UNC 060 severočech a spol.

Moderátor: Franta.cz

Zpráva
Autor
mudr.lant
Příspěvky: 65
Registrován: ned čer 26, 2011 8:36 pm
Bydliště: krnovsko

Re: UNC 060 severočech a spol.

#16 Nový příspěvek od mudr.lant »

Obrázek
Uz to zkousim asi po pate... :D
UNC 060
Z 5611
KLE 500
:)

mudr.lant
Příspěvky: 65
Registrován: ned čer 26, 2011 8:36 pm
Bydliště: krnovsko

Re: UNC 060 severočech a spol.

#17 Nový příspěvek od mudr.lant »

Matúš píše:Pekné UNC, to je môj sen 8) 8) Mohol by si mi nafotiť ten podkop? Hlavne upnutie :) :friends: A ešte ak by si mi mohol zmerať výšku UNCčka po vrch kabíny :) Vopred ďakujem :friends:

Výška.... Podle me standardní pergolovy rozmer... :D

Obrázek
UNC 060
Z 5611
KLE 500
:)

milosm
Příspěvky: 301
Registrován: pon říj 24, 2011 8:55 pm
Bydliště: Louny

Re: UNC 060 severočech a spol.

#18 Nový příspěvek od milosm »

No, garáž pěkná, akorát ti teče do lopaty :vysmech: , ale asi by jsem se bál u tebe parkovat, abych neodjel i s garáží :)

mudr.lant
Příspěvky: 65
Registrován: ned čer 26, 2011 8:36 pm
Bydliště: krnovsko

Re: UNC 060 severočech a spol.

#19 Nový příspěvek od mudr.lant »

Garaz je na prvni fotce... Toto je fotka z fušky, jinudy se nedalo dostat... :D
UNC 060
Z 5611
KLE 500
:)

mudr.lant
Příspěvky: 65
Registrován: ned čer 26, 2011 8:36 pm
Bydliště: krnovsko

Re: UNC 060 severočech a spol.

#20 Nový příspěvek od mudr.lant »

Obrázek
Ovšem i to uz se stalo... :D
UNC 060
Z 5611
KLE 500
:)

mudr.lant
Příspěvky: 65
Registrován: ned čer 26, 2011 8:36 pm
Bydliště: krnovsko

Re: UNC 060 severočech a spol.

#21 Nový příspěvek od mudr.lant »

Milosm: koukam jeste na to upinani toho podkopu. Ja to mam predelane normane
na rychloupinak, jako lopatu. Prijedes, nacvaknes podkop a naklopis ho na sebe na kazde strane
Je paka kterou to zajistis aby to drzelo na ramu a ne na pistnici.
Kolikrat se mi stalo, ze mi podkop spadl kdyz byl odstaveny a nedovedu si predstavit jak ho zapnes
bez toho.... Jestlize je zaveseny na vylozniku.
Jak budu v garazi udelam Ti foto...
UNC 060
Z 5611
KLE 500
:)

majkl.fiat
Příspěvky: 276
Registrován: úte led 14, 2014 12:25 am
Bydliště: Nový Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: UNC 060 severočech a spol.

#22 Nový příspěvek od majkl.fiat »

Ahoj, pekne tema o "bobku", taky jsem tak začínal, nejdřív 4 roky na farmě, pak 3 roky doma se svým, te'd už jsem teda koupil JCB 2CX :-) Ale pokud by jste chtěli něco vědět, ptejte se... Prošel jsem UNC 060 2x a Locust 750, z příslušenství klasika lopata, paleťáky, vrtací zařízení (jak staré ZTS tak nové Kovaco), míchací lopata, drapák na hnůj, podkop KRA 603....

K těm stranovým převodovkám - náplň je skutečně 8 litrů PP80. Pokud tam bylo víc, buď to někdo přelil, nebo se tam dostává hydraulický olej z brzd nebo hydromotorů. Jinak ty kola v převodovce se točí celkem dost rychle, je to zpřevodované neskutečně do pomala, takže první kolo má celkem grády.

K podkopu - jak píše milosm, připojování je opravdu otřesné, hlavně když to dělá člověk na fušce i 10x za den. Měl jsem předěláno na rychloupínák, byly odřezány spodní oka a místo nich navařený rychloupínák, horní čepy jsem jen odbrousil a vyrazil a nechal si udělat ty samé na zasouvání. Připojování pak bylo jednoduché, podkop jsem nacvakl jako lopatu, přitáhl, a zajistil čepama k výložníku. Fungovalo to na 100%.

Ke kopání - UNC se dost přitahuje a má malý přítlak na lžici, pokud je tvrdý slín a skála, nejde s tím vykopat skoro nic. Hodně tomu pomůžou ty zadní nohy, přenese se na podkop i váha motoru (jinak se překlápí přes zadní kola a působí spíš jako odlehčení) a hlavně se celý stroj přestane přitahovat dopředu. Ale komu se je chce pořád nahazovat a připojovat, že? Hodně by tomu pomohlo zprovoznit brzdy na stroji jako to má UNC 061 a Locusty viz. další odstavec.

K brzdám - kdyby se s tím chtěl někdo babrat, jde o to, že brzdy fungují jen pokud neběží motor nebo je vyplá spojka mezi motorem a čerpadlama. V tom případě povolí ovládací tlak, který odtlačuje pružiny na lamelách brzd a stroj se pomalu zastaví. Píšu pomalu, protože určitě jste si všimli, že pokud zastavíte v kopci motor, bobek ještě ujede 1 - 2 metry než se uplně zastaví. Tomu by šlo pomoct instalací trojcestného ventilu do okruhu brzd. Je to jednoduché - 3 vývody - ovládací tlak, vstup do brzd, a volná zpátečka do nádrže. Při pojezdu bude propojený ovládací tlak se vstupem do brzd, stroj bude odbržděný a zpátečka bude uzavřená. Jakmile bude třeba zabrzdit (pracuji s podkopem nebo potřebuji něco dělat ve svahu s běžícím motorem) přepnu trojcestný ventil, tím odpojím ovládací tlak a propojím vstup brzd se zpátečkou do nádrže, pružiny vytlačí olej a zabrzdí nápravy. Měl jsem to nachystané i na svojeho bobka ale nakonec k tomu nedošlo a podkop už šel z domu. Ale třeba se k tomu ještě dostanu, ono je to dobré např. i při vrtání děr ve svahu.

A poslední věc k tomu kopání - využívat pohyb lopaty a zeminu jakkdyby vylamovat. Taky jsem tak začínal, ale jednou mě viděl starý bagrák, přišel ke mě a ptá se co dělám. Řekl "kdyby toto tvoje hrabkání viděl bezpečák na stavbě, tak tě nakope do pr... a pošle s brekem domů!" Tímto způsobem si zaděláš akorát tak na průser pokud bude v zami kabel, nebo přípojka plynu, vody atd... Správný způsob kopání je odškrabávat zeminu vodorovně po vrstvách 5 - 10 cm. Ale zkuste si to s bobkem, že? :-)
Zetor 6718 - motor 7701, portály Proxima 40 kmh :-)
JCB 2CX - takové malé kopátko
Case JXU 95 a Mercedes Unimog U2100 Agrar

mudr.lant
Příspěvky: 65
Registrován: ned čer 26, 2011 8:36 pm
Bydliště: krnovsko

Re: UNC 060 severočech a spol.

#23 Nový příspěvek od mudr.lant »

Diky za radu, ja jsem tam nalil tech 8l do kazde tak snad to bude ok.
A s tim pritahovanim do vykopu to je nekdy fakt o nervy...
Navic ja nemam ty podperne nohy vysuvne dolu ale vyklapeci. A to je kolikrat
vec, kdyz se postavis na nejake vyvýšené misto a nohy zustanou v luftě...
Jako by tam nebyly....
Proto je ted predelavam. Doufam, ze to bude lepsi... :)
UNC 060
Z 5611
KLE 500
:)

mudr.lant
Příspěvky: 65
Registrován: ned čer 26, 2011 8:36 pm
Bydliště: krnovsko

Re: UNC 060 severočech a spol.

#24 Nový příspěvek od mudr.lant »

Obrázek

Tady na te fotce je i videt to upnuti i kdyz kvalita neni valna...
UNC 060
Z 5611
KLE 500
:)

milosm
Příspěvky: 301
Registrován: pon říj 24, 2011 8:55 pm
Bydliště: Louny

Re: UNC 060 severočech a spol.

#25 Nový příspěvek od milosm »

Tak nasazení podkopu na UNC mě opravdu zajímá, jelikož když jsi u mašiny sám a potřebuješ chvíli hrabat, pak nakládat tak je to prostě složitý. Navíc, alespoň u podkopu KRA603, se dost mizerně dostává ke spodním čepům ke kterým potřebuješ ať při nasazování - s kladivem se velice těžce k tomu může, tak i pro zajištění čepu šroubem, pokud to máš nezajištěný, musíš to hlídat, jelikož čep prostě při hrabání vyjede.
Takže mudrlant využívá zavěšení pracovního nástroje a následně to pojistí pákou na hlavní výložník - byl by jsem ti vděčný mudrlante, až budeš mít možnost, udělat detailní fotky jak závěsu na podkopu, tak i úchytu páky na výložníku UNC. Majklfiat to měl přímo na podkopu předělaný jako rychloupínák, ale nějak si to neumím představit. Neměl by jsi ještě nějakou fotku? Mám to chápat, že místo spodního oka na podkopu jsi měl čep pro rychloupínák pracovního nástroje? Nemohl by jsi mi to ještě trochu podrobněji popsat?

S padajícím podkopem jsem se taky trochu potrápil, hlavně když mi netěsnily pístnice na ramenech, vždy se mi ale podařilo "postavit" ho tím, že jsem si připojil jen hydrauliku a zvednul jsem podkop pomocí vlastního ramene, mimo připojení na UNC - ale je to dost opruz :zly: Nejneutrálnější poloha podkopu je vysunout nohy na půl, a natáhnout ramena na max. a narovnat lopatu a o tu to opřít.

Kopání, jasně nakonec si poradíme jak umíme, ale tak pro zajímavost, neexistuje i nějaká literatura, tipy a triky, nebo tak něco na způsob "Jak se stát dobrým bagristou" ? :idea:

A brzdy to je taky pro mě zajímavé a neprozkoumané téma, jelikož mi vůbec (ale ani mechanické ovládání) nefungují a jak podle popisu majklfiata čtu, ani vlastně nevím jak mají fungovat, ale k tomu se já dostanu až trochu později.

mudr.lant
Příspěvky: 65
Registrován: ned čer 26, 2011 8:36 pm
Bydliště: krnovsko

Re: UNC 060 severočech a spol.

#26 Nový příspěvek od mudr.lant »

Jestli jsem to dobre pochopil, tak Majkl to mel stejne jako ja.
Na tom mojem podkopu nekdo proste odrezal ty drzaky na zaveseni
a prevaril je níž tak jak je to na lopate.
Je to trochu videt na te posledni fotce, co jsem tady pridal. Odpoledne
zkusim udelat lepsi...
S tim hrabanim nevim... Kluk co mi tak radi a pomaha s unc mi kdysi rekl
at si koupim 20l nafty a jdu si to nekam vyzkouset, ze vysvetlovat se to moc neda...
A vicemene mel pravdu. Cim vic kopes tim vic se ucis...
Btw Milosm: Ty mas nejakou zivnost na to?
UNC 060
Z 5611
KLE 500
:)

mudr.lant
Příspěvky: 65
Registrován: ned čer 26, 2011 8:36 pm
Bydliště: krnovsko

Re: UNC 060 severočech a spol.

#27 Nový příspěvek od mudr.lant »

Tak na to ted koukam a je to tak jak jsem psal, nekdo ordrezal ty drzaky z puvodni vodorovne polohy a navaril je svisle dolu. Tim docilil toho, ze se to zapina na rychloupinak...Obrázek

Myslim si, ze by Ti stalo za to to taky tak predelat.
Teda spis kvuli pohodlnejsimu zapinani ale nevim jestli to ma nejaky vliv na vlastnosti. Rekl bych, ze asi ne.
To bude mozna vedet prave Majkl... ;)
UNC 060
Z 5611
KLE 500
:)

mudr.lant
Příspěvky: 65
Registrován: ned čer 26, 2011 8:36 pm
Bydliště: krnovsko

Re: UNC 060 severočech a spol.

#28 Nový příspěvek od mudr.lant »

Obrázek

Obrázek
Nemam fotak, tak kvalita stoji za h... Ale myslim, ze je to z tech fotek patrne..
UNC 060
Z 5611
KLE 500
:)

milosm
Příspěvky: 301
Registrován: pon říj 24, 2011 8:55 pm
Bydliště: Louny

Re: UNC 060 severočech a spol.

#29 Nový příspěvek od milosm »

Dík za fotky, kvalita není podstatná, princip z toho viditelný je. U toho mého podkopu to asi ale takto jednoduše nepůjde. Když se podíváš na příspěvek http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 0#p1094913 je na fotkách vidět uchycení podkopu. Horní ten by snad ani nebyl nějak problematický - nejednodušší by bylo jak psal majklfiat uříznout a předělat na zasouvání, tím by byl po nasazení zafixován k hlavnímu výložníku, ale osazení pro spodní čep, tj. ten plocháč na podkopu, je už od šasi podkopu situován pro upevnění o cca 10cm "dovnitř a níž" než je čep rychloupínáku. To si nedovedu dost dobře představit jak to vyřešit, mimo komplet předělání toho plocháče už od šasi podkopu. Spíš by bylo reálnější navařit z boku toho plochého nosníku proti kus rychloupínáku co máš na lopatě a zarovnat spodek. Takhle to asi měl majklfiat :-/
Obrázek

mudr.lant
Příspěvky: 65
Registrován: ned čer 26, 2011 8:36 pm
Bydliště: krnovsko

Re: UNC 060 severočech a spol.

#30 Nový příspěvek od mudr.lant »

No jak na ten Tvuj koukam tak si myslim, ze to je uplne stejne upnuti jak u mojeho.
To horni ulozeni je nize a spodek je pryc ulplne a misto nej je navareny takovy zaobleny plochac s dirou pro cep rychloupinaku. Snazim se udelat lepsi foku ale moc se mi to nedari...
UNC 060
Z 5611
KLE 500
:)

Odpovědět

Zpět na „Traktory sériové výroby - lesní stroje a bagry“