Zetor 25A Kopaničiar

Moderátoři: Lukashil, mihi

Zpráva
Autor
anton30
Příspěvky: 1053
Registrován: úte led 05, 2016 7:43 pm
Bydliště: Trenčín

Re: Zetor 25A Kopaničiar

#31 Nový příspěvek od anton30 »

ano, bolo naivne si nieco take mysliet. nevadí, spravíme druhý. este sice neviem kde, ale nieco sa nájde. k traktoru som dostal komplet novu sadu klznych lozisk.

anton30
Příspěvky: 1053
Registrován: úte led 05, 2016 7:43 pm
Bydliště: Trenčín

Re: Zetor 25A Kopaničiar

#32 Nový příspěvek od anton30 »

Pustil som sa do rozobratia prevodovky. Musím povedať, že jediné co z nej zachovám je diferenciál. Zbytok je veľmi zodratý a teraz zháňam nové kolesá.
Keďže som pred 3 rokmi robil prevodovku aj na Káčku, tak zistujem, ze obe prevodovky aj Ačková aj Káčková sú totálne odlišné. Káždý rýchlostný stupeň dopredu ma kolesá s iným počtom zubov. Doteraz som si myslel, ze iná je len 3ka resp 6stka.

Musel som si navyše vyrobiť sťahovák na pastorček s planetovým kolesom. Nijak inak mi to nechcelo isť von jedine takto.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

anton30
Příspěvky: 1053
Registrován: úte led 05, 2016 7:43 pm
Bydliště: Trenčín

Re: Zetor 25A Kopaničiar

#33 Nový příspěvek od anton30 »

Zdravím.
Trochu to tu zanedbávam. Musím si doplniť kroniku.
Od posledného príspevku prakticky stále nieco na tom robím. Minulý týžden som dokonca zaviezol motor na GO do Vráblov. Dnes už je naozaj problém vybrať dobré ojnice.
Aj prevodovka je už zložená. Myslel som si, že konečne urobím kompletnú fotodokumentáciu a návod ako skladám revodovku, ale som na to sám, ruky zasraté od oleja a vytahovať telefon na fotenie je nešikovné.
Ale zachytil som aspon nieco:
Podarilo sa mi prepuzdriť brzdové stíty. Ako puzdro som použil hliníkový bronz.
Obrázek

Obrázek

tiež som prepuzdril aj páku spojky oloveným bronzom a hriadel po ktorej sa otáča som vyvaril tvrdonávarovou elektrodou a osustruzil.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Pri vytahovaní excentra riadenia sa mi ho poradilo nechtiac ulomit, tak som zohnal iný a normálne pasuje s mojou hriadelou a ani nemá volu... aspon nejaké stastie. A prvý krát sa mi podarilo vybrat nepoškodené zaistenie toho excentra.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Tak isto som už kúpil aj nové zadné pneumatiky. Povodne som s tým chcel ešte počkať, ale cena ide stále nahore. Zobral som OZKA 13,9-24 PR12. Pôvodne som chcel iba 8 plátnové, ale tie skrátka neboli, jedine z dvoch eshopov po kuse. Jedna táto ma vyšla na cca 210 EUR s DPH. Ked som sa pýtal ludi v pneuservise, ci to je dobrá guma, povedali mi, že je na nej dobrá jedine cena. Inak to je vraj šunt. Ked som mu však povedal, že bude na veterána, tak len mávol rukou, že tam je to jedno.

Obrázek

Obrázek

No a k tomu som bral aj "nové" disky. Vyzúvať tie pôvodné co tam boli s tými ruskými gumami sa mi nechcelo.

Obrázek

Obrázek

Disky boli z jednej strany (z vonkajšej, kde je ventil) niekde poohybane a doťukané. Zo starého piestneho čapu som vyrobil nástroj na rovnanie. Nechcel som po tom mlátiť kladivom. A celkom sa osvedčil. Je to len do neho vybrúsená drážka s nasunutou pákou pre vačší moment. Zvnútornej strany sú disky krásne rovné. Aj uvažujem, že ich teda otočím ventilom dnu..neviem ako by to vyzeralo a ci by to bolo dobre.

Obrázek

Obrázek

Dával som nové ložiská aj do nohavíc. Asi by ešte chvílku vydržali, ale ked som očistil poriadne dráhu kade idú guločky, tak všade už boli vydrzavené jamky vrátane samotných guličiek. Pri skladaní som nič nenatĺkal. Všetko som natláčal maticami na skrutkách.

Obrázek

Obrázek

Samozrejme pouzil som aj Robov osvedčený postup pre utesnenie hriadele nožnej brzdy medenou rúrkou D28 mm. Je zalepená loctite 638 a este som to opatlal zvnutra trosku nesikovne silikonom. Ale ucel to splni a prevodovke to neubliži.

Obrázek

pavel sk
Příspěvky: 12796
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Zetor 25A Kopaničiar

#34 Nový příspěvek od pavel sk »

Vo Vrabloch este robia motory??? Bol som uz v tom ze aj to tam skoncilo. Inak kedysi mali tam dobru robotu 8) . Bol som tam kedysi daaaavno.

Uživatelský avatar
Peter768
Příspěvky: 4424
Registrován: ned led 04, 2009 9:42 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Zetor 25A Kopaničiar

#35 Nový příspěvek od Peter768 »

Ahoj. Veľmi pekná práca. Ten vyrovnávč diskov je super výmysel 8). Držím palce pri skladaní.

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Zetor 25A Kopaničiar

#36 Nový příspěvek od rosch8 »

riadny posun dopredu. Pneumatiky su asi 13,6, nie 13,9 ale vyzeraju vyborne. ked sa nafuknu tak nebudu take siroke a ziskaju priemer. Bude to dobre vyzerat.

Uživatelský avatar
Ursus 73
Příspěvky: 3111
Registrován: ned úno 22, 2009 10:18 pm
Bydliště: Hlohovec

Re: Zetor 25A Kopaničiar

#37 Nový příspěvek od Ursus 73 »

Tak predsa to tu žije :wink: . Som rád, že niečo na traktore robíš :friends: . A gumy super, tento rozmer sa mi na áčku páči oveľa viac ako 12,4-24. Tak nech sa darí v práci :prace:
"Mám skutočnú túžbu dokončiť všetko, čo som začal. Táto skutočnosť ma často privádza k problémom." (N. Tesla)

anton30
Příspěvky: 1053
Registrován: úte led 05, 2016 7:43 pm
Bydliště: Trenčín

Re: Zetor 25A Kopaničiar

#38 Nový příspěvek od anton30 »

pavel sk píše: pon led 17, 2022 7:49 pm Vo Vrabloch este robia motory??? Bol som uz v tom ze aj to tam skoncilo. Inak kedysi mali tam dobru robotu 8) . Bol som tam kedysi daaaavno.
mne tam bol odporučený jeden pán, ktorý je uz na penzii a robí to doma ako zálubu. sám je bývalý zamestnanec OPS Vráble. Bol som u neho cca hodinku a co možem povedať, tak mám dobrý dojem. Ked som dával pred cca 3 rokmi robit Kultiváka, tak tam sa s tými moc nesrali. Nehovorím, že to urobili zle, ale tento si dal naozaj záležat na výbere ojníc (zo siestich sme vybrali ako tak 2) a aj klukovky. Tie som mal v aute tri.

anton30
Příspěvky: 1053
Registrován: úte led 05, 2016 7:43 pm
Bydliště: Trenčín

Re: Zetor 25A Kopaničiar

#39 Nový příspěvek od anton30 »

Ano, ten rozmer gumy je preklep. je to 13,6-24. Na boku ma napisane, ze je robená do rýchlosti 30km/h..takze na Acko jak vyšita. A ked mi ich doviezli, tak som sa zlakol, ako je velmi siroká a hned som kontroloval rozmer, ci sa nepomylili a neposlali mi nieco iné ako som chcel :D
Uvidím ako sa ta guma bude javit na ceste. Pamatam ako ich Libor nakoniec menil za mensie 12.4-24. Navyse to mam prerobené na rýchlu "Enkovu" prevodovku.

pavel sk
Příspěvky: 12796
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Zetor 25A Kopaničiar

#40 Nový příspěvek od pavel sk »

Ahaaaa. Tak tak je to. Robí to už len súkromné doma. Ja som tam bol ešte keď OPS fungovalo.

Uživatelský avatar
Bellian
Příspěvky: 2534
Registrován: stř črc 28, 2010 10:28 am
Bydliště: Velké Meziříčí

Re: Zetor 25A Kopaničiar

#41 Nový příspěvek od Bellian »

Paráda moc pěkně jsi postoupil 8) 8) 8) .

Rovnání disků dobrý nápad :) :) .

Ať se daří a práce baví :friends: .
Srdcová 25-ka; Járova 25-A; Školníkova 25-A; Stodolová uloženka 25-ka
Zetor 5611
Zetor 7211
Zetor Super 35
Zetor 7245 PLUS
BSS PS 701H
BSS10.08 - renovace
BSS P 53 S
TOS-28 Žebrák; StankoImport 2H125; Pásová pila G5013W

Uživatelský avatar
Jančo66
Příspěvky: 686
Registrován: pon kvě 22, 2017 1:26 pm
Bydliště: Žilina (okolie)

Re: Zetor 25A Kopaničiar

#42 Nový příspěvek od Jančo66 »

Pekná práca. No na týchto gumách a "N" redukcii to bude upalovat hlavne po rovine. Čo v podstate skôr tebe vyhovuje. Libor má skôr kopcovitý terén, preto volil tie menšie, aby mal traktor aj do sily, lebo sa mu to zdalo lenivé.
Zetor 25 - kultivačný (narodený medzi 1948-1950)
Zetor 25 - s redukčnou prevodovkou (zatiaľ na prácu)
Zetor 25 - agregačný (ťahač vlekov a víkendový špeciál)

Bolevak
Příspěvky: 1114
Registrován: pon led 04, 2016 9:49 am
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

Re: Zetor 25A Kopaničiar

#43 Nový příspěvek od Bolevak »

já jsem taky přemýšlel o 13,6 a nakonec jsem zvolil 12.4.

anton30
Příspěvky: 1053
Registrován: úte led 05, 2016 7:43 pm
Bydliště: Trenčín

Re: Zetor 25A Kopaničiar

#44 Nový příspěvek od anton30 »

Mne sa zdajú tie 12,4 pri hranatých blatníkoch take az moc utopené. este ked su nove ako tak, ale ked za ojazdia, vtedy to uz je horsie.

Je možné, že pri "N" prevodovke a týchto kolesách to nebude moc dobre. Mozno niekedy mi niektory kopec ani 4ka nepretiahne a priemná rýchlosť jazdy tak bude este menšia a tiež ich budem meniť. Lebo ani u nás až taká rovina zase nie. A moj sen poznáte...isť tento rok do Tatier. A od Myjavy hore Považím to zrovna rovina tiež nie je.

Jednému kamarátovi teraz pomáham dať do originál Káčkovej prevodovky "Enkovú" redukciu. Som zvedavý ako sa to bude správať.

Uživatelský avatar
Peter768
Příspěvky: 4424
Registrován: ned led 04, 2009 9:42 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Zetor 25A Kopaničiar

#45 Nový příspěvek od Peter768 »

Na 4ke malý kopec výjdeš. Ak nie, dáš 3ku. Ono pti dlhých tratiach je dôležitá aj jazda po rovine a dolu kopcom. Lebo ísť dolu kopcom na 6ke na Kčku, je taká istá rýchlosť ako ísť aj hore kopcom na 6ke. :smich: Je jednoducho pomalé. Traktor máš na rekreáciu, tak to bude v pohode.

Odpovědět

Zpět na „Zetor 15/25“