Bastardovo VARI a dokutěné přípojné stroje, některé koňské

Vari, Terra, PF aj.

Moderátor: DYK

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
bastardtraktor
Příspěvky: 4633
Registrován: sob zář 22, 2007 2:25 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Bastardovo VARI a dokutěné přípojné stroje, některé koňské

#1 Nový příspěvek od bastardtraktor »

Budu sem dávat hlavně dokutěné přípojné stroje za VARI. Ale i něco obecně.
Varinu jsem měl léta S DVOUTAKTEM a bylo to s spíš K VZTEKU, používal jsem hlavně rotavátor, jednobubnovou sekačku a občas obracák pluh. Ale s dvotaktem byly pořád věrší a větší potíže, byl jsem rád , když už bylo hotovo a nemusel jsem na Vari šahat. :'(
KOUPIL JSEM K TOMU NOVEJ ČTYŘTAKT Honda a jsem nadšenej a ZAMILOVAJ JSEM SE DO VARI. :)

U ROTAVÁTORU je mi jedno, se se točí s čtařtaktěm pomaleji a u převodovky na ORBU a ježdění je mi to jedno taky, je to holt víc do síly. Na rychlejší ježdění nemam VARI, ale jiný stroje. Takže měnit něco v převodovce, třeba ten předraženej brontovej šněkovej převod při změně dvoutaktu na čtyřtakt nebudu.

u BUBNOVÉ SEKAČKY jsem musel předělat řemenice, aby pomalejší čtyřtakt točil bubnem správnými otáčkami , no s pomocí Boží jsem tu řemenici zvládl změnšit na soustruhu sám a kupodivu nehází. Na pojezd u té sekačky Robus je naštěstí taky řemenice, to je jediná výhoda, jinak ten pojezd stojí za prd, ale naštěstí tady nejsou kopce, tak jsem upravil řemenici i na pojezd. Ale na vysokou a třeba i zamotanější trávu se hodí pomalejší rychlost pojezdu a druhej extrtem je že na posekání řídkých nedopasků po ovcích, nebo krátké řidké trávy se hodí co nejvyšší rychlost pojezdu jsem udělal řemenici trošku přestavitelnou. Nejlepší by byl VARIÁTOR celej, dokonce tu i Variátorový řemenice na klíňáky odpovídající velikosti obě mam ze šrotu, ale to se do toho nevejde zabudovat, no musela by se celá sekačka předělat, ale to by taky mělo jít..
Řemenice jsem tedy udělal jen na staně hnané u pojezdu z kovošrotový řemenice ze dvou plechových výslisků z nejaký pračky, byly jen svažřený zbodováním, svary jsem odvrtal , stahuju to šroubama a mezi plěchové výlisky dávám distanční plechové podložky a čím se dá podložek více, tak je řemenice na pohonu pojezdu maličko menší, tedy klíňák zapadne hlouběji a jede to pak trošku rychleji. Něco jako u variátoru, musí se jen sundat kryt a čtyřma šroubama rozdělat řemenici a přidat či ubrat plechové distanční podložky. Šponování řemenu je tam naštastí jednoduše seřiditlný i z venku jedním šroubem a kontra. Ten rozdíl rychlosti pojezdu není nijak dramatickej, buď pomaličká chůze, nebo naopak dost chyhlá chůze a nekolk možností mezi tím. Jde to přemontovat rychle, asi jak když se sundavaj nože na boušení .
ooooooooooooo

Uživatelský avatar
bastardtraktor
Příspěvky: 4633
Registrován: sob zář 22, 2007 2:25 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Bastardovo VARI a dokutěné přípojnés troje, některé koňs

#2 Nový příspěvek od bastardtraktor »

Hlavně chci ale dokutit za VARI dělší přípojné stroje:

- koňskou OBRACEČKU na seno - tu už mám hotovou od jara a už jsme se spokojensotí sušili 1/2 ha.

- koňskou SHRABOVAČKU na seno, tu jsem minulý týden kopupil a teď dávam do kupy a dělam napojení k Vari aby se křížily nápravy, podfobně jako u obracečky

- víceůčelový VLEK s brzdou z nábojema a brzdama strará Octavie -už se staví. Korba měnitelná plato, dřevěné vyndavací sajtny, klanice , pletivové sajtny, to se teď staví + další vozík CISTERNA na pití pro ovce, ta je je hotová. Oje se budou mezi vozíky prohazovat. Cisterna na louce mít oje nebude, aby jí někdo meodtáhl, neštíp a nedal do šrotu

- přední úhlový PLUH NA SNÍH, protože traktorbagříhem s čelňákem se moc dobře neprohrnuje, respektive není v tom cit a ničí se dlažba,I ttáva na dvoře a naopak ma cestě drbu štěrk . To mam nachystnané. Radlice bude úhlově přestavitelná kostra a na tom guma nejaká tvrdší, než z dopravníku po celé ploše, ne jen ten břit dole , ale prostě celá plocha místo plechu guma. Obecní cestu prohrnujeme obecním Zetorem, VARI bude jen u baráku.
Guma je sice težší, ale dotížení VARI je potřeba a taky guma je zadarmo, za tu ve výkupiu na chlast nedávaj a válela se v přírodě zadarmo.

- v neposlední řadě pojízdný PLAŠIČ ŠPAČKŮ so sadu, hnaný od kol, tedy postavený ze zadní nápravy Moskvič. Kdo neví co to je pojízdný plašič špačků , ať si to vygooglí. Principileně je podobný jako ""čínský pometlovač"" z populární hojně na internetu sdílené humorné fotky čínského domorodého přípojného stroje za traktor. Bude použitelný s výměnnou ojí za jakýkoli tažný stroj. tedy jak za malou Vari, ale třeba ani za velkým traktorem Fendt Vario nebude dělat ostudu.
ooooooooooooo

Uživatelský avatar
bastardtraktor
Příspěvky: 4633
Registrován: sob zář 22, 2007 2:25 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Bastardovo VARI a dokutěné přípojnés troje, některé koňs

#3 Nový příspěvek od bastardtraktor »

koňská OBRACEČKU na seno - tu už mám hotovou od jara a už jsme se spokojenstí sušili 1/2 ha a nejaké další menší plochy.
Obracečku jsem kdysi vydražil na Ebay asi za 55 E, v době kdy E bylo uza 24 ještě.
U nás sice dostanete nějakou obracečku i za flašku, jenže nějakou shnilou z kopřiv, tahle stála ve stodole a má ještě i origínál barvy, a hlavně je to BAUTZ s převodama v oleji a olej neteče ven.
A původní origínál byrevná kombonace obraceče Bautz Červená+Slonova kost je náhodou oplně stejná jako u Vari :)

Dobrý na ní taky je, 1/ že nepoláme seno a nevyklepe tak moc lístky z jetelovin tak jako traktorové obraceče 2/ že nehází seno do strany, takže jsem sučil seno i na dlouhý trantatý málopoužívaný cestě co k nám vede zadem mezi polema a plotama. To by asi jinou obdacečkou ani nešlo ten místy úzký pás dělat.


AGREGACE supermoderní jednoosý traktor VARI a historická koňská obracečka sena BAUTZ v akci.

Obrázek
image share
Obrázek
upload photos
Je to děsnej závoďák
Obrázek
upload pic
Vari má tak prudkou akceleraci a to sedátko je tak maličký, že jsem jednou při prudkém rozjezdu málem sletěl dozadu do vidlí, tak jsem dodělal opěrku zad :-)
Obrázek
image upload no resize
ooooooooooooo

mastnacek
Příspěvky: 7103
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Bastardovo VARI a dokutěné přípojnés troje, některé koňs

#4 Nový příspěvek od mastnacek »

Pekne :) akorat na tom sedis dost vysoko. Jestli obcas vymete nejakou diru tak to je asi celkem rodeo ne? Ja taham konsky vercajky za TJ-6.5, ale mam je pripojeny za sulku, nesedim na nich. Je to na prd pri couvani jak se to lame. Pristi sezonu uz ale budu delat zavesy taky primo k masine. Jak si varina vede s obracakem a nahrabovacem pokud jedes trosku do kopecka?

Uživatelský avatar
Tom
Příspěvky: 8866
Registrován: stř črc 04, 2007 6:47 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Bastardovo VARI a dokutěné přípojnés troje, některé koňs

#5 Nový příspěvek od Tom »

Tome, není možné :shock: Ty ses vrátil :wink: Doufám, že se tady budeš vyskytovat častěji ;-) Vidím, že se v rámci možností daří, tak držím palce... Co jinak ještě nového? Seník už máš hotový?
Sháním veškeré možné i nemožné materiály týkající se Agrostroje Prostějov, jeho předchůdců i následovníků. Prospekty, ročenky, dobové fotky, informace, příručky,...
TomAgro@seznam.cz

chobotek
Příspěvky: 10561
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Bastardovo VARI a dokutěné přípojné stroje, některé koňs

#6 Nový příspěvek od chobotek »

Teda nevim, které Záhoří se myslí, ale kdybys chtěl vidět jak krásně startuje a běhá dvoutakt, tak se zastav. No, k těm plánům, vypadají víc než směle, akorát... Seš si jistý, že to všechno chceš tahat zrovna s Vari? Třeba ta cisterna, nedovedu si moc představit tahat víc jak dva sudy. To bude ono? No a místo radlice se mě víc osvědčuje zametací kartáč. Poradí si i s mokrým sněhem, pokud ho teda napřed neušlapeš a zůstává po něm čisto.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
bastardtraktor
Příspěvky: 4633
Registrován: sob zář 22, 2007 2:25 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Bastardovo VARI a dokutěné přípojné stroje, některé koňs

#7 Nový příspěvek od bastardtraktor »

chobotek píše:Teda nevim, které Záhoří se myslí, ale kdybys chtěl vidět jak krásně startuje a běhá dvoutakt, tak se zastav. No, k těm plánům, vypadají víc než směle, akorát... Seš si jistý, že to všechno chceš tahat zrovna s Vari? Třeba ta cisterna, nedovedu si moc představit tahat víc jak dva sudy. To bude ono? No a místo radlice se mě víc osvědčuje zametací kartáč. Poradí si i s mokrým sněhem, pokud ho teda napřed neušlapeš a zůstává po něm čisto.
To Záhoří je tady v Plzeňském kraji, tam ale nežiju, je to zaniklá obec v lese, zval tam jen jeden dům, kaplička a základy dalších domů zarostlých v roští, jen píšu, že to tam mam rád, jeto tam krásný, ale bydlím v obci kousek vedle. Na Záhoří rád chodím, Do Trutnova je to daleko.

Ten dvoutakt jsem měl dvacet let :-) pak jsem velmi levně od souseda koupil tu samostatnou sekačku s odpínacím motorem Vari a ta měla lepčí motor, tak jsem používal dalších asi 8 let tenhle motor. Pak mam ještě třetí motor na díly, kterej jsem koupil v kovošrotě.Ten je ale uplně vyběhanej. Vzal jsem ho na díly, kdybych zase ztratil trysku z karburároru, tak ten motor ze šrotu byllevnějším než ta samotná předražená trasky v obchodě s dílama na Vari :-)
Jestli to umíš, mohl bys mi z toho dát dokupy jeden spolehlivej motor ?? No samozřejmě by bylo nutný asi nějaký díly koupit. Měl bych ho jako náhradní, kdyby se něco stalo se čtyřtaktem, než se opraví. Nebo ty 3 motory prodám. Jsou všechny komplet včetně karbeců, nádrží a tak dále.

Do cisterny dam jen asi tak 300 litrů, nebo i méně, stejně se musí voda ovcím dávat čerstvá. Cisterna už je hotová , má vyndavací oje, jednu na kouli, druhou zahnutou nahoru s okem na velkej traktor, no a teď chci udělat ten závěs ještě i na Vari. S tou Vari to budu těm ovcím tahat uplně pomaličku na jedničku po rovině, jen po tý louce, kterou vidíš nahoře na fotkách. Na kraji louky je ovčín a kohoutek s vodou a vodu povezu maximálně 200 metrů daleko a udčitě né do vsi , natož na silnici.

Rotační kartráč používat nemůžu, protože bohužel nemam tu převodovku s vývodem, mám jen tu se kterou se orá a tahá vozíky a rotavátoruje a ta rotační sekačka má svuj pojezd. Tekže jedině pluh můžu použít. Kdybych někde na tu převodovku s vývodem na nářadí viděl starší za dobrou cenu, tak jí koupím a začnu uvažovat o kartáči. Máš takovou převodovku navíc ?
ooooooooooooo

Uživatelský avatar
bastardtraktor
Příspěvky: 4633
Registrován: sob zář 22, 2007 2:25 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Bastardovo VARI a dokutěné přípojnés troje, některé koňs

#8 Nový příspěvek od bastardtraktor »

Tom píše:Tome, není možné :shock: Ty ses vrátil :wink: Doufám, že se tady budeš vyskytovat častěji ;-) Vidím, že se v rámci možností daří, tak držím palce... Co jinak ještě nového? Seník už máš hotový?
Díky, :-) a seník , jestli myslíš ten z plachty z kamionu, ten už je hotovej. Vyskytovat se tu budu, budeme se vídat. A budu žádat o praktické rady, budu zase kutit všechno možný jako kdysi.
A Ty se máš doufam dobře , no jinak bys asi nechodil na Forum, kdybys měl kopu starostí.
ooooooooooooo

Uživatelský avatar
bastardtraktor
Příspěvky: 4633
Registrován: sob zář 22, 2007 2:25 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Bastardovo VARI a dokutěné přípojnés troje, některé koňs

#9 Nový příspěvek od bastardtraktor »

mastnacek píše:Pekne :) akorat na tom sedis dost vysoko. Jestli obcas vymete nejakou diru tak to je asi celkem rodeo ne? Ja taham konsky vercajky za TJ-6.5, ale mam je pripojeny za sulku, nesedim na nich. Je to na prd pri couvani jak se to lame. Pristi sezonu uz ale budu delat zavesy taky primo k masine. Jak si varina vede s obracakem a nahrabovacem pokud jedes trosku do kopecka?
Jo - sedím vysoko, ale jinak bych nehnul s tou pákou na zvedání vidlí. Zkoušel jsem dát sedačku níž, ale abych hnul s tou pákou, tak jsem si musel stoupat a to je na nic, chci to pouštět nahoru a dolu za jízdy. Samozřejmě by šel ten mechanismus nějak předělat, ale ta obračerčka je veterán a nechci na ní nic nevratně předělat. Maximálně tak něco na ní přidělatm, co se dá zase sundat. Obracečka je značka Bautz, stejně jako mam malý 14 HP traktorek Bautz AS120. Proto jsem jí tehdy koupil. Je i ze stejný doby, z 50. let.

Dokopečka to moc nejede, po posečenym seně to hrabe i se závažíma. Hlavně když se vidlě zapíchnou do nějaký nerovnosti a ještě je navíc kopeček. Ale louku mam dokonale rovinu až na jeden malej kousek, kde bývala mez, takže je to v pohodě. Tu mez obracím jízdou z kopce, jezdím ty kolečka při ovracení tak, že to šikmý místo jedu dolu.
Do kopečků bych se s tím neodvážil, nemá to brzdy :typek:
ooooooooooooo

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15216
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Bastardovo VARI a dokutěné přípojné stroje, některé koňs

#10 Nový příspěvek od kenybz »

tomu říkám obracák 8)
když píšeš že se ta vidla zaryje tam to je natvrdo uchycené?
jinak dvoutakt taky nemám rád a to si ho umím dat dokopy ale skrz moju chabů páteř mě dělá problém startování.
Ale letos jsem se s dvoutaktem skamarádil protože nebylo zbití mám totiž rotační plečku a ta má se čtyřtaktem nepoužitelné otáčky a dělá to moc pěkně.
Jikovácký motor jak už jsem psal jide může sloužit s několika výbrusama 30 i více let
zato když odejde něco na hondě tak je oprava moc drahá a moc se s tím ani nepočítá
u té hody si hlídej výměnu oleje hlavně nelít m6ad prostě kvalitní olej určený výrobcem
pokud čtyřtakt má pravidelně vyměňovaný olej vydrží dlouho a neni třeba se bát že se něco vysype
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
Tom
Příspěvky: 8866
Registrován: stř črc 04, 2007 6:47 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Bastardovo VARI a dokutěné přípojné stroje, některé koňs

#11 Nový příspěvek od Tom »

Tak to je dobře, že zase budeš kutit. Ten čtyřtakt je dobrá volba, vím co to je "nesnášet" práci s nějakým strojem, protože je to problém natočit. Měl jsem ten problém s MF 70 a teď ho mám s M6. U ní je ten problém jen "sezonní", v léte to chytá s doutnákem hodně pěkně, ale už teď je problém. Potřeboval jsem teď o víkendu převést od tatíka nějaký kompost, tak jsem mu to tam přes týden nechal ať to naloží a startoval jsem to skoro hodinu. Chudák... vyslechla si tolik nepěkných slov :smich:
No s těma starostma.... to víš že jsou.... do školy pořád něco rýsujeme, do toho se snažím psát diplomku, čekají mě státnice, doma jsem 2 - 3 dny v týdnu, tak absolutně nevím kde mi hlava stojí, dodělávám sazeč na česnek, potřebuju orat, a o další práci, která se vyskytuje nahodile ani nemluvím. Do toho se musím pověnovat své drahé polovičce (od té doby co jsme se neviděli jsem udělal trochu personální změny :red: :smich: ) Takže na čtení fora tolik času nemám... taky nečtu forum celé, fakt jen malotraktory, jednoosáky, ostatní traktory a inzerci... Jestli kouknu i do dalších témat, tak jen nahodile. Vlastně ani nic jiného na netu nesleduji, než tohle forum, inzerci a email. Ale jsem fakt rád, že sis našel taky na forum čas a hlavně čas na kutění ;-) Bude zima, tak můžeš kutit v dílně ;-) Co muzeum? Nějaké novinky, nebo vše při starém?
Sháním veškeré možné i nemožné materiály týkající se Agrostroje Prostějov, jeho předchůdců i následovníků. Prospekty, ročenky, dobové fotky, informace, příručky,...
TomAgro@seznam.cz

Uživatelský avatar
ola
Příspěvky: 6098
Registrován: úte říj 21, 2008 8:09 pm
Bydliště: Kůsek od Vsetína

Re: Bastardovo VARI a dokutěné přípojné stroje, některé koňs

#12 Nový příspěvek od ola »

Ahoj Tome,zdravím ztraceného syna.Tož ten obracák je teda špica,ani né tak ten smý obracák jak celkový dojem z téj fotky jak tam na tom sedíš jak pachohybský zbojník na kozi.To fakt nemá chybu a jak pravíš,jak to vypadá je jedna věc a jak to slůží druhá a byla by veliká škoda do takového zachovalého stroja cosi vrtať.Můj sůsed si také hodíl do emefy čtyřtakt a také paráda,enom si to šveholilo a ten zvuk,no prostě paráda,tož po rokoch jebání sa s dvůtaktem býl konečně spokojený jak žeľva.Alě jak ju měl jeho tchám nejakých třicet roků hoděnů ve stodolě a nigdo si ji tam ani nevšim,tož jakmile tam hodíl štyřtakt,tož mu ju za páru měsíců jakýsi vykutvenec z téj saméj stodoly šľohnůl.A nájlěpší byli policajti,tí chodili okolo,vyptávali sa a málem by řekli,že si ju šľohnůl sám.
Čím věčí kladivo, tým věčí odborník, kurva podaj ně to pořádné kladivo!
Kůkni na triála.http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =2&t=19240

sekalsemmalo
Příspěvky: 4250
Registrován: stř říj 22, 2008 6:54 pm
Bydliště: cyklostezka

Re: Bastardovo VARI a dokutěné přípojné stroje, některé koňs

#13 Nový příspěvek od sekalsemmalo »

připadá mi,že máš takovej zdravej NADHLED.....
sekalsemmalo-ten,co ho zasáhl za bouřky blesk ve dřezu na nádobí

evoII
Příspěvky: 142
Registrován: pon zář 24, 2012 2:28 pm
Bydliště: třebič

Re: Bastardovo VARI a dokutěné přípojné stroje, některé koňs

#14 Nový příspěvek od evoII »

Ty vidle na tom obraceču nejsou origoš ,že :) :)

chobotek
Příspěvky: 10561
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Bastardovo VARI a dokutěné přípojné stroje, některé koňs

#15 Nový příspěvek od chobotek »

bastardtraktor, nejlepši je nic neumět, protože pak máš fůru času. Našel bych čas leda tak motor složit a seřídit, kdybys donesl hromadu čistých dílů. Převodovku T19 ani její následovnice navíc nemám. Mám jen jednu trochu modernější, se zpátečkou a když už jsem do ní vrazil tolik času, tak ji nedám z ruky. V inzerci občas jsou. Je to sice sázka do loterie, protože dovnitř nevidíš, ale občas se objeví nějaká za pár korun. Podle mě bys ji užil - používám ji s kartáčem, mulčovačem, bubnovkou a obracákem. Nemám potřebu tahat koňský vercajk, protože je to takové neohrabané. Furt si tak nějak nemoderně myslim, že za jednosákem se chodí. Kdo se chce vozit má traktor. A pak je tu dost lidí, co dělají z jednoosáka traktor a ti často skončí zklamaní (nasraní) nebo u traktoru. To sem ale trochu odbočil, tak zpátky ke sněhu. Moje zkušenost je taková, že když sníh nevezme kartáč, na radlici je to taky moc a navíc po ní není čisto. Pak pomůže akorát fréza (nebo lopata), jenže ta potřebuje stejnou převodovku jako kartáč - tu převodovku zkrátka stejně jednou pořídíš ;-) (mě nedávno jeden dobrák nabízel T19, tak se optám, jestli ještě je. Akorát nevím, jestli bys ji k tomu modernímu motoru chtěl)
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Odpovědět

Zpět na „Traktory sériové výroby - jednoosé frézy“