UNC 060 - další kus ve výslužbě...

Moderátor: Franta.cz

Zpráva
Autor
Sadra17
Příspěvky: 6079
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: UNC 060 - další kus ve výslužbě...

#46 Nový příspěvek od Sadra17 »

volnější ložiska se dají nalepit :-/ je lepidlo i ma 0.1 vůle :shock:
malej traktorista v malým traktoru

Uživatelský avatar
DEF110
Příspěvky: 368
Registrován: stř lis 15, 2017 1:21 pm
Bydliště: okr. Benešov

Re: UNC 060 - další kus ve výslužbě...

#47 Nový příspěvek od DEF110 »

Sadra17: Zdar, jsem ze starý školy a nevěřim tomu :) Nepoznám úplně vakl, ale to ložisko jsem sundal sakra lehce a hřídel již byla navařovaná a stočená. Když jsem dělal Zetora 7011, tak tam jsem na portálu jednom taky sundal ložisko rukou, ale dalo mi to zabrat. Jo tam jsem naklepal důlčíkem obal a zalil to loctitem, ale tohle je moc. To lepidlo nezalepí, tomu prostě nevěřim, takovou sílu to nemůže udržet :-/ Když nalisuješ ložisko na hřídel, to se nemůže rovnat nandání volného ložiska na lepidlo :)

Jinak i tak mě dnes přešel humor. Potřebuju jeden ten pastorek. Tak jsem se usmál, je tam segrovka, ozubení je na nějakom kuželu, sklepnu, koupim jen nový kolo nasadim zpět na hřídel. Hotovo. Kolo samotný jsem ale nikde nenašel, druhý pastorek je po prozkoumání také už jen jeden kus a cena je rázem asi 5000kč
Nevíte jestli se dá někde sehnat jen to šikmé ozubené kolo na ten kompletní pastorek?
Obrázek

Shrek
Příspěvky: 3338
Registrován: úte říj 21, 2008 8:55 pm
Bydliště: Ledeč nad Sázavou

Re: UNC 060 - další kus ve výslužbě...

#48 Nový příspěvek od Shrek »

Sleduji Tve nadseni.... No zavidim, me uz prestalo bavit se v tim vrtat. Tak sel delat olejove louzicky nekam jinam. Je to velky pomocnik, ale roky jsou znat a v podstate kazda vetsi akce (delsi nez 2-3dny) rovnala se pruseru s necim, bud bouchla nejaka trubka, nebo prdlo cerpadlo (2x), nebo se ukroutila hridel co pohani hydrauliku (3x). Zacal chcat telefon, vysypalo se lozisko v prevodovce(kterej osel tam navrhl asi 258kolecek a 2x tolik lozisek, kdyz jinede to funguje na retez), prasknul cep na rameni. Na to bacha, nejakej osel tam navrhl cepy mazane stredem a to je v prdeli. jak je to navrtany, tak to v tom praskne a nez si toho vsimnes, mas urvany horni ulozeni ramene...
Az tam budes vracet ten pastorek, tak pozor, musi se to udelat na barvu a vymezit vule. Prodavali se origo vymezovaci podlozky. Kdyz neudelas, jako kdyz byl kolega jezevec moc chytrej a nechtel me poslouchat, tak budes jezdit tak 2hodiny a das si to znova...
Ja to sehnal na bazosi, nejakej starej pan odnekud od Zlina vyprodaval secko co me l na UNC, jsem s nim kecal, opravoval to 30let a ted uz to firmy nemaj a pro soukromnika jsou jeho opravy drahe. takze likvidoval sklady. Ja mel mezityp, takze me pan politoval a popral hodne stesti. No povedlo se a uz je pryc...
Kazdy vi co delam, jen se to nesmi psat v podpisu. V kolonce povolani je to snad v poradku, pokud ne, tak kolonku z duvodu zbytecnosti odstranit.
O cenach prodavanych veci nediskutuji.
roztrhnisikusnuhakem zavinac gmail.com

haven
Příspěvky: 157
Registrován: úte črc 25, 2017 3:15 pm
Bydliště: Kroměříž

Re: UNC 060 - další kus ve výslužbě...

#49 Nový příspěvek od haven »

Prej se to koupit nedá jenom to ozubený kole, buď sehnat z inyho unc nebo prej koupit nový celí pastorek.

Uživatelský avatar
DEF110
Příspěvky: 368
Registrován: stř lis 15, 2017 1:21 pm
Bydliště: okr. Benešov

Re: UNC 060 - další kus ve výslužbě...

#50 Nový příspěvek od DEF110 »

Shrek: Neni to až tak nadšení, jak by se ti mohlo zdát. Mě ten krám sral už před 5ti lety. Ale má to pro mě potenciál. Pořizovací náklady nula. To je to co mě pohnalo dál. Dát za takovejhle verk 150000 a víc, což je za unc v tomhle stavu běžná cena dneska, tak si poklepu na čelo. Ale jsem na všechno sám, síly ubejvaj a sice lopatou házet a krumpáčem kopat nemám problém, ale ... Prostě kolem baráku to využiju a na podnikání bych to nikdy nechtěl :)
Pojezdový převodovky budu skládat s člověkem, co to dělá. Čep na rameni jsem měl už oba udělaný z hlazenky jen, bylo to vyvařovaný tolikrák, že tam pak dělali čepy normálně z hlazenky, ta se prohla a už to nevytrhla. Proto jsem tam z boku navařil 10mm platle na vyztužení a na soustruhu si udělám nové čepy z hlazenky, originál by se mi tam už ani nevešel. Uvidíme, párkrát už mi energie klesla na nulu, ale pak se zase zvednu a jdu pokračovat i když mám před sebou celou hydrauliku a celej motor. Při dnešních cenách to bude ještě masakr...

Uživatelský avatar
DEF110
Příspěvky: 368
Registrován: stř lis 15, 2017 1:21 pm
Bydliště: okr. Benešov

Re: UNC 060 - další kus ve výslužbě...

#51 Nový příspěvek od DEF110 »

haven: jo máš pravdu, nedá se to už koupit, bylo to prej starší řešení

no čekám na dodání dílů, všechno mají skladem, ale trvá to už přes týden :) , tak dělám kraviny kolem, aby bylo něco vidět, protože věčné čistění a odmašťování vidět nikde neni
Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
DEF110
Příspěvky: 368
Registrován: stř lis 15, 2017 1:21 pm
Bydliště: okr. Benešov

Re: UNC 060 - další kus ve výslužbě...

#52 Nový příspěvek od DEF110 »

Tak došly nějaký díly,

Obrázek


pustil jsem se pomalu do obalů převodovek. Věděl jsem, co mě čeká. Třeba nepochopitelný šikmý usazení hydromotorů se u mě projevilo na jednom obalu. Příruba má být šikmo k ose obalu a tady je to nějaký nabouchlý, nevim, co s tim kdo dělal...

Obrázek


Každopádně to bylo opraveno bodnutím nějakého zbytku podložky (který při rozebrání samozřejmě přivařený nebyl a byl tam na volno) a ultrabrutálním vysilikováním.. Opraveno prostě :)


Obrázek

Uživatelský avatar
DEF110
Příspěvky: 368
Registrován: stř lis 15, 2017 1:21 pm
Bydliště: okr. Benešov

Re: UNC 060 - další kus ve výslužbě...

#53 Nový příspěvek od DEF110 »

Chtěl jsem to nějakou návarovou elektrodou navařit a pak to holt složitě upnout na frézku a zfrézovat. Bylo mi však doporučeno, abych tu ocelolitinu nebo z čeho ten obal je, moc nevařil, aby to pak nepraskalo. Tak tam zkusim udělat nějakou podložku/klínek z hliníku a nějak to tam dolícovat. Nový obal kupovat nechci :) Opět člověku rozum stojí stranou, když to konstruktéři vyvýjeli. Proč? Proč takhle nahovno a složitě? :-/
Na jednom obalu mám už olejoznak na kontrolu dolití oleje. Na druhém, tom starším je jen kontrolní nalévací zátka. No závit M12x1,5. Zátka asi nebyla po ruce, tak se uříznul kus šroubu M12 a narval se tam, utěsněno :) Naštěstí se zkurvil závit na šroubu a v obalu jsem ho jen přetáhl závitníkem. Ty vole, jsem vyučenej obraběč kovů, jak tohle někdo může udělat?

Obrázek
Naposledy upravil(a) DEF110 dne úte lis 01, 2022 9:14 pm, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
DEF110
Příspěvky: 368
Registrován: stř lis 15, 2017 1:21 pm
Bydliště: okr. Benešov

Re: UNC 060 - další kus ve výslužbě...

#54 Nový příspěvek od DEF110 »

No tak obaly převodovek očistím, odmastím a pomalu začnu snad skládat. Čas je proti mě tentokrát i světlem. Ještě foto největších částí, co jsem z převodovek vyndal. Váleček je asi z předchozí havárie, protože už tam mám udělaný kuželíky. A nějaký zuby. Těžko říct, co bylo z minula a nevyčištěný a co je z teďka. A taky tam bylo spousta šupin všemožných barev :)


Obrázek

Uživatelský avatar
DEF110
Příspěvky: 368
Registrován: stř lis 15, 2017 1:21 pm
Bydliště: okr. Benešov

Re: UNC 060 - další kus ve výslužbě...

#55 Nový příspěvek od DEF110 »

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
DEF110
Příspěvky: 368
Registrován: stř lis 15, 2017 1:21 pm
Bydliště: okr. Benešov

Re: UNC 060 - další kus ve výslužbě...

#56 Nový příspěvek od DEF110 »

Tak nakonec vyjasnění ohledně těch pastorků. Bylo mi řečeno, že nemám pravdu s tim, že se vymění jen to kolo z pastorku. I dříve bylo součástí celého pastorku, segrovka tam zajišťovala "kuželové pouzdro" (poz. 11) Takže pro mě další záhada myšlenkového pochodu konstruktéra. :-/ Proč je tam to pouzdro naražené? K čemu? Víte někdo?
Zkoušel jsem to vyrazit ven, ale bez úspěchu...+
Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
DEF110
Příspěvky: 368
Registrován: stř lis 15, 2017 1:21 pm
Bydliště: okr. Benešov

Re: UNC 060 - další kus ve výslužbě...

#57 Nový příspěvek od DEF110 »

Pomalu připraveno ke skládání první převodovky. Dobrušuju z hliníku tu vymezovací podložku do nabouchlý příruby, ještě to není ono...
Obrázek

Obrázek

Fizz
Příspěvky: 7858
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: UNC 060 - další kus ve výslužbě...

#58 Nový příspěvek od Fizz »

Byl to chudák bobek, ted jsi chudák ty...

Na tom ty stroje končí, roky fušeriny dát do pořádku je často ukol do kterýho se nikomu nechce. Zvlášť u strojů který jsou treba i konstrukčně zbytečně složitý nebo nedomyšlený.

Ať se dílo daří máš můj obdiv. Já si podobným prošel, a i tak to byl pořád starý verk. Šel do světa.

viewtopic.php?f=71&t=89555
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
DEF110
Příspěvky: 368
Registrován: stř lis 15, 2017 1:21 pm
Bydliště: okr. Benešov

Re: UNC 060 - další kus ve výslužbě...

#59 Nový příspěvek od DEF110 »

Fizz: Ty kráso, do toho tvýho bych se vážně nevlez :D Jsem narvanej v unc. Krámy to jsou, máš pravdu.
No ale pár rozdílů vidim. Pořizovací cena? Já nula. Dostupnost/cena dílů? I tady to vidim líp. Konstrukce stroje? Rozhodně unc horší.Ale zase motor zetor, motor zetor uřI mám doma 4x v různejch modifikacích. I ty hydrogenerátory a hydromotory jsou běžnější. Nakonec, já znám poslední historii stroje. Vim, že naposledy byly převodovky pojezdový obě celkem udělaný, hydromotory a hydrogenerátory ok. Zbytek voser, totální. Ale přesto jsem do toho šel. Zatim tam ten potenciál vidím :)
Hlavně spousta věcí dělám svépomocí a mám i celkem slušný možnosti na opravy/obrábění dílů a tak...
Tak abych to shrnul, unc určitě chudák byl, ale já si jako chudák nepřijdu a roky fušeřiny se daji opravit a někdy i vylepšit. Znám lidi, co jsou ochotný denně pročumět v telefonu 4hodiny a víc. Já chytrej telefon nemám a ty hodiny věnuju tomuhle. Čas ukáže :-/ Ale já jsem zastánce toho, že věci jdou opravit :friends:

Fizz
Příspěvky: 7858
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: UNC 060 - další kus ve výslužbě...

#60 Nový příspěvek od Fizz »

Chápu, rozumím, mam to obdobně, krásny veci s kazem třeba, to he moje, jak říkal Hanzlík, než je srovnala krajinka v zimním hávu....

Nu nechť se dílo daří, kde je vůle je i cesta. 8)
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Odpovědět

Zpět na „Traktory sériové výroby - lesní stroje a bagry“