bubnová sekačka - co je to za typ?

Vari, Terra, PF aj.

Moderátor: DYK

Zpráva
Autor
Pepa 1
Příspěvky: 86
Registrován: pát úno 02, 2018 7:24 pm
Bydliště: Vysočina

Re: bubnová sekačka - co je to za typ?

#31 Nový příspěvek od Pepa 1 »

Musím se omluvit, žací disk u sekačky je třínožový, ne dvou. Já mám ty nože dané mezi ostatníma dílama a ten třetí jsem tuhle přehlédl. Až jsem teď koukal po tom disku, že na nože tam jsou díry tři. Sypu si popel na hlavu.
No, tak teď nevím, co s tím. Asi jí fakt zkusím nabídnout ve stavu, v jakém je a koupit jinou.
V tomto případě - tedy při výběru jiné sekačky - bych si tady od Vás nechal poradit.
Stačí mi jednobubnová, s pojezdem. Určitě se mi nechce kupovat úplně novou.
Takže nějakou bazarovou, ale jakou? Nějaký ten Dakr ... ?
Hlavně abych pak neměl problém s nasazením 4T motoru, který mám.
Poradil by někdo, kdo máte nějakou zkušenost, do čeho jít a do čeho ne?
Nerad bych se zase spálil.
Děkuju předem, Josef.

Pepa 1
Příspěvky: 86
Registrován: pát úno 02, 2018 7:24 pm
Bydliště: Vysočina

Re: bubnová sekačka - co je to za typ?

#32 Nový příspěvek od Pepa 1 »

Ještě takhle.
Proč já vlastně u té sekačky řeším, že 4T motor bude dávat žacímu talíři malé otátčky (menší než 2T).
No tak když budou malé otáčky pro sečení, tak budou malé i pro pojezd. Tím pádem pojede sekačka pomaleji a talíř tak bude stíhat síct. Je to tak nebo melu blbosti?
Proč to řeším? Protože si myslím, že sekačku ode mne nikdo v tomto stavu stejně nekoupí, a když, tak to bude jen za cenu materiálu. Počítám, že by to bylo tak 1500Kč. Jen blázen by mi za ní dal víc.
A pokud jí složím a nabídnu k prodeji, mohl bych si za ní zkusit říct něco okolo 7000Kč (dohoda). Jen si nejsem jistý, jestli by jí někdo chtěl, když všichni dnes jedou ve 4T motorech.
Pokud bych jí složil a nechal si jí pro sebe, musel vyřešit to uchycení motoru sponami. Zkusil bych tam teda nechat navařit kousek materiálu pro ty nýty (na 4T motor) a vidělo by se, jak to dopadne.
Co vy na to?

Uživatelský avatar
Navarson
Příspěvky: 828
Registrován: úte kvě 28, 2019 9:45 pm
Bydliště: u Nepomuku

Re: bubnová sekačka - co je to za typ?

#33 Nový příspěvek od Navarson »

Páč žací nůž potřebuje nějakou minimální obvodovou rychlost, aby sekal a nežvejkal. (Otáčky bubnu u tutej sekačky mají být tuším okolo 1800 RPM)
No a 2T jikov, co by pasoval by se nedal sehnat? Měl bys prostě kompletní jednoúčelovej verk.
Sekací traktůrek Hayter H1842.....V podstatě Countax z roku 1995
Babetta 207 chopper....................Prostě brutální mašina
UNC 045 Detvan.........................Nakladač malý, ale šikovný

Pepa 1
Příspěvky: 86
Registrován: pát úno 02, 2018 7:24 pm
Bydliště: Vysočina

Re: bubnová sekačka - co je to za typ?

#34 Nový příspěvek od Pepa 1 »

Hele, to už mě taky napadlo, ale nevím.
Musím si vše ještě trochu porozmejšlet, co vlastně nakonec udělám.

Uživatelský avatar
Proximák
Příspěvky: 666
Registrován: stř říj 22, 2008 7:28 pm
Bydliště: okres Třebíč

Re: bubnová sekačka - co je to za typ?

#35 Nový příspěvek od Proximák »

Pokud je zájem sekačku si nechat, tak nejednoduší je k ní sehnat dvoutaktní pohonnou jednotku. Než se drbat s jinou řemenicí a kutit upnutí čtyřtaktní PJ. Prodat opravené za 7... no nevím, teď je na Bazoši tahle sekačka kompletní, složená za 3 a už tam je nějaký den.

Jestli chceš něco jinýho, můžu ti doporučit BDRky, od Vari a nebo alespoň od motoru Jikov. Mají bubny s celoplošným podběhem, Vari má buben pevnější Asi bude taková sekačka asi nejdražší ale má to svůj důvod. A hlavně kup sekačku pro čtyřtakt, ať zase nemusíš řešit upínání a řemenice.
Já mám od Vari BDR-600.4, je to sekačka vycházející z BDR-595 Adély. Známy si koupil Dakra RZS-69/V, protože cena bazarového byla nižší, samozřejmě. Po první seči z toho byl nešťastný, tráva se mu namotávala do ozubení kol, zařezávání disku do nerovného terénu, nutnost pořád držet stisklou páku pojezdu aby to jelo a v husté vysoké trávě to s Hondou GXV 160 mělo co dělat. Pak jsem mu ukázal moji BDRku a zíral jak puk, jak se dá krásně a snadno síct s bubnovkou. Žádný namotávání trávy do pojezdu, není potřeba držet páku pojezdu, disk má celoplošný podběh na ložisku takže menší odpor pro motor, těžší a pevnější buben je dobrý akumulátor energie, funguje jako setrvačník. Co tím chci říct, nepočítej že koupíš nějakej verk a bude to super. Někomu nenáročnému to může stačit, ale někdo kdo to myslí vážně, má toho víc a nechce se u práce trápit by měl hodně dobře zvážit svoji investici.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14606
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: bubnová sekačka - co je to za typ?

#36 Nový příspěvek od DYK »

Jozef, nad tou rychlostí nožů ani nepřemýšlej. Nebude to dobře sekat. Pomalej nůž se opře o stébla a uhne. Teda něco sekne zbytek uhne - odloní se podél osy šroubu co ho drří. Takže motorem si posereš jak pojezd tak kvalitu sečení. A jestli prodat Lakr tak ale hned! Je asi nejlepší čas na prodej.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Pepa 1
Příspěvky: 86
Registrován: pát úno 02, 2018 7:24 pm
Bydliště: Vysočina

Re: bubnová sekačka - co je to za typ?

#37 Nový příspěvek od Pepa 1 »

Chlapi, moc díky.
Tyhle dva poslední příspěvky od Proximáka a DYKA jsou pro mě nejhodnotnější při rozhodování, co se sekačkou.
Ono hlavně Proximák kápnul na to, že to uchycení pro 2T a 4T bude asi taky jiné. Proto jsem to šel hned vyzkoušet a bylo mi jasné, že to je další podpásovka od prodejce.
Samozřejmě patří dík i všem, kdo mi sem napsali - poradili, vyslovili svůj názor, svoji zkušenost. Na každém bylo něco, co mi pomohlo.
Je vidět, že tady jsou opravdu skvělí lidé, kteří něčemu rozumí, něčím si prošli a dokážou prakticky a bez lhaní a mlžení, druhému pomoci.
Omlouvám se, že jsem psal tak dlouhé příspěvky, ale jinak se to nedalo.
Myslím si, že při kupování sekačky bylo nejhorší to, že mi prodejce, a myslím si že úmyslně, zatajil to, že na ní nejde upnout 4T motor, bez jiné příruby.
Měl doma fakt mraky věcí, starých i nových - jak k nim přišel ani nechci domýšlet, ale nejčistší cestou to asi nebylo. Všemu hodně rozumí, vše mi pěkně vysvětlil a myslím si, že věděl, že sekačku jen tak neprodá a ani nesloží, a tak jsem mu přišel vhod. Prodal mi jí a dělej si s ní co chceš.
Opravdu byl hodně ochotný a vstřícný a vůbec mě nenapadlo, že mě takhle podfoukne.
Všechno je to tím, že Varinám prostě ještě nerozumím. Mám jí teprve od podzima a tak jsem takhle naletěl.
Když jsem mu teď volal, že mám tenhle problém, tak hned věděl o co jde a začal radit, ať si k tomu seženu tu správnou přírubu, že bude stát něco do 4000Kč, ale budu mít po problému. To už bych ale byl s cenou, za takovejhle verk, docela dost vysoko.
No, ona by tam šla dát tahle příruba - https://www.sbazar.cz/silentmam/detail/ ... -tera-vari jak jí zmínil chobotek, to už by nebylo zas až tak drahé, ale pořád to znamená, nějak to domastit.
Příruby i řemenice se v originálu pro 4T motory, pro tyhle Lakry, běžně dělaly. Je to v té brožuře náhradních dílů uvedené.
Pokud by sekačka byla z výroby tímhle osazená, tak nemám problém si jí složit. Ale tahle je pro 2T a ten já nemám, takže sekačku asi zkusím složit a nabídnout někomu, kdo má 2T a měl by o ní zájem.
Ještě jednou moc díky. Kdyby jste mi takhle neporadili, určitě bych jí předělával na 4T motor a nastrkal bych do ní zbytečně spoustu peněz a času.
Josef

Pepa 1
Příspěvky: 86
Registrován: pát úno 02, 2018 7:24 pm
Bydliště: Vysočina

Re: bubnová sekačka - co je to za typ?

#38 Nový příspěvek od Pepa 1 »

Ještě abych napsal, kolik toho mám v plánu síct.
Zatím se jedná o cca 1000m2, dvakrát ročně a výhledově by to mělo být tak do 2000m2, taky 2x za rok.
Proto se chci zeptat, stačilo by mi na těch cca 2000m2 tohle:
https://dum.bazos.cz/inzerat/149581087/ ... r-vari.php

případně tohle:
https://dum.bazos.cz/inzerat/150171447/ ... -rzs69.php
nebo mám přemýšlet o nějaké té BDRce? Ta už mi ale přijde docela drahá.

V případě té první, která je i s motorem, je zase problém, že bych měl motory dva.
Ono, já na té Varině mám motor PJGCV 160 (r.v. 2008), takže bych si tenhle silnější motor PJXP 200 nechal a prodal tenhle svůj.
Borec, od kterého jsem Varinu kupoval s ní vůbec nejezdil, jen asi dvakrát s ní vyvezl trávu do kontejneru a to bylo všechno. Je fakt jako nová.
Ale tady vůbec nevím, jestli by tenhle 160 motor vůbec někdo koupil. Aby mě pak doma nezůstal ležet.
Měl by jste k tomuto mému návrhu někdo nějaký názor?
Jelikož o tomhle nic nevím, tak bych potřeboval poradit, jestli mi pro můj účel bude stačit nějaký ten jetý Dakr nebo jít do něčeho dražšího?
Děkuju, Josef

Uživatelský avatar
Proximák
Příspěvky: 666
Registrován: stř říj 22, 2008 7:28 pm
Bydliště: okres Třebíč

Re: bubnová sekačka - co je to za typ?

#39 Nový příspěvek od Proximák »

Chceš se zbavit Lakru a pak si přitáhneš zase něco podobnýho? Tomu opravdu nerozumím :-/
Kde bereš jistotu že ty sekačky, na které jsi dal odkazy, jsou pro čtyřtakt? Budeš zase měnit řemenice a řešit upnutí? Na první je se čtyřtaktní XP-200, takže tam snad alespoň upnutí bude ok, ale co řemenice to už nevíš. A u té druhé je to s otazníkem celé.

BDRky zas tak drahé nejsou, určitě jsou dražší než Lakry a Dakry, ale to má svůj důvod. Tahle mi nepřijde drahá a je 100% na čtyřtakt, s pánem jsem v minulosti něco k té sekačce řešil: https://dum.bazos.cz/inzerat/147990043/ ... -robus.php A GCV 160 ti ji utáhne.

Pepa 1
Příspěvky: 86
Registrován: pát úno 02, 2018 7:24 pm
Bydliště: Vysočina

Re: bubnová sekačka - co je to za typ?

#40 Nový příspěvek od Pepa 1 »

Tak mi to nedalo a volal jsem oběma inzerentům, jak to s těma motorama u sekaček je. Oba tvrdí, že to jsou sekačky pro 4T motor, oba je používali jen se 4T motorem a fungovali jim bez problémů.
Ale jestli to dobře chápu, tak bych si neměl pořizovat sekačku v tomto provedení - rám z trubek a plechů, řemenice a klíňáky, ale sekačku připojitelnou na originál Vari převodovku DSK 316? Zeptám se, protože o té převodovce nic nevím - u ní je tedy zaručeno, že je 100% jen pro 4T motor a sekačka mi s ní bude šlapat jako hodinky?
Jenom, jak tam funguje pojezd, když je tráva mokrá a ta převodovka má plastová kolečka?

chobotek
Příspěvky: 10612
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: bubnová sekačka - co je to za typ?

#41 Nový příspěvek od chobotek »

DSK-316 se též dělala v provedení pro 2T a 4T motor.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
Navarson
Příspěvky: 828
Registrován: úte kvě 28, 2019 9:45 pm
Bydliště: u Nepomuku

Re: bubnová sekačka - co je to za typ?

#42 Nový příspěvek od Navarson »

DSK-316 se též dělala v provedení pro 2T a 4T motor.
To je pravda :ano: ... Ale tak nějak lidsky....chudák Pepa :'(
Sekací traktůrek Hayter H1842.....V podstatě Countax z roku 1995
Babetta 207 chopper....................Prostě brutální mašina
UNC 045 Detvan.........................Nakladač malý, ale šikovný

Uživatelský avatar
Proximák
Příspěvky: 666
Registrován: stř říj 22, 2008 7:28 pm
Bydliště: okres Třebíč

Re: bubnová sekačka - co je to za typ?

#43 Nový příspěvek od Proximák »

Pepa 1: Jestli ti to pomůže, tak podle katalogu má Dakr RZS-69 pro čtyřtakt přední řemenici bez odlehčovacích otvorů a o průměru 180 mm. Uchycení budeš muset vyzkoušet, nebo od oka odhadnout a doufat. Jinak teda výhoda oproti Lakru, jsou na to alespoň zatím díly.
Edit: Vari dělalo i přímo připojitelné sekačky, jako podvozek. Takovou mám i já. DSK-316 neměla nikdy plastová kola.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14606
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: bubnová sekačka - co je to za typ?

#44 Nový příspěvek od DYK »

A to jsme se ještě nedosali k materiálu řemenice. Plasty obecně namají rády teplo.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
Proximák
Příspěvky: 666
Registrován: stř říj 22, 2008 7:28 pm
Bydliště: okres Třebíč

Re: bubnová sekačka - co je to za typ?

#45 Nový příspěvek od Proximák »

Omlouvám se s tím průměrem řemenice, už blbnu :pohlavek: Správně pro čtyřtakt je průměr 210 mm a jak správně uvádí DYK, je z plastu.

Odpovědět

Zpět na „Traktory sériové výroby - jednoosé frézy“