Zetor 25 H (Sadař s SPZ)

Moderátoři: Lukashil, mihi

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
zess
Příspěvky: 28
Registrován: stř říj 30, 2013 2:48 am
Bydliště: Prostějov

Zetor 25 H (Sadař s SPZ)

#1 Nový příspěvek od zess »

Dobrý den,
přispěji trošku k tématu Zetor 25. Omlouvám se pokud se nějak moc rozepíšu. Jsem vlastníkem Sadaře 25 a to už 8 let. Chci se podělit o poznatky, které s ním mám. Nechci někomu dělat reklamu jen chci poradit, kde se dá co sehnat nebo udělat. Potom mi napište jestli to stálo za to.

Přišel jsem k němu čistě náhodou, když sem hledal nějakého nového domamonta na práci kolem domu. Poprvé jsem ho viděl ve vedlejší dědině, když jsem jel kolem jak stál venku. Za týden na to jsem našel inzerát jak ho prodávají. Po obhlídce a zjištění o co se vlastně jedná jsem do toho šel. S odstupem času si říkám jestli jsem byl normální, ale jo byl.

Stručný popis: Jednalo se o nálezové stav, kdy traktor stál 12 let mimo provoz ve stodole. Byl nepojízdný, podělaný od slepic, všude sláma a ořechy od myší, ale vizuálně kompletní. Navíc jako bonus měl SPZ a TP.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
zess
Příspěvky: 28
Registrován: stř říj 30, 2013 2:48 am
Bydliště: Prostějov

Re: Zetor 25 H (Sadař s SPZ)

#2 Nový příspěvek od zess »

Po dovezení na odtahovce domů, se mnou nikdo nebavil. Ptaly se jestli jsem normální dotáhnout takové šrot. I když jsi myslím, že jsem manuálně trochu zručné a umím si věci opravit, tak nikdy jsem nic takového nedělal. Dal jsem se do rozebírání a zjišťování skutečného stavu.

Motor:
prodávající tvrdil, že motor je funkční akorát chce vyčistit. Při prodeji nešel nastartovat. Po rozdělání ventile, vstřikovací čerpadlo, vstřikovače KO. Po sundání hlavy zjištěno KO 1 válce. Takže po zvážení všech věcí jedině celková generálka. Protože nemám žádné přípravky a zkušenosti, tak jsem se po doporučení rozhodl nechat udělat celkovou GO v AGM Velké Meziříčí. Jednalo se o výměnu pístů a válců, přebroušení kliky, výměna vstřikovacího čerpadla, spojky a všeho co bylo potřeba co bylo vadné. Celkové složení a odzkoušení. GO hlavy jsem si dělal u nás u jednoho co se tím zabývá. Po tomto stačilo jen motor nasadit a dopojit.
Vodní pumpu jsem opravoval pomocí opravné sady. 3 x jsem ji skládal a vždy začala téct. Nakonec jsem si ji nechal repasovat. Zjistil jsem že jsou 3 druhy čerpadel a ta sada nemusí pasovat.

Převodovka:
Naštěstí bylo vše OK, takže stačilo jen se zbavit několika vrstev venkovní barvy (asi 7 barevných ostínů).

Kola:
Vzadu jsou obuté nové originální pneu 8,25/20 z V3S. V předu jsou 7,5/16 ( malotraktor) a to z důvodu v té době nesehnatelnosti originál pneu. Byl výpadek na trhu.

Hydraulika: OK jen měněna manžeta.

Ochraný rám:
Z důvodu nutnosti, protože je zapsán v TP tak zůstal. Akorát odstraněny boční síta z důvodu nalézání.

Elektrika:
Startér OK, dynamo opraveno a odzkoušeno u jedné autoelektro firmy. Elektrickou instalaci jsem si dělal sám.

Chladič: urvané spodní šrouby, jinak OK. Opraveno přeletováním u místního opraváře.

Plechařina: OK sem tam se něco rovnalo

Když to celkově shrnu:
Veškeré práce co šly jsem si děla sám nebo s pomocí. Některé opravy z důvodu časové, odborné materiálové náročnosti dělaly subdodavatelé (motor, chladič, dynamo, vodní pumpa). Nejvíce času zabralo broušení a čištění. Následně stříkání a skládání.
Náhradní díly jsem většinou sháněl v e-shopech na internetu.

Z odstupem času :
Dobrá věc bylo provedení GO motoru. Od té doby krom nějaké maličkosti motor funguje bez zásahů. Cena GO motoru byla adekvátní (cena ND, čas, práce, zkušenosti). Byla to dobrá investice a rozhodnutí.
Dále celková renovace proběhla v pořádku a bez větších problémů funguje traktor spolehlivě.
Nelituji toho a je to i investice do budoucna. Traktor využívám kolem domu (navozit dřevo, písek) a na zahradě ( polní práce, orba). Jediná nevýhoda do dopravy je max. rychlost 15 Km/hod. To jsem zjistil a vyzkoušel až bohužel po renovaci.
Protože ho používám, tak se občas něco objeví na opravu, ale to jsou maličkosti. Není to tedy žádná leštěnka. Snažím se k němu i náležitě chovat. Když je možnost, tak ho jedu ukázat na sraz veteránů, traktoriádu nebo vozí děti na dětském dnu.

Celková renovace přišla na nějakou sumu. Když vezmu pořizovací cenu traktoru, náhradní díly a práce, tak v součtu mám traktor, který mě vyhovuje a dostačuje. Je jako nový a pokud se bude šetřit, tak i dlouho bude sloužit. Dále jsem se naučil spoustu nových věcí a stal se mě z toho koníček. Teď si renovuji Zetor 25A.

Pokud by jste chtěli vědět, kde co se dá sehnat nebo opravit, tak napište.

Tady je výsledek:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
zess
Příspěvky: 28
Registrován: stř říj 30, 2013 2:48 am
Bydliště: Prostějov

Re: Zetor 25 H (Sadař s SPZ)

#3 Nový příspěvek od zess »

Když si vezmu že jich bylo vyrobeno ( přestavěno) necelých 300 ks a já mám výrobní číslo 200 něco. Navíc s SPZ těch moc není. Navíc u nás je to rarita. Na jížní moravě ve vinicích nebo v sadech je toho více.

Jinak na toto vlákno jsem založil abych zjistil kolik takovéch strojů ještě je. Pokud o těchto strojích víte, tak napište.

Já jsem řešil něco jinde viz. zde: http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 8&start=15 a toto založení mě napadlo později.

Omlouvám se pokud se nějak rozepisuji, ale rád se podělím o informace, které o tom vím. I když toho času také moc není.
Naposledy upravil(a) zess dne sob úno 08, 2020 1:55 pm, celkem upraveno 1 x.

ibanez5
Příspěvky: 1576
Registrován: sob kvě 31, 2014 8:34 am
Bydliště: Kousek od 3nce

Re: Zetor 25 H (Sadař s SPZ)

#4 Nový příspěvek od ibanez5 »

Paráda, krasavec 8)
Přeju at slouží 8) 8) 8)
„Včera jsem byl chytrý, proto jsem chtěl změnit svět. Dnes jsem moudrý, proto měním sám sebe."

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Zetor 25 H (Sadař s SPZ)

#5 Nový příspěvek od rosch8 »

vitaj na fore.

Uživatelský avatar
abushrek
Příspěvky: 470
Registrován: pon říj 08, 2018 7:29 pm
Bydliště: Valašsko

Re: Zetor 25 H (Sadař s SPZ)

#6 Nový příspěvek od abushrek »

Krásný stroj, vymazlený. 8) Ať práca od ruk ide a ať ťa to baví.

Uživatelský avatar
Ursus 73
Příspěvky: 3096
Registrován: ned úno 22, 2009 10:18 pm
Bydliště: Hlohovec

Re: Zetor 25 H (Sadař s SPZ)

#7 Nový příspěvek od Ursus 73 »

Ahoj a vitaj :)
Pekne si sa s ním pohral :nakladacek: . Toto "naše" vlákno sa rozrastá, mám z toho radosť. A kľudne píš, týchto strojov (sadař) ozaj veľa nie je a ak má aj papiere 8)
"Mám skutočnú túžbu dokončiť všetko, čo som začal. Táto skutočnosť ma často privádza k problémom." (N. Tesla)

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3746
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: Zetor 25 H (Sadař s SPZ)

#8 Nový příspěvek od Jaro25 »

Ak si "spisovateľ", tak len smelo píš. Je tu dosť ľudí, čo si radi prečítaju príbehy o Z-25.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

Uživatelský avatar
zess
Příspěvky: 28
Registrován: stř říj 30, 2013 2:48 am
Bydliště: Prostějov

Re: Zetor 25 H (Sadař s SPZ)

#9 Nový příspěvek od zess »

Děkuji všem za ohlas. :) Moc mě to potěšilo. Je vidět že fandů této techniky je více.

Další věc co jsem dlouho řešil, byla vlečka za traktor. Traktor bez vlečky není traktor. O tomto tématě jsem se rozepsal na jiném vlákně, takže to nechci zbytečně znovu popisovat. Myslím, že to bude zajímat více lidí.

Když tak se mrkněte sem: http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 8&start=15

Hlavní podmínkou bylo aby to mělo: SPZ, přijatelná cena a určité parametry (nosnost, rozměry ložné plochy). Když tak napište svoje zkušenosti.

Tady nějaké foto: Více je jich v předcházejícím odkaze, kde se toto téma řešilo.

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
Míra Z 25
Příspěvky: 1543
Registrován: pon bře 21, 2011 1:30 pm
Bydliště: Sušice

Re: Zetor 25 H (Sadař s SPZ)

#10 Nový příspěvek od Míra Z 25 »

Také tě vítám. Krásně udělaný traktor, ta vlečka mu tedy pasuje. Když je na papírech, tak je potřeba i vlečku na papírech. Ať se daří.

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Zetor 25 H (Sadař s SPZ)

#11 Nový příspěvek od rosch8 »

Bol by velky problem natocit video ako ide Sadar na 1. stupni na tak 3/4 plynu?
ide mi o to, ze Acko aj Kaco su pre rotavator prilis rychle aj na 1. prvodovom stupni.
Najmenej bolestiva uprava je dat male kolesa, konkretne z V3S dvojmontaz (mam uz 4 kolesa na dvore, vdaka tunajsim clenom) Acakam na jar. Chcel by som vidiet, ci to ma vyznam, alebo nie. Malo by to byt zhruba o 1/2 pomalsie.

Uživatelský avatar
zess
Příspěvky: 28
Registrován: stř říj 30, 2013 2:48 am
Bydliště: Prostějov

Re: Zetor 25 H (Sadař s SPZ)

#12 Nový příspěvek od zess »

Další věc co mě scházela, byl nějaký šikovný pluh na orbu.
Po zaběhnutí a ujištění, že mohu traktor na plno využívat, jsem ho vzal na podzimní orbu zahrady.

Jako pluh jsem přes udělaný univerzální adaptér ( rozepíši se o něm někdy jindy) použil jednostrané pluh z předcházejícího domamontu. Po 5 brázdách se pluh rozletěl. Ukrutná síla traktoru byla větší. Narychlo abych to dooral, jsem použil jednoduchý obracák co jsem měl za PF 63D. Pole jsem dooral, ale vzalo to za své.

Takže nastala otázka pořízení nového adekvátního pluhu. Chtěl jsem jednoradličné obracák s nářezovým kolečkem, odpovídající tažné síle traktoru za rozumné peníz. Pokud by bylo možné tak sériové výroby. Tuto volbu jsem volil z důvodu potřeb na zahradě. Na jednom konci se nemohu otáčet takže ořu jedním směrem. A dále abych nemusel na konci moc dorývat. Po dlouhém hledání jsem našel a koupil. Jedná se asi o německou značku s číslem TDB s 134. Jen pro zajímavost, když jsem jel pro něho, tak jsem neměl vozík. Tam jsem ho rozdělal na 3 části a naložil do kufra auta ( I Fabie combi nejlepší pracant). Kdyby ten kufr vyprávěl co všechno vezl, tak je to neskutečné.

Stručný popis: jedná se jednoradličné obracák s nářezovým kolečkem. Co se mi hrozně líbí je že k nastavení či montáži nepotřebujete žádný klíč či nářadí. Vše je tak řešeno přes závity a kliky. Navíc jsou veškeré díly i malé číslované asi z důvodu ND. Zatím jsem to nepotřeboval řešit, tak nemám zkušenost.

Tady je pár fotek:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Co ho mám asi 5 let tak mohu jen chválit. Krásně překlápí a zakrývá. Měl jsem rozházené hnůj asi 10 – 15 cm a po zaorání nikdo nepoznal, že tam něco bylo. Bylo to i nafocené, ale fotky jsem nenašel. Akorát je vidět, že už má něco za sebou a jsou tam drobné vůle. Myslím že mě to stačí a do budoucna se uvidí co bude.

Pokud máte někdo podobný, tak dejte vědět, jak se vám sním pracuje. Jak nastane jeho čas pracovat, tak to lépe zdokumentuji a dám to sem.

Něco mimo téma:
Nedávno jsem měl možnost vidět a koupit originál pluh PN 252 po renovaci v kompletním stavu. Uvažoval jsem o něm za 25 A. Bohužel nakonec s toho sešlo. Traktor ještě není hotové a nemám pro něj využití. Jako dobové originální prvek by byl pěkné.

Tady je foto jak to vypadá:

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
zess
Příspěvky: 28
Registrován: stř říj 30, 2013 2:48 am
Bydliště: Prostějov

Re: Zetor 25 H (Sadař s SPZ)

#13 Nový příspěvek od zess »

Problém to natočit není. Akorát mám teď traktor zazimované a je mimo. Pokud to bude stačit až ho na jaře zprovozním, tak nebude problém.

Také uvažuji nějako dobu o rotavátoru. Zatím se mě nešiklo nic co by mě oslovilo. A když jo, tak cena je mimo můj plán. Pokud vezmu v úvahu, že to využiji 1-2 do roka, tak nechci za to dát majlant. Chtěl bych aby měl šířku tak kolem 160 cm. A to už je vyšší třída.

Uživatelský avatar
zess
Příspěvky: 28
Registrován: stř říj 30, 2013 2:48 am
Bydliště: Prostějov

Re: Zetor 25 H (Sadař s SPZ)

#14 Nový příspěvek od zess »

Nechci se nějak hádat, ale myslím si, že ta rychlost bude podobná nebo stejná jak redukovaná 2 na zetoru 3011. Na 3011 je jednička ještě pomalejší. Nemám to přímo porovnané, ale mohlo by to tak bejt. Aspoň když stím jedu se to zdá.

Uživatelský avatar
zess
Příspěvky: 28
Registrován: stř říj 30, 2013 2:48 am
Bydliště: Prostějov

Re: Zetor 25 H (Sadař s SPZ)

#15 Nový příspěvek od zess »

Dalším příslušenství co jsem řešil byl pospěch.
To co jsem dříve používal bylo malé a nedalo se použít. Po hledání v inzerci jsem našel dělaný třířadový s drobícím válcem. Byl blízko a za rozumnou cenu.

Obrázek

Po dovezení domů a předběžném testování bylo potřeba udělat pár úprav. Z důvodu velké páky, tak jsem rám zkrátil a pera dal hustěji. Rám byl dělán z pořádného masivu a byl dlouhé. Zkrátil jsem ho na 2 řady, dodělal 4 odstavné nohy (díky váze s zabořil) a netrpí tak pera, snížil spodní 3 bod a dodělal transportní polohu pro válec (uskladnění a manipulace).

Obrázek

Obrázek

Do budoucna bych na něm udělal ještě pár úprav.
1. K traktoru je široký (2,2 m) takže bych ho zúžil.
2. Dodělal pomocná kolečka na nastavení výšky
3. Dořešil možnost nastavení drobícího válce a tím i jeho dotěžení.


Loni jsem zkoušel to, že na jaře před sázením jsem to projel jen bránami. Díky dobré podzimní orbě to stačilo srovnat a bylo. Takže uvidím letos jak to bude.

Obrázek

Na jarní práce nebo když je potřeba, tak dávám dvoumontáž. Udělal jsem takové držáky na kola.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Ty kola jsou dobrá věc, když potřebuji zvětšit záběr kol nebo zvětšit nosnost kol. Váha se rozloží na 4 kola. Držáky to zatím vydržely.

Odpovědět

Zpět na „Zetor 15/25“