Zetor 25A Kopaničiar

Moderátoři: Lukashil, mihi

Zpráva
Autor
anton30
Příspěvky: 1053
Registrován: úte led 05, 2016 7:43 pm
Bydliště: Trenčín

Re: Zetor 25A Kopaničiar

#166 Nový příspěvek od anton30 »

je možné, že materiál hlavy sa používaním a rokmi mení? resp mení svoje vlastnosti, krehne alebo výrazne degraduje? Myslím to tak, že keby sa varila nová dajme tomu 5 ročná liatina, tak výsledok by bol snáď aj dobrý. Ale skrátka so starou hlavou sa moc zázraky robiť nedajú?

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3746
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: Zetor 25A Kopaničiar

#167 Nový příspěvek od Jaro25 »

Niesom metalurg, no možno nejaké zmeny časom prebiehajú, resp. určite prebiehajú napr. zmeny vnútorného pnutia. Kedysi sa vraj odliatky na obrábacie stroje nechávali voľne vonku starnúť pred obrobením, aby sa to potom nekrútilo. Ale že by prebiehala rekryštalizácia, to pochybujem. Na povrchu môže vykorodovať Fe na úkor uhlíka, ale že by v liatine prebiehala napr. medzikryštalická korózia ako pri niektorých druhoch duralu som nepočul. Myslím že problém je hlavne v odpynení samotného zvarového kúpeľa, a teploty zvarenca. Kedysi bol vo výskumnom ústave zváračskom starý pán, čo tie hlavy varil. Robil to plameňom a hlavy mal v peci predhriatu na možno 600 - 700°C. Bola to strašná robota nad tým horúcim balvanom ale tie jeho zvary boli fakt pekné. No aj jemu sa stalo, že tam bola bublinka. Ale hlavne celý zvarenec mal počas zvárania dosť vysokú teplotu a keď to nechal pomaly chladnúť v tej peci tak bola veľká šanca, že to celé skončilo rovnako vykryštalizované a bez veľkých pnutí.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

anton30
Příspěvky: 1053
Registrován: úte led 05, 2016 7:43 pm
Bydliště: Trenčín

Re: Zetor 25A Kopaničiar

#168 Nový příspěvek od anton30 »

Zdravím.
Po dlhšom čase sa konečne dostávam k skladaniu motora. Zatial som len začal. Podarilo sa mi upchať kanály klukovky skrutkou M10x1.0. Tam som len naniesol loctite na zavit, dotiahol co to islo a zarezal a zaklepal.
Obrázek

Obrázek

Priestor pre chladiacu vodu som natrel polyuretanovou zakladnou farbou, nasadil rozvodové kolesom a vlozil kluku. Predtým som však v bloku ešte vymenil puzdra pre vackovu hriadel a vymedzil vacku axialne.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Medzi tým sa venujem ešte renovácii prednej nápravy. Tu som si dal vyvrtať na vacsi priemer (fí 43mm) aby som tam dostal bronzové puzdro a vyrábam si tiež nový stredový čap z ocele 1.8550 QT, ktorý pošlem po dokončení na nitridáciu v plazme. Táto ocel je originál nitridačná, ktorá predtým nikdy nebola tepelne spracovaná a tak ju môžu veselo nabombardovať ionmi dusíka na tvrdosť 800 až 1000 HV.

Obrázek

Uživatelský avatar
Peter768
Příspěvky: 4386
Registrován: ned led 04, 2009 9:42 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Zetor 25A Kopaničiar

#169 Nový příspěvek od Peter768 »

Ahoj. Pekná práca aj fotodokumentácia 8)

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3746
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: Zetor 25A Kopaničiar

#170 Nový příspěvek od Jaro25 »

Tak toto už je iná liga, ako my ostatní. Ten motor bude na 1000 rokov minimálne.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

Uživatelský avatar
Peter768
Příspěvky: 4386
Registrován: ned led 04, 2009 9:42 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Zetor 25A Kopaničiar

#171 Nový příspěvek od Peter768 »

Anton30 je pán Majster :ano: o tom niet pochýb :ano:

anton30
Příspěvky: 1053
Registrován: úte led 05, 2016 7:43 pm
Bydliště: Trenčín

Re: Zetor 25A Kopaničiar

#172 Nový příspěvek od anton30 »

Chlapci, dakujem vám za uznanie. Kiež by tomu tak bolo. Chcel som si urobit dobrý motor, ale začínam byt opat skeptický. Ojnice som dal opravit a su v poriadku. Zial zistujem, ze pán vo Vrábloch nechal obrovskú volu aj na hlavných ložiskách. Ak sa nemýlim. tak mala by byť od 0,08mm do 0,1mm zhruba. Teraz som to premeriaval a vola sa splha takmer k 2nasobku tejto hodnoty. Ja viem, ze olej vymedzí, ale toto je už moc. Ale už na to kašlem. Už to asi zložím. Ja si myslím, že on to aj dobre meria. Nechcem spochybnovat jeho prácu, ale meracie prístroje má zrejme už staré zodrate a nekalibrované. Alebo už neviem ako si to mám vysvetliť.

Uživatelský avatar
Peter768
Příspěvky: 4386
Registrován: ned led 04, 2009 9:42 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Zetor 25A Kopaničiar

#173 Nový příspěvek od Peter768 »

Pre "nás detajlistov" je dnes ťažké nájsť človeka, ktorý by prácu spravil poctivo. Veľké firmy sa na nás vyprdnú, lebo potrebujú robiť vo veľkom seriovú výrobu/opravu. A poctivých malých ovrábačov (sustružníkov, frézarov, vyvrtávačov a brusičov) už takmer niet :( A ak sú, tak majú kopec práce.
Ak si chce človek čosi doma opraviť, tak potrebuje minimálne schopný sustruh a prislušenstvo. Ale ako som písal, treba aj iné technologické pistupy.

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3746
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: Zetor 25A Kopaničiar

#174 Nový příspěvek od Jaro25 »

Dušan, nečudujem sa tým rozmerom, keď ložiská dorába šmirglovým kotúčom vo vŕtačke. To je tá presnosť až dobrá.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

anton30
Příspěvky: 1053
Registrován: úte led 05, 2016 7:43 pm
Bydliště: Trenčín

Re: Zetor 25A Kopaničiar

#175 Nový příspěvek od anton30 »

Ja uz to doma ani otcovi radsej nehovorim. Jedine co mi napada, ako to trosku zachranit je, ze som urobil nove presne puzdra na ulozenie vacky a urobim aj komplet ulozenie vahadiel ventilov s tym dutym hriadelom. Nech mam co najmensi unik tlaku oleja a ostava ho co najviac v loziskach kluky. Nevadi.

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3746
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: Zetor 25A Kopaničiar

#176 Nový příspěvek od Jaro25 »

No max. vôľa po opotrebení je udávaná 0,3 mm,teda ešte by si mal byť pod tým, ale začínať na max. vôli je dosť blbé.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

Uživatelský avatar
Peter768
Příspěvky: 4386
Registrován: ned led 04, 2009 9:42 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Zetor 25A Kopaničiar

#177 Nový příspěvek od Peter768 »

Max vôľa kľuky....keď si spomeniem, že moja kľuka mala pred GO vôľu cez 1,5mm pri remenici a gufero držalo, tak to bol asi zázrak. Pri zotrváku vôľu neviem, ale tam mi už tieklo gufero. Tlak bol dobrý.
Tak sa nemusíš báť, ze by bol problém s tlakom.

anton30
Příspěvky: 1053
Registrován: úte led 05, 2016 7:43 pm
Bydliště: Trenčín

Re: Zetor 25A Kopaničiar

#178 Nový příspěvek od anton30 »

Ja uz som aj premyslal si taky stroj na vyvrtanie kupim a budem sa s tym hrat. Lenze horizontky su obrovske. Ale pamatam si, ze ked mi na Morave robili prvu 25ku, tak to robili na takom relativne malom zvislom stroji. Neviem co to mohlo byt. Vtedy som sa o to nezaujimal a dnes tam ta firma uz nie je.

Uživatelský avatar
Jančo66
Příspěvky: 685
Registrován: pon kvě 22, 2017 1:26 pm
Bydliště: Žilina (okolie)

Re: Zetor 25A Kopaničiar

#179 Nový příspěvek od Jančo66 »

Už by som sa do toho pána toľko neobúval. Nechcem si ho nejako zastávať, že ak urobil chybu, tak to beriem, ale už keď robil motor Robovi a aj mne tak sa vedelo, že je to onkologický pacient, ktorý prekonal ťažkú rakovinu. Ja som bol práveže rád, že bol ochotný mi urobiť 2 motory. Ja som si to vždy dopredu prediskutoval, že čo od toho očakávam a či to vie splniť. Tento náklad na neho veľmi nechápem, je to už starší pán a ak je problém s jeho robotou, tak mu to treba povedať priamo a nie to rozmazávať po fóre, ako keby spáchal nejaký zločin. Každý urobí chybu a je to podľa mňa dosť zbytočné. Ak si Dušan nespokojný, treba ísť za ním a povedať mu, že čo je vo veci, prípadne to u neho reklamovať a dať to urobiť dokonale na 1000%. Len toľko som chcel ku tomu napísať.
Zetor 25 - kultivačný (narodený medzi 1948-1950)
Zetor 25 - s redukčnou prevodovkou (zatiaľ na prácu)
Zetor 25 - agregačný (ťahač vlekov a víkendový špeciál)

Uživatelský avatar
Peter768
Příspěvky: 4386
Registrován: ned led 04, 2009 9:42 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Zetor 25A Kopaničiar

#180 Nový příspěvek od Peter768 »

Jančo66, ja tom tiež "pacient" a nechcem žiadnu ľútosť alebo ospravedlnenie zo zle vykonanej práce kvôli hendikeplu.
Anton30 tam bol a reklamoval...neuspel...tie ojnice bola úple odfláknutá robota. Videl som ako mu lietali tie ojnice na kľuke. Jednoducho hrozné ..... :'(

Odpovědět

Zpět na „Zetor 15/25“