Bubnové sekačky

Vari, Terra, PF aj.

Moderátor: DYK

Zpráva
Autor
JardaCNC
Příspěvky: 2349
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: Bubnové sekačky

#76 Nový příspěvek od JardaCNC »

z4011be píše: čtv bře 18, 2021 6:26 pm Pokud jsou oba nakloněné dopředu, proč by měla dělat cestičky ? Vždy bude sekat předem.
Jako to by už tak nemuselo vadit. Ty šípové kola se trochu zaboří a je to hned jen 4 cm. Polovina z toho seče - 2 cm.
Spíš jak je to s mezerou mezi bubny. Je tam výškový či jiný posun?

malotraktor
Příspěvky: 2034
Registrován: stř črc 04, 2007 7:00 am
Bydliště: 1

Re: Bubnové sekačky

#77 Nový příspěvek od malotraktor »

Bubny jsou v jedné rovině, neprohlížel jsem to detailně, ale myslím, že se nože trochu překrývají. Na 12" kolech je ten sklon dost velký. Myslím, že by to dělalo brázdy. Zkoušel jsem to na stařině na orebných kolech (jsou menší) ale pak se těžko drží směr protože se zaříznou. Zkusím 8" kola.
Nevěř všemu co si myslíš

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Bubnové sekačky

#78 Nový příspěvek od DYK »

Nože se překrývají, disky jsou časované.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

z4011be
Příspěvky: 2006
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

Re: Bubnové sekačky

#79 Nový příspěvek od z4011be »

Mám BD 700 a nože jednoho bubnu jsou v jiné výšce než druhého, tak se nikdy nepotkají.
Dle mě pokud bude sekačka položená na předek, tak vliv na kvalitu sečení to bude mít v jediném případě - kdy náklon bude tak velký, že nože budou mít kontakt se zemí.
Pruhy by to dělalo, kdyby sekačka sekala část trávy přední částí a část boční. Jinak není důvod rozdílného strniště.

malotraktor
Příspěvky: 2034
Registrován: stř črc 04, 2007 7:00 am
Bydliště: 1

Re: Bubnové sekačky

#80 Nový příspěvek od malotraktor »

Vždycky to snad seče celou přední polovinou obvodu bubnu. Vím že to není úplně přesné srovnání. Nakloněná čelní fréza taky nedělá rovinu, ale lavor.
Rozdíl v naklonění bubnu je 5cm. Seče přední polovina to je 2.5 cm a to na trávě není moc. Na všech videích to ale vypadá že jsou bubny vodorovně.
Nevěř všemu co si myslíš

z4011be
Příspěvky: 2006
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

Re: Bubnové sekačky

#81 Nový příspěvek od z4011be »

Hugo3 - na ten plíšek se můžu podívat v sobotu, když do té doby neporadí nikdo jiný.
Jinak já na BDR700 převodovku na bubnech nemám, alw 6 hranný řemen.

Malotraktor - no na ideální rovině by to znát bylo, ale na běžně nerovné louce nepozná nic.

Sám přemýšlím, jak plná kola nahradit ideálně foukanými. Záběr na mokré trávě nula.

Uložení nožů je na jednom výše než na druhém.
https://www.elvaprofi.cz/zahradni-techn ... r-700.html#
V připadě klínového pohonu obou bubnů, jak mam já, by se snadno jinak nože potkaly. Takže jedna strana dělá vyšší strniště než druhá. Ale vidět to není.

hugo3
Příspěvky: 702
Registrován: čtv čer 16, 2016 12:21 pm
Bydliště: 15000

Re: Bubnové sekačky

#82 Nový příspěvek od hugo3 »

to z4011be- nepospíchá to, díky moudrosti naší vlády se na chalupu stejně dalších 14 dnů nepodívám....
ještě k té sekačce - abys mohl používat 6ti hranný řemen, tak tam někde musí být někde ještě meziřemenice, která u jednoho bubnu obrací směr točení. sice si to nedovedu představit, jak to do relativně malého prostoru nacpali ale asi to jde. to provedení s reverzační převodovkou je myslím schůdnější.
neberte to jako nabídku, která patří do jiného chlívku a má jiné podmínky, pouze využívám tohoto povídání. nechce někdo tu reverzační převodovku?
Předpovědi expertů jsou většinou jen o něco málo lepší než náhoda

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Bubnové sekačky

#83 Nový příspěvek od DYK »

BDR 700 je kapitola sama pro debe Jikovácká pomsta. Jen to rozdělat je horor a musí mít jeden buben výš než druhý. Jinak se nože potkají protože bubny unáší klínový řemen. Malotraktorova sekačka má díky úhlovým převodům a hřídelím časované disky tak není třeba zvedat jeden duden. A ať jsou názory jakékoli podle vyobrazení je to prostě špatně. Tak to být nemá. Na žádné dudnovce.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

hugo3
Příspěvky: 702
Registrován: čtv čer 16, 2016 12:21 pm
Bydliště: 15000

Re: Bubnové sekačky

#84 Nový příspěvek od hugo3 »

to dyk - s bdr 700 jsem navýsost spokojený, co se týká demontáže bubnů neumím posoudit, když odešla ložiska tak jsem raději koupil nový předek, tak šikovný zase nejsem, pořáde se to vyplatilo. ta původní sloužila pomalu 20 let - ošoupané spodní talíře, viditelně obroušené držáky nožů. ale záleží i na tom, kde se seká. pokud se bubny musí prodírat krtincema jdou držáky do háje.
různá výška nožů u levého/pravého bubnu práve zajistí, že se nože nepotkají. pokud se potkávají, je někde něco špatného - nejsou ohnuté? na kvalitu sečení rozdílná výška nožů nemá vliv.
zkoušel jsem několik sekaček s žabkama - (sekačka s prstama, protiběžné žabky) sečení na houby, nechávalo to vždy fousy. u bubnovky je posečená plocha téměř dokonalá.
Předpovědi expertů jsou většinou jen o něco málo lepší než náhoda

JardaCNC
Příspěvky: 2349
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: Bubnové sekačky

#85 Nový příspěvek od JardaCNC »

Když jsem si chtel dělal sekačku za kubouše přemýšlel jsem či jedno nebo dvoububnovou. Kvůli záběru že udělám 2.
Kam ji dám? Vývod ve předu nemám. Logicky je vzadu - bude vzadu. Jenže za traktorkem či vedle? Vyhrálo vedle.
Teď jsem přemýšlel jak to udělat aby se nože nepotkali.
A napadlo mě že pokud ty bubny nebudou v jedné rovině , ale jeden víc v předu a druhý vzadu tak pokud pojedu rovně a budou přesazene - posecou vše.
Tudíž vzdálenější od traktorka je vepředu (skoro v ose zad. kola) a bližší je osou na úrovni pneumatiky.
No ještě špatným výpočtem délky je ten vzdálenější asi o 15mm delší. :vztek:
Tak mají i mezeru mezi sebou a i výškovou :wink:
Zatím to nikdy nevadilo.

malotraktor
Příspěvky: 2034
Registrován: stř črc 04, 2007 7:00 am
Bydliště: 1

Re: Bubnové sekačky

#86 Nový příspěvek od malotraktor »

Pro sebe to vyřeším tak, že až naroste tráva začnu sekat tak jak to je. Pokud bude problém, nechám sekačku klidně uprostřed louky a zajedu do okresního města pro menší kola. Vezme mi to hodinu a 1300 korun. Disky bych i měl, ale když koupím celá kola od Hechtu vyjde to levněji než samotné pneumatiky. Že jsou ta kola Hecht nekvalitní mi nevadí, to ježdění po louce určitě vydrží.
Nevěř všemu co si myslíš

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Bubnové sekačky

#87 Nový příspěvek od DYK »

Pokud ta kola budou jen trošku kulatá, bude to stačit a třeba do té doby v inzerci na něco ještě levnějšího narazíš.

Popisovaný způsob řešení od jardy je znám z některých zahradních traktorů. Sekací ústrojí mají zešikma a tím se eliminuje mezera mezi noži. Jeden buben výš je snad to nejlacinější řešení a hovoří to o profikutilství než o profesionálním výrobku. To je ta malotraktorova čínská sekačka technicky líp konstruovaná než BDR 700. Hřídele, ložiska, "zubaté" úhlové převody. Že jsou předkloněný bubny souvisí jen s průměrem kol. Bubnové sečení je to nenešrtenější sečení a prodlužuje regeneraci porostu pro další senoseč. Komu nejde o seno, je to jedno. Je to i míň šetrný sečení ve vztahu k obyvatelům porostů. navíc BDR 700 není většinou schopná sekat na plný záběr obou bubnů v první trávě, takže uváděný záběr spíše jen číslo. Skutečný záběr je pak velice podobný jednobubnovce, která tak pečlivě neukládá do řádků. Jediná dvoububnovka, která dokázala sekat na plný záběr jako jednoosák prakticky cokoli a kdykoli byla BDR 1200 s motorem Honda GXV 390. I ta měla časované bubny. Od motoru sice řemen, ale mezi převodovkama nad bubnama propojení kardanem.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

JardaCNC
Příspěvky: 2349
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: Bubnové sekačky

#88 Nový příspěvek od JardaCNC »

malotraktor píše: pát bře 19, 2021 2:00 pm Že jsou ta kola Hecht nekvalitní mi nevadí, to ježdění po louce určitě vydrží.
Jako kdysi jsem koupil dvě nová čínská kola na vlečku za 4kolku. Byli vcelku pěkná. Každé únosnost 250kg. Vydržely asi 3 jizdy. Měl jsem kladovku dřeva asi 300 metrů od baráku. 95% asfaltka. Pojezdová rychlost do 20km/h.
Více je už nechci.
Mám podobné menší na rudlu. Tam zatím drží.

malotraktor
Příspěvky: 2034
Registrován: stř črc 04, 2007 7:00 am
Bydliště: 1

Re: Bubnové sekačky

#89 Nový příspěvek od malotraktor »

Když budu chtít použít kola která mám, budu muset udělat mezikusy kvůli rozteči děr, koupit pláště a duše. Když koupím celá kola Hecht, tak jenom zahodím poloosy, které jsou na nich a namontuju na svoje. Když nevydrží pneumatiky tak potom koupím nové. Ale třeba to nebude nutné a bude to setkat na původních kolech.
Nevěř všemu co si myslíš

z4011be
Příspěvky: 2006
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

Re: Bubnové sekačky

#90 Nový příspěvek od z4011be »

Dyku - BDRku mám cca od roku 2010, souhlasím, že je tento nový typ konstrukčně ošizený vůči starým vodňankám. Krásně je to poznat na splazech - ač seču zahradu, ne nedopasky na pastvinách či strniska, tak disk je zohýbaný. O tvrdosti materiálu vypovídá to, že lze disk narovnat zpátky kombinačkama... Ale to je bohužel současný stav, není možné koupit kvalitu byť za vyšší cenu (pokud člověk nechce profi stroj typu BDR1200).

Nevím, kolika evolucemi BDR prošla, vím, že starší typy převodovku měly, některé měly širší bubny, což dělalo problémy s průchodem trávy. Na druhou stranu když vidím kvalitu použitých materiálů, tak jsem skoro rád, že nemám model s převodovkou, ale s řemenem, byť ten řemen taky moc nevydrží.

Možná je bubnové sečení nejnešetrnější k porostu, ale zase tak špatné nebude, když i za traktory se dělaly roky jen rotačky. Když potřebuji sekačku na 2 - 4 seče ročně, tak asi nečekám, že výsledkem bude střih stébel jako od vřetenové sekačky. Ani mi to poškození trávy nevadí, anglická polopoušť není mým cílovým stavem.

Ano, BDR nikdy neudělá plný záběr, ať už z důvodu nutnosti nechat přesah, aby nebyly fousy, nebo aby to sekačka dala, protože trávy je hodně. Na druhou stranu soused má jednobubnovku (taky Jikováckou) a rovněž neseše na plný záběr.


Nevíte, jaké nejmenší foukaná kola se šípovým vzorkem se dají sehnat ? A kde ? Klasika 4,00 x8 je velká. Nedělají se i menší ? Jak jsem psal, zvažuji přestavbu.


Focení zítra - zdržel jsem se a přišla na mě tma.

Odpovědět

Zpět na „Traktory sériové výroby - jednoosé frézy“