Zetor 25A Kopaničiar

Moderátoři: Lukashil, mihi

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mihi
Příspěvky: 7434
Registrován: pát kvě 29, 2009 10:33 pm
Bydliště: PB

Re: Zetor 25A Kopaničiar

#181 Nový příspěvek od mihi »

Dušan poď do GO motorov na 25Ky .kúp stroj a budem to dávať robiť Tebe,už je málo možností kde robia GO na 25ku...
Tá tvoja bude lepšia ako z výroby.....
Nech sa darí chalani....
Mihi

anton30
Příspěvky: 1053
Registrován: úte led 05, 2016 7:43 pm
Bydliště: Trenčín

Re: Zetor 25A Kopaničiar

#182 Nový příspěvek od anton30 »

Ja si prave myslim, ze prave tu je priestor na pisanie o tom. Popisujem tu moj motor a to, co som videl a co sa mi deje. To ze je chory ma samozrejme mrzi a zelam mu uzdravenie. S reklamaciou som u neho neuspel a viac ho kontaktovat nebudem. Viem zivot ide dalej :friends:

anton30
Příspěvky: 1053
Registrován: úte led 05, 2016 7:43 pm
Bydliště: Trenčín

Re: Zetor 25A Kopaničiar

#183 Nový příspěvek od anton30 »

Dnes som pokracoval v osádzani klukovky na nečisto. Predná a zadné loziská pojdu este dole, lebo som zabudol kupit gufera, ale islo mi o to zistit, ci sa klukovka bude tocit. Samozrejme , ked som motor doviezol z GO, tak sa tocila, ale potom som ju viezol na to nitridovanie. A tam mi nevedeli zaruciť, ci sa takýto starý diel náhodou nezdeformuje počas procesu pri ktorom je klukovka vytavená teplote skoro 500 st.Celsia po dobu niekolkých hodín. Zdá sa, že to vydržala, takže nitridovanie v plazme po obrúsení možem odporučiť. Hlavne ten hranatý typ.
K vytvrdeniu kluky určite doslo. Pamatam si, ze ked som skladal motor na mojom Káčku, tak nasúvanie hlavných ložisk zanechávalo na brúsenom povrchu kluky jemné škrabance. A tu sa také nič nedeje. Dokonca sa mi dnes pri doťahovaní matice rozvodového kolesa na vačke vyšmykol klúč a dosl silno narazil na kluku. Zostala absolutne bez ujmy.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Neviem ci som to tu niekedy dával, ale na jeden koniec vacky mám vyrobené podperná puzdro zo silonu, nech vačka neovísa a možem tociť motorom, kým nenahodím regulátor

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3750
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: Zetor 25A Kopaničiar

#184 Nový příspěvek od Jaro25 »

U nás v aeroklube bol kedysi jeden pán, čo robil na družstve mechanika a okrem toho robil aj motory na 25-ky. Vtedy som to nevedel, až teraz po mnohých rokoch som sa rozprával s jeho synom a ten mi vravel, že otec doma aj vŕtal ložiská. Mal nejaký prípravok, ktorý namontoval na motor a poháňal to elektromotorom cez remeň. Videl som už len ten motor s remenicou, samotný prípravok už nie. Ale určite sa to dá vymyslieť a realizovať. Na ojničné ložiská používal odrezanú hlavu z ojnice, do ktorej vložil ložisko, toto dal do sústruhu a pretočil. Samozrejme ojnicu bolo treba potom vyuhlovať. Keby som mal na to čas, aj by som nad tm prípravkom rozmýšľal, ale...
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

Uživatelský avatar
Jančo66
Příspěvky: 686
Registrován: pon kvě 22, 2017 1:26 pm
Bydliště: Žilina (okolie)

Re: Zetor 25A Kopaničiar

#185 Nový příspěvek od Jančo66 »

anton30 píše: sob říj 29, 2022 2:29 pm Ja si prave myslim, ze prave tu je priestor na pisanie o tom. Popisujem tu moj motor a to, co som videl a co sa mi deje. To ze je chory ma samozrejme mrzi a zelam mu uzdravenie. S reklamaciou som u neho neuspel a viac ho kontaktovat nebudem. Viem zivot ide dalej :friends:
Je mi to jasné a aj tomu rozumiem, možno som to len zle pochopil a preto som sa k tomu "pánovi" tak vyjadril. Takže sa ti ospravedlňujem. Páči sa mi tvoj prístup a aj to, že robíš všetko tak precízne. Tvoj traktor bude určite urobený lepšie, ako keď šiel dole z linky v Brne. Teším sa na ďalšie postrehy a fotografie tvojej práce a nech máš chuť tak ako doteraz :friends:
Zetor 25 - kultivačný (narodený medzi 1948-1950)
Zetor 25 - s redukčnou prevodovkou (zatiaľ na prácu)
Zetor 25 - agregačný (ťahač vlekov a víkendový špeciál)

Uživatelský avatar
Ursus 73
Příspěvky: 3111
Registrován: ned úno 22, 2009 10:18 pm
Bydliště: Hlohovec

Re: Zetor 25A Kopaničiar

#186 Nový příspěvek od Ursus 73 »

Chválim Dušana za zo, ako poctivo a precízne robí svoju prácu 8) .
Sám sa však stretávam s tým, že ak niečo potrebujeme vyrobiť alebo zrenovovať, takmer nikdy s kvalitou práce nie sme spokojný (a často oprávnene). Pritom je úplne jedno, či to robí starý majster alebo dáky "fidlikant". A jedno je aj to, či je to, či je majster v rodine alebo to robí kamarát dobrého kamoša. Toto je aj moja osobná skúsenosť, predná náprava z nášho áčka je už takmer pol roka u druhého majstra, výsledok moc neistý, termín tiež. Minule som mu volal, že ak to urobené nie je, vezmem to od neho bez ohľadu na to v akom štádiu opravy to je. Takže tú nápravu robím rok a ešte hotová nie je :zly: .
Fakt by sme potrebovali niekoho, kto by nám poctivo urobil výbrus kľukovky+ osadenie kľukovky do motora (bol by som MOC rád, keby brúsené čapy kľuky mali ozaj hladký povrh, a ložiská samozrejme tiež!)
Ale čo už, bojujeme ako vieme :prace: , často nás to stojí veľa práce, času a nervov.... a to já nie som taký pedant ako tu Dušan, ale tú mechanickú časť traktora by som chcel mať ok.
Tak nech sa ti darí v ďalšej práci :friends: pozorne to tu sledujeme.
"Mám skutočnú túžbu dokončiť všetko, čo som začal. Táto skutočnosť ma často privádza k problémom." (N. Tesla)

anton30
Příspěvky: 1053
Registrován: úte led 05, 2016 7:43 pm
Bydliště: Trenčín

Re: Zetor 25A Kopaničiar

#187 Nový příspěvek od anton30 »

Jančo66 píše: ned říj 30, 2022 9:19 am
anton30 píše: sob říj 29, 2022 2:29 pm Ja si prave myslim, ze prave tu je priestor na pisanie o tom. Popisujem tu moj motor a to, co som videl a co sa mi deje. To ze je chory ma samozrejme mrzi a zelam mu uzdravenie. S reklamaciou som u neho neuspel a viac ho kontaktovat nebudem. Viem zivot ide dalej :friends:
Je mi to jasné a aj tomu rozumiem, možno som to len zle pochopil a preto som sa k tomu "pánovi" tak vyjadril. Takže sa ti ospravedlňujem. Páči sa mi tvoj prístup a aj to, že robíš všetko tak precízne. Tvoj traktor bude určite urobený lepšie, ako keď šiel dole z linky v Brne. Teším sa na ďalšie postrehy a fotografie tvojej práce a nech máš chuť tak ako doteraz :friends:
Vobec sa nemas za co ospravedlnovat. Nic zle si nepisal. Prave naopak. Presne na toto forum je.. povedat si veci. Uz je to za mnou. Postazoval som si, pofrflal a ideme dalej. Motor urcite nejak pojde a toto nebude verim prekazka, aby som Ta na tom traktore prisiel navstivit :)

anton30
Příspěvky: 1053
Registrován: úte led 05, 2016 7:43 pm
Bydliště: Trenčín

Re: Zetor 25A Kopaničiar

#188 Nový příspěvek od anton30 »

Jaro25: v tomto videu robi jeden tiez vrtanie lozisk.
https://m.youtube.com/watch?v=7AIwf2lkSYU
Od cca 4.minuty sa venuje motoru. Tiez to robi trosku nekonvencne, ale vysledok je zrejme dobry.

Ursus: vsimam, resp si nevsimam prispevky od Teba. Uz som si aj vravel, ze co sa deje. Tu plati pravidlo, ze najlepsiu pomocnu ruku najdes na konci svojho ramena.

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3750
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: Zetor 25A Kopaničiar

#189 Nový příspěvek od Jaro25 »

Evidentne robil s tým čo má, ale tie drsnosti povrchu vo všeobecnosti tiež moc neriešil.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

anton30
Příspěvky: 1053
Registrován: úte led 05, 2016 7:43 pm
Bydliště: Trenčín

Re: Zetor 25A Kopaničiar

#190 Nový příspěvek od anton30 »

Jaro pisal su o uhlovani tych ojnic. Original sa to vraj nejak ohyba a tak sa to uhluje? To som nikdy nevidel.
Mne to robil raz pan na suradnicovej vrtacke vyvrtavacou hlavou na jedno upnutie.

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3750
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: Zetor 25A Kopaničiar

#191 Nový příspěvek od Jaro25 »

Sú dva spôsoby, buď to vyvŕtaš na jedno upnutie, alebo musíš rovnať po vlisovaní ložísk, teda závisí od konštrukcie ojnice a ložiska. Je na to prípravok, kde sa upne ojnica za spodné oko, do vrchného sa vloží čap a odchýľkomerom sa meria v dvoch rovinách rovnobežnosť osí ložísk. No a veľkou pákou sa ohýba / krúti ojnica.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

anton30
Příspěvky: 1053
Registrován: úte led 05, 2016 7:43 pm
Bydliště: Trenčín

Re: Zetor 25A Kopaničiar

#192 Nový příspěvek od anton30 »

ten druhý spôsob sa mi zdá celkom brutálny a na prvý pohlad v nom nevidím žiadnu výhodu.

pavel sk
Příspěvky: 12792
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Zetor 25A Kopaničiar

#193 Nový příspěvek od pavel sk »

Uhlovanie ojnice je hlavne o rovnani rovnobeznosti obydcoch čapov voči sebe. Ako čapu klukovemu (kluke) voči čapu piestnemu. To ohybanie neni na tu ojnicu nijak brutalne ako by sa mohlo zdat. Ojnica pri chode motora dostava horšie pecky a tlaky. To "ohybanie" pri uhlovani (rovnani) je minimalne. Brutalne by ti bolo keby ta ojnica bola ohnuta do praveho uhla. V škole na učnovke sme mali pripravok na uhlovanie ojnic pre osobaky. Nebolo to nic zlozite. Najprv sa vymenili ojnične pruzdra pre piestny čap a potom sa to uz s novymi puzdrami uhlovalo.

anton30
Příspěvky: 1053
Registrován: úte led 05, 2016 7:43 pm
Bydliště: Trenčín

Re: Zetor 25A Kopaničiar

#194 Nový příspěvek od anton30 »

Caute
Dakujem vám za vysvetlenie.

Pár foto z poslednej činnosti:
Podarilo sa mi dovliecť celkom zachovalú hlavu, ktorá sa zatiaľ javí dobra bez viditeľných prasklín. Len bola zvnútra neskutočne špinavá. Skusil som ju dat opieskovat (iba priestor kde je voda) cez otvory na boku a výsledok je uspokojivý.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Dalej mam problem, že mam zasratý nasávací koš oleja. Včera som to skusil vyčistiť hydroxidom sodným. Nasypal som ho aj dovnutra koša a zalial horucou vodou. Nieco sa sice uvolnilo, lebo roztok bol čierny, ale dokonalé to nie je. Dnes mi kolega chemik povedal, že s usadeným karbonom je problém. Uhlik sa moc chemicky odstranit dat nechce. Ideálna cesta je vraj mechanicke ocistenie. Bude skusat este pieskovanie.

Obrázek

Obrázek

Podarilo sa mi prevrtat uchytenie kyvnej nápravy v konzole. Hrubá diera je ako tak OK, ale ta mensia bola vybitá a vyhrdzavená. Tak som ju pomocou pripravku a podperného silonového puzdra zvacsil na priemer 26mm a výsledok je tiež celkom uspokojivý.
Obrázek

No a záslepka na otvor pre kompresor. Rozhodol som sa, že ho nebudem potrebovať :)

Obrázek

Uživatelský avatar
mihi
Příspěvky: 7434
Registrován: pát kvě 29, 2009 10:33 pm
Bydliště: PB

Re: Zetor 25A Kopaničiar

#195 Nový příspěvek od mihi »

Dobrá hlava, základ 25ky, gratulujem.. 8)
Mihi

Odpovědět

Zpět na „Zetor 15/25“