja som mu barterom dal rovnú páku ručnej brzdy z Káčka a on mi dal blok a nejaké veci ku tomu + môj doplatok) takže suma sumárum mám 1.5 motora v dieloch a jeden dobrý blok, ktorý som dal na provizórny vozík, ktorý bol pôvodne z nejakého cirkulára a našiel som ho v šrote, tak som ho trošku modifikoval pre moju potrebu.

Obrázek

Jeden prasknutý blok sa pokúsim zavariť a zachrániť, druhý pôjde do šrotu (vypílim z neho plazmou časť pre uchytenie palivového čerpadla, tak ako radil Jaro25).

Michal
Zetor 25 - kultivačný (narodený medzi 1948-1950)
Zetor 25 - s redukčnou prevodovkou (zatiaľ na prácu)
Zetor 25 - agregačný (ťahač vlekov a víkendový špeciál)

nonius
Příspěvky: 136
Registrován: čtv srp 05, 2010 7:56 pm
Bydliště: Snina

Re: Zetor 25 "A" ZA

#98 Nový příspěvek od nonius »

Chcel by som sa opytat na 2 myslienky, ktore ma velmi zaujali a pohravam sa s nimi uz par tyzdnov.
A to:
1.
Ak som pochopil spravne, tak axialnu volu v smere osi mala kluka skoro 1 cm.
Kde je kluka opreta, aby nelietala dopredu a dozadu ked predne aj zadne lozisko je poistene len skrutkou?
Vsetko to drzi len stredny domcek kde ma lozisko aj bocne vystupky ktore sa odieraju o kluku a tlacia na domcek?
Taka vola by podla mojej predstav znamenala vydratie loziska a jeho panvy az po domcek.. Je to tak? Alebo su zadrate ramena klukoveho hriadela?
Ako to principialne tlaci ma velmi zaujima. Aj to co sa opotrebovalo. Kde je funkcna plocha na prenos acialnych sil v kluke. Kde je len opora pre upevnenie loziska na prenos sil kolmo na os kluky. A podobne hluposti som sa zatial nedocital. Ale nemam to zas nastudovane nejako odborne lebo nemam odkial :)

Blok mam rozobraty prvykrat v zivote, tak sa ospravedlnujem za nevedomost a pripadne hlupe otazky ci postrehy.
2.
Chcete vypalit plazmou cast pre uchytenie cerpadla podla rady Jara25. Je to pre potreby nejakej makety? Alebo chcete nieco skusat ci opravovat?
Vyrezat a vovarit pripadne nieco do a z bloku, opravovat blok zvaranim ci inou metodou a podobne veci s touto temou suvisiace ma mimoriadne zaujimaju aktualne pre poblem s mojim blokom.
Za akykolvek komentar do SS, alebo mojho vlakna Vam budem vdacny. Aby som nespamoval Vase vlakno.

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3746
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: Zetor 25 "A" ZA

#99 Nový příspěvek od Jaro25 »

Axiálne sily zachytáva stredné ložisko, možno ten "skoro centimeter" má o pár mm menej a potom by to ešte mohlo byť v rámci opotrebenia bronzovej výstelky ložiska. Aj preto je výbrus kľukovky a vŕtanie ložísk v bloku trochu náročnejšie ako pri iných motoroch.
To vyrezanie časti bloku bola moja myšlienka na urobenie prípravku pre nastavovanie čerpadiel. Dá sa to urobiť aj priamo na motore, ale v dielni na stole by to bolo pohodlnejšie. No vzhľadom na to, ako bojujem s časom to bude dlhodobý projekt.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

nonius
Příspěvky: 136
Registrován: čtv srp 05, 2010 7:56 pm
Bydliště: Snina

Re: Zetor 25 "A" ZA

#100 Nový příspěvek od nonius »

Aaach nepotesili ste ma s axialnym zatazenim kluky, lebo presne takto som si to predstavoval aj ja. Mam totiz problem prave so strednym domcekom/ulozenim loziska pre kluku.
A co sa tyka pripravku, tak super napad :)
No tajne som dufal, ze mozno chcete skusit nieco zvarat a opravovat blok vo funkcnej casti :-) Tato tema ma velmi zaujima a rad sa necham inspirovat nejakym vlaknom alebo radami typu "ako na to" alebo "koho na to" :D

Uživatelský avatar
Jančo66
Příspěvky: 685
Registrován: pon kvě 22, 2017 1:26 pm
Bydliště: Žilina (okolie)

Re: Zetor 25 "A" ZA

#101 Nový příspěvek od Jančo66 »

nonius píše: úte bře 21, 2023 9:13 pm Aaach nepotesili ste ma s axialnym zatazenim kluky, lebo presne takto som si to predstavoval aj ja. Mam totiz problem prave so strednym domcekom/ulozenim loziska pre kluku.
A co sa tyka pripravku, tak super napad :)
No tajne som dufal, ze mozno chcete skusit nieco zvarat a opravovat blok vo funkcnej casti :-) Tato tema ma velmi zaujima a rad sa necham inspirovat nejakym vlaknom alebo radami typu "ako na to" alebo "koho na to" :D
Ono ak je to uz v takom stave ako to mam ja, tak je spodok motora zrely na GO. Inak to moze narobit viac skody, ako by si niekto myslel. Vravi sa, ze ved motor Z25 znesie vela, no kolko pri tom napacha skody. Mam dva bloky a oba su prasknute. Jeden je na tom uz veľmi zle, tak na tom by som spravil to, ze vypalim plazmou cast pre osadenie cerpadla. Druhy je tiez uz dozvarany a dolepeny tekutym kovom, ale ten sa da este zachranit. V otazke typu "ako na to" alebo "koho na to" - musim to vybrusit do ziveho, potom zavolam dobreho zvaraca (poznam jedneho v okoli) a elektrodou na sedu liatinu mi to zavari.
Zetor 25 - kultivačný (narodený medzi 1948-1950)
Zetor 25 - s redukčnou prevodovkou (zatiaľ na prácu)
Zetor 25 - agregačný (ťahač vlekov a víkendový špeciál)

nonius
Příspěvky: 136
Registrován: čtv srp 05, 2010 7:56 pm
Bydliště: Snina

Re: Zetor 25 "A" ZA

#102 Nový příspěvek od nonius »

Poslem SS ak mozem.
Ale ak by ste to cirou nahodou zvarali zajtra po obede, tak nebudem daleko od ZA ;) a rad by som to videl.
Ak by nahodou naozaj a mohol by som to vidiet, tak mi len prezvonte a ja zavolam 0907 258 257 :D

Uživatelský avatar
Jančo66
Příspěvky: 685
Registrován: pon kvě 22, 2017 1:26 pm
Bydliště: Žilina (okolie)

Re: Zetor 25 "A" ZA

#103 Nový příspěvek od Jančo66 »

Trochu som cez víkend upratoval a triedil veci na traktory. Niektoré diely mám navyše, tak po dohode s "mihim" to chcem najskôr ponúknuť členom komunity Z25 cez obecnú diskusiu. Potom to pôjde na bazos.
Zetor 25 - kultivačný (narodený medzi 1948-1950)
Zetor 25 - s redukčnou prevodovkou (zatiaľ na prácu)
Zetor 25 - agregačný (ťahač vlekov a víkendový špeciál)

Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 7814
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: Zetor 25 "A" ZA

#104 Nový příspěvek od Chose11 »

Výborně 8)
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

Uživatelský avatar
Jančo66
Příspěvky: 685
Registrován: pon kvě 22, 2017 1:26 pm
Bydliště: Žilina (okolie)

Re: Zetor 25 "A" ZA

#105 Nový příspěvek od Jančo66 »

Nemáte niekto "navyše" jeden lavor na sedačku? Chcel som repasovať ten svoj, ale čo by som na ňom minul času a peňazí, tak snáď zoženiem ešte nejaký schopný.
Zetor 25 - kultivačný (narodený medzi 1948-1950)
Zetor 25 - s redukčnou prevodovkou (zatiaľ na prácu)
Zetor 25 - agregačný (ťahač vlekov a víkendový špeciál)

Odpovědět

Zpět na „Zetor 15/25“