Zetor 25 z Valach

Moderátoři: Lukashil, mihi

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
abushrek
Příspěvky: 470
Registrován: pon říj 08, 2018 7:29 pm
Bydliště: Valašsko

Zetor 25 z Valach

#1 Nový příspěvek od abushrek »

Ahojte Z25káři přikládám svoji první renovaci traktoru a snad úspěšnou. :)

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Snad se bude líbit přeměna trvala asi 4 měsíce v podstatě celé prázdniny sem šel na brigádu a poté do večera pracoval doma.

Mám takový "menší" problém s olejovým čerpadlem bohužel mi nějak cvaká nevím, jestli je to přímo olejové čerpadlo, ale mělo by to být čerpadlem. [Youtube]https://www.youtube.com/watch?v=IbjJXEfU0ds[/Youtube]
Zde je foto rozvodů, ozubená kola vypadají celkem v pohodě tak nevím čím to může být. Olej v motoru je 10W40. Budu rád za každou radu nevím co to opravdu může být.
Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
Libor Z25
Příspěvky: 3486
Registrován: úte bře 19, 2013 3:05 pm
Bydliště: Kůšček od Vsetína

Re: Zetor 25 z Valach

#2 Nový příspěvek od Libor Z25 »

Ahoj :) je fajn že sis založil svoje vlákno, vitaj mezi náma postiženýma... :D .Traktor máš pěkný...na cvakání se určitě přijde.Asi bych se nebál koupit druhé čerpadlo a vyzkoušet ho...
Libor :-)

Heroldak
Příspěvky: 217
Registrován: sob říj 11, 2014 3:36 pm
Bydliště: Bukovany u Hodonina

Re: Zetor 25 z Valach

#3 Nový příspěvek od Heroldak »

Nazdar Ogare, krásná práce a kde bydlíš ve Vrběticích mám tam asi 10 rodin-))))Nejznámější Fojtů pobřební služby-))))

Uživatelský avatar
abushrek
Příspěvky: 470
Registrován: pon říj 08, 2018 7:29 pm
Bydliště: Valašsko

Re: Zetor 25 z Valach

#4 Nový příspěvek od abushrek »

Snad jo kdyžtak koupím druhé. Mám to kousek na Vsetín tam rozdělává pětadvacítky a prodává z toho díly. Tak bych tam zajel.

Jinak Fojtů znám pouze od vidění bydlí ve Vlachovicích asi 2 km ode mne. Já jsem z Vrbětic.

Uživatelský avatar
abushrek
Příspěvky: 470
Registrován: pon říj 08, 2018 7:29 pm
Bydliště: Valašsko

Re: Zetor 25 z Valach

#5 Nový příspěvek od abushrek »

Ještě mám dotaz ohledně žhavení chtěl bych se zeptat na délku a přůměr drátu žhavící spirály v kontrólce žhavení. Koupil jsem si kontrolku ale byl tam kanthal o průměru 1mm jenom jsem nažhavil po sekundě se rozžhavil. Dal jsem tam nový drát 8cm 1.8mm kanthal s odporem 0.57Ohm/m.
Počítal jsem to tak že napětí žhavících svíček je 1.7V a proud procházejíci je 37A => 1.7/37 = 0,0459459
Poté jsem si vypočítal jaký musí být odpor drátu na metr 100/8 = 12.5 ... 12.5*0.0459459 = 0,57432 Ohm/m.
Je tento výpočet správný a má tam být takový drát?

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 3415
Registrován: ned lis 01, 2009 1:11 pm
Bydliště: Krakonošovo

Re: Zetor 25 z Valach

#6 Nový příspěvek od jenicek »

Nějak moc nevím jak to počítáš, asi jsem po ránu míň chápavej, ale podle mě je na žhavení všechno zapojený do serie a kontrolka tam je proto, abys viděl jestli něco neodešlo (porucha čehokoliv v řetězci způsobí nerozsvícení kontrolky).
Každopádně by Ti mohlo pomoct toto vlákno http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 30&t=65323

Uživatelský avatar
abushrek
Příspěvky: 470
Registrován: pon říj 08, 2018 7:29 pm
Bydliště: Valašsko

Re: Zetor 25 z Valach

#7 Nový příspěvek od abushrek »

Už jsem projížděl témata ohledně žhavení ale nikde jsem nenašel přesně délku drátu do kontrolky žhavení.
Originální žhavící svíčka pro Z 25 je postavena na napětí 1,7V a proud 37A. Z těchto hodnot se musí spočítat měrný odpor drátu.
Jinými slovy R= U/I => R = 1.7/37 = 0,0459Ohm => potřebujeme drát který má odpor 0,0459 ohm
ρ - měrný el. odpor-materiálová konstanta (Ω.mm2/m)
l - délka vodiče v metrech
0.57 je měrný odpor pro kanthal 1.8mm
Takže R = ρ*l => 0.0459 = 0.57*x => x = 0,0459/0.57 = 0,08052m vodiče => 8cm vodiče pro odpor 0,0459ohm.
Doufám že to je správně jinak nevím jak to vypočítat a jaký drát dat do kontrolky. Nejde o výpočet stačí když mi někdo řekne mám tam taký drát o takové délce a hotovo nepotřebuju výpočty. :D

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Zetor 25 z Valach

#8 Nový příspěvek od rosch8 »

este tam mas spiralu v sani. Na nej je tiez ubytok napatia. A treba pocitat na baterke 11,5V priblizne.
Vypocet podla ohmovho zakona mas dobre.Len neviem ci su spravne hodonoty. Prud 37A citam prvy krat.

Tu su napatia na jednotlivych uzloch:

http://zetor25.websnadno.cz/el._schema_z-25.jpg

ked to tak zoberies tak na spirale kontrolky je 4V ubytok a na spirale v sani je 4,8V.
Takze odpor kontrolky by mal byt zhruba o 20% mensi nez spirala v sani.

Niekde tu bol priemer drotu a dlzka spiraly v sani,

Uživatelský avatar
abushrek
Příspěvky: 470
Registrován: pon říj 08, 2018 7:29 pm
Bydliště: Valašsko

Re: Zetor 25 z Valach

#9 Nový příspěvek od abushrek »

Ano jasné že mám spirálu v sání ale tady jde o to, vypočítat jaký drát byl použit na žhavicí svíčce aby se mi rozsvítil drát stejně jako na žhavicí svíčce ne spirála ta se tak rychle nepřepálí vzhledem k tomu jaká je tam délka drátu. Počítal jsem to vzhledem ke žhavící svíčce protože proud by měl protékat stejný celým obvodem je to přeci v sérii proud se nemá kam rozdělit. Tím pádem potřebuji stejnou spirálu jaká je na žhavící svíčce a bude se nažhavovat stejně v kontrolce jako na svíčce nebo se pletu?
Ano spirála by měla mít 27cm a průměr kanthalu 1.8mm. A 20% z 27 je 5,4cm => drát v kontrolce 21.6cm to mi přijde jako hodně. :)
Jinak napětí tu někdo měřil skutečné a naměřil 40A. 37A jsem našel někde buď to bylo veteránforum nebo někde na netu nemůžu to najít už. :/

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Zetor 25 z Valach

#10 Nový příspěvek od rosch8 »

pozri schemu, su tam ubytky napatia, niekto to pomeral.

Niektori tu mame prerobene zhavenie na zhavice z Avie resp zo Zetor Proxima.
Kontrolku mam obycajnu ziarovku. Spiralu v sani som vybral von a nepouzivam ju.
Funguje to paradne aj pri mrazoch.

Uživatelský avatar
abushrek
Příspěvky: 470
Registrován: pon říj 08, 2018 7:29 pm
Bydliště: Valašsko

Re: Zetor 25 z Valach

#11 Nový příspěvek od abushrek »

Na aviacké jsem to chtěl předělat ale koupil jsem nové svíčky zrovna tak je nebudu vyhazovat a nahodím tam to co tam bylo do budoucna chci nahodit aviacké ještě se uvidí co bude v zimě.
Tím pádem mi to vychází 4/37 = 0,1081Ohm => 0,1081/0.57 = 0.189m drátu není to moc 19 cm?

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 3415
Registrován: ned lis 01, 2009 1:11 pm
Bydliště: Krakonošovo

Re: Zetor 25 z Valach

#12 Nový příspěvek od jenicek »

Podle toho schematu http://zetor25.websnadno.cz/el._schema_z-25.jpg je na svíččce 1,4-1,5V. Pokud tam teče 37A, pak je odpor svíčky cca 40mOhm.
Na kontrolce jsou 4V, a pokud tam teče stejnej proud 37A, pak je odpor kontrolky cca 110mOhm.
Pokud máš kanthal průměr 1,8mm s odporem 0,57Ohm/m, pak abys zachoval el. podmínky v obvodu, je třeba použít cca 20cm drátu.
Pak je třeba vzít v úvahu jouleovo teplo, který dokáže vyzářit do vzduchu daný odporový drát, aby se nepřetavil, ale zároveň viditelně žhnul. Tady se dostáváme na úroveň VŠ https://cs.wikipedia.org/wiki/Absolutn% ... %C4%9Bleso
Pro tyto případy mám z osobní zkušenosti otestováno, že než něco zdlouhavě počítat s rizikem chyby, tak není nad to vzít kus drátu co chci použít a projet si na zdroji na stole jeho charakteristiku (obdobné třeba u řezačky na polystyren, pájky atd.).

Rosch: Pokud máš použitu jako kontrolku žárovku, pak je zřejmě paralelně a neodpovídá schématu výše. Připravíš se tím o indikaci poruchy obvodu žhavení. Jinak bys musel mít žárovku, co snese 37A a 4V, tj. 150W :jazyk:

Uživatelský avatar
abushrek
Příspěvky: 470
Registrován: pon říj 08, 2018 7:29 pm
Bydliště: Valašsko

Re: Zetor 25 z Valach

#13 Nový příspěvek od abushrek »

Tím pádem budu muset koupit asi odporový drát s průřezem pouze 1.2mm který má měrný odpor 1,28 ohm/m.
4/37 = 0,1081
0.1081/1.28 = 0.084m => 8.5cm drátu by bylo použito.
Chápu to správně?
S takovou žárovkou na palubovce by si i zatopil. :D :smich:

JardaCNC
Příspěvky: 2349
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: Zetor 25 z Valach

#14 Nový příspěvek od JardaCNC »

Nechci do vasich vypoctu se nejak vtahovat, ale nebylo by lepsi zmerit prumer dratu i treba prepaleneho zbytku co zustal v "kontrolce" a pak jen dat delsi ci kratsi delku podle prakticke zkousky?
Az se mi prepali spirala na mojem kubousovi , tak bych to tak asi zkusil. Myslim ze neni drat jako drat i o stejnem prumeru. A to i ten odporovy. :typek:

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Zetor 25 z Valach

#15 Nový příspěvek od rosch8 »

Úplne najjednoduchšie by bolo kúpiť tu špirálu do kontrolky zhavenia. Bežne ju dostať kúpiť.

Napríklad tu:
http://www.monsta.cz/nahradni-dily-na-t ... -k-3904-25


Kontrolu mam iba napatovu 4W žiarovkou. Funguje to skvele už druhý rok.
Kontrolu odberu prúdu mam podľa svitu kontrolky dobíjania. Jemne pohasne pri pripojení zhavicov. Takže kontrolu zhavenia mam tiež.

Odpovědět

Zpět na „Zetor 15/25“