bubnová sekačka - co je to za typ?

Vari, Terra, PF aj.

Moderátor: DYK

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Proximák
Příspěvky: 666
Registrován: stř říj 22, 2008 7:28 pm
Bydliště: okres Třebíč

Re: bubnová sekačka - co je to za typ?

#16 Nový příspěvek od Proximák »

Řemenice jedna věc, ale co příruba? Ta je taky pro 2T a 4T u téhle sekačky rozdílná.

chobotek
Příspěvky: 10599
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: bubnová sekačka - co je to za typ?

#17 Nový příspěvek od chobotek »

To se snad liší jen upínacíma kolíkama, ne?
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Pepa 1
Příspěvky: 86
Registrován: pát úno 02, 2018 7:24 pm
Bydliště: Vysočina

Re: bubnová sekačka - co je to za typ?

#18 Nový příspěvek od Pepa 1 »

Díky za odpovědi.
Sekačku jsem koupil za 4300Kč, s tím, že k mi ní byly přidány veškeré NOVÉ náhradní díly, jako jsou: spínací páčka, lanko s bowdenem, pastorky se západkami, manžety a nové nože (2 ks) se šrouby, pro jejich uchycení. Za sekačku pán chtěl 3000Kč. Byla téměř rozebraná, ale vše na jí je pohyblivé a funkční. Co se mu (a i mně) nezdálo, mi k ní prodal nové.
Odkázal mě na firmu Davaztechnik, že tam na ní mají úplně vše, kdybych ještě něco v budoucnu potřeboval. Ochotně mi hned na mobilu našel jejich stránky a vyhledal splaz, který jediný k sekačce chyběl. Dostalo se mi vysvětlení, že Dakr je novější a Lakr starší typ, ale stále používaný.
Sekačku rozebral s tím, že jí zrepasuje a prodá minimálně za 7000Kč nebo mi jí nechá tek jak je, za cenu, jak jsem popsal.
A nyní k té řemenici. Průměr na klínový řemen má cca 280mm. Na osazení, pod ním, je další drážka pro menší klínový řemen, který pohání ústrojí pojezdu. Je to přesně tato sekačka:

https://www.primabazar.cz/dum-a-zahrada ... 08911.html

Ta byla inzerována, ale v roce 2015, kdy ceny byly trochu jiné.
Také nevím, jak dlouho bude odkaz funkční, vzhledem k jeho stáří.
Prodejce mi vysvětlil, že pokud mám 4T motor, tak ať si na ní vyměním řemenici za menší, aby sekačka měla správnou rychlost pojezdu a sečení.
On sám tu řemenici měl na sekačce nasazenou a trochu pomačkanou od stahováku. Asi mu nešla sundat, tak se na to vykašlal. Doma jsem jí prokapal brzdovkou a za pár dní jsem jí stahovákem sundal jako po másle.
Mezi tím, než jsem řemenici stahl, jsem začal hledat po internetu tu menší, ale nedaří se mi, tak se ptám tady.
Asi by pro mě nebyl problém, dát si jí někde vytočit, jenom bych potřeboval alespoň ty dva průměry drážek na ty klíňáky pro 4T motor.

Uživatelský avatar
Navarson
Příspěvky: 828
Registrován: úte kvě 28, 2019 9:45 pm
Bydliště: u Nepomuku

Re: bubnová sekačka - co je to za typ?

#19 Nový příspěvek od Navarson »

Tak pokud, jak tvrdí DYK, je poměr otáček 4T ku 2T...t.j. 3 600 RPM ku 4 700 RPM = 0,77....potom v tom samom poměru musíš mít menší řemenici.
A to tedy je 280mm x 0,77 je 215mm. V tom samom poměru bude menší i ta pod tou velkou. :ano:

Oprava: Vlastně prd, velebnosti...ta spodní řemenice pro pojezd musí zůstat tak jak je...pokud by byla menší, jezdilo by to pomalejš. :evil: (pokud to tedy funguje tak, že od motoru je poháněn buben sečení, a od bubnu sečení je poháněn pojezd) :-/
Sekací traktůrek Hayter H1842.....V podstatě Countax z roku 1995
Babetta 207 chopper....................Prostě brutální mašina
UNC 045 Detvan.........................Nakladač malý, ale šikovný

Pepa 1
Příspěvky: 86
Registrován: pát úno 02, 2018 7:24 pm
Bydliště: Vysočina

Re: bubnová sekačka - co je to za typ?

#20 Nový příspěvek od Pepa 1 »

Díky, ale ten průměr pro pojezdovou řemenici by měl u 4T být právě větší, ne?
A to o ten poměr 0,77.
Její průměr je 8cm, jenom nevím, jak to spočítat. Takhle: 8x1,77 = 14. Tedy měla by mít průměr 14cm, místo 8cm?

Uživatelský avatar
Navarson
Příspěvky: 828
Registrován: úte kvě 28, 2019 9:45 pm
Bydliště: u Nepomuku

Re: bubnová sekačka - co je to za typ?

#21 Nový příspěvek od Navarson »

To právě záleží, odkud je ten pojezd poháněnej. Mi se podle těch obrázků z tvýho odkazu zdá, že je poháněnej dalším klíňákem řemenicí z hřídele bubnu. V tom případě pojez zůstane jak je, protože při zmenšení řemenice sečení a snížení otáček motoru, budou výsledné otáčky bubnu stejné, a tedy i otáčky řemenice hřídele pojezdu. (zkrze stále stejnou rychlost posunu klíňáku pojezdu)
Ovšem jiná by byla, kdyby hřídel pojezd byla hnaná vlastní řemenicí přímo od motoru...to bys musel buď zvětšit řemenici u motoru na 1,31 násobek původní, nebo zmenšit řemenici na hřídeli pojezdu na 0,77 násobek původní. Aby ti to kráčelo stejně rychle, jako před změnou.
Sekací traktůrek Hayter H1842.....V podstatě Countax z roku 1995
Babetta 207 chopper....................Prostě brutální mašina
UNC 045 Detvan.........................Nakladač malý, ale šikovný

Pepa 1
Příspěvky: 86
Registrován: pát úno 02, 2018 7:24 pm
Bydliště: Vysočina

Re: bubnová sekačka - co je to za typ?

#22 Nový příspěvek od Pepa 1 »

Jo, bude to tak, jak říkáš.
Řemenice pro talíř sečení i pojezdu je stejná, znamená to tedy, že když zmenším její průměr, zvýší se její rychlost a tím pádem se zvýší i rychlost pojezdu.
Z obrázku je to zjevné.
Sem to ale tele. Vůbec mi to nedošlo.

Pepa 1
Příspěvky: 86
Registrován: pát úno 02, 2018 7:24 pm
Bydliště: Vysočina

Re: bubnová sekačka - co je to za typ?

#23 Nový příspěvek od Pepa 1 »

Proximák píše: ned bře 20, 2022 12:37 pm Řemenice jedna věc, ale co příruba? Ta je taky pro 2T a 4T u téhle sekačky rozdílná.
Jo, tak to je další problém :(
Nedalo mi to a šel jsem se na to podívat a zjistil jsem, že motor do příruby sekačky nejde zacvaknout. Ty uši pro zajištění motoru jsou moc blízko.
Našel jsem, že se tam dají dát takové čepy, ale ty by měly být zrovna v těch místech, kde jsou obtisklé ty kroužky na té přírubě sekačky, takže kdybych ty čepy sehnal, nemohl bych tam pro ně ani vyvrtat díry, protože těm děrám by z jedné třetiny chyběl materiál. Na té přírubě převodovky (červené barvy), je vidět, kde by čepy měly být, je tam materiál navíc, který té přírubě sekačky chybí.
Koukal jsem teď ještě na bazaru na nějaké obrázky sekaček Dakr a ty mají na uchycení taková plechová ouška. Ta by tam možná šla přinýtovat, jenom nevím, kde je sehnat.
Nebo zkrátit ty plíšky na tom zacvakávacím segmentu?
Pak bych ale musel mít dvoje a přehazovat je. Navíc jsou zanýtované, aby se chvěním nerozpadly, takže bych na jejich uchycení asi musel použít nepovolující matice.
Nebo nevíte někdo, jak tuhle situaci vyřešit :zapomel:?
Varinu jsem si koupil na podzim a nemám s ní ještě žádné zkušenosti.
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
Proximák
Příspěvky: 666
Registrován: stř říj 22, 2008 7:28 pm
Bydliště: okres Třebíč

Re: bubnová sekačka - co je to za typ?

#24 Nový příspěvek od Proximák »

To Chobotek: kolíky-nýtky to platí u převodovek a přímopřipojitelných adaptérů Vari, né u Lakru, Dakru a ani u Jikovu. Lakr, Dakr má rozdílné příruby pro 2T a 4T, u Jikovu se místo kolíků dávají speciální nýtky a plíšky.
To Pepa 1: Když se podíváš do katalogu, uvidíš že pro čtyřtakt byla jiná příruba. Takže jedině ji někde sehnat, ale to bude problém. Nýtky se mění u převodovek Vari, né u toho co máš ty. DYK ti radí dobře, tohle bude jeden velký problém za druhým. Snad jedině na tu tvoji přírubu navařit chybějící materiál, nechat opracovat na rozměry příruby Vari a doplnit nýtky. Bacha, záleží i na tloušťce. I když by jsi zkrátil plíšky na sponách motoru, držet ti to nebude. A spony by jsi tím zničil. Na sekačkách Dakr je příruba svařenec, nic tam nýtované není. A zase je jiná příruba pro čtyřtakt a pro dvoutakt, rozdíl je v tvarování právě těch háčků. Ve výsledku bude tahle sekačka Lakr zadarmo drahá...

chobotek
Příspěvky: 10599
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: bubnová sekačka - co je to za typ?

#25 Nový příspěvek od chobotek »

Pravda, DAKRa jsem normálně převařil, nikoliv kvůli 2T vs 4T, ale proto, že výrobce nedokáže dodržet rozumné výrobní tolerance a motor nešel pořádně nasadit. Než jsem viděl fotky měl jsem za to, že to je podobné jako LTS, tam by stačilo vyměnit ty kolíky (tu v inzerátu za nesmysl https://www.sbazar.cz/silentmam/detail/ ... -tera-vari)
Upravit je jedna možnost a pak by mělo být možné tam namastit tu věc, co se prodává pod názvem Příruba kompletní VARI - aspoň na DAKR si to představit dovedu, LAKR jsem nikdy neviděl a tak nějak bych věřil tomu, co píše DYK.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14606
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: bubnová sekačka - co je to za typ?

#26 Nový příspěvek od DYK »

Dyť to říkám, Lakr je jen na starost, asi nikdy nebyl na čtyřtakt a ten spodek talíře paz je asi tak jediný, co z Dakru pasuje. A dva žací nože jsou taky málo.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Pepa 1
Příspěvky: 86
Registrován: pát úno 02, 2018 7:24 pm
Bydliště: Vysočina

Re: bubnová sekačka - co je to za typ?

#27 Nový příspěvek od Pepa 1 »

Chlapi, moc děkuju za rady.
S navařením materiálu není problém. Předpokládám, že je to nějaká slitina duralu nebo hliníku. Mám známého, který hliník běžně vaří.
To by mi vyřešilo ten problém s uchycením motoru. A pak už jen nechat vytočit tu menší řemenici a mohl bych sekačku používat. Jenom asi nebudu mít jistotu v ten navařený materiál. Budu mít pořád pocit, že to může prasknout a pak už to bude úplně k ničemu.
Možná ale bude nejlepší, když dám sekačku dohromady a nabídnu jí na bazaru, s tím, že je určená pouze pro 2T motor.
Jenom nevím, jestli o ní někdo vůbec bude mít zájem.

chobotek
Příspěvky: 10599
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: bubnová sekačka - co je to za typ?

#28 Nový příspěvek od chobotek »

Mám DAKR, dostal jsem ho zadarmo a po nějakém tom léčení s ním seču raději než se sestavou DSK-316 a Samson-56. Celé je to výrazně lehčí a na svahu manévrovatelnost snadnější. Používám to ve svažitém sadu s 2T motorem. Kupce si teda asi najde, ale bych bych opatrný s tím dáváním dohromady vzhledem k prodejní ceně. Myslím si, že i kdybys ji nabídnul tak jak je s nějakou rozumnou ztrátou, neproděláš tolik, jako když ji začneš šlechtit. Pokud si nepočítáš 60 minut za hodinu. Nakonec i ztráta je obchod ;-)
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14606
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: bubnová sekačka - co je to za typ?

#29 Nový příspěvek od DYK »

Nulová investice rychlé zbavení se sekačky jsou cesta k minimalizaci ztrát. Pokud se najde kupec za stejné peníze, které se za to dalo, pak ho vyfotit, protože takového se jen tak nevidí. NO a co zbyde? Zbyde neocenitelná vlastní zkušenost a to se taky počítá. Jinak samozřejmě orava a zprovoznění "za každou cenu" je i nadále možné. Pak bych do soupisu přiřadil prověření možnosti, zda na to nepasuje žací disk z Dakru, protože ten má aspoň 3 nože.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

fikejz
Příspěvky: 6151
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: bubnová sekačka - co je to za typ?

#30 Nový příspěvek od fikejz »

Než měnit dvounožový disk za třínožový, upravil bych ten stávající na čtyřnožový.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Odpovědět

Zpět na „Traktory sériové výroby - jednoosé frézy“