Zetor 25 s prídavným prevodom

Moderátoři: Lukashil, mihi

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jančo66
Příspěvky: 685
Registrován: pon kvě 22, 2017 1:26 pm
Bydliště: Žilina (okolie)

Zetor 25 s prídavným prevodom

#1 Nový příspěvek od Jančo66 »

Dlho som váhal, či spraviť vlákno aj pre môj druhý traktor, no myšlienka kúpiť si druhú Z25 vznikala súbežne s renováciou môjho Káčka. Ako som videl postup mojej práce, ktorej som venoval mnoho voľného času a zároveň aj peňazí, tak som sa postupne utvrdzoval v tom, že by mi bolo by ľúto drať Káčko na robotu. Tak som sa začal rozhliadať, kde by som zohnal ďalší kus do zbierky. Ako asi každý, začal som bazošom a tam som aj našiel svojho nového pomocníka. Nejaký čas som strávil telefonovaním, rozoberaním detailov a dohadovaním. Najčastejšie som sa stretol s ľuďmi, čo vôbec netušia, čo predávajú, ale predávajú to za trhovú cenu. Ďalej s ľuďmi, čo aj vedia čo za vraky majú doma, ale aj tak to predávajú za nehorázne peniaze. Posledná skupina sú priekupníci. No na záver som natrafil na človeka, ktorý pracuje v zahraničí, traktoru robil kompletnú GO *vrch aj spodok* pred 8 rokmi na ORAVE, no nakoľko je doma raz do mesiaca na traktor nemal vôbec čas. Vyzeral seriózne a bol z blízkeho okolia, tak som sa rozhodol ísť na obhliadku a na druhý deň bol traktor kúpený a bol doma.

Viac detailov napíšem v ďalších príspevkoch. Až neskôr, keď som snoril na fóre som zistil, že to nie je Z25A, čo som si pôvodne podľa fotografie na bazoši myslel, ale že sa jedná o raritku Zetor 25 s prídavným prevodom a navijakom. Prikladám aj pár foto. Traktor je obutý na zadných supráckych gumách a má aj nejaké domácke úpravy a opravy.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Zetor 25 - kultivačný (narodený medzi 1948-1950)
Zetor 25 - s redukčnou prevodovkou (zatiaľ na prácu)
Zetor 25 - agregačný (ťahač vlekov a víkendový špeciál)

Uživatelský avatar
Hranostaj
Příspěvky: 1279
Registrován: ned říj 30, 2016 11:49 pm
Bydliště: Plzen jih

Re: Zetor 25 s prídavným prevodom

#2 Nový příspěvek od Hranostaj »

Ahoj dej více foto zajímá mě to ten naviják a tak.
At slouží.

Uživatelský avatar
Jančo66
Příspěvky: 685
Registrován: pon kvě 22, 2017 1:26 pm
Bydliště: Žilina (okolie)

Re: Zetor 25 s prídavným prevodom

#3 Nový příspěvek od Jančo66 »

Hranostaj

To som trošku neštastne napísal. Naviják je už domácka úprava a pridavný prevod je originál.
Zetor 25 - kultivačný (narodený medzi 1948-1950)
Zetor 25 - s redukčnou prevodovkou (zatiaľ na prácu)
Zetor 25 - agregačný (ťahač vlekov a víkendový špeciál)

anton30
Příspěvky: 1053
Registrován: úte led 05, 2016 7:43 pm
Bydliště: Trenčín

Re: Zetor 25 s prídavným prevodom

#4 Nový příspěvek od anton30 »

kedy si urobil túto kúpu? ten redukovany prevod je urcite rarita. mas stastie, ze si narazil na stroj, ktory sa v niecom takto odlisuje. a funguje to?

Uživatelský avatar
Jančo66
Příspěvky: 685
Registrován: pon kvě 22, 2017 1:26 pm
Bydliště: Žilina (okolie)

Re: Zetor 25 s prídavným prevodom

#5 Nový příspěvek od Jančo66 »

Kúpu som urobil asi 2-3 mesiace dozadu, ale až teraz som mu nakoniec spravil vlákno. Redukciu som skúšal zapnúť, ale zatiaľ neúspešne. Pozeral som aj fotky a mám pocit, že mi tam chýba páčka.
No ale aj tak by s tým malo ísť pohnúť do strany. Možno s tým nikto v živote nehýbal, tak to je zaseknuté. Ale podľa fotky čo pridal mihi je to určite ten Z25 s redukciou. Budem skúmať ďalej.
Zetor 25 - kultivačný (narodený medzi 1948-1950)
Zetor 25 - s redukčnou prevodovkou (zatiaľ na prácu)
Zetor 25 - agregačný (ťahač vlekov a víkendový špeciál)

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 8986
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Zetor 25 s prídavným prevodom

#6 Nový příspěvek od Sniper »

Gratuluji ke koupi tak vzácného kusu 8)
Doufám že je redukce funkční.
Je zvláštní, že je plno textového materiálu a publikací a nikde se o této redukci nepíše,jako by to ani nebyl počin samotného Zetoru.
Funguje ti to? Chybí ti tam akorát kulička, byla na tom šestihranu, prostrikej to wd a koukni přes víko spojky, jestli tam něco nevidíš. Jeden známý měl taky áčko s redukcí, ale obratem ho střelil prekupnikovi, druhý známý má áčko kde byla a zůstal jenom blok.
Tak hlavně ať slouží a dělá radost 8)

Jaká byla cena? ;-)
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

Uživatelský avatar
Jančo66
Příspěvky: 685
Registrován: pon kvě 22, 2017 1:26 pm
Bydliště: Žilina (okolie)

Re: Zetor 25 s prídavným prevodom

#7 Nový příspěvek od Jančo66 »

Ďakujem Sniper. Zatiaľ som tu redukciu nerozchodil. Snažil som sa nájsť viac info, ale bez úspechu. Jediné čo som našiel su nejaké videá na youtube. Cena bola prijateľná stavu traktora :)
Zetor 25 - kultivačný (narodený medzi 1948-1950)
Zetor 25 - s redukčnou prevodovkou (zatiaľ na prácu)
Zetor 25 - agregačný (ťahač vlekov a víkendový špeciál)

Uživatelský avatar
mihi
Příspěvky: 7427
Registrován: pát kvě 29, 2009 10:33 pm
Bydliště: PB

Re: Zetor 25 s prídavným prevodom

#8 Nový příspěvek od mihi »

Super kúpa,dobrá investícia nebudeš ľutovať hlavne pre tú redukciu. Urob ako píše Sniper,kukni cez okienko na spojku ako to vyzerá v nutri..
Nič nerob nasilu,možno by som rozpojil traktor a kukol v ako stave je tá redukcia ,či tam je olej a tak... cena reduclkcie je väčšia ako traktora...
Informacii je málo,ale myslím ze podľa foto čo som vložil do toho vlákna o tech. Je to pekne pofotene.
Ahoj
Mihi

Uživatelský avatar
Jančo66
Příspěvky: 685
Registrován: pon kvě 22, 2017 1:26 pm
Bydliště: Žilina (okolie)

Re: Zetor 25 s prídavným prevodom

#9 Nový příspěvek od Jančo66 »

Prídavný prevod som zatiaľ nerozchodil. Nedá s stým vôbec pohnúť. Budem to musieť asi rozpoliť a zistiť kde je problém. Mal som aj menšie problémy s pretekaním nafty cez kohút na nádrži a následne cez elementy do oleja. Urobilo mi to niekoľko problémov. Chystám sa zistiť ako sú na tom elementy *odtlakujem cez budíky* asi dám skontrolovať trysky a zmerám tlaky vo valcoch. Inak zdá sa mi, že mi začína trošku kúriť. Tak riadne na čierno, ako keby mal veľa nafty. Možno nejaká tryska čúra nevedno. Každopádne tieto menšie roboty urobím aj teraz, to sa dá bez širších zásahov a na zimu si nechám filtre, olej, kontrolu hlavy, polenie a prevodovku....atď. Ak by niekto vedel, čo je naozaj riadne čierny dym budem rád za každú radu. Inak ťah a silu traktor má tak dúfam, že tlaky vo valcoch budú dobré.

Z 25 ZDAR
Zetor 25 - kultivačný (narodený medzi 1948-1950)
Zetor 25 - s redukčnou prevodovkou (zatiaľ na prácu)
Zetor 25 - agregačný (ťahač vlekov a víkendový špeciál)

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 8986
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Zetor 25 s prídavným prevodom

#10 Nový příspěvek od Sniper »

Černý dým je bohatá směs, tedy hodně nafty na málo vzduchu. Tohle ti udělá i ucpaný vzduchový filtr, nebo tekoucí tryska, ta navíc časem propali píst. Seridis, nebo vymenis trysky a zjistíš, že ti je nepretlaci elementy, takže doporučuji udělat obojí najednou, ale před tím si to zmer a zkontroluj, abys viděl v jakém stavu to bylo. Po výměně budeš mít zároveň seřízený predvstrik a uvidíš, že motor půjde jak hodinky.
Tyhle akce mám už dávno za sebou.
Chvíli s tím jezdi a uvidíš, třeba se převodovka rozhybe. Pres to okénko ses díval, máš ji tam? ;-)
Tak hodně štěstí.
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

Uživatelský avatar
Jančo66
Příspěvky: 685
Registrován: pon kvě 22, 2017 1:26 pm
Bydliště: Žilina (okolie)

Re: Zetor 25 s prídavným prevodom

#11 Nový příspěvek od Jančo66 »

A nemôže spôsobovať čierny dým aj malý predvstrek? Ja som mal problém, že som mal vadný kohút na nádrži a potom mi aj po odstavení nafty stále tlačil naftu cez filter a čerpadlo do elementov. Následne sa mi dostala nafta do oleja. Ale neviem, dokáže sa dostať nafta do oleja aj cez tečúce trysky? O tom teda nepočul zatiaľ. Každopádne si to dám urobiť. Čerpadlár je zo susednej dediny a je to fachman, robí tamer všetky staré *klasické* čerpadlá. Rovnako by som dačo vsadil aj na ten vzduchový filter. Musím to všetko krok po kroku odstrániť.
Radšej to spravím čím skôr, až mi neprepáli piest.

Cez okienko som sa díval, pozeral som aj na internete. Ta prevodovka nie je pri spojkovom ložisku, ale až za blokom. V podstate je v tom prázdne medzi prevodovkou a spojkovým zvonom.
Nie nerozhýbal som to. Zatiaľ to neriešim, no cez zimu to asi rozoberiem a pozriem sa v akom je to stave. Teraz na to nie je moc čas. :)
Zetor 25 - kultivačný (narodený medzi 1948-1950)
Zetor 25 - s redukčnou prevodovkou (zatiaľ na prácu)
Zetor 25 - agregačný (ťahač vlekov a víkendový špeciál)

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3746
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: Zetor 25 s prídavným prevodom

#12 Nový příspěvek od Jaro25 »

Môže to byť malý predvstrek, malý vstrekovací tlak, málo vzduchu alebo veľa nafty ale aj malá kompresia. Vo všeobecnosti všetko, čo spôsobí nedokonalé dohorenie paliva. To prepálenie piesta práve tu až tak nehrozí, lebo dýza nekvapká priamo na piest, ale do komôrky. To hrozí hlavne na priamovstrekových motoroch. Ale každopádne to motoru neprospieva.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

Uživatelský avatar
Jančo66
Příspěvky: 685
Registrován: pon kvě 22, 2017 1:26 pm
Bydliště: Žilina (okolie)

Re: Zetor 25 s prídavným prevodom

#13 Nový příspěvek od Jančo66 »

Keby som to mal zobrať postupne, tak malý predvstrek asi vylúčim. Traktor nedymil na čierno, začal dymiť, až keď mi natielka nafta do oleja. Teda predpokladám, že natielka cez trysky alebo cez elementy. Najhoršie by bolo, ak bola nafta v oleji a traktor slabo mazal, že to schytal nejaký krúžok. To zistím jedine zmeraním tlakov vo valcoch alebo kompresie. No po výmene oleja *ktorý bol už zmiešaný s naftou* problém s čiernym dymom stále mám. Kompresiu traktor má, sotva ho pretočím kľukou keď je dekompresor dole. Môžem skúsit naštartovať bez vzduchového filtra, či má dostatok vzduchu a zmení sa farba dymu. Može byť tiež veľa nafty, ak trysky čurajú. Možno je maly vstrekovací tlak z elementov. Každopádne začal by som tryskami a elementami + filter a tlaky vo valcoch uvidím čo ďalej.
Zetor 25 - kultivačný (narodený medzi 1948-1950)
Zetor 25 - s redukčnou prevodovkou (zatiaľ na prácu)
Zetor 25 - agregačný (ťahač vlekov a víkendový špeciál)

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 8986
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Zetor 25 s prídavným prevodom

#14 Nový příspěvek od Sniper »

Šedý kouř - Špatný predvstrik, palivo se spálí při nesprávné teplotě a tlaku.
Černý kouř - Bohatá směs, nebo špatně rozprasena, velké částečky paliva, palivo se spálí při dobré teplotě, ale poměr vzduchu není dodržen, motor má tvrdší chod,palivo hoří rychleji.
Modrý kouř - motor spaluje olej, špatné stírací kroužky, rýhy ve válci atd.
U starých a vybehanych motorů je možné vidět kombinaci různých barev kouře, také se tato barva může měnit se stupněm zátěže a teploty motoru, např studený kouří šedě, v kopci černě atd, přitom motor jako takový je v pořádku a seřízený.
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

Uživatelský avatar
Jančo66
Příspěvky: 685
Registrován: pon kvě 22, 2017 1:26 pm
Bydliště: Žilina (okolie)

Re: Zetor 25 s prídavným prevodom

#15 Nový příspěvek od Jančo66 »

Tak včera som mal trošku čas a povenoval som sa spomínanému problému na Ačku.Ako prvé som zhodil filter vzduchu. Bol v hroznom stave...zanesený, bez oleja v spodnej miske, kde bola vrstva lístia bordelu a drotený filter bol upchatý. Vyčistil som ho a nahodil. Dym sa trošku upravil a bol menej čierný. Tak mi to nedalo a vymontoval som trysky. K podivu komora bola celkom čistá, len trochu sadze tam bolo. Nahodil som ich na trubky a točil som na plný plyn motorom. Nemal som nikoho, kto by mi to natočil na video, ale mal som pocit, že trysky nerobia klobúčik ako by mali, ale že striekajú moc do dialky. Taký jednotný prúd nafty a všimol som si aj, že na ihle ostáva trošku nafty. Obe trysky tak nejako rovnako dávali. Tlak na elementoch som neodskúšal, nemám zatiaľ manometer. Ale tak aj keby zistím, že su elementy zlé a nemajú už taký tlak, výmena prebehne až cez zimu. Najprv dám spraviť tie trysky na 125ATM. Potom som sa šiel pozrieť na predvstrek. Mám na zotrváku rysky, tak to bolo ľahké. Zistil som, že mám predvstrek nejake 3-4 zuby pod 30°HU a to by zodpovedalo asi 7 elementom. No zatiaľ som nezistil aké mám. Kompresia je riadna, sotva ho prevalím plnou silou. Olej neubuda, skor mam pocit, že odkedy som ho menil kvoli tej nafte, tak zase pribúda. Zhodil som aj výfuk a potrubie až vidím na driek ventilov. Valec bližšie k nádrži sem tam prepustí olej. Niekedy viac niekedy menej. Ale to by nespôsobovalo až tak čierny dym. Asi toľko z mojho bádania.
Zetor 25 - kultivačný (narodený medzi 1948-1950)
Zetor 25 - s redukčnou prevodovkou (zatiaľ na prácu)
Zetor 25 - agregačný (ťahač vlekov a víkendový špeciál)

Odpovědět

Zpět na „Zetor 15/25“