UNC 045 Detvan

Moderátor: Franta.cz

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Navarson
Příspěvky: 826
Registrován: úte kvě 28, 2019 9:45 pm
Bydliště: u Nepomuku

Re: UNC 045 Detvan

#61 Nový příspěvek od Navarson »

Pokoušel jsem se zvýšit nosnost na vidlích. Mám vyzkoušeno když na rovné ploše rovnám cihly na paletu na vidlích, bobík se začne překlápět na čumák zhruba při 480kg. Udělal jsem pokus s protizávažím zavěšeným za kozlíky výložníku, ale při prázdné paletě, při cca 150kg závaží se zaze bobík začne převažovat dozadu.
Tak mi napadlo použít místo mrtvé váhy tu živou. K tomu účelu jsem na zadní část bobíka zavěsil lávku, podobně jako má popelářský vůz.
Obrázek
Odhaduju, že na stupínek se vejdou tři sousedi docenti, nebo dva přescenti. Dvojzvratná páka s otočným bodem v ose předního kola má délku dopředu na střed palety cca 1m...dozadu pak na střed lávky cca 1,5m.
Obrázek
Počítám tedy, že každé kilo jakýhokoliv souseda, zvýší nostnost na paletě o 1,5kg....Tedy tři sousedi, každý průměrně jednocent, by měli způsobit teoretickou nosnost na paletě, přes devětset kg...a to už je slušná nostnost i na některý stavební materiál.
Hydraulika si s tím poradí, pístnice jsou stejné jako na L750...co na to ale výložník, nebo vidle....to se uvidí :-/
Sekací traktůrek Hayter H1842.....V podstatě Countax z roku 1995
Babetta 207 chopper....................Prostě brutální mašina
UNC 045 Detvan.........................Nakladač malý, ale šikovný

Uživatelský avatar
Navarson
Příspěvky: 826
Registrován: úte kvě 28, 2019 9:45 pm
Bydliště: u Nepomuku

Re: UNC 045 Detvan

#62 Nový příspěvek od Navarson »

Mám nějaké postřehy ze stavby podkopu. Hadice plandající se pod spodní hranou otoče, a říkající si o skřípnutí o šutr, je blbost, musím udělat elegantnější oblouk a svázat je spirálovkou.
Obrázek
Připojení pístnice lopaty fajfkama při rejpání proti zdi je dost náchylné k jejich vylomení ze závitového připojení
Obrázek
vyzkouším tedy hydraulické připojení válce lopaty pomocí průtokových šroubů, těm by nějaké to odření snad nemělo tolik vadit
Obrázek
Taky přímé připojení válců zapatkování není ideální způsob, neb nětěsnost pístku sekce rozvaděče společně s hmotností stroje tlačící na píst válce způsobuje pustupné klesání předku nakladače, až už zapatkování není učinné.
Obrázek
Zkusil jsem hydrozámky válce, uvidíme jak to bude fungovat.
Obrázek
Jinak kopátko kope skvěle, teď se chystám na 2,5 kubíkovej septik, tak jsem zvědavej, jestli to "skvěle" ještě vydrží. :-/
Sekací traktůrek Hayter H1842.....V podstatě Countax z roku 1995
Babetta 207 chopper....................Prostě brutální mašina
UNC 045 Detvan.........................Nakladač malý, ale šikovný

Uživatelský avatar
Navarson
Příspěvky: 826
Registrován: úte kvě 28, 2019 9:45 pm
Bydliště: u Nepomuku

Re: UNC 045 Detvan

#63 Nový příspěvek od Navarson »

Chtěl jsem dneska konečně namontovat ty brzdiče a podívat se na boční převodovky. Zvednul jsem boudu a když jsem se zadíval...
Obrázek
...a představil si, jak budu muset sundat hydromotory, bóbika dát na špalky, sundat kola, abych se mohl dostat k nábojům, představil si jak vypouštím z převodovek olej...tak mě přepadla taková lenóra, že jsem po zralé úvaze, za několik málo pikosekund, ten původní nápad zavrhnul.
Aspoň jsem zrepasoval zarostlé zajištění zámků boudy. Bylo to nepohyblivé ve stále otevřeném stavu (nefunkční zajištění) a pružiny přitlačující západky na uzavírací čepy byly urezlé.
Obrázek Obrázek Obrázek
Originál pružiny jsem nesehnal, tak jsem tam dal podobné, ale silnější. Ta jedna mě při montáži tak vzala přes kolíky, že jsem až kviknul. Ale zadařilo se, zajištění funguje jak má, bude se mi teď v budce sedět bezpečněji, ač s nateklým ukazovákem :ano:
Zbylý čas můžu věnovat traktůrku ;-)
Sekací traktůrek Hayter H1842.....V podstatě Countax z roku 1995
Babetta 207 chopper....................Prostě brutální mašina
UNC 045 Detvan.........................Nakladač malý, ale šikovný

Uživatelský avatar
Navarson
Příspěvky: 826
Registrován: úte kvě 28, 2019 9:45 pm
Bydliště: u Nepomuku

Re: UNC 045 Detvan

#64 Nový příspěvek od Navarson »

A furt těm rošťákům lesáckejm říkám, "kluci, nedávejte mi tam to tlustý...kdo se s tím má tahat?". Jako když hrách na stěnu hází. :-/
Obrázek

No nic. Nějaký ty jekle tu mám. Namaloval sem si v Kečupu drapák, zejtra začnu řezat matroš, Vidlema ta manipulace není to správný ořechový. :tyty:
Obrázek Obrázek
Sekací traktůrek Hayter H1842.....V podstatě Countax z roku 1995
Babetta 207 chopper....................Prostě brutální mašina
UNC 045 Detvan.........................Nakladač malý, ale šikovný

Uživatelský avatar
mape
Příspěvky: 1464
Registrován: pon dub 04, 2011 1:53 pm
Bydliště: Karlštejn
Kontaktovat uživatele:

Re: UNC 045 Detvan

#65 Nový příspěvek od mape »

Člověk tu pár let není a on už dělá drapák :vztek: :prace: :) 8)
už žádné domadělané stroje. mám už jen své mazlíčky
Avia D60 Turbo E3
unc 060
Kobelco SK30
Westvood 1300
Vlastnoručně vyrobený dvouosak vlek nebrzděný

Uživatelský avatar
Navarson
Příspěvky: 826
Registrován: úte kvě 28, 2019 9:45 pm
Bydliště: u Nepomuku

Re: UNC 045 Detvan

#66 Nový příspěvek od Navarson »

Jejda, nazdárek, ....depa si se toulal? :friends:
Sekací traktůrek Hayter H1842.....V podstatě Countax z roku 1995
Babetta 207 chopper....................Prostě brutální mašina
UNC 045 Detvan.........................Nakladač malý, ale šikovný

Uživatelský avatar
mape
Příspěvky: 1464
Registrován: pon dub 04, 2011 1:53 pm
Bydliště: Karlštejn
Kontaktovat uživatele:

Re: UNC 045 Detvan

#67 Nový příspěvek od mape »

Ale ani mi nemluv..... Utíkal jsem hrobníkovi z lopaty a on mi s ní pořád mlátil přes záda.... Ale povedlo se.....
Navíc jsem ještě musel opustit moje milovaná a horentně budovaná zázemí..... No co ti budu povídat.... Jako kdybych zastavil čas. :-/
už žádné domadělané stroje. mám už jen své mazlíčky
Avia D60 Turbo E3
unc 060
Kobelco SK30
Westvood 1300
Vlastnoručně vyrobený dvouosak vlek nebrzděný

Josef123456789
Příspěvky: 1
Registrován: pát črc 08, 2022 9:13 pm
Bydliště: Řevničov

Re: UNC 045 Detvan

#68 Nový příspěvek od Josef123456789 »

Prosím o visvobození nemužu sehnat čerpadlo hydraulicke na UNC45 mam ho taky doma už 20 let unc jeto co jde hlavni hadice z nadrže s olejem do nej prosim o pomoc kde bych ho sehnal

Uživatelský avatar
Navarson
Příspěvky: 826
Registrován: úte kvě 28, 2019 9:45 pm
Bydliště: u Nepomuku

Re: UNC 045 Detvan

#69 Nový příspěvek od Navarson »

Taková malá UNC story:
Opět se mi počůrala pístnice.
Obrázek
Tak jsem si řekl, že se jim podívám na zoubek. Pro jistotu jsem odinstaloval z bobíka všechna čtyři, rozebral na prvočinitele, včetně všech manžet a vodicích pásků (je jich tam požehnaně), některé vyloženě vyčkávaly na svou šanci trochu zaškodit.
Obrázek Obrázek Obrázek
No a při tý příležitosti jsem objevil zlé praskliny vyložníku a prasácké pokusy opravy bývalého majitele. Po sundání výložníku se projevil v plné kráse stav hadic schovaných v kozlíku výložníku.
Obrázek Obrázek Obrázek
Nu což, bobík bez nářadí vypadá dost smutně. Hejno gumiček a kroužků do pístnic, pozinkování čepů, součástek upínáku a dalších dílů, vyvaření a nový kabátek výložníku, no zábava skoro na tři dny.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Objednal jsem tedy kompetně všechny hadicové propoje pracovních obvodů hydrauliky, zrepasoval trubkové hydraulické vedení, zkompletoval lehce repasované pístnice, a taky při té příložitosti lehce zgenerálkoval upínací desku vercajku, včetně zajišťovacího mechanismu.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Tááák, bobík dostal opravený výložník, pístnice, i upínací desku a abych si nerozbil ústa kvůli uklouznutí při nastupování po příčníku výložníku, opatřil jsem tento nalepením kusu běhounu ze staré pneu z mopeda.
Obrázek Obrázek Obrázek
A bobek zase funguje, tady při místní manipulaci se stříškou od studny (má celkem asi 400kg), jsem pro jistotu dal protizávaží a na převoz od studny posloužil pro ještě větší jistotu 120kg soused.
Obrázek Obrázek
Jo ještě...na drapák už mám materiál, včetně pístnic...ale zatím mám čím topit, tak mě nic nenutí manipulovat s těma velkejma klackama, co mi minule přivezli.
Sekací traktůrek Hayter H1842.....V podstatě Countax z roku 1995
Babetta 207 chopper....................Prostě brutální mašina
UNC 045 Detvan.........................Nakladač malý, ale šikovný

Uživatelský avatar
Navarson
Příspěvky: 826
Registrován: úte kvě 28, 2019 9:45 pm
Bydliště: u Nepomuku

Re: UNC 045 Detvan

#70 Nový příspěvek od Navarson »

Zase k tomu zpracování palivovýho dřeva. Dneska jsem probíral nějaký to železo a vykoukl na mě polotovar, který byl původně určený na katrovací lžíci na podkop:
Obrázek
Tak mi napadlo, kdybych k tý platformě s ušima na podkop přidělal vhodný hydromotor:
Obrázek
na ten motor nasadil vhotný kužel:
Obrázek
a celý to nainstaloval na konec výložníku podkopu namísto lžíce (pomocný hydraulický obvod končí na rameni podkopu)
Obrázek
tak by z toho mohlo vyjít cosi takového:
Obrázek
Akorát tuten na obrázku má krouťák 1700Nm na kuželu ale ten motor z Hydrolideru udělá při průtoku a tlaku, kterej je k dispozici v obvodu na mým podkopu asi tak 700Nm při 350rpm
Tak mám obavu, aby to stačilo. Moc by se mi tenhle způsob štípání líbil, na ty moje v průměru půlmetrový klacky, metr dlouhý.
Sekací traktůrek Hayter H1842.....V podstatě Countax z roku 1995
Babetta 207 chopper....................Prostě brutální mašina
UNC 045 Detvan.........................Nakladač malý, ale šikovný

Uživatelský avatar
Navarson
Příspěvky: 826
Registrován: úte kvě 28, 2019 9:45 pm
Bydliště: u Nepomuku

Re: UNC 045 Detvan

#71 Nový příspěvek od Navarson »

P.S. Musím se na ten výkonovej diagram tutoho hydromotoru ještě jednou pořádně podívat. Při tom krouťáku a otáčkách mi to vychází na výkon nějakých 25kW, přitom výkon motoru bobíka je udávanej taky 25kW. Pochybuju, že čerpadlo pracovní hydrauliky umí přenést celý výkon pohonu bobíka na hydromotor. :-/
Sekací traktůrek Hayter H1842.....V podstatě Countax z roku 1995
Babetta 207 chopper....................Prostě brutální mašina
UNC 045 Detvan.........................Nakladač malý, ale šikovný

Uživatelský avatar
Navarson
Příspěvky: 826
Registrován: úte kvě 28, 2019 9:45 pm
Bydliště: u Nepomuku

Re: UNC 045 Detvan

#72 Nový příspěvek od Navarson »

Děsný počasí, pořád přeháňky, tak jsem se schoval do dílny, že něco vytvořím.
Oprášil jsem jekle, pustím se do toho drapáku:
Obrázek
Původní návrh jsem trochu přepracoval, aby nepřekážela hydraulika drapáku výložníku bobíka, a hlavně jsem trochu pozměnil kinematiku otvírání pohyblivé čelisti, takže teď při stejných pístnicích se více otevře. (mezi hroty dolních a horních zubů bude při max otevření cca 95cm)
Obrázek Obrázek Obrázek
No a v praxi je zatím hotovej základní rám drapáku:
Obrázek
Ještě vyzkoušet, jestli se dá bezproblémově nasadit na upínák:
Obrázek
No a už jen osadit pevné a pohyblivé zuby, navařit držáky a uši pístnic, dát do laku, osadit hydrauliku a hurá do tý hromady klád na dvoře. :ano:
Sekací traktůrek Hayter H1842.....V podstatě Countax z roku 1995
Babetta 207 chopper....................Prostě brutální mašina
UNC 045 Detvan.........................Nakladač malý, ale šikovný

Uživatelský avatar
Navarson
Příspěvky: 826
Registrován: úte kvě 28, 2019 9:45 pm
Bydliště: u Nepomuku

Re: UNC 045 Detvan

#73 Nový příspěvek od Navarson »

Tak jsem dneska zajel do Kondora pro nějaký to železo, co mi chybí na drapák, abych měl z čeho dělat, až mi sedne na hrb tvořivá můza. :litam:
Vybral jsem jekle, naložil a jdu k pokladně. Paní mi sdělila částku...a vzápětí povídá..."Pane, není vám něco?...nemám zavolat rychlou?... :lebka:
Za kilo konstrukčního železa chtěj přes 60,- korun českých :-/

Rozhodl jsem se, že ještě upravím již hotovej základní rám drapáku a budoucí pohyblivou horní čelist rozdělím, aby každá pístnice ovládala svojí půlku.
Obrázek Obrázek
U základního rámu vyříznu dolní jekl mezi prostředníma zubama a vzniklou mezeru vyztužím pod horním jeklem rámu. Tím získám trochu prostoru pro konec lišty pily při krácení dlouhých klacků.
Od rozdělení horní čelisti na dva a dva zuby si zase slibuju lepší zafixování klacku s hodně rozdílným průměrem (nadpařezní část), nebo když klacík bude tak dlouhej, že by se po přeříznutí zvrátil z drapáku.
Kutit ale začnu až bude konstalace, momentálně jsem línej jak veš...a navíc zhrzenej, že mi dneska nezbylo ani na pivo :zapomel:
Sekací traktůrek Hayter H1842.....V podstatě Countax z roku 1995
Babetta 207 chopper....................Prostě brutální mašina
UNC 045 Detvan.........................Nakladač malý, ale šikovný

Uživatelský avatar
mape
Příspěvky: 1464
Registrován: pon dub 04, 2011 1:53 pm
Bydliště: Karlštejn
Kontaktovat uživatele:

Re: UNC 045 Detvan

#74 Nový příspěvek od mape »

Teda ty jedeš chlape....
Ani nestíhám pročítat 8)
už žádné domadělané stroje. mám už jen své mazlíčky
Avia D60 Turbo E3
unc 060
Kobelco SK30
Westvood 1300
Vlastnoručně vyrobený dvouosak vlek nebrzděný

Uživatelský avatar
Navarson
Příspěvky: 826
Registrován: úte kvě 28, 2019 9:45 pm
Bydliště: u Nepomuku

Re: UNC 045 Detvan

#75 Nový příspěvek od Navarson »

Tvl, zrovna jsem tě pozdravil ve vláknu "Koupě pásovýho mibagru" :friends:
Sekací traktůrek Hayter H1842.....V podstatě Countax z roku 1995
Babetta 207 chopper....................Prostě brutální mašina
UNC 045 Detvan.........................Nakladač malý, ale šikovný

Odpovědět

Zpět na „Traktory sériové výroby - lesní stroje a bagry“