Plastová lana vs. Ocelová lana při soustřeďování dříví

Moderátor: Franta.cz

Zpráva
Autor
ondra smetana
Příspěvky: 354
Registrován: pát srp 21, 2009 10:40 am
Bydliště: Velké Opatovice

Plastová lana vs. Ocelová lana při soustřeďování dříví

#1 Nový příspěvek od ondra smetana »

Ahoj, chtěl bych se zeptat, především těch co dělají s UKT nebo SLKT, setkali jste se někdy v praxi s použitím plastových lan na navijácích??? Viděl jsem jedno u Interforstu a strašně mě zaujala jeho váha při dotazu na co to je, mi řekli že do navijáků na přibližování :shock: kdysi jsem o tom slyšel ve škole, že něco takového možná někdy na navijácích bude-ale spíš jsem to bral jako sci-fi.
Viděli jste to někdo, nebo zkoušeli to. Pevnosti bych věřil, ale co to říká na tření v žabkách????? A nenatahuje se??? Když to praskne, neletí to k traktoru jak přetržená guma???? :-/

Uživatelský avatar
Mirek LKT
Příspěvky: 4529
Registrován: pon pro 01, 2008 9:23 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Plastová lana vs. Ocelová lana při soustřeďování dříví

#2 Nový příspěvek od Mirek LKT »

viděl jsem to jen na předváděčce a tam vypadá pomalu všechno hezky. Jaké vlastnosti to lano bude mít v praxi by mě také zajímalo. Zkoušet to ale nehodlám , pořizovací cena je přeci jen pořád vysoká :(
Kde ostatní končí , my začínáme ...LKT

ondra smetana
Příspěvky: 354
Registrován: pát srp 21, 2009 10:40 am
Bydliště: Velké Opatovice

Re: Plastová lana vs. Ocelová lana při soustřeďování dříví

#3 Nový příspěvek od ondra smetana »

Mirek LKT píše:viděl jsem to jen na předváděčce a tam vypadá pomalu všechno hezky. Jaké vlastnosti to lano bude mít v praxi by mě také zajímalo. Zkoušet to ale nehodlám , pořizovací cena je přeci jen pořád vysoká :(
No právě já bych to i zkusil, ale ta cena 100 metrů stojí skoro jako 300 - 400 metrů ocelového. Ale jako váha :shock: u 14 lana - 12,8 kg/100 metrů z toho jsem si fakt skoro sedl na zadek.

ondra smetana
Příspěvky: 354
Registrován: pát srp 21, 2009 10:40 am
Bydliště: Velké Opatovice

Re: Plastová lana vs. Ocelová lana při soustřeďování dříví

#4 Nový příspěvek od ondra smetana »

Jen aby bylo vidět o čem je řeč.
Přílohy
interforst3.jpg

tibik
Příspěvky: 520
Registrován: čtv úno 17, 2011 3:01 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Plastová lana vs. Ocelová lana při soustřeďování dříví

#5 Nový příspěvek od tibik »

na offroady je super ale na ťahanie dreva z lesa si myslim škoda penez , iste dlhšiu životnosť ma ocelove , toto umele sa dost rychlo zoderie-prederie (vlastne skusenosť - nebolo ocelove tak som dal z off navijaka z jeepa na traktor sice len 10 ale vydrzala asi polovicu z toho čo ocelove za ten isty čas a dlžku prace )

ondra smetana
Příspěvky: 354
Registrován: pát srp 21, 2009 10:40 am
Bydliště: Velké Opatovice

Re: Plastová lana vs. Ocelová lana při soustřeďování dříví

#6 Nový příspěvek od ondra smetana »

tibik píše:na offroady je super ale na ťahanie dreva z lesa si myslim škoda penez , iste dlhšiu životnosť ma ocelove , toto umele sa dost rychlo zoderie-prederie (vlastne skusenosť - nebolo ocelove tak som dal z off navijaka z jeepa na traktor sice len 10 ale vydrzala asi polovicu z toho čo ocelove za ten isty čas a dlžku prace )
Toho jsem se právě bál, že to tak bude, na silu dobrý, váha ideální, ale že to bude trpět třením. Při přibližování by to šlo asi hned, předralo by se to v žabkách si myslím :( Škoda no, ta váha by uspořila takové námahy, třeba vytahování lana do kopce, to by byla nádhera s tím plasťákem. Někdeč jsem zaslechl, že na lanovkách se dost používá, ale tak to jde všechno přes kladky i když systém sběrnýho lana se praktikuje i tam.

Uživatelský avatar
feki
Příspěvky: 2802
Registrován: sob črc 10, 2010 8:35 pm
Bydliště: Košice

Re: Plastová lana vs. Ocelová lana při soustřeďování dříví

#7 Nový příspěvek od feki »

a vraj sa aj zasekava medzi rolny u navijakov, a tam sa rozskube/roztrhne, preto davaju len ten hladky prievlak

ondra smetana
Příspěvky: 354
Registrován: pát srp 21, 2009 10:40 am
Bydliště: Velké Opatovice

Re: Plastová lana vs. Ocelová lana při soustřeďování dříví

#8 Nový příspěvek od ondra smetana »

Samý dobrý ohlasy :smich: škoda no, fakt by to byla paráda. Nikdo jste kluci nezvažoval to dát do navijáku???? Neptali jste se na to dealerů?????

tibik
Příspěvky: 520
Registrován: čtv úno 17, 2011 3:01 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Plastová lana vs. Ocelová lana při soustřeďování dříví

#9 Nový příspěvek od tibik »

feki píše:a vraj sa aj zasekava medzi rolny u navijakov, a tam sa rozskube/roztrhne, preto davaju len ten hladky prievlak
prestne tak nesmie ist cez rolne

Uživatelský avatar
Hrnecek
Příspěvky: 3162
Registrován: sob říj 25, 2008 4:01 pm
Bydliště: Vidlatá Seč

Re: Plastová lana vs. Ocelová lana při soustřeďování dříví

#10 Nový příspěvek od Hrnecek »

Já mám domluvený s Interforstem, že až dotrhám 12 mm ocelový obyč, co mám na jednom navijáku, tak ho vyzkouším...což bude tak do půl roku. Problém je, že krom vysoké pořizovací ceny samotného lana na plastové musí být i spec. kluzáky, cena cca 1200/ks+DPH. Ovšem vzhledem k tomu, že dělám z 50% stráně a ne vždy to jde shora, občas musím tahat lano i proti kopci, tak by mě to zajímalo. Co se životnosti týká, tak plastové má srovnatelnou, ne-li lepší, testovali to...
Další výhoda je, že když se Ti chytne kláda za pařez a nestihneš vypnout navíjení tak u ocelového praskne řetěz nebo kluzák nebo lano, kdežto plastové má schopnost se "natáhnout" a tím vyrovnávat rázy. Další super věc, kdo někdy přetahoval stromy, napneš ocelový a musíš po kouskách pomalu přitahovat. Kdežto plastový napneš na krev a tím že se bude samo "smršťovat" tak ten strom pomalu přetahuje samo o sobě...
Takže užitné vlastnosti hovoří jednoznačně pro. Ta cena je příšerná :shock:
Lesoplundra všeobecná

Ňuňánek s Kvidem

kody2
Příspěvky: 1856
Registrován: úte říj 21, 2008 5:40 pm
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Plastová lana vs. Ocelová lana při soustřeďování dříví

#11 Nový příspěvek od kody2 »

Už jsem to tu někde psal. Kolega to lano měl a vydrželo mu více než ocelové. Taky ho měli, možná ještě mají na učilišti v Bílé a jeden mistr potvrdil, že je lepší než ocelové. Samozřejmě ta cena je odstrašující.

Uživatelský avatar
Hrnecek
Příspěvky: 3162
Registrován: sob říj 25, 2008 4:01 pm
Bydliště: Vidlatá Seč

Re: Plastová lana vs. Ocelová lana při soustřeďování dříví

#12 Nový příspěvek od Hrnecek »

Je odstrašující, na druhou stranu, občas je třeba promyslet, zda cena je jediné kritérium nákupu :ano:
Lesoplundra všeobecná

Ňuňánek s Kvidem

kody2
Příspěvky: 1856
Registrován: úte říj 21, 2008 5:40 pm
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Plastová lana vs. Ocelová lana při soustřeďování dříví

#13 Nový příspěvek od kody2 »

Hrnecek píše:Je odstrašující, na druhou stranu, občas je třeba promyslet, zda cena je jediné kritérium nákupu :ano:
Ono dát do dvou bubnů po 80 metrů není žádná sranda.

Uživatelský avatar
Rob
Příspěvky: 529
Registrován: ned říj 11, 2009 9:45 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: Plastová lana vs. Ocelová lana při soustřeďování dříví

#14 Nový příspěvek od Rob »

Kdo tahá roviny, tak bych nechal ocelový, ale na stráně je to plastový podle mě super 8)

Uživatelský avatar
Hrnecek
Příspěvky: 3162
Registrován: sob říj 25, 2008 4:01 pm
Bydliště: Vidlatá Seč

Re: Plastová lana vs. Ocelová lana při soustřeďování dříví

#15 Nový příspěvek od Hrnecek »

kody2 píše:
Hrnecek píše:Je odstrašující, na druhou stranu, občas je třeba promyslet, zda cena je jediné kritérium nákupu :ano:
Ono dát do dvou bubnů po 80 metrů není žádná sranda.

Nikdy netáhnu obě lana, jeden buben by stačil. I tak je to darda..ale....
Lesoplundra všeobecná

Ňuňánek s Kvidem

Odpovědět

Zpět na „Traktory sériové výroby - lesní stroje a bagry“