VARI PONY IIA & GLOBAL

Vari, Terra, PF aj.

Moderátor: DYK

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
yjedli
Příspěvky: 53
Registrován: úte říj 18, 2011 5:50 pm
Bydliště: Třebíč

VARI PONY IIA & GLOBAL

#1 Nový příspěvek od yjedli »

Rozhodl jsem se, že se podělím s pár informacemi, fotkami mého VARI PONY IIA. Tento stroj patří mezi hobby „multifunkční stavebnici“ od f. VARI, ukončena výroba v r. 2013. Pořídil jsem ho jako nový v r. 2010 včetně Technického osvědčení zvláštního vozidla, primárně určený pro rotavátorování vinohradu. Současně s tažnou nápravou TN-04 a jednostranným pluhem. Postupem času dokoupen přívěsný vozík PONY STS Znojmo, závaží, orebné návleky, hrobkovací radlice, proorávací kola, smyk a prohrnovací radlice na sníh.
Motor Honda GCV 160, primární převod klínovým řemenem, sekundární šnekový převod (litinová skříň T-20), 2 rychlosti vpřed.
Zkušenosti: jako rotavátor je to výborný a bezproblémový stroj. Pro ostatní práce s tažnou nápravou se musí člověk naučit jezdit tak, aby nemusel „couvat“, přetahovat stroj, ideálně více místa všude okolo, pro snadné otočení. Přehození rychlostních stupňů cca 2 – 5 min, dle zručnosti. Orba se strojem v obdělávaných zahradách/ polích jde celkem lehce, musí být hlavně správně seřízen a nastaven pluh a nasazena závaží a orebné návleky, aby stroj nehrabal. Orebné návleky používám i při hrobkování, stroj je více stabilní. S novým strojem jsem měl nejprve problémy se seřízením záběru „spojky“, ale posléze se v servisu ukázalo, že je povolená napínací kladka řemene, po dotažení bylo vše OK. Řemen vydrží cca 2 – 3 sezóny, záleží na způsobu používání a zatěžování. A jako asi většina majitelů motoru Honda jsem měl problém s ucpaným karburátorem po zimě a musel jsem na vyčistění ultrazvukem. Od té doby poctivě vyjíždím karburátor a používám stabilizátor paliva.
Nevýhody: chybějící zpátečka, přehazování řemene při změně rychlostních stupňů, vysoká cena nového originálního řemene.
Výhody: nižší pořizovací cena, plná kompatibilita příslušenství se systémem DSK 317 a T-20, v případě velkého přetížení maximálně proklouzne řemen, nemusí se potom nic složitě opravovat.
Pokud máte někdo stejný stroj a můj popis Vás zaujal, budu rád za příspěvky, rady a typy.
Někde na fórech jsem četl, že snad nějaké první Pony z roku 1998 měly i zpátečku, ale moc tomu nevěřím, nikde jsem nenašel žádný důkaz a ani si nedovedu představit, jak by to bylo řešeno.
Přílohy
WP_20141122_montazni_stojan.jpg
radlice_snih.jpg
WP_20140608_prooravani.jpg
brambory.jpg
hrobkovani_2.jpg
20120505_hrobkovani.jpg
vari_20140329_smyk.jpg
WP_20141026_orba_2.jpg
WP_20140823_orba_1.jpg
WP_20140823_orba_0.jpg
rotavator.jpg
WP_20140405_prives.jpg

Gejza1989
Příspěvky: 51
Registrován: pon pro 15, 2014 5:00 pm
Bydliště: Michalovce

Re: VARI PONY IIA

#2 Nový příspěvek od Gejza1989 »

Zdravim vas. Vsimol som vaš prispevok mam iny stroj ale pišem vam , myslim si že bude vás zaujat aj moj prispevok:-). Kupil som novy motor jikov 1453 so spojkou 120mm a rotavator prevodovku advis agzat. No mne sa neoplati kupit tu velku rychlostnu prevodovku mam malu zahradku 5arov. Stary stroj som mal pa51 a z toho mi zostalo stara rot.prevodovka.chcem to urobit ako prestavbu na malotraktor:-). Mam k nej uz nove kolesa 4x8 velke zavazie 33kg a 3x 5kg male zavazie.prevodovku mam po go. Novy olej,gufera loziska tesnenie. Mam uz k tomu vyrobenu aj ucko na tazne:-).kupil som redukovanu prevodovku na agzat .redukcny pomer je tam 3,5:1 do pomala. Je to planetova prevodovka s dvoma parni celneho sukolia ulozene v loziskach mazane olejom pp90.montuje sa to medzi motora a prevodovky .takze uvidime ze co z toho bude:-). Rad privitam daslie prispevky :-)

Uživatelský avatar
yjedli
Příspěvky: 53
Registrován: úte říj 18, 2011 5:50 pm
Bydliště: Třebíč

Re: VARI PONY IIA

#3 Nový příspěvek od yjedli »

Letos je to poprve, co se mi povedlo zaorat brambory bez vetsich problemu a nutne pomoci drzet smer. Stroj drzel pekne stopu a neuhybal.

Obrázek

Uživatelský avatar
yjedli
Příspěvky: 53
Registrován: úte říj 18, 2011 5:50 pm
Bydliště: Třebíč

Re: VARI PONY IIA

#4 Nový příspěvek od yjedli »

Poridil jsem Radlickovy kypric AKY-356, bude se hodit do vinohradu a na jare na rozbiti hrud.

Obrázek

Uživatelský avatar
yjedli
Příspěvky: 53
Registrován: úte říj 18, 2011 5:50 pm
Bydliště: Třebíč

Re: VARI PONY IIA

#5 Nový příspěvek od yjedli »

No a posledni novinka z tohoto vikendu, konecne slozene a pripravene:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
yjedli
Příspěvky: 53
Registrován: úte říj 18, 2011 5:50 pm
Bydliště: Třebíč

Re: VARI PONY IIA

#6 Nový příspěvek od yjedli »

Jedna fotka z poslední akce, těžba a svoz dřeva. Přes zimu mě čeká kompletní GO přívěsu, výrobce STS Znojmo Oblekovice. Už jsem pořídil nové pneu Mitas S-03 4.00-8, místo původních a hodně zteřelých pneu Bantam 16 x 4 B2. Obložení brzdových destiček jsem dával nové předloni (Ferodo). Nenašel by někdo doma nějakou dokumentaci k tomuto přívěsu (např. návod k obsluze, seznam/ katalog ND apod)?

Obrázek

Uživatelský avatar
yjedli
Příspěvky: 53
Registrován: úte říj 18, 2011 5:50 pm
Bydliště: Třebíč

Re: VARI PONY IIA

#7 Nový příspěvek od yjedli »

Začínám postupně skládat/ renovovat vozík. Začal jsem kolama, korba mě čeká na jaře, obrousit, očistit a přelakovat.

Obrázek

Obrázek

A také jsem si o víkendu trochu pooral :-) nastavení pluhu jsem zvládl tentokrát OK, postupoval jsem podle návodu na VARI stránkách, v sekci video. Mašina orala sama a pluh pěkně obracel.

Obrázek

Uživatelský avatar
Proximák
Příspěvky: 668
Registrován: stř říj 22, 2008 7:28 pm
Bydliště: okres Třebíč

Re: VARI PONY IIA

#8 Nový příspěvek od Proximák »

Pěkně si s tím hraješ 8) radost pohledět :) jak jsi spokojen s těmi Variňáckými koly? Změnily se dost pojezdové rychlosti? Jak funguje nářadí v závěsu když je stroj vyšší? Jakou použivaš rychlost? Předpokládám že jednička na pole a dvojka do vozíku :) stačí ty rychlosti? Ještě jsem se s takhle vyladěným Ponym nesetkal :friends:

Uživatelský avatar
yjedli
Příspěvky: 53
Registrován: úte říj 18, 2011 5:50 pm
Bydliště: Třebíč

Re: VARI PONY IIA

#9 Nový příspěvek od yjedli »

Ahoj, díky za příspěvek a pochvalu :-) Pony byl primárně koupený jako rotavátor na obdělávání vinohradu, ale rovnou s tažnou nápravou Pony (8“ kola). Postupem času jsem si dokoupil hromadu nářadí a vlek a začal stroj více využívat jako malotraktor. 12“ kola jsou znát, hlavně díky vnějšímu a vnitřnímu závaží. Na 8“ kolech to mělo tendenci pořád prokluzovat a bez orebných návleků nešlo prakticky nic dělat (ani orat, ani dělat brázdy pro sázení brambor). Přesně tak, jednička je pro práci na poli, v chůzi, dvojka na vozík a rotavátor. Měl jsem trochu strach, zda to nebude moc rychlé, ale myslím, že OK. Na dvojku jsem táhnul vozík plný dřeva a jede to bez problémů. Výška je také v pohodě, mám tam nosič závaží a nářadí z DSK 317/ T20 a je to to stejné, používám teď spodní závěs na připojení NT-3 a všeho ostatního. Určitě musím říct, že by se zpátečka někdy hodila.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: VARI PONY IIA

#10 Nový příspěvek od DYK »

Vari Pony má seriově menší rozchod kol než Vari a tím pádem pluh odkrajuje menším záběrem a tím pádem "to jde lehčeji". Je to 570 mm vs. 610mm. Náprava Pony TN-04 má ještě možnost zúžení na 407 mm.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
yjedli
Příspěvky: 53
Registrován: úte říj 18, 2011 5:50 pm
Bydliště: Třebíč

Re: VARI PONY IIA

#11 Nový příspěvek od yjedli »

Ahoj, s kolama 5.00-12 mám TN 610 mm, mělo by to být lepší potom i pro hrobkování, těch původních 570 mm by bylo asi málo na 5.00” široká kola a mám strach, že bych to rozorával. Pro 4.00” kola to stačilo. Těch 407 mm jsem nikdy nepoužil, myslím, že je to určeno pro bubnovou sekačku, kterou nemám.

Uživatelský avatar
yjedli
Příspěvky: 53
Registrován: úte říj 18, 2011 5:50 pm
Bydliště: Třebíč

Re: VARI PONY IIA

#12 Nový příspěvek od yjedli »

Sázení brambor,

tak jsem o víkendu sázel brambory, no moc jsem se teda letos nepředvedl! Brázdy jsem udělal rovně, ale při zaorávaní řádků mi to zhruba v půlce uhnulo a už to nebylo ono. Radličky tahám za strojem, před sebou jsem to zkusil jednou a nešlo mi to vůbec. Na stránkách VARI v sekci video (http://www.vari.cz/katalog/stavebnicovy ... ci/cp:999/) to vypadá jednoduše. Ale zdá se mi, že mají perfektně připravenou a měkkou půdu. Samozřejmě jsem to předtím řádně projel rotavátorem. Půda je dole asi dost tvrdá, nebo jsem za něco chytnul. Kamarád to zaorává jen jednou radličkou a s proorávacíma kolama. Zkusíme to na podzim zorat do hloubky velkým traktorem. Jaké máte zkušenosti, nebo co poradíte, jak na to?

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
StandaJC
Příspěvky: 47
Registrován: čtv kvě 29, 2014 3:36 pm
Bydliště: Jičín

Re: VARI PONY IIA

#13 Nový příspěvek od StandaJC »

Ahoj,
Já sázím brambory se starší DSK317 + dvoutakt. Používám radličky před strojem. Podle fotek se zdá, že půda je dobře připravena ... nevím, zkontroluj usazení nosiče radlic, aby to netáhlo na stranu, ale to by si poznal po prvním metru.
Já mám zkušenost, že se to spíš jako zapichuje do hloubky, takže to pak hrabe a nejede to. Udržet směr se mi daří dobře, ale musím si dávat pozor na to aby to zbytečně nerylo hluboko...
Jinak já nepoužívám to velké 33kg závaží, zato mám závaží v kolech. Ale to by na udržení směru vliv mít nemělo.
Standa
Starjet 17,5HP
Vari DSK 317 + Jikov
Zetor 15
jo a taky jezdím na silničním i horském kole, ale o tom třeba někde jinde :-)
.. a kdyby to někoho zajímalo, tak mám sbírku mechanických kinofilmových zrcadlovek Minolta a objektivů Rokkor

modráček
Příspěvky: 181
Registrován: pon čer 01, 2015 7:44 am
Bydliště: pz

Re: VARI PONY IIA

#14 Nový příspěvek od modráček »

[quote="yjedli"]Sázení brambor,

tak jsem o víkendu sázel brambory, no moc jsem se teda letos nepředvedl! Brázdy jsem udělal rovně, ale při zaorávaní řádků mi to zhruba v půlce uhnulo a už to nebylo ono. Radličky tahám za strojem, před sebou jsem to zkusil jednou a nešlo mi to vůbec. Na stránkách VARI v sekci video (http://www.vari.cz/katalog/stavebnicovy ... ci/cp:999/) to vypadá jednoduše. Ale zdá se mi, že mají perfektně připravenou a měkkou půdu. Samozřejmě jsem to předtím řádně projel rotavátorem. Půda je dole asi dost tvrdá, nebo jsem za něco chytnul. Kamarád to zaorává jen jednou radličkou a s proorávacíma kolama. Zkusíme to na podzim zorat do hloubky velkým traktorem. Jaké máte zkušenosti, nebo co poradíte, jak na to?

Proč taháš radličky za strojem?Řádky a následně zahrnutí se dělá předkem a ovorání zadkem.Dyk to píše taky.Jestli se nemýlím.Taky mi to někdy ujede,pak to kopíruje další řádky.Prostě si na začátku musíme dávat pozor.Jet pomalu.
Půda je dost dobrá ,pozemek není snad tak velký,aby byl potřeba velký traktor.Určitě si poradíš.

Uživatelský avatar
yjedli
Příspěvky: 53
Registrován: úte říj 18, 2011 5:50 pm
Bydliště: Třebíč

Re: VARI PONY IIA

#15 Nový příspěvek od yjedli »

No tahám je za strojem proto, že se mi to zdálo lepší než před strojem, že mám nad tím trochu větší kontrolu. Jednou jsem to zkoušel před, ale jak psal StandaJC, tak jsem to buďto zapíchnul moc hluboko, nebo naopak. Napadá mě, jestli mi to neuhlo proto, že jsem to zbytečně zaorával moc do hloubky a doopravdy jsem nechytnul o spodní trvdou vrstvu (bohužel nemám fotku po zaorání). Každopádně to přístě zkusím zapojit před stroj a uvidí se :-)

Odpovědět

Zpět na „Traktory sériové výroby - jednoosé frézy“