Jednoosá fréza Balcar

Vari, Terra, PF aj.

Moderátor: DYK

Zpráva
Autor
Martines
Příspěvky: 71
Registrován: sob srp 29, 2009 2:46 pm
Bydliště: Tišnov u Brna

Jednoosá fréza Balcar

#1 Nový příspěvek od Martines »

Zdravím.
Chtěl jsem se zeptat, jestli máte někdo zkušenost s jednoosou frézou Balcar. Zajímá mě hlavně ta 4-rychlostní převodovka + zpátečka od Tecumsehu. Měla by prý mít automatický diferenciál - to jediné jsem našel ve starší inzerci na netu, ale nic bližšího o tom nevím. Ta firma už neexistuje, tak není kde sehnat informace.
Díky Martin.
Přílohy
27314808.jpg

Uživatelský avatar
Tom
Příspěvky: 8866
Registrován: stř črc 04, 2007 6:47 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Jednoosá fréza Balcar

#2 Nový příspěvek od Tom »

Teď byla nedávno na prodej, a nebyla ani moc drahá.... To má 120 mm spojku, že?
Sháním veškeré možné i nemožné materiály týkající se Agrostroje Prostějov, jeho předchůdců i následovníků. Prospekty, ročenky, dobové fotky, informace, příručky,...
TomAgro@seznam.cz

Martines
Příspěvky: 71
Registrován: sob srp 29, 2009 2:46 pm
Bydliště: Tišnov u Brna

Re: Jednoosá fréza Balcar

#3 Nový příspěvek od Martines »

Ano, spojka je 120 mm a mám tu převodovku doma, akorát nevím, jestli jsem se neunáhlil. Zajímá mě ten difec, bez uzávěrky to prostě není ono. zatím scháním motor abych to mohl nějak spasovat a vyzkoušet. V nejhorším vyndám 6 ps Briggs ze sekačky a zkusím to.

Uživatelský avatar
Tom
Příspěvky: 8866
Registrován: stř črc 04, 2007 6:47 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Jednoosá fréza Balcar

#4 Nový příspěvek od Tom »

Jaký tam je způsob uchycení toho motoru? Já jsem nad tím taky uvažoval, mám taky motor ze sekačky upravený na 120 mm spojku Agzat, ale to uchycení tam je asi jiné... U mě to bylo spíš o tom, že bych tu převodovku asi nevyužil, ale za ty peníze mě to dost lákalo.... Uzávěrka by se dala určitě dodělat.
Sháním veškeré možné i nemožné materiály týkající se Agrostroje Prostějov, jeho předchůdců i následovníků. Prospekty, ročenky, dobové fotky, informace, příručky,...
TomAgro@seznam.cz

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Jednoosá fréza Balcar

#5 Nový příspěvek od DYK »

Už v roce 2010 jsem psal, že firma Balcar majitele ing. Balcara skončila jeho odchodem do důchodu a od té doby neexistuje nějaký nástupce hlavně stran ND pro majitele a tak se toho sem tam levně zbavují. Neexistuje trh s ND na nic, co tato firma vyrobila v oboru jednoosáku nebo DINGA.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
Tom
Příspěvky: 8866
Registrován: stř črc 04, 2007 6:47 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Jednoosá fréza Balcar

#6 Nový příspěvek od Tom »

No ale výhodou budiž to, že jejich výrobky jsou z 90% koupené komponenty, takže stačí jen zjistit kdo je výrobce a ND se sehnat dají. A co je jejich, tak se dá vyrobit.
Sháním veškeré možné i nemožné materiály týkající se Agrostroje Prostějov, jeho předchůdců i následovníků. Prospekty, ročenky, dobové fotky, informace, příručky,...
TomAgro@seznam.cz

Martines
Příspěvky: 71
Registrován: sob srp 29, 2009 2:46 pm
Bydliště: Tišnov u Brna

Re: Jednoosá fréza Balcar

#7 Nový příspěvek od Martines »

DYK píše:Už v roce 2010 jsem psal, že firma Balcar majitele ing. Balcara skončila jeho odchodem do důchodu a od té doby neexistuje nějaký nástupce hlavně stran ND pro majitele a tak se toho sem tam levně zbavují. Neexistuje trh s ND na nic, co tato firma vyrobila v oboru jednoosáku nebo DINGA.
O.K. - tomu rozumím, ale snad si ty jejich výrobky za těch pár let jejich existence někdo koupil. Chtěl jsem spíš najít člověka, který ji vlastní nebo o ní něco ví.

donkomposto
Příspěvky: 190
Registrován: stř říj 21, 2009 1:23 pm

Re: Jednoosá fréza Balcar

#8 Nový příspěvek od donkomposto »

Balcara má v komplet v originále brácha. Snad má i nějaký návod, zkusím se zeptat. Já o tomto stroji nic nevím, ale když jsem ho onehdy pozoroval při orbě, tak bylo jasně vidět, že to má automatickou uzávěrku diferenciálu. Tzn. uzávěrku nezapínal ani nevypínal a při otáčení na obrati se z kol ozývalo hlasité cvakání. Při samotné orbě mu lehce prohráblo jedno kolo , v ten moment se opřela nějaká západka do záběru a dál se už točily obě kola současně jako při zapnuté uzávěrce. Dělalo to na mě dojem, že to funguje na podobném principu jako pohon kol na sekačce Dakr, kterou mám doma, akorát v nesrovnatelně festovnějším provedení. ( Jestli chceš pořádnou mašinu na zahradu, tak si kup tékáčko. )

Rako
Příspěvky: 1
Registrován: pát dub 05, 2019 9:43 am
Bydliště: Martin

Re: Jednoosá fréza Balcar

#9 Nový příspěvek od Rako »

Vážení kolegovia, hľadám dokumentáciu, alebo celý rotavátor od výrobcu Ing. Balcar, mám jednoosú bubnovú kosačku Balcar Jindice a hodlám ju mimo sezóny kosenia používať s rotavátorom, prosím poraďte, poprípade s akým rotavátorom sa dá skombinovať

Uživatelský avatar
Proximák
Příspěvky: 668
Registrován: stř říj 22, 2008 7:28 pm
Bydliště: okres Třebíč

Re: Jednoosá fréza Balcar

#10 Nový příspěvek od Proximák »

Když jsou ty dlouhé zimní večery... Katalogy a ceníky z roku 2004.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Prckolet
Příspěvky: 369
Registrován: ned dub 26, 2020 10:13 pm
Bydliště: zlin

Re: Jednoosá fréza Balcar

#11 Nový příspěvek od Prckolet »

cim vice ctu o balcaru tim vice se mi libi. lidi jak bylo u balcaru dingo reseno hdraulicke cerpadlo? co mam doma motor tak vidim ze ma nad spojku ma remenici ale nikde nevidim jakym zpusobem to lze zapojit. mate nekdo vice info o tomhle sismemu? jakekoli ingo a fotky muzete mi prosim poslat?

Uživatelský avatar
Proximák
Příspěvky: 668
Registrován: stř říj 22, 2008 7:28 pm
Bydliště: okres Třebíč

Re: Jednoosá fréza Balcar

#12 Nový příspěvek od Proximák »

Je rozdíl Dingo a jednoosý Balcar. U jednoosého nikdy hydraulika nebyla. A využití řemenice bylo přes adaptér, vše je vidět v katalogu. Otázka je, jak byl přenos výkonu přes řemen spolehlivý.

Prckolet
Příspěvky: 369
Registrován: ned dub 26, 2020 10:13 pm
Bydliště: zlin

Re: Jednoosá fréza Balcar

#13 Nový příspěvek od Prckolet »

ano to vim ze je rozdil dingo a jednoosa freza. no na obrazku toho moc teda videt neni jsou to jen nacrty ne skutecne umisteni a vzhled. ja uz vyvod z boku motoru dnes udelal ted jen jeste sehnat uhlovou prevodovku abych mel vyvod v predu i v zadu a spinane pres paku. proto chci ty fotky z detailu abych vedel jak to vypada na nekterejch fotkach vidim ze jdou dlouhe hadice az dopredu a napojuji se na dane zarizeni ale videt to primo na fotkach by bylo lepsi

Uživatelský avatar
Proximák
Příspěvky: 668
Registrován: stř říj 22, 2008 7:28 pm
Bydliště: okres Třebíč

Re: Jednoosá fréza Balcar

#14 Nový příspěvek od Proximák »

Jednoosák má jinou přirubu než Dingo. U něj se motor odepnout nedá.
V té hadici je hřídel.

Uživatelský avatar
Proximák
Příspěvky: 668
Registrován: stř říj 22, 2008 7:28 pm
Bydliště: okres Třebíč

Re: Jednoosá fréza Balcar

#15 Nový příspěvek od Proximák »

Fotku nemůžu najít. Jinak to bylo jednoduchý. Ten adaptér 040 se namontoval na motor. Byl to jen obal, řemenice , kladka a řemen. Kladka napínala řemen a tím se zapínal pohon adaptéru. Kladka byla ovládaná přes bovden pákou na řídítkách. V té ochranné hadici byl hřídel, který přenášel otáčky na namontovány adaptér. U rotavátoru pak byl řemen a v zadní části na rotavátoru převodovka. Takhle mě to bylo vysvětleno a tak jsem to pochopil. Třeba u obraceče byla hned pod hřídelí z adaptéru úhlová převodovka. Ta ale byla součástí obraceče.

Odpovědět

Zpět na „Traktory sériové výroby - jednoosé frézy“