UNC 060 severočech a spol.

Moderátor: Franta.cz

Zpráva
Autor
majkl.fiat
Příspěvky: 276
Registrován: úte led 14, 2014 12:25 am
Bydliště: Nový Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: UNC 060 severočech a spol.

#46 Nový příspěvek od majkl.fiat »

Jak vidím ten les pák na tom tvojem podkopu tak se mi ježí vlasy :-D

U toho UNC to originál páky nejsou, origo jsou tam takové špalky, stejné jak rukojeti u fichtla :-) některé to měly takhle kolmo, některé je měly šikmo pod uhlem cca 45° do středu. Z prvního případu bolely ruce v zápěstí, z druhého bolely paže protože si držel ruce celou šichtu v luftě a ještě se blbě lozilo dovnitř a ven přes to. Kdybys zkusil řídit UNC dobře tvarovanýma joystickama, už nebudeš chtít nic jiného :-) daleko líp a citlivěji se to pak ovládá. No a ještě se ty ovladače na UNC lišily vnitřkem. Starší měly ORSTY, jsou trochu méně přesné, ty máš asi ty, novější pak měly typ Bardejov, ty pak převzaly i Locusty, s tím už se dá něco i dělat :)


A tady jsou ty vzory ovládání:
ovladani ISO.jpg
ovladani SAE.jpg
Zetor 6718 - motor 7701, portály Proxima 40 kmh :-)
JCB 2CX - takové malé kopátko
Case JXU 95 a Mercedes Unimog U2100 Agrar

milosm
Příspěvky: 301
Registrován: pon říj 24, 2011 8:55 pm
Bydliště: Louny

Re: UNC 060 severočech a spol.

#47 Nový příspěvek od milosm »

Dík za vyčerpávající popis - začínám v tom mít už trochu jasno. Uznávám, že joystick (tedy ten počítačový pro hry) je dost odladěný, hlavně ergonomicky a právě u her se používá už poměrně dlouho a hlavně dost intenzivně. Takže takový QuickShot II byl do ruky parádní. Musím prohrábnout moje skladiště ve firmě, určitě tam něco vyhrabu a napasovat to na moje ovladače nebudu vůbec problém 8) a nakonec ani koupit nový dnes není nic zásadně drahého - dík za typ.
Ovládání podkopu je takový s jakým jsem to koupil, trochu se mi motají mezi sebou, ale dá se s tím dělat. Křížové ovladače by asi opravdu byly lepší, tak až zase něco zbyde, nebo se třeba tady objeví na prodej za rozumný peníz, tak to vyměním. Dík za popisy, super jsou ty piktogramy - nikde jsem to nemohl objevit nakreslený. Docela by mě zajímalo, podle jaký normy to mám zapojený na podkopu já :D

milosm
Příspěvky: 301
Registrován: pon říj 24, 2011 8:55 pm
Bydliště: Louny

Re: UNC 060 severočech a spol.

#48 Nový příspěvek od milosm »

Logo zts kdo bude chtít, je ke stažení na ulozto.cz http://ulozto.cz/xKBNpcX2/log-zts-rar s heslem (bez uvozovek) "unc060". V RAR archivu (použijte buď WinRAR, nebo TotalCommander) je logo v bitmapě (jpeg) tak i ve vektoru (původně vytvořeno v CorelDraw X4 - cdr, dále dwg, wmf). Vše je v proporcionální. Zdrojová fotka je zde:
Obrázek
Nebo pošlu emailem ;-)

milosm
Příspěvky: 301
Registrován: pon říj 24, 2011 8:55 pm
Bydliště: Louny

Re: UNC 060 severočech a spol.

#49 Nový příspěvek od milosm »

Přidám další využití podkopu, navíc se blíží jaro, tak je potřeba něco začít dělat. Na podzim jsem vykácel část náletů na pozemku, šlo především o bezinky a jasany. Co s pařízkama? Od bezinek menšího průměru, se dá vytáhnout na řetězu, ale větší nebo jasany, tam jsem řetěz docela utrhl. Na podkopu mám jedinou lopatu 35cm, takže něco vytáhnu, ale žádná sláva, navíc i po malých pařezech, díky šíři lopaty, pak zůstane kráter jak po granátu a musím znovu upravovat vybranou hlínu. Takže jsem hledal něco účinnějšího a napadla mě špic co se používá na rozrušování povrchů za velké buldozery. Nejhorší bylo najít správné označení - česky je to rozrývač nebo rozrývák, v angličtině ripper.
Obrázek
A jelikož mám k dispozici "ochočeného" konstruktéra ve výslužbě Jardu, který nakreslil a vylepšoval snad celou elektrárnu v Počeradech, vznikla první verze rozrývače s upevněním na podkop mého UNC - bude-li mít někdo zájem, oskenovaný výkres zašlu emailem.
Obrázek
Hledal jsem dál, u nás toho moc k tomuto není, ale v zahraničí se vyrábí rozrývací trny přímo na minibagry, pěkné video zde
https://www.youtube.com/watch?feature=p ... cafnNvEB5k
https://www.youtube.com/watch?feature=p ... mcj5QKbMEo
Moje představa je použít to přesně tak jak na videu, akorát bez ostruhy, jelikož nemám a ani jinak nepotřebuji přídavný okruh na podkopu, ale možná by stálo za úvahu přidat ostruhu mechanicky nastavitelnou - http://www.minibagr.jex.cz/menu/thumb. A rád by jsem to využil nejen na vytažení pařezů, ale obecně na prohrábnutí hlíny s vytažením zbytků silnějších kořenů a kamenů, aby půda byla připravená na hrubé projetí s pluhem a následně finální úpravu rotavátorem.

milosm
Příspěvky: 301
Registrován: pon říj 24, 2011 8:55 pm
Bydliště: Louny

Re: UNC 060 severočech a spol.

#50 Nový příspěvek od milosm »

Dnes je rozrývací nástavec již ve fázy výroby, kdy mě spřátelená firma ELNAServis Počerady na vodním paprsku vyřezala dle dokumentace jednotlivé díly - není to vůbec levná záležitost, ale neumím si představit jak vyřezávám z 20mm železa žraločí ploutev - v učení jsme řezaly kolejnici na centimetrové plátky za trest a tohle mě má pomáhat a ne trestat ;-) , no a nyní je to ve svařovací škole stejné firmy, jelikož potřebuji aby to i něco vydrželo!!! Teda předpokládám, že to svaří instruktoři a ne žáci :shock:
Obrázek

Schimi
Příspěvky: 246
Registrován: stř říj 15, 2014 4:04 pm
Bydliště: Náměšť

Re: UNC 060 severočech a spol.

#51 Nový příspěvek od Schimi »

No tak na materiálu si opravdu nešetřil, skvělý je ten výměnný zub 8)
Snad se do vejde do rozumné cifry. Nakonec to můžeš využít i na vyrývání kamenů apod.
KUBOTA B1600 + Podkop GEO + Čelní nakladač RVR
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 72&t=72524
Domácí třídič DT 1250 - poloprofi betaverze
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 87&t=67355

mudr.lant
Příspěvky: 65
Registrován: ned čer 26, 2011 8:36 pm
Bydliště: krnovsko

Re: UNC 060 severočech a spol.

#52 Nový příspěvek od mudr.lant »

Ja jsem premyslel nad necim podobnym ale s vice tema rozryvakama v rade.
Neco jako je tady. : http://bagry.cz/cze/forum/pridavna_zari ... roderechen
UNC 060
Z 5611
KLE 500
:)

milosm
Příspěvky: 301
Registrován: pon říj 24, 2011 8:55 pm
Bydliště: Louny

Re: UNC 060 severočech a spol.

#53 Nový příspěvek od milosm »

I takové provedení jsem zvažoval. Jenže když jsem viděl co podkop s lopatou 35cm udělal s některými jasanovými pařízky o průměru i jen cca 20cm - prakticky se ani nehnuli :'( , tak jsem radši zvolil to nejmenší řešení. Taky je to konstrukčně jednodušší...

mudr.lant
Příspěvky: 65
Registrován: ned čer 26, 2011 8:36 pm
Bydliště: krnovsko

Re: UNC 060 severočech a spol.

#54 Nový příspěvek od mudr.lant »

To ano....
Chtel jsem namitnout, ze nevyhoda bude, kdyz ten parez rozrušiš dookola, ze ho tim rozryvakem nenaberes.
Ale pak me napadlo, ze v kombinaci s thumbem to bude brnkacka.. A presne jak rikas, konstrukčně nejjednodušší...
8)
UNC 060
Z 5611
KLE 500
:)

mudr.lant
Příspěvky: 65
Registrován: ned čer 26, 2011 8:36 pm
Bydliště: krnovsko

Re: UNC 060 severočech a spol.

#55 Nový příspěvek od mudr.lant »

Koukni na to tady : http://bagry.cz/cze/forum/pridavna_zari ... ovac_thumb
Neni treba další okruh, pro pouziti semtam se da krásně a jednoduse udelat mechanicky...
UNC 060
Z 5611
KLE 500
:)

milosm
Příspěvky: 301
Registrován: pon říj 24, 2011 8:55 pm
Bydliště: Louny

Re: UNC 060 severočech a spol.

#56 Nový příspěvek od milosm »

Jo tak THUMBa znám, myslím, že u Schimiho ve vlákně jsem o tom psal, dokonce mám na něj i konkrétní nabídku od šikovného človíčka z Klatov, kde si chci objednat dvoubřitou svahovku. Provedení je tady http://www.minibagr.jex.cz/menu/thumb a cena délky 550mm je 7.500,- Kč. Je to určitě šikovné, i když asi by jsem chtěl jiné řešení uchycení než navaření na ramenu podkopu, prozatím místo ostruhy použiju opěru o rameno, lopata se dá sklopit až k ramenu.

mudr.lant
Příspěvky: 65
Registrován: ned čer 26, 2011 8:36 pm
Bydliště: krnovsko

Re: UNC 060 severočech a spol.

#57 Nový příspěvek od mudr.lant »

Tech 7500,-je za tu svahovku nebo toho thumba?
A jaka to je dvoubřita svahovka?
UNC 060
Z 5611
KLE 500
:)

milosm
Příspěvky: 301
Registrován: pon říj 24, 2011 8:55 pm
Bydliště: Louny

Re: UNC 060 severočech a spol.

#58 Nový příspěvek od milosm »

Cena 7.500,- je za thumba, toho co je v odkazu s délkou ostruhy 550mm.
Svahovka s dvojitým břitem, resp. původně se zadním břitem a šířkou 1000mm by měla vypadat takto s cenou cca 7.000,-
Obrázek
a mě by se líbila
Obrázek

mudr.lant
Příspěvky: 65
Registrován: ned čer 26, 2011 8:36 pm
Bydliště: krnovsko

Re: UNC 060 severočech a spol.

#59 Nový příspěvek od mudr.lant »

Tak ta svahovka za tu cenu nevypada zle. Skoda je, ze nemuze byt naklapeci, to by byla super prace...
Ty mas vyhodu, ze si muzes trochu pomoct naklonenim celeho bobka. Ja si zacal svahovku delat ze stare nadrze n plyn. Necekam od toho zazraky ani ze bych s ni mohl neco silene rovnat, spise kvuli zahrnovani vykopu. Kdyz se nejde nekde dostat celni lzicou a musis zahrnovat podkopem tak je pakarna i tou 40tkou.
No ale za toho thumba je to hodne penez.
UNC 060
Z 5611
KLE 500
:)

milosm
Příspěvky: 301
Registrován: pon říj 24, 2011 8:55 pm
Bydliště: Louny

Re: UNC 060 severočech a spol.

#60 Nový příspěvek od milosm »

Tak po skoro roční přestávce, respektive období, kdy jsem nějak neměl čas dát dohromady sem srozumitelný příspěvek :pistol: se teď pokusím pokračovat. Rozrývací nástavec jsme úspěšně dokončily a nevypadal vůbec špatně.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Bohužel při prvním testu se ukázalo slabé místo a to v uchycení zubu, respektive přechod z trnu na "břit" zubu, kde je nejméně masy materiálu a po zapáčení pod kořenem, se zub i s "břitem" ohnul a následně ulomil. Prostě jsme chtěli za každou cenu ošetřit "ostří" trnu výměnným zubem z tvrdokovu a tohle nám přitom uniklo. A jelikož jsem pařez nakonec vytáhl i z tím zbytkem trnu a úprava pro použití zubu by znamenala kompletní předělání rozrývacího nástavce, tak jsem se rozhodl, že další verze bude bez zubu :'(

Odpovědět

Zpět na „Traktory sériové výroby - lesní stroje a bagry“