UNC 045 Detvan

Moderátor: Franta.cz

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Navarson
Příspěvky: 826
Registrován: úte kvě 28, 2019 9:45 pm
Bydliště: u Nepomuku

Re: UNC 045 Detvan

#16 Nový příspěvek od Navarson »

Tak jsem dneska pokračoval v hrátkách s jeklama...vyráběl jsem vidle. Nejprve příprava všech potřebných součástek a obroušení svařovaných ploch.
Obrázek
Zavaření dutých konců, aby do nich nelezli myši.
Obrázek
Seříznout a svařit špice lyžin.
Obrázek
Posvařovat nosníky na upínák výložníku.
Obrázek
Pak nosníky spojit vodorovnýma jeklema a je tu rám vidlí. Ještě posvařovat lyžiny se závěsama a udělat aretaci polohy lyžin na rámu.
Obrázek
No a vidle jsou hotový.
Obrázek
Aspoň můžu hned vyložit úlovek ze šroťáku.
Obrázek
Jako kdyby na mě ten bojler v tý sběrně čekal. Někdo odřezal dna, tak mám ušetřenou práci. Bojler má průměr 80cm, to je akorát rádius pro radlici. Síla plechu je 5mm, tak mě vyjdou tři pláty na sebe. Šířka radlice bude 140cm, výška 60cm, takže třetí rám ze čtyřech, už má známé uplatnění.
Ještě jsem provizorně starýma tričkama potáhnul původní sedačku, časem seženu nějakou pohodlnější.
Obrázek
A ještě další prasečinka bývalého majitele. Nevím proč ohnul držáky čepového zajištění výložníku, aby ty čepy tam již nešli zasunout. Budu je muset odříznout a přivařit nové. Zajištění výložníku je nutné při použití podkopu, aby jeho patky nezdvíhaly předek stroje za výložník a netrpěly tak pístnice, jejich čepy i samotné ramena výložníku.
Obrázek
Ještě musím udělat závěsný rám pro podkop a pak se pustím do radlice.
Sekací traktůrek Hayter H1842.....V podstatě Countax z roku 1995
Babetta 207 chopper....................Prostě brutální mašina
UNC 045 Detvan.........................Nakladač malý, ale šikovný

Tomas6
Příspěvky: 5306
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: UNC 045 Detvan

#17 Nový příspěvek od Tomas6 »

Jeee "moje" Vito...Nejlepší které jsem kdy měl. Hrubo přes 800 tis a furt to jezdilo jak z praku.
V těch vidlích máš nějakou výztuhu? Abys to neohnul jak rohlík při první paletě.
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

Uživatelský avatar
Navarson
Příspěvky: 826
Registrován: úte kvě 28, 2019 9:45 pm
Bydliště: u Nepomuku

Re: UNC 045 Detvan

#18 Nový příspěvek od Navarson »

Uvidíme, bobek má psanou zdvíhací hmotnost 500kg, dneska jsem na paletu naložil 100 cihel po 4,5kg a vidle to zvedli jak prd, ani nic nezapružilo. Je to z jeklu 80x40x5mm, tak snad to těch max 600kg, co s tím budu zvedat, vydrží taky.

No a závěs pro podkop je taky hotový.
Obrázek
Celé to přijde tou pasovinou navařit z boku na hlavní vodorovný nosník podkopu a ty závěsy s hákama natupo na horní stranu nosníku. A doprostřed nosníku bude vzhůru navařený držák hydraulického rozvaděče...
Obrázek
...který se po vlezení do kabiny sklopí, aby se podkop dal ovládat ze sedačky bobíka.
Obrázek
Ještě mám volno i zítra, tak asi rozřežu bojler ze šroťáku na díly radlice.
Sekací traktůrek Hayter H1842.....V podstatě Countax z roku 1995
Babetta 207 chopper....................Prostě brutální mašina
UNC 045 Detvan.........................Nakladač malý, ale šikovný

Uživatelský avatar
Navarson
Příspěvky: 826
Registrován: úte kvě 28, 2019 9:45 pm
Bydliště: u Nepomuku

Re: UNC 045 Detvan

#19 Nový příspěvek od Navarson »

Tááák, bojler je rozporcovanej. Uvnitř bylo trochu rzi, ale pneumatický oklepávač a flexa si s tím docela poradili. Radlice bude jako nová.
Obrázek Obrázek Obrázek
Moc by se mi ještě líbilo, až zase přijdu do sběrny, aby na mě z harampádí vykoukla hardoxová lišta, a řekla mi..."Hele Navarsone, moc bych chtěla být na tvojí radlici, a když si mě vezmeš, tak se i sama z týhletý starý odříznu"... :litam: Dobře, tak bych si jí odřízl i sám, kdyby tam byla.
Sekací traktůrek Hayter H1842.....V podstatě Countax z roku 1995
Babetta 207 chopper....................Prostě brutální mašina
UNC 045 Detvan.........................Nakladač malý, ale šikovný

Uživatelský avatar
mape
Příspěvky: 1464
Registrován: pon dub 04, 2011 1:53 pm
Bydliště: Karlštejn
Kontaktovat uživatele:

Re: UNC 045 Detvan

#20 Nový příspěvek od mape »

Ty zas jedeš jako dráha.
Já nejsem schopnej udělat páky ta odjištění lžíce a on už jede další příslušenství :vztek:
Vidle budou asi držet když je nebudeš dráždit velkou váhou... On to stejně ten stroj sice asi zvedne ale bude se převažovat.
Máš to pěkný 8)
už žádné domadělané stroje. mám už jen své mazlíčky
Avia D60 Turbo E3
unc 060
Kobelco SK30
Westvood 1300
Vlastnoručně vyrobený dvouosak vlek nebrzděný

Uživatelský avatar
Navarson
Příspěvky: 826
Registrován: úte kvě 28, 2019 9:45 pm
Bydliště: u Nepomuku

Re: UNC 045 Detvan

#21 Nový příspěvek od Navarson »

To jo, to máš pravdu, je to jak houpací kůň. Tak ono taky při rozvoru 90cm, co očekávat. Dopředu se to moc nepřevažuje, ale dozadu hned, jen trochu do kopce a bez zátěže v předu...a už jeden čumí do nebe. Ani po rovině není žádný problém naprázdno při prudším rozjezdu jezdit po zadních.
Pořád mám problém se startováním studenýho motoru...i když se to hodně zlepšilo přidáním elektrického čerpadla a výměnou žhaviček za 13 ampérový (původní byly 5 ampérový a žhavila jen jedna), tak stejně startér s tím motorem sotva točí. Tak jsem tam vsunul zrcátko a naštěstí na stertéru byl štítek. Jak jinak než další prasečinka. Originál podle rozkladu má být Bosch, byl tam Magneton...to beru třeba ten starý prostě klekl. Ale proč k sakru dal místo originálního 2.5kW jen 1,5kW? V zimě to s tím motorem nemohlo ani hnout. Motor půjde ven a hned se podívám i na ostatní věci, hlavně předělám jemný filtr paliva z motoru na přístupnější místo, tím zároveň uvolním přistup k filtru oleje. Prostě když bude venku, udělám GO, ať mám jistotu.
Při tý příležitosti bych Mapeho chtěl požádat do SZ o spojení na toho servisáka přes hydrauliku, jestli by mi nezkontroloval čerpadla a motory pojezdů, abych to měl v cajku i po týhle stránce.
Sekací traktůrek Hayter H1842.....V podstatě Countax z roku 1995
Babetta 207 chopper....................Prostě brutální mašina
UNC 045 Detvan.........................Nakladač malý, ale šikovný

Uživatelský avatar
mape
Příspěvky: 1464
Registrován: pon dub 04, 2011 1:53 pm
Bydliště: Karlštejn
Kontaktovat uživatele:

Re: UNC 045 Detvan

#22 Nový příspěvek od mape »

K tomu převažování můžu jen říct že zatím většina smykacu co jsem měl tu čest jdou dozadu..... Já když sundám lžící tak do kopce je to někdy neřešitelná situace. Musím otočit a couvat......
Ale třeba se snažím to využívat pro nakládání že už mám vychYtanou polohu výložníku kdy to jde po zadních kolech a tocim se tak bez smýkání.
Číslo pošlu ale musím ho prohledat.... Jezdím tam osobně většinou příležitostně.
už žádné domadělané stroje. mám už jen své mazlíčky
Avia D60 Turbo E3
unc 060
Kobelco SK30
Westvood 1300
Vlastnoručně vyrobený dvouosak vlek nebrzděný

Uživatelský avatar
Navarson
Příspěvky: 826
Registrován: úte kvě 28, 2019 9:45 pm
Bydliště: u Nepomuku

Re: UNC 045 Detvan

#23 Nový příspěvek od Navarson »

Tak jsem dneska přivezl z lakovny od kamaráda (sám se nabídl za drobnou protislužbu bobíkem :pivo: ) stádo lžiček na rozdělaný podkop.
Obrázek
Jenom si říkám, estli to není "chválení dne před večerem", když podkop furt ještě není hotový. Ještě čekám na výpalky dílů otoče, a u hydrauliky pořád chybí válce na ovládání podpěr a taky u hydraulickýho rozvaděče čekám na křížové kulisy (ovládání dvou sekcí jednou pákou).
Kompletace radlice taky vázne, páč profil hardoxovýho břitu, kterej jsem si vybral, zrovna není ve stavtechu skladem, mám ho slíbený do 14 dnů.
Tak asi o víkendu (prý má pršet), spáchám ve stodole vozejk s cisternou za traktůtek :zapomel: To jsou teda paradoksy...bude lejt jak z konve...a já jdu dělat cisternu na zalejvání :-/
Sekací traktůrek Hayter H1842.....V podstatě Countax z roku 1995
Babetta 207 chopper....................Prostě brutální mašina
UNC 045 Detvan.........................Nakladač malý, ale šikovný

Uživatelský avatar
mape
Příspěvky: 1464
Registrován: pon dub 04, 2011 1:53 pm
Bydliště: Karlštejn
Kontaktovat uživatele:

Re: UNC 045 Detvan

#24 Nový příspěvek od mape »

Tyjo já jsem tu natesenej na nějaké foto.... :potlesk:
No paráda..... Já ten podkop snad taky vyřeším..... Furt potřebuju něco hrabat.... A na pasáka asi mít hned tak nebudu
Ty ho budeš nakonec tedy úplně celý vyrábět....
Já si právě pořád říkám že kdybych na to už koupil nějaký originál šrot A upravil si ho k obrazu svému že by to bylo asi levnější než to vyrábět od začátku.....
už žádné domadělané stroje. mám už jen své mazlíčky
Avia D60 Turbo E3
unc 060
Kobelco SK30
Westvood 1300
Vlastnoručně vyrobený dvouosak vlek nebrzděný

Uživatelský avatar
Navarson
Příspěvky: 826
Registrován: úte kvě 28, 2019 9:45 pm
Bydliště: u Nepomuku

Re: UNC 045 Detvan

#25 Nový příspěvek od Navarson »

No jo, nějakej šrot...takhle jsem na to šel s traktůrkem a naštěstí se zadařilo. Ale šrot podkop na unc je nějakejch 600-700kg železa. Byť by to bylo i za šrotovou cenu (což pochybuju, vraky pod 25t jsem neviděl), tak stejně by to ten můj drobek kvůli váze asi ani nenatáh na upínák. Pokukoval jsem po jetých podkopech do tříboďáku za malotraktory, ale pod 30t, co by vzbudilo důvěru jsem taky nenašel. V kategorii nových podkopů do cca 300kg (předpokládaná hmotnost tutoho mojeho) je cena nových kolem 60t. Zatím jsem na železe, výpalkách a hydraulice utratil cca 23t...ještě mě čeká cca 5t na hydraulice a pálení. Spotřebák (kotouče, elektrody, barva, energie, blbosti, a pod) odhadem 2t. K tomu cca 50hod práce (zatím cca 30hod) na všem. (soustruh na futra a čepy, řezání a svařování železa, mechanický sestavení, montáž hydrauliky, natlakování a zkouška, rozebrání a povrchová úprava, znovusestavení)
A když se to všechno povede, k tomu fajn pocit, že se zadařilo.
Nějaký obrázky už mám, ale raději počkám, až to bude aspoň na jeden ucelený příspěvek o hrabátku....když se zadaří. (Přeci jen, když já ty neúspěchy tak nemám rád :pohlavek: )
Sekací traktůrek Hayter H1842.....V podstatě Countax z roku 1995
Babetta 207 chopper....................Prostě brutální mašina
UNC 045 Detvan.........................Nakladač malý, ale šikovný

Uživatelský avatar
Navarson
Příspěvky: 826
Registrován: úte kvě 28, 2019 9:45 pm
Bydliště: u Nepomuku

Re: UNC 045 Detvan

#26 Nový příspěvek od Navarson »

Tak jsem po chvilkách posledních pár dní dělal na kusech hrabátka a dostavil se nějaký výsledek. Mám hlavní svařence, teď to sčepovat.
Obrázek Obrázek
Asi je dobrý, trochu si pohrát se spasováním upínacích bodů hlavního rámu podkopu s upínákem na bobikovi, aby nenastaly nějaké potíže s pozdějším bezproblémovým nabráním na upínák, bez vylejzání z kabiny.
Obrázek
Sestava nanečisto odhalila nutnost úpravy držáku hydraulického rozvaděče, aby byl trochu níž a trochu hlouběji k sedačce. Potřebuju vyměřit horní úchyty válců patek a napasovat úchyty válce otoče.
Obrázek
A jejda pantograf sklápění lopaty byl opačně...a já furt proč to oko pístnice lopaty drhlo o násadu. Bude to takhle.
Obrázek
Zítra napasuju a navařím úchyty válce otoče a válců patek, naměřím délku hadic abych je mohl objednat, a pak to celý rozeberu a půjde to laku.
Sekací traktůrek Hayter H1842.....V podstatě Countax z roku 1995
Babetta 207 chopper....................Prostě brutální mašina
UNC 045 Detvan.........................Nakladač malý, ale šikovný

Uživatelský avatar
Navarson
Příspěvky: 826
Registrován: úte kvě 28, 2019 9:45 pm
Bydliště: u Nepomuku

Re: UNC 045 Detvan

#27 Nový příspěvek od Navarson »

Trošku zlobilo napasování úchytů čepů válce otoče, aby se chod pístnice využil k natočení na obě strany o stejný úhel. Hold přišlo na stehování a metodu pokus-omyl. Na potřetí už to vyšlo uspokojivě.
Obrázek Obrázek Obrázek
Takže oka na otoči i na rámu jsou navařený, a ještě jsem upravil polohu rozvaděče, abych dosáhl pohodlně na páky opřenej v sedadle.
Obrázek
Trošku mě to nedalo a nakoukl jsem pod prachovku křížového ovládání.
Obrázek
Docela zajímavej forichtung...nahoru a dolu ovládá pístek levý sekce, doleva a doprava pístek tý pravý. :zapomel:
Dneska jsem nic dalšího na bobanovi nestihl, páč mám i jiný aktivity. Zítra snad ty kusy podkopu odmastím a dám základovku.
Sekací traktůrek Hayter H1842.....V podstatě Countax z roku 1995
Babetta 207 chopper....................Prostě brutální mašina
UNC 045 Detvan.........................Nakladač malý, ale šikovný

Uživatelský avatar
mape
Příspěvky: 1464
Registrován: pon dub 04, 2011 1:53 pm
Bydliště: Karlštejn
Kontaktovat uživatele:

Re: UNC 045 Detvan

#28 Nový příspěvek od mape »

Já teda nechci vůbec pochybovat o tvé práci...máš to jako vždy dokonalé.... Ale je to bagr.... Rejpnes do země a dejou se neskutečný věci..... Hydraulika má i když se to nezdá celkem sílu..... Přijde mi že to máš celkem poddimenzovaný. Hlavně ten uzel kozlíku a otoce.....
Já když kolikrát vidím na strojích co je to za materiál a pak vidím jak to umí prasknout....
Určitě víš co děláš tak abys nebyl zklamaný...
Znám jednoho tvoritele bagru či s tím bojoval taky..... Dokud tam měl 20cm lžíci tak dobrý...
Pak dal 40 a po jednom dni dělal novou násadu..... Měl tam jekl a jen výztuhy okolo cc čepů.....
A když se podíváš na ramena byt těch nejmenších strojů tak jsou to i tak ukrutný monstra. Třeba svařence z 10mm silného materiálu plus výztuhy nebo dokonce třeba okolo čepů odlitky nebo výkovky.....
Jinak to nás samozřejmě zase parádní.....
Já osobně bych ten rozvaděč nechal někde u podkopu a dal paky směrem nahoru..... A raději přesedl na jinou sedačku....nevím jak u té 45ky ale u mě 060 bych toho z kabiny moc neviděl.
Nechci aby to znělo jako kritika ale spíše jako připomínka.
už žádné domadělané stroje. mám už jen své mazlíčky
Avia D60 Turbo E3
unc 060
Kobelco SK30
Westvood 1300
Vlastnoručně vyrobený dvouosak vlek nebrzděný

Uživatelský avatar
Navarson
Příspěvky: 826
Registrován: úte kvě 28, 2019 9:45 pm
Bydliště: u Nepomuku

Re: UNC 045 Detvan

#29 Nový příspěvek od Navarson »

Dneska jsem stihnul akorát 2x základovku.
Obrázek
Tak na to, jakou to bude mít tuhost, jsem taky moc zvědavej...celý je to oměřený z podkopu, který normálně vyrábí pán pro malotraktory do tříboďáku. Prý už jich prodal přes třista kusů a reklamací měl jen několik, ale nikdy ne na prasklý díl podkopu. Byl dokonce tak ochotný, že mi prozradil, jaké použil materiály. Já jsem ještě použité jekly zesílil z 6mm stěny na 8mm, 10mm výpalky výztuh a úchytů jsem použil z 12mm...a díly otoče jsou místo 14mm z oceli 16mm. Všechny ploché díly jsou z plechů hardox 400. Futra čepů mají sílu stěny 8mm namísto původních 6mm a zkrze jekly jsou z jednoho kusu. Takže jsem to kapku ještě naddimenzoval, ale po pravdě, se mi to taky zdá....trochu jako dětská hračka.
Tady jsou ještě nějaký detaily svařenců.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Ťeď mě čeká vrchní lak, odnést čepy do zinkovny, a zítra objednat hadice, který už mám naměřený.
Sekací traktůrek Hayter H1842.....V podstatě Countax z roku 1995
Babetta 207 chopper....................Prostě brutální mašina
UNC 045 Detvan.........................Nakladač malý, ale šikovný

Uživatelský avatar
mape
Příspěvky: 1464
Registrován: pon dub 04, 2011 1:53 pm
Bydliště: Karlštejn
Kontaktovat uživatele:

Re: UNC 045 Detvan

#30 Nový příspěvek od mape »

Jasně v pohodě.... Oni někdy nestačí zesílit stěnu...
Já příležitostně vyrabim kontejnery a třeba u těch je ta pevnost celkem důležitá.... Jenže je podstatná i hmotnost...... No a třeba se mi povedlo vychytat pevnost bez nárůstu hmotnosti. A bylo to jen zásadní změnou konstrukce i s tím že se použil materiál o menší síle stěny.
Já bych se akorad obával toho uzlu té otoce
Tam mi přijde je to buď zlomíš od toho rámu nebo se to bude ohýbat.
Budeš dávat jen hadice nebo i trubky?
už žádné domadělané stroje. mám už jen své mazlíčky
Avia D60 Turbo E3
unc 060
Kobelco SK30
Westvood 1300
Vlastnoručně vyrobený dvouosak vlek nebrzděný

Odpovědět

Zpět na „Traktory sériové výroby - lesní stroje a bagry“