Zetor 25 A - rodinný pracant/ budúci expedičný špecial

Moderátoři: Lukashil, mihi

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Rudolf Tisovský
Příspěvky: 20
Registrován: pon dub 27, 2020 1:30 pm
Bydliště: Malá Lehota

Re: Zetor 25 A - rodinný pracant/ budúci expedičný špecial

#31 Nový příspěvek od Rudolf Tisovský »

pokračujem v téme 25ky... (nech sa čo najskôr prepracujem z minulosti do súčastnosti) :)

Výmena (nielen) bloku motora

Všetko čo napíšem v tomto príspevku sa udialo v priebehu 3 za sebou idúcich dní. Bol som ešte mladý... teraz by som to robil mesiac :D

Upozorňujem, že toto nieje návod ako to robiť ale skôr ako to nerobiť... ale predsa dúfam, že si niekto nájde aj pozitívne veci. ;)

1.DEŇ
Našiel som na bazoši blok alebo skôr polomotor, zapojil vozík za auto, splašil kamaráta (akože pomocník pri nakladaní) a išli sme ho kúpiť
Blok sa nachádzal na Záhorí ("rozoberačov" z okresu Žiar n. Hronom som vtedy ešte nepoznal a zrovna asi žiadny motor k dispozícii nemali, keďže bazoš mi nič nenašiel). Takže záhorie - konkrétne dedinka Borský svätý Jur.
Prišli sme, pánko nám poukazoval jeho stroje, mal jednu 25ku, nejaký major a tušim aj 15ku s neorigo motorom. a predával vtedy aj sklápaciu 3,5T vlečku

Motor mi opísal ako "vymontovaný s funkčného traktora"... ja som sa vtedy do toho absolutne nevyznal ani som nevedel čo tam mám pozerať :-/ , keby bol blok prasknutý ani to nezbadám :D Bol tam aj zotrvák, tak som s ním skúsil potočiť... všetko sa točilo... všimol som si ale 2 zalomené štifty (tušim na prírube kompresora - na tom som založil zjednávanie ceny :D cena bola 200€ (rok 2015), zjednal som to na 190... a kúpil som tak polomotor (blok, kluka, rozvodové kolesá, vložené valce, palivové čerpadlo s regulátorom, zotrvák, nalievacie viko a aj neolámaná vaňa tam bola)
+ som od pána kúpil skoro celý vzduchový filter (bez skleničky) za 20€ .. ponúkal mi ešte bedňu s črevami do prevodovky za 80€.. .to som už nezobral (neskôr som to aj mierne obanoval)

Naloženie (vec, ktorej som sa najviac bál) prebehla veľmi hladko.. pán mal na majorci v trojbode rameno, takže hravo to naložil.. zagurtňovali sme a davaj domov (inak aj jednu gurtňu s račňou mi daroval.. starú podstivú doteraz je moja obľúbená)

V noci som si cca naštudoval návod ako demontovať z traktora motor :help:


2. DEŇ
Splašil som dvoch mladších bratov (mám ich troch) a zavčas ráno davaj na Malú Lehotu (cestou sme sa zastavili ešte kúpiť guferá na kluku, lebo to som videl, že tam uniká olej) ... tak ako bola nakládka jednoduchá, tak bola vykládka mordor :D robili sme to rukami... pocítili sme skutočnú hmotnosť takmer kompletného 25kového motora... nakoniec sme si pomohli fošňami a trubkami a nejak to šlo (muselo!)

Po rýchlom odprataní bordelu ktorým bol traktor obklopený, som sa okamžite pustil do odstrojenia a dementáže pôvodného motora... brat mi to mi robil foto dokumentáciu (fotky sú biedne ale aspoň niečo :/ ) (druhý brat mal vtedy 6 rokov, takže bol "hlavný podávač náradia" - nech sa chlapec učí... mama ma riadne "pochválila" keď som ho večer doniesol total špinavého od oleja :D )

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Otec ešte dávnejšie vymontoval hlavu motora (myslel si, že traktor opraví, ale nakoniec neopravil)... zvyšok odstrojenia motora prebiehal hladko... proste som len šróboval... za cca 3 hodky som mal motor odstrojený a mohli sme poliť traktor (pomohli sme si gurňou - tou darovanou - uviazali sme ju o bránu, prevodovku postavili na "podvozok z trubiek" a proste sme "račňovali" .. išlo to pekne)

Po rozpolení sme pomocou dvoch zdvihákov a drevených špalíkov a tehiel, postupne pustili motor na zem... pár krát to skoro zle dopadlo ale oproti dvíhaniu "nového" motora pohada
Rýchlo som prehodil spojku a na "nový" motor a davaj nahodiť na zvon (to, že tam bol nahodený zotrvák, ktorý bol o cca 1,5cm užší ako pôvodný som si vtedy ani nevšimol... až neskôr som sa dočítal, že bolo viac typov, viac hmotností...)

Dvíhanie motora... opäť metódou postupného dvíhania a podkladania.. fúú ale to boli nervy... ten motor je statočne nemotorný :D napadlo ma ale urobiť si "istenie"... vedľa traktora som urobil "stĺpy" na ktoré som položil pár fošien a prevliekol gurtňu, postupne ako som motor dvíhali sme gurtňu doťahovali a veru pár krát to ostalo ozajže len na tej gurtni
zdvihnúť to tých cca 40cm bola ale nekonečná/ nebezpečná cesta, tak ma napadlo, že zvyšnú časť traktora pustím o určitý uhol dole.. tým sa "cesta" skrátila a tesne pred zotmením sme už skrutkoval prvé šróby (zvon-blok)... takže najťažšia robota bola za nami

prišli sme domov a opäť som v noci študoval, ako ďalej :help:

Doplňujúce foto z tohoto dňa:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


3. DEŇ
začal som čistením vodných kanálov v motore (použil som rozstrapkané lanko, ktoré som upol do vŕtačky... bordelu z tadial išlo do nekonečna) + som ešte urobil skúšku tesnosti (nalial som vodu, kde sa dalo, a pozoroval či sa bude strácať... nestrácala sa)

Inak oco skonštatoval, že ten motor je v žalostnom stave (na vložkách skok, a v šálkach dosť vôla) ale ja som ignoroval... vedel som, že aj Pionier má také vôle a dokáže jazdiť :D

Následne som začal montovať, prednú nápravu.. zo spodu som objavil nejaké zalomené šroby.. to som sa snažil vybrať... okrem jedného sa mi to podarilo... konzolu som dôteným kotúčom cca obrúsil aby nebola taká olejová a strekol nejakou lacnou základnou v spreji...

Vymenil som gufero na kluke, nahodil reminicu a prednú nápravu... následne som výťazoslávne opäť pustil traktor na vlastné nohy :D
Rýchlym štýlom (vyčistiť/ okartáčovať/ streknuť sprejom) som pokračoval v montáži ostatných komponentov (olejové čerpadlo + filtre, kompresor, palivový filter)
(no a potom hlava... tam som iba očistil dosadaciu plochu... hlava sa mi inak zdá buď riadne prasknutá alebo tam iba odliali taký "jarok"... veci ako: skontrolovať či niesú prehrdzavené trubky, či vložky vstrekovačov/ žhavičov alebo podpálené ventíly, či vybehané vodítka som vtedy ešte nepoznal ... povedal som si "traktor s tou hlavou jazdil volakedy, tak bude aj teraz" :D šupol som ju na to "slávne" "medené" tesnenie (chyba začiatočníka :D ) nahodil som váhadlá, zapojil vstrekovače, a nalial naftu ...

Konečne prvý pokus naštartovať :D stále sme v 3. dni a "mechanik" je bez skúseností :D :D no ale aj tak som veril, že to aspoň odpáli... zapálil som noviny, roztočil kľuku a... a nič :D :evil: :evil: kto by to bol býval čakal?! :D pamaly sa už stmievalo, ale ja som sa nevydával... odvzdušnil som palivový systém, a skúmal čo to robí... zistil som že vŕzgavý zvuk ide iba od jedného vstrekovača... začal som skúmať prečo... najskôr som odpojil trubky aby som zistil či to vôbec tlačí naftu... tlačilo iba pre jeden valec... kukol som do čerpadla, tam nejaké pohyblivé "čudá" (elementy)... pred tým som už mal rešpekt a viac do toho nerýpal... :tyty: tak som ukončil deň.

Foto deň č.3
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


K traktoru som sa dostal o týždeň neskôr, čerpadlo aj vstrekovače som vymontoval, dal na repas... ale o tom a napríklad aj o tom ako som sa učil nastaviť predvstrek, či o tom ako som to po dvoch týždňoch tečenia kľukov prvý krát naštartoval bude až ďalší príspevok :)


ešte špeci, fotky najmenšieho štartovača... a robí to dodnes.. často si nájdem zavzdušnený traktor keď "štartuje" so zavretím prívodom nafty... ale presne to som robil aj ja keď som bol malý... prípadne som si aj kvalt hodil a kľukoval som hore dvorom :D

Obrázek Obrázek
... keď mám čas, snažím sa tvoriť videá o traktoroch
https://www.youtube.com/channel/UCJjBGL ... 1GU61UxWqA

Uživatelský avatar
Rudolf Tisovský
Příspěvky: 20
Registrován: pon dub 27, 2020 1:30 pm
Bydliště: Malá Lehota

Re: Zetor 25 A - rodinný pracant/ budúci expedičný špecial

#32 Nový příspěvek od Rudolf Tisovský »

[quote="Simon97"]Dik som vyučený mechanik hasičskej techniky ale snažil som sa to spravit najlepšie ako viem a celkom ma to baví až na to gitovanie to je moja nočná mora ale dá sa, tvoja bude isto lepšia 8) 8) teraz mam na stole simača s51 hruza a des že vraj neide pretočiť motorom pred 4 rokmi išiel tak ho doniesol keď som to rozobral ajaaaaaaj Obrázek

Obrázek


:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
kokooos.. to čo je??!! piest vyzerá ako nový ale tá prevodovka... neviem si ani predstaviť ako hento mohlo vzniknúť :O :evil: to je masaker

Najlepšie keď robíš, to čo ťa baví :) a "Mechanik hasičskej techniky", to znie fest zaujímavo!
... keď mám čas, snažím sa tvoriť videá o traktoroch
https://www.youtube.com/channel/UCJjBGL ... 1GU61UxWqA

Uživatelský avatar
krajan
Příspěvky: 2605
Registrován: pon led 06, 2014 4:33 pm
Bydliště: Tren. Bohuslavice

Re: Zetor 25 A - rodinný pracant/ budúci expedičný špecial

#33 Nový příspěvek od krajan »

drzim palec . U nas je 25 - ka uz dobre 40 rokov a to nebola nova ...
Vždy je na vine len malé kladivo
Zabi bobra zachrániš strom
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 13&t=65774
nieco z youtube https://www.youtube.com/watch?v=fooaNIi ... wl&index=2

pavel sk
Příspěvky: 12792
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Zetor 25 A - rodinný pracant/ budúci expedičný špecial

#34 Nový příspěvek od pavel sk »

Pekne počitanie 8) Ten motor so Simsona bol niekde zakopany? :) :smich:

Uživatelský avatar
mihi
Příspěvky: 7434
Registrován: pát kvě 29, 2009 10:33 pm
Bydliště: PB

Re: Zetor 25 A - rodinný pracant/ budúci expedičný špecial

#35 Nový příspěvek od mihi »

Ahoj Rudolf, vidím že žiješ s 25-kami 8)

Mihi

Uživatelský avatar
Rudolf Tisovský
Příspěvky: 20
Registrován: pon dub 27, 2020 1:30 pm
Bydliště: Malá Lehota

Re: Zetor 25 A - rodinný pracant/ budúci expedičný špecial

#36 Nový příspěvek od Rudolf Tisovský »

Čávte, žijem žijem, respektíve trocha som navnadil brata... tiež by si chcel jednu porobiť... kúpil hneď 3... (prečo 3 je dlhší príbeh ale v skratke fest sa mu pošťastilo) neviem ale ako to dopadne, keďže jednu (tú, čo je vo videu pojazdná) už predáva
Pozitívum je, že už sa na Z-25 naučil aspoň ako tak jazdiť :)

Ja mám žiaľ veľa inej práce a nestíham sa traktoru venovať, tak ako by som chcel :/

Verím, že v auguste sa mi to zlepší :)
... keď mám čas, snažím sa tvoriť videá o traktoroch
https://www.youtube.com/channel/UCJjBGL ... 1GU61UxWqA

Uživatelský avatar
mihi
Příspěvky: 7434
Registrován: pát kvě 29, 2009 10:33 pm
Bydliště: PB

Re: Zetor 25 A - rodinný pracant/ budúci expedičný špecial

#37 Nový příspěvek od mihi »

Ahoj Rudo...
Ako s tou expedíciou...??
Pojdeš okolo Tatier na 25ke????


Drž sa.

Mihi
Mihi

Odpovědět

Zpět na „Zetor 15/25“