Zetor 25 A - rodinný pracant/ budúci expedičný špecial

Moderátoři: Lukashil, mihi

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Rudolf Tisovský
Příspěvky: 20
Registrován: pon dub 27, 2020 1:30 pm
Bydliště: Malá Lehota

Zetor 25 A - rodinný pracant/ budúci expedičný špecial

#1 Nový příspěvek od Rudolf Tisovský »

Tak seruste!
Moje meno je Rudolf ale som radšej keď ma volajú Rudy, pochádzam z dedinky Malá Lehota (okres Žarnovica)... áno z tej Malej Lehoty, kde sa už 5x organizovalo podujatie Zetor 25 CUP

Po niekoľkých rokoch (iba) čítania tohoto NAJSUPER fóra, po nespočetne veľa nociach strávených študovaním opráv, či kompletných renovácií Vašich Zetorov 25 a po tom ako som nadobudol presvedčenie, že 25ka je záležitosť na celý život som rozhodol založiť si tu vlastné vlákno a podeliť sa s Vami s mojim príbehom.

So Zetorom 25 som vyrastal, 25ku o ktorej to všetko bude si môj otec zadovážil ešte pár rokov pred mojim narodením (narodil som sa v roku 1994 :) ).
Vyrastal som v pravom hospodárskom dvore s kravičkami, plnými seníkmi a s kopami naukladaného dreva niekde na okraji ;)

Naša rodinná 25ka mala počas roka niekoľko úloh:
* na jar vyvoziť hnoj (orať som ju nikdy nevidel)
* v lete sme na nej zvážali seno z 2 hektárov lúk, ktoré sme kosili
* na jeseň niekoľkokrát otočila horu a doviezla drevo na každučkú zimu
* no a ako bonus boli sem-tam nejaké vozenia štrku, kameňa, či vyťahovačky stromov

takto to išlo až do roku 2007

V roku 2007, niekedy na jeseň sa totiž 25ka stala nepojazdnou... pri poslednej vyvážke dreva z hory otcovi "motor podal ruku" (ojnica prerazila blok motora)

Traktor s dierou v motore sme dotiahli do garáže... (ja som mal vtedy 12 rokov)
Dôvod opraviť ho nebol nakoľko v roku 2008 sa moji rodičia rozhodli ukončiť "farmársky" spôsob života v Malej Lehote a presťahovali sme sa do novo-postaveného domu o 20km ďalej (okres Zlaté Moravce), kde už iba zahradkárčime a chováme králiky :)
Starý dom v Malej Lehote ostal už len ako chalupa a udržiavacie práce sa dali vykonávať aj bez traktora.

Pokazený traktor stál v garáži dlhých 8 rokov... presne až do roku 2015 kedy sa v Malej Lehote konal 1. ročník podujatia Zetor 25 CUP, ktorý ma vyburcoval k činom.
Taktiež ma vyburcoval k činom telefonát môjho otca na inzerát v novinách so zámerom predaja 25ky :( priekupník mu ponúkal cca 250 - 300€, už-už ho chcel predať ale hovorím mu "oco 300e ti dám aj ja a ja ten traktor opravím" oco sice šomral... hovoril, že budem celý od oleja a že sa mám radšej venovať svojej profesii alebo inej zmysluplnej činnosti (vtedy som bol druhák - študent stavebnej fakulty STU v Bratislave) ale traktor našťastie nepredal... bol som síce študent ale popri škole som aj pracoval a mal som nasporené celkom slušné peniaze a tak som sa vrhol do traktora :prace:

Toľko na úvod.. pokračovanie nabudúce

prikladám vôbec prvú fotku mojej osoby s 25kou (ja som ten v žltom, mal som 4 až 5 rokov a ten pracant vedľa mňa je môj o rok mladší brat :) )
Obrázek

a ešte zopár fotiek zo dňa kedy som "prevzal" 25ku
Obrázek
Obrázek
Obrázek

no a samotná diera v motore:
Obrázek

čo predchádzalo odlomeniu šróbu ojnice a následného vyrazania ojnice z bloku napíšem nabudúce

Verím, že ma príjmete do super 25-kovej komunity, ktorú už pár rokov s údivom na tomto fóre obdivujem a ja Vás na oplátku napríklad rád prijmem u nás na Malej Lehote pri príležitosti akcie Z25 Cup ;)

Rudy
... keď mám čas, snažím sa tvoriť videá o traktoroch
https://www.youtube.com/channel/UCJjBGL ... 1GU61UxWqA

Uživatelský avatar
Jančo66
Příspěvky: 688
Registrován: pon kvě 22, 2017 1:26 pm
Bydliště: Žilina (okolie)

Re: Zetor 25 A - rodinný pracant/ budúci expedičný špecial

#2 Nový příspěvek od Jančo66 »

Vitaj Rudy. Pekný príbeh. Fotka so senom je 8)
Zetor 25 - kultivačný (narodený medzi 1948-1950)
Zetor 25 - s redukčnou prevodovkou (zatiaľ na prácu)
Zetor 25 - agregačný (ťahač vlekov a víkendový špeciál)

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Zetor 25 A - rodinný pracant/ budúci expedičný špecial

#3 Nový příspěvek od rosch8 »

vitaj medzi nami.
Kazdy zachraneny stroj pred miestnymi priekupnikmi (predpokladam z Hlinika...) je dobra volba.
Traktor sa da opravit, len bude treba zohnat dobry blok. Ja som svoj uz predal. Ale zohnat sa stale da...

Uživatelský avatar
Libor Z25
Příspěvky: 3487
Registrován: úte bře 19, 2013 3:05 pm
Bydliště: Kůšček od Vsetína

Re: Zetor 25 A - rodinný pracant/ budúci expedičný špecial

#4 Nový příspěvek od Libor Z25 »

Ahooj Rudy, vitaj mezi nama blaznama... Pěkný příběh, moc hezky sa to čte. Kdy bude pokračování? Su napnutý jak kšandy.. :smich: . Snad sa podaří 25ku brzo oživit... Opravit sa dá vše... Nebo sehnat druhý motor :) ...
Libor :-)

cenda.t
Příspěvky: 1550
Registrován: pát dub 29, 2011 6:20 pm
Bydliště: Cavisov

Re: Zetor 25 A - rodinný pracant/ budúci expedičný špecial

#5 Nový příspěvek od cenda.t »

Držím palečky chlape!!!! 8) Takových správných "bláznů" je třeba - už proto, že ten zvuk pětadvácy je nenahraditelný a neopakovatelný :friends:

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3759
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: Zetor 25 A - rodinný pracant/ budúci expedičný špecial

#6 Nový příspěvek od Jaro25 »

Naozaj pekné čítanie, to už len z nostalgie stálo za to, zachrániť ho a nechať doma. Bude s ním robota, ale to je s každou zachraňovanou 25-kou. Urobil si dobre, len vytrvaj.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

Uživatelský avatar
mihi
Příspěvky: 7437
Registrován: pát kvě 29, 2009 10:33 pm
Bydliště: PB

Re: Zetor 25 A - rodinný pracant/ budúci expedičný špecial

#7 Nový příspěvek od mihi »

Samozrejme radi Ťa privítame medzi nami postihnutými... :D
Krásny príbeh, radosť čítať..
Vždy sme radi novej ,,krvi,, tu na fóre, trošku to oživí naše zanietene...
V akom štádiu si teraz s 25-ku??
Nech sa práca podarí..je to aj dobrá investícia do budúcnosti..
Ahoj
Mihi

Maaartin
Příspěvky: 147
Registrován: sob říj 17, 2015 1:08 pm
Bydliště: Mosty u Jablunkova

Re: Zetor 25 A - rodinný pracant/ budúci expedičný špecial

#8 Nový příspěvek od Maaartin »

Ahoj
Úplně jsem si při čtění vzpomněl na moje dětství jak jsem podobně vyrůstal vedle 25tky 8) Sem rád že je tady pořád víc a víc členů :)
Nemůžu se dočkat na pokračování příběhu ;-)

Uživatelský avatar
Rudolf Tisovský
Příspěvky: 20
Registrován: pon dub 27, 2020 1:30 pm
Bydliště: Malá Lehota

Re: Zetor 25 A - rodinný pracant/ budúci expedičný špecial

#9 Nový příspěvek od Rudolf Tisovský »

Ď A K U J E M za prijatie a privítanie!!!

Na úvod ešte raz zopakujem... fotky s tým zúboženým traktorom pochádzajú z roku 2015... presnejšie z 8/2015 kedy som odštartoval opravu 25ky ... prvej jazdy na dosť poopravovanom traktore som sa dočkal už v 11/2015...

avšak v rokoch 2016 až 2019 som sa 25ke moc nevenoval (max. sem-tam som ju prevetral keď trébalo niečo odviesť, či vytiahnuť strom v záhrade) ... dosť som študoval, pracoval a vo voľnom čase som dosť cestoval... (na motorke som vrámci troch letných prázdnin precestoval veľkú časť Európy a aj kus Ázie... spolu 31 krajín ... ale to je úplne iný príbeh :driver: )
prikladám pár foto z tejto etapy života:


Európa
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


Ázia
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


no a v roku som si dal znova Kirgizsko, tento krát ale "autom"
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Poznať svet nieje zlé ale uvedomil som si, že Slovensko je aj tak najkrajšie, hneď po Česku (pre členov z ČR :D ) a že traktory ma bavia viac ako motorky ;)
Ak by niekoho k tejto téme zaujímalo viac, skúste zadať do google moje meno :)


SPäŤ K 25ke:

Prečo vlastne ojnica vyletela z bloku?

Najskôr poviem akými "chorobami" trpela 25ka pred tým ako sa to stalo
* V prevodovke bola (krivo) zazváraná vidlička, čo malo za následok, že rýchlosti sa radili fakt ťažko... posledné 2 roky dokonca tak ťažko, že oco mal 2 roky v kuse zaradený 2. kvalt a tak celé 2 roky fungoval :D dokonca aj štartoval na rýchlosti (medzi pedál spojky a víko prevodovky si dal drievko aby spojka ostala stlačená a on tak mohol kľukou naštartovať)
* inak od kedy bol ten traktor v našej rodine (cca od roku 1987) baterku nevidel, oco celý život štartoval kľukou bez žhavenia... pred štartom prelial motor najskôr letnou vodou, potom teplejšou a nakoniec nalial vrelú... a 25ka krásne naštartovala na kľukou, keď bolo veľmi zle "prečítala si noviny", keď bola dlhšie odstavená (napriklad 2 hodiny počas nakladania dreva, oco prikryl chladič kabátom aby chladol pomalšie)
* ďalší veľký problém, bol, že v prevodovke bola dlhé roky len akási emulzia (zmes oleja, petroleja a vody), ktorá navyše "poslednú" sezónu vytekala cez zničené gufero na poloosi)
* no a potom taká "drobnosť"... tiahlo plynu (myslím tú tyčku ktorá vedie od pedálu k ramienku na regulátori) nemalo na konci ten zaisťovací šrób, ktorý by bránil tomu aby tiahlo vypadlo. a tak tiahlo často vypadávalo a traktor následne bežal na vysoké otáčky (chýbala tam aj strunka, ktorá zabezpečuje to že sa plyn "vracia") oco mal na tieto situácie mňa (malého závozníka) keď sa táto situácia stala ja som vyskočil a tiahlo nahodil na ramienko

*** no proste môj oco sa o ten traktor moc nestaral... vždy hovoril "v zime ho poopravujem" ale to sa stalo iba raz ( cca v roku 1899 sa mu totiž nepodaril manéver, ktorý predvádzajú páni na tomto videu: [Youtube]https://www.youtube.com/watch?v=ndx4eAkOaNI[/Youtube] )
bolo mierne nasnežené, on schádzal strmý kopec na lúke, schádzal ho ale úplne zlým štýlom (zaradená rýchlosť ale noha na spojke), traktor samozrejme nabral rýchlosť, on v panike vypol spojku, kolesá "zabrali" nerovnomerne, traktor skrížilo... oco stihol vyskočiť (šťastie) ale traktor sa dole kopcom kotúľal (vraj spravil cca 4 obrátky) dôsledky boli: dolámaná jedna poloos, dokrívaná plecharina, ohnutá tyč volantu a kopec ďalších vecí... ale oco ho vtedy počas jednej zimy opäť postavil na kolesá a to bol posledný väčší servis, čo za 20rokov urobil.

no a teraz k tej osudnej "poslednej" jazde
Písal sa október 2006 (nie 2007 ako som napísal v prvom poste). Ja som bol v škole, oco sa vybral sám do lesa pre drevo, ktoré sme pár dní pred tým nachystali... Naložil, naštartoval (rýchlosť už zaradenú mal :D) a išiel... na trase bol jeden kritický kopec, ktorý na tom jeho stálom 2. kvalte) vždy ledva-ledva vyšiel...
cesta bola kamenistá a tento kopec musel s naloženou vlečkou vyjsť na uzavierke a bez zastavenia, keby zastaví už sa nepohne.. traktor by len hrabal na mieste.
No len samozrejme jemu v strede kopca vypadlo to tiahlo plynu a traktor sa rozbehol do maximálnych otáčok... zastaviť nechcel, lebo vedel, že už by sa nepohol... v duchu si povedal: "nahodím to až keď budem za kopocom, snáď to dovtedy motor vydrží".
Motor to ale nevydržal, tesne pred rovným úsekom povolil šrób na ojnici, prípadne šróby na protizávaží a ojka uzrela svetlo sveta. :(

prikladám ilustráciu "ako sa to stalo"
Obrázek

sranda bola, že traktor zostal stále vrčať na jednom valci... oco ho ale vypol, skonštatoval škody, pozbieral úlomky, kabátom zakryl dieru, odpojil vlečku, natočil "jednovalec" a išiel domov (cca 1,5km) do garáže, kde traktor zostal stáť bez pohnutia až do roku 2015.
Ja som priešiel zo školy a pri pohľade na (ešte teplý) deravý, zaolejovaný motor mi bolo do plaču :/ oco mi povedal ako sa to stalo, povedal aj ako tomu mohol zabrániť (napríklad vyskočiť, z idúceho traktora, nahodiť tiahlo a späť do traktora + dodal "po vojne je každý generál"

Vlečku s drevom, ktorá zostala v lese dotiahol nám dotiahol sused.


Tak ak to niekto dočítal až sem, som rád... ak nie nevadí... ja si to tu rád na staré kolená prečítam :) :D

Takéto príspevky z minulosti, budú ešte cca 3 - 4... potom už bude súčasnosť

Najbližšie napíšem o tom ako som menil blok bez hup-cugu, žeriavu, či hydraulického ramena.. proste holými rukami :D :evil:

pár (žiaľ rozmazaných) foto pre navnadenie:
Obrázek Obrázek Obrázek

No a ďalšie príspevky budú o prvom naštartovaní, a o repase prevodovky... traktor je teda aj dnes pojazdný, ale vôbec nie som s mojou prácou spokojný, aj na tomto fóre som zistil, že som urobil veľa chýb, a práve tento rok chcem chyby napraviť, dielo dokončiť a nakoľko je doba kedy legislatíva všeličo dovoľuje, traktor postaviť na biele špz... verím, že to tu bude ešte zaujímavé ;)

Rudy
... keď mám čas, snažím sa tvoriť videá o traktoroch
https://www.youtube.com/channel/UCJjBGL ... 1GU61UxWqA

Uživatelský avatar
Rudolf Tisovský
Příspěvky: 20
Registrován: pon dub 27, 2020 1:30 pm
Bydliště: Malá Lehota

Re: Zetor 25 A - rodinný pracant/ budúci expedičný špecial

#10 Nový příspěvek od Rudolf Tisovský »

Jaro25 píše:Naozaj pekné čítanie, to už len z nostalgie stálo za to, zachrániť ho a nechať doma. Bude s ním robota, ale to je s každou zachraňovanou 25-kou. Urobil si dobre, len vytrvaj.
Ďakujem,
aj mne sa čítajú vždy dobre Tvoje veľmi odborné a trefné príspevky v diskusii... a tvoj rozpertlovávací prípravok na trubky v hlave mi tiež veľmi dobre poslúžil! :!
... keď mám čas, snažím sa tvoriť videá o traktoroch
https://www.youtube.com/channel/UCJjBGL ... 1GU61UxWqA

Uživatelský avatar
Rudolf Tisovský
Příspěvky: 20
Registrován: pon dub 27, 2020 1:30 pm
Bydliště: Malá Lehota

Re: Zetor 25 A - rodinný pracant/ budúci expedičný špecial

#11 Nový příspěvek od Rudolf Tisovský »

rosch8 píše:vitaj medzi nami.
Kazdy zachraneny stroj pred miestnymi priekupnikmi (predpokladam z Hlinika...) je dobra volba.
Traktor sa da opravit, len bude treba zohnat dobry blok. Ja som svoj uz predal. Ale zohnat sa stale da...
Teším sa tvojej reakcii, vlákno o tvojom Áčku mám prečítané viac-krát.. obdivujem tvoju odbornosť a konštruktérske nadanie... Tvoje "produkty" sú pecka! Už sa teším ako si ich pár objednám (cca o mesiac)... a dúfam, že projekt "Nová hlava Z25 dotiahneš/dotiahneme s Tvojou pomocou do konca" veľmi rád tiež prispejem :)
... keď mám čas, snažím sa tvoriť videá o traktoroch
https://www.youtube.com/channel/UCJjBGL ... 1GU61UxWqA

Uživatelský avatar
Rudolf Tisovský
Příspěvky: 20
Registrován: pon dub 27, 2020 1:30 pm
Bydliště: Malá Lehota

Re: Zetor 25 A - rodinný pracant/ budúci expedičný špecial

#12 Nový příspěvek od Rudolf Tisovský »

mihi píše:Samozrejme radi Ťa privítame medzi nami postihnutými... :D
Krásny príbeh, radosť čítať..
Vždy sme radi novej ,,krvi,, tu na fóre, trošku to oživí naše zanietene...
V akom štádiu si teraz s 25-ku??
Nech sa práca podarí..je to aj dobrá investícia do budúcnosti..
Ahoj
Ja sa tiež teším, tomu že som sa odhodlal zaregistrovať sa sem...
Inak super to tu moderuješ/ organizuješ... má to hlavu aj pätu

s 25kou som v štádiu, že je pojazdná, prevodovka po repase ale duševne som nie moc spokojný... ak sa mi ju podarí dostať na značky, príde podstivá renovácia... ale o tom presne budú ďalšie príspevky v tomto vlákne :)
... keď mám čas, snažím sa tvoriť videá o traktoroch
https://www.youtube.com/channel/UCJjBGL ... 1GU61UxWqA

cenda.t
Příspěvky: 1550
Registrován: pát dub 29, 2011 6:20 pm
Bydliště: Cavisov

Re: Zetor 25 A - rodinný pracant/ budúci expedičný špecial

#13 Nový příspěvek od cenda.t »

Nádherné počtení 8) - číhám na další pokračování. :friends:
p.s.: Tak mě napadlo, že až se situace uklidní a já bych se konečně dostal se kouknout na plošinu do Žarnovice, tak by možná nebylo od věci se třeba jen letmo setkat a pokecat - na ty správné "blázny " jsem prostě zatížený... :pohar:

Uživatelský avatar
vladman
Příspěvky: 1542
Registrován: čtv úno 07, 2013 8:48 pm
Bydliště: Topoľčany-okolie

Re: Zetor 25 A - rodinný pracant/ budúci expedičný špecial

#14 Nový příspěvek od vladman »

Už som čítal všeličo o 25-kách, ale že ten traktor pokračuje v jazde ďalej aj s dierou v bloku a bez ojnice, to ešte nie :shock: :shock: :) 8).... Veľa zdaru!
,,Pilní hospodár má pamatovať, abi rozeznal dobru zem od zléj..." Juraj Fándly

Ťapík 25 http://vladman.rajce.idnes.cz/Zetor_25_A/

Uživatelský avatar
Rudolf Tisovský
Příspěvky: 20
Registrován: pon dub 27, 2020 1:30 pm
Bydliště: Malá Lehota

Re: Zetor 25 A - rodinný pracant/ budúci expedičný špecial

#15 Nový příspěvek od Rudolf Tisovský »

cenda.t píše:Nádherné počtení 8) - číhám na další pokračování. :friends:
p.s.: Tak mě napadlo, že až se situace uklidní a já bych se konečně dostal se kouknout na plošinu do Žarnovice, tak by možná nebylo od věci se třeba jen letmo setkat a pokecat - na ty správné "blázny " jsem prostě zatížený... :pohar:
Ja sa rád stretnem/ prípadne aj vymyslím program v našom okrese...
akurát "plošinu" myslíš plochú dráhu v Žarnovici?... tam už sa toho veľa neorganizuje :( čo viem tak s tých motoristických akcií už len motorky (Speedwaye)
... keď mám čas, snažím sa tvoriť videá o traktoroch
https://www.youtube.com/channel/UCJjBGL ... 1GU61UxWqA

Odpovědět

Zpět na „Zetor 15/25“