Vari System

Vari, Terra, PF aj.

Moderátor: DYK

Zpráva
Autor
Jarda Malich
Příspěvky: 236
Registrován: pát dub 08, 2016 7:42 am
Bydliště: Vrchlabí

Re: Vari System

#3691 Nový příspěvek od Jarda Malich »

U těch kol to nejsou uzávěrky - jde o jednoduchou volnoběžku, vlastně je to stejný systém, jako používají zahradní sekačky. Aby jsi s vypnutým pojezdem nepřetlačoval převodovku, volnoběžky zajistí, že se točí jenom pojezdová kola a síla při tlačení není přenášená dál.
Stejný rám s totžným řešením pojezdu měla i legenda Adela.

Uživatelský avatar
Proximák
Příspěvky: 668
Registrován: stř říj 22, 2008 7:28 pm
Bydliště: okres Třebíč

Re: Vari System

#3692 Nový příspěvek od Proximák »

Tak tak, jsou to volnoběžky. Je potřeba je dobře poskládat. Když jsem posledně u BDRky čistil kola, tak mi jedna strana dala zabrat, než jsem ji poskládal správně :D Při otáčení kolem ve směru jízdy musí volnoběžka přeskakovat, prostě být funkční.
Olej plnim plničkou na olej, je to něco podobného jako tlakový lis na vazelínu. https://www.kovonastroje.cz/en/Auto-mot ... -Luko.html něco jako je v tom odkazu

Uživatelský avatar
Honza_2
Příspěvky: 459
Registrován: ned bře 09, 2014 4:37 pm
Bydliště: Dobruška

Re: Vari System

#3693 Nový příspěvek od Honza_2 »

Tak to jste mě kolegové dostali.
Jak ty volnobežky tedy nastavit?
Zkouším polohy toho zařízení a je to na 2x polohy.
Jedna je, že to přeskakuje při couvani, ale dopředu zabere a je v tahu resp.v záběru.
A druhá poloha je otočit proti čepu v hřídely a to po dotažení a zajištění závlačkou venkovní matice kola je na pevno a je jako uzávěrka pro pohyb vpřed i v zad a je stále v tahu. To jde zrušit pouze povolením matice kola a pootočením volnobežky o 90° a opětovným dotažením a zajištěním venkovní matice kola.

Momentálně mám levé kolo "zamknuté" a otáčí se vpřed i vzad s hřídelí bez volnobežky a právě kolo je ta volnobe žka o 90° pootočena proti levému kolu a ta je slyšet, že cvaká a přeskakuje při pohybu vzad a do předu jde bez tahu a bez záběru.
Tak nevím jak to nastavit aby to fungovalo.
"Rider XE 70, MF70 - už nejsou jen VARI."
.................................................................
"Vari 2T-aktuální stroj "

Uživatelský avatar
Proximák
Příspěvky: 668
Registrován: stř říj 22, 2008 7:28 pm
Bydliště: okres Třebíč

Re: Vari System

#3694 Nový příspěvek od Proximák »

Nastavit to tak, aby když je zapnutý pojezd, dopředu obě dvě přeskakovali a dozadu s nimi nešlo hnout. To zaručí že to při zapnutému pojezdu pojede, ale půjde lehko zatáčet. Doufám že jsem to nepopletl.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Vari System

#3695 Nový příspěvek od DYK »

Nepopletl. Pokud neběží motor musí to za cuk dozadu ztvrdnout, tlačit před sebou ano. Když pak běží motor zajistí to dopředný pohyb. Když to v provozu potlačím rychleji, než je pojezdová rychlost - klidně, mělo by to jít. Až se obsluha unaví a zpomalí, zase se to chytne "na pojezd".
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
Honza_2
Příspěvky: 459
Registrován: ned bře 09, 2014 4:37 pm
Bydliště: Dobruška

Re: Vari System

#3696 Nový příspěvek od Honza_2 »

Děkuji kolegové za vysvětlení.
Tam kde stroj spravuji musím dojíždět několik kilometrů tak to pak zkusím udělat jak radíte.
"Rider XE 70, MF70 - už nejsou jen VARI."
.................................................................
"Vari 2T-aktuální stroj "

Uživatelský avatar
Honza_2
Příspěvky: 459
Registrován: ned bře 09, 2014 4:37 pm
Bydliště: Dobruška

Re: Vari System

#3697 Nový příspěvek od Honza_2 »

Zítra jdu poprvé mulčovač s 530-kou tak ty volnobežky zkusím nastavit jak píšete. Jen doleji olej do převodovky.

Nechal jsem se inspirovat kolegou Proximák a jeho příspěvkem a udělal jsem menší update a koupil jsem za 37,- kč stříkačku a olej jak jste mi doporučovali v minulých příspěvcích tak v v Agrico Tynište nad Orlicí za 89,- Kč/1.litr. :ano: :pc:

Obrázek Obrázek
"Rider XE 70, MF70 - už nejsou jen VARI."
.................................................................
"Vari 2T-aktuální stroj "

Uživatelský avatar
Honza_2
Příspěvky: 459
Registrován: ned bře 09, 2014 4:37 pm
Bydliště: Dobruška

Re: Vari System

#3698 Nový příspěvek od Honza_2 »

Tak hlásím olej doplněn do převodovky pomocí injekční stříkačky. Volnoběžky nastaveny dle instrukcí kolegy Proximák a skutečně to tak funguje suprově. Z mírného kopce se mulčovač rozjede svojí váhou trochu rychleji a dole zabere pohon stroje. Do kopečka to zabírá sam stroj a nebo se může tlačit.
Rychlost Vari Mulčovače je rychlost chůze. Zezačátku jsem byl překvapen jak jede rychle, ale da se na to zvyknout a hlavně, když vjedete do husté mokré trávy tak sám spomalí. Boční náklon 45°stupňů bez zamčeného předního kola stroj docela hravě zvládl sám. Musí se nechat aby byl ve stálém tahu pohon kol a mírně ho točit proti vrstevnici kopce.
Spotřeba paliva benzínu - nádržka na cca.48.min.neustálého sekání s plným výkonem motoru.
"Rider XE 70, MF70 - už nejsou jen VARI."
.................................................................
"Vari 2T-aktuální stroj "

01cedric01
Příspěvky: 14
Registrován: čtv čer 20, 2019 5:29 pm
Bydliště: trencin

Re: Vari System

#3699 Nový příspěvek od 01cedric01 »

zdravím potrebujem radu od znalcov vari hladam na bazosi vnutorne zavazie a neviem ci bude pasovat aj starsie tera a podobne agzatacke zavazie. Dakujem uz vopred za radu

01cedric01
Příspěvky: 14
Registrován: čtv čer 20, 2019 5:29 pm
Bydliště: trencin

Re: Vari System

#3700 Nový příspěvek od 01cedric01 »

zdravím potrebujem radu od znalcov vari hladam na bazosi vnutorne zavazie na global a neviem ci bude pasovat aj starsie tera a podobne agzatacke zavazie. Dakujem uz vopred za radu

bigj66
Příspěvky: 186
Registrován: sob zář 16, 2017 2:31 pm
Bydliště: Sendražice

Re: Vari System

#3701 Nový příspěvek od bigj66 »

Tak koukám že na slovensku mají jiné ceny než u nás :) https://e-shop.agromotoservis.sk/pohonn ... rtakt-.htm 439.00 € Cena s DPH za Xp 200

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Vari System

#3702 Nový příspěvek od DYK »

Toto už objevil jar.ka a 13. dubna letošního roku to sem psal. Nevšiml jsem si, že se strhla nějaká přezhraniční prodejní horečka a že letos nebudou XP v "akci" jsem varoval včas.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

bigj66
Příspěvky: 186
Registrován: sob zář 16, 2017 2:31 pm
Bydliště: Sendražice

Re: Vari System

#3703 Nový příspěvek od bigj66 »

Kdyby někoho zajímala odpověď na otázku přepravy do čech a dobírku

Dobrý deň,

Cena prepravy do CZ 42,- eur

Ľubomír Slabý

Uživatelský avatar
Proximák
Příspěvky: 668
Registrován: stř říj 22, 2008 7:28 pm
Bydliště: okres Třebíč

Re: Vari System

#3704 Nový příspěvek od Proximák »

Měl bych dotaz na uživatele a hlavně servisáky dvoutaktu. Ač zapřísáhlý čtyřtakťák, pustil jsem se do opravy 2T motoru. Jaká použít ložiska a gufera na kliku? Označení je mi jasný, to je v dílenský příručce. Jde mi o to, jakou značku ložisek a se zvětšenou vůlí C3 nebo ne? A co gufera? Materiál NBR nebo něco lepšího? A dvoubřitá GP, nebo ne?
Chci aby to vydrželo, aby mi to za pár let bylo omláceno o hlavu. Díky moc :friends:

mraveneček
Příspěvky: 1314
Registrován: ned bře 30, 2014 6:20 pm
Bydliště: od Třebíča

Re: Vari System

#3705 Nový příspěvek od mraveneček »

zkus gufera červené dvoubřité. jsou ale trochu dražší :)
Družstva. http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =9&t=69747
Kováři. http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =9&t=69882

První PC- Pc 80 286 Ram úchvatných 1 mega Cpu 6 Mhz, disk 20 mega mechanika 5.25 -1.2 mg
OS Norton Commander

Odpovědět

Zpět na „Traktory sériové výroby - jednoosé frézy“