Zetor 25A Kopaničiar

Moderátoři: Lukashil, mihi

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 9045
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Zetor 25A Kopaničiar

#286 Nový příspěvek od Sniper »

Z vlastní zkušenosti vím, že nalézt ještě nějak jde, ale kurwa vylézt :smich: :smich:
Však uvidíš, ty si tam dorobíš nějaký hen sklopný pičuš a bude vybavené :D
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

anton30
Příspěvky: 1053
Registrován: úte led 05, 2016 7:43 pm
Bydliště: Trenčín

Re: Zetor 25A Kopaničiar

#287 Nový příspěvek od anton30 »

Sniper, nechces si pojem "sklopny picus" nechat patentovat v sekcii terminus technikus? :)

Mam jedneho znameho a on ide priestor v búde riesit svojsky. Dava blatniky na siroko a chysta sa budu rozsirit. Skratka ju pozdlzne rozreze, nadvari a da si vyrobit celne sklo a plachtu strechy na mieru. Az taky masochista nie som, ale na vysledok som fakt zvedavy.

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 9045
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Zetor 25A Kopaničiar

#288 Nový příspěvek od Sniper »

:D :D :D
Brzy se zastavím podívat, jak pokračuješ :friends:
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

anton30
Příspěvky: 1053
Registrován: úte led 05, 2016 7:43 pm
Bydliště: Trenčín

Re: Zetor 25A Kopaničiar

#289 Nový příspěvek od anton30 »

Vyrobil som si novu zatku na vypustanie motoroveho oleja, ktora ma v sebe dutinku so zavitom na upevnenie kapilaroveho teplomera, ktory bude teplotu oleja merat. Povazujem to za celkom zaujimavy prevadzkovy udaj.
Iba pre info...vonkajsi zavit je M30x2.0 a vnutorny je M10x1.0

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
mihi
Příspěvky: 7434
Registrován: pát kvě 29, 2009 10:33 pm
Bydliště: PB

Re: Zetor 25A Kopaničiar

#290 Nový příspěvek od mihi »

Dušan, parádna vychytavka...
Vedel by si mi vyrobiť 2 ks?????
Mihi

anton30
Příspěvky: 1053
Registrován: úte led 05, 2016 7:43 pm
Bydliště: Trenčín

Re: Zetor 25A Kopaničiar

#291 Nový příspěvek od anton30 »

Jasne Peto. Ak Ti nevadi, ze to je z mosadze. Ale zase je tam vyhoda, ze to je hned 6 hran na 36ku kluc.

Uživatelský avatar
Peter768
Příspěvky: 4419
Registrován: ned led 04, 2009 9:42 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Zetor 25A Kopaničiar

#292 Nový příspěvek od Peter768 »

Ahojte :) Ten teplomer bude kapilárový? Čidlo je na ten jemný závit, že?
Jednoduchšie by bolo použiť tam teplomer zo Škody 120 aj s čidlom. Výhoda by bola, že pri vypúšťaní oleja len odpojíš konektor a vyšróbuješ.

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 9045
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Zetor 25A Kopaničiar

#293 Nový příspěvek od Sniper »

anton30 píše: stř bře 29, 2023 10:13 pm Vyrobil som... kapilaroveho teplomera, ktory bude teplotu oleja merat
Tak to jsem zvědavý ;-)
Dobře zahřátý a prohřátý motor má provozní teplotu o cca 15-20°C větší, než voda, takže s Tvým rozsahem stupnice bys měl být pořád v červeném :-/
Běžný teploměr oleje je cejchovaný většinou do 180°C přičemž zlatý střed ( kdy voda má 90) je cca 120-130°C

Pak dej vědět jak Ti to chodí 8)
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

Uživatelský avatar
Jančo66
Příspěvky: 686
Registrován: pon kvě 22, 2017 1:26 pm
Bydliště: Žilina (okolie)

Re: Zetor 25A Kopaničiar

#294 Nový příspěvek od Jančo66 »

Super nápad. To by si mal na palubovke v poradí piaty budík? Teda teplota vody, tlak vzduchu, tlak oleja, ampérmeter a teplota oleja...a nemáš tam náhodou v pláne dať aj digitálny otáčkomer? :wink: Zaujímavý ukazovateľ, ale kam dáš potom ďalší budík? Na palubovke už veľa miesta nie je. Každopádne hodnota teploty oleja 8)
Zetor 25 - kultivačný (narodený medzi 1948-1950)
Zetor 25 - s redukčnou prevodovkou (zatiaľ na prácu)
Zetor 25 - agregačný (ťahač vlekov a víkendový špeciál)

anton30
Příspěvky: 1053
Registrován: úte led 05, 2016 7:43 pm
Bydliště: Trenčín

Re: Zetor 25A Kopaničiar

#295 Nový příspěvek od anton30 »

Peto, mas pravdu. Tento sposob je na kapilarovy teplomer. V principe tam može ist hocico. Mne sa zdal kapilarovy jednoduchsi, lebo ked som sa niekedy v minulosti snazil napojit elektricky, tak vzdy mi rucicka teplomeru skakala ako besna nevedel som, ze preco a kde robim chybu.

Predpokladam, ze najskor meranie teploty otestuje Mihi. mojim tempom, kym mi bude jazdit traktor, tak Mihi urobi aj dve výmeny oleja v motore :D

Kedze som dieru pre kompresor na motore zaslepil, tak tlak vzduchu merat nebudem a ampermeter tiez nebudem mat. Takze budem merat iba teplotu vody, oleja a tlak oleja. Otáčkomer mám samozrejme nachystaný :D

Jediné nad čím uvažujem je zmeniť miesto snímania teploty vody. V tom potrubí sa mi to zdá celkom nestastné. Jednak to na moj vkus celkom dost zuzuje v jednom mieste prierez a keby v motore nebola voda, tak jeho prehriatie ani nezbadám resp zbadám až ked by sa to vodné potrubie prehrialo vedením od horúcej hlavy.

Uživatelský avatar
Peter768
Příspěvky: 4419
Registrován: ned led 04, 2009 9:42 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Zetor 25A Kopaničiar

#296 Nový příspěvek od Peter768 »

Mne išlo hlavne o to, aby to bolo praktické. Neviem ako máš riešené samotné čidlo toho kapilárového termostatu - jednoducho povedané, aby si pri výmene oleja nemusel vyťahovať "budík".
K miestu snímania teploty vody: mňa napadá len upraviť plechovú krytku hlavy a tam to dať .

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 9045
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Zetor 25A Kopaničiar

#297 Nový příspěvek od Sniper »

Jančo66 píše: čtv bře 30, 2023 11:51 am...a nemáš tam náhodou v pláne dať aj digitálny otáčkomer?
Ještě tlak turba :smich:
Náhodou teplota a tlak oleje jsou velmi cenné údaje o provozu motoru a díky nim jsem úplně nezapekl přidřenou kliku na petivalci Audi GT 8)
Dříve se tyto budíky dávaly standardně do lepších, sportovních vozů.
No dneska stačí jen příslušná kontrolka. :-/
anton30 píše: čtv bře 30, 2023 1:53 pm
Jediné nad čím uvažujem je zmeniť miesto snímania teploty vody. V tom potrubí sa mi to zdá celkom nestastné....a keby v motore nebola voda, tak jeho prehriatie ani nezbadám resp zbadám až ked by sa to vodné potrubie prehrialo...
A kam bys ho chtěl dát? :-/ Ideální by to bylo přímo v zadní části hlavy, ale každopádně musí být na okruhu z hlavy, tím pádem je to nejvyšší bod a tím pádem bohužel při poklesu vodní hladiny nepoznáš, že se Ti motor přehřívá.
Resp. mohl bys to poznat podle smradu a taky, že Ti bublá voda v chladiči a na budíku by měla teplota mírně klesat :-/
No a k těm Tvým úpravám, bych doporučil snad jen toto
:D :D
Obrázek
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3750
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: Zetor 25A Kopaničiar

#298 Nový příspěvek od Jaro25 »

Ja mám teplomer vody asi v strede predného viečka hlavy valcov, lebo tiež sa mi to v tom potrubí moc nepáčilo. Ten teplomer oleja je zaujímavý nápad, no nezvykne sa to merať v olejovej vani. Hlavne by som sa bál, že to v lese odtrhnem. Ale ty jazdíš len propagačné akcie, tak snáď to vydrží.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

anton30
Příspěvky: 1053
Registrován: úte led 05, 2016 7:43 pm
Bydliště: Trenčín

Re: Zetor 25A Kopaničiar

#299 Nový příspěvek od anton30 »

Mne by sa meranie teploty vody najviac pacilo tam, kde voda nie je..teda merat teplotu zeleza hlavy. Uvazujem nad takou vecou, ze ako su 2 skrutky co drzia sacie potrubie..tak jednu skrutku vytocit z hlinikoveho bronzu, ktory ma pevnost ako nizkolegovana ocel a stale vybornu teplotnu vodivost. Tejto skrutke dat vacsiu hlavicku a do nej dat cidlo. No a pocas testov nechat teplomer aj na riadnom mieste a sledovat rozdiely v merani.
Alebo mi povedzte, ze mi z toho traktora uz fakt drbe a odporucte mi nejakeho ineho lepsieho psychiatra :smich:

Jaro, Ty by si tomu teplomeru dal nafrak v prvej bucine :) . Ale mas pravdu...spodok vane nie idealne miesto veru.

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3750
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: Zetor 25A Kopaničiar

#300 Nový příspěvek od Jaro25 »

Čo sa týka snímača v hlave, tak povedz čo chceš namerať a potom sa môžeme baviť o mieste merania. Tteplotné polia v motore sú rozložené asi ako kopce vo Vysokých tatrách. Preto sa meria teplota vody, lebo predstavuje nejakú viac menej priemernú hodnotu. A treba si uvedomiť, že bez ohľadu na miesto merania, reguláciu robí termostat tam kde je a on otvára bez toho, aby ho zaujímala teplota v jednom konkrétnom mieste motora. Také merania ako si navrhol majú zmysel pri konštruovaní a vývoji, ale v reálnej prevádzke by som to naozaj neriešil.
A ešte k tej teplote oleja, napr. na leteckých motoroch ktoré som robil sa teplota meria na vstupe do mazacieho systému. V podstate vo filtroch, tam je to dobrý ukazovateľ hlavne pri ohrievaní motora, či už je teplota taká, aby olej naozaj cez filtre prechádzal (jedno rozsahové dosť viskózne oleje). Niektoré motory (napr. Čmelák) majú aj metanie na výstupe pred chladičom. Je tam predpísaný max. rozdiel teplôt 50°C, čo dáva istú predstavu o momentálnom tepelnom zaťažení motora.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

Odpovědět

Zpět na „Zetor 15/25“