Fortschritt E930/931

Vari, Terra, PF aj.

Moderátor: DYK

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Killer Koly
Příspěvky: 2751
Registrován: pát dub 10, 2009 1:24 pm
Bydliště: Strakonice

Re: Fortschritt E930/931

#2491 Nový příspěvek od Killer Koly »

mel bych zajem, jak vypadaji ty kola v prevodovce, jaky je to typ, jake jsou ty volnobezky a kolik za vsechno? nejaka fotka by byla dobra
Ferda Mravenec, práce všeho druhu

Borin
Příspěvky: 276
Registrován: sob led 02, 2016 10:08 pm
Bydliště: Hradec Králové

Re: Fortschritt E930/931

#2492 Nový příspěvek od Borin »

V tejdnu to zkusím vyhrabat...kdysi jsem z toho chtěl něco udělat, ale nedošlo k tomu ;-)

Uživatelský avatar
Niko01
Příspěvky: 644
Registrován: stř led 04, 2012 7:59 pm
Bydliště: Kúty

Re: Fortschritt E930/931

#2493 Nový příspěvek od Niko01 »

deyva píše:Jen tak mimochodem jsem objevil, žefirma AEV v Kroměříži vyrábí "tyristor zapalka" na Simsony. Až mi to příště odejde, tak objednám to jejich, třeba to bude lepší, než ty jetý ze simsonů nebo nový noname někde z číny :-) https://eshop.aev.cz/aev-0505
Cau,ja sem si ho vyrobyl a je to uplne v pohode,ulozil sem ho do polistyrenoveho puzdra ktere krasne tlmy vybracie.
Ale za cenu sucastek a prace si to do druhej frezy kupim, ale vsimel sem si ze tam neni potenciometr na presne nadstaveni,mozna ze to uz je vymakanejsi.
http://www.youtube.com/watch?v=5MrUadSy ... re=related
Video navod pre SIMSON motor - demontaz,montaz a nadstavovanie motora,prevodovka a karburator.

Uživatelský avatar
deyva
Příspěvky: 228
Registrován: pát úno 13, 2015 11:22 am
Bydliště: Brno-Venkov

Re: Fortschritt E930/931

#2494 Nový příspěvek od deyva »

To už všichni Ferdi umřeli? Nebo je schováváte na veterány? Nějak to tu utichlo pánové :'(

Uživatelský avatar
Veteranista!
Příspěvky: 2416
Registrován: stř led 16, 2008 7:26 pm
Bydliště: Kroměříž

Re: Fortschritt E930/931

#2495 Nový příspěvek od Veteranista! »

Já skoro jezdím, teda jezdil bych ale nemám čas. Vyměnil jsemm všechny lanka + bowdeny, plyn+sytič na páčku z přehazovačky.

Rotavátoroval jsme záhony a mám nějaké věci na vození, ale není na to čas.
Nemám doma bordel, to je neuspořádané muzeum!

vašík
Příspěvky: 1848
Registrován: pon kvě 18, 2009 3:34 pm
Bydliště: u Jaroměře

Re: Fortschritt E930/931

#2496 Nový příspěvek od vašík »

Taky Ferdu honím. K hechtu nemám nářadí, ten slouží jako přepravní jednotka. Teď sázel brambory a bude hrobkovat.

Uživatelský avatar
Niko01
Příspěvky: 644
Registrován: stř led 04, 2012 7:59 pm
Bydliště: Kúty

Re: Fortschritt E930/931

#2497 Nový příspěvek od Niko01 »

Aj na slovensku vrci,poorane dve zahrady a dneska sme rozrabali zahradu branama,aj sem to chcel natocit jak sa jede derby Ferda vs Stiga zahradni trakturek ale starsimu synatorovy dosla baterka v telefone a mne sa pro muj nechcelo slapat domu,skurvena jarna unava na zadne capicky :-/ .
Ale Ferda to vyhral,sice jak sa povyda o prsa.
:driver: :pohar:
http://www.youtube.com/watch?v=5MrUadSy ... re=related
Video navod pre SIMSON motor - demontaz,montaz a nadstavovanie motora,prevodovka a karburator.

Uživatelský avatar
HONZAD
Příspěvky: 438
Registrován: pát čer 19, 2009 6:15 pm
Bydliště: Brno - venkov

Re: Fortschritt E930/931

#2498 Nový příspěvek od HONZAD »

Tak jsem po letech vytáhl ze stodoly tátova Fortschritta E935.50. Brambory budou potřebovat nakopčit a rukama bych to dělal několik dní. Traktorem se do brambor nedostanu kvůli moc širokým zadním gumám a nešikovnému rozchodu kol. S předem jasným výsledkem jsem jej parkrát našlápl, co kdyby? a pustil se do zprovozňování stroje po desetileté odstávce.
1. Karburátor - totálně zalepený, vše rozebráno, pročištěno, dokonce i ultrazvukem
2. Nádrž - plná rzi, čistí se a bude vylita dvousložkovou epoxidovou barvou, zatím provizorně poslouží jako nádrž petláhev s benzínem.
3. Palivový kohout - totálně zalepený a zanesený - vše vyčištěno
4. vzduchový filtr naplněný kovovými vlákny totálně zanesen (ten před před gumovým vzduchovým hrnkem), vyčištěn v benzínu, vyfoukán kompresorem
Když jsem karburátor namontoval zpět, světe div se motor chytl a rozjel se na plné otáčky. Ani se mi tomu nechtělo věřit. Motor však kvílel ve vysokých otáčkách plného plynu. Po dalším našlápnutí mi došlo - mám špatně zašroubovanou jehlu karburátoru. Zasunul jsem ji dobře a zašrouboval hlouběji. 3. stat a motor chytl, plyn jsem reguloval rukojetí. Pak však motor umřel a při dalším staru už nechytl.
Takže v oživování pokračujeme, tentokrát nejprve kontrola svíčky - nedává jiskru, to je pech! Elektrice zas tak nerozumím. Zkontroloval jsem vadný kontakt na rychlém vypínači - šroubek asi vypadl, tak jsem tam dal nový, ale nepomohlo to. Kontroloval jsem kontakty na fajce svíčky, vše OK. Po studiu návodu, studiu eshopu pordejce ND na Simsony a tohoto vlákna jsem se rozhodnul ještě nevzdávat než začnu hledat nějaký servis a chystám se koupit novou cívku, ta s největší pravděpodobností odešla, pro jistotu i nový tyristor, kábl ke svíčce, fajku a svíčku. To je skoro celá elektrika. To by v tom musel být čert, aby to nejelo! Ještě je tam nějaký omezovač otáček, ale ten má součástky nepoškozené a stejně jsem jej nikde neviděl v nabídce internetových prodejců.
A teď otázky:
Jak poznám, jakou verzi Forschritta mám - 12 nebo 6 V? Podle toho bych měl vybrat cívku.
Na cívce je jen tohle:
Obrázek Obrázek

Celkem hodně věcí mají na motorkových stránkách:
https://www.motojelinek.cz/Dily-SIMSON-c5_0_1.htm
Nespecializuje se někdo u nás na prodej náhradních dílů na Forschritty?

Nějaký typ na náhradní vzduchový filtr na řídítkách? Co hledat a kde?
Obrázek
Děkuji za každou radu.
Yanmar Fv230D
Mt8-70 MINI
2xFortschritt E931.50 + jeden předělaný na 4takt, zahradní rider MTD Gartenmobil 8/760 HA
Čím jsem starší, jsou jsou moje hračky dražší.

Uživatelský avatar
Killer Koly
Příspěvky: 2751
Registrován: pát dub 10, 2009 1:24 pm
Bydliště: Strakonice

Re: Fortschritt E930/931

#2499 Nový příspěvek od Killer Koly »

tyhle stroje se obvykle nedelaly 12V, pokud ano, mas to predelane (mam takove tuseni, ze pri napeti 12V tam musi byt baterie). jestli chces mit jistotu, da se to zmerit v zasuvce, ale pri nastartovanem motoru. omezovac muzes odpojit, daval se tam jen preventivne kvuli pretaceni motoru pri sekani. jestli nedava jiskru, je s velkou pravdepodobnosti v haji civka nebo ta vetsi krabicka pod riditkama. oboji sezenes lehce na netu
Ferda Mravenec, práce všeho druhu

Uživatelský avatar
HONZAD
Příspěvky: 438
Registrován: pát čer 19, 2009 6:15 pm
Bydliště: Brno - venkov

Re: Fortschritt E930/931

#2500 Nový příspěvek od HONZAD »

Předělávané to určitě nemám. No mě trošku mátlo to číslo N12 na stávající cívce. Ještě jsem se kouknul do katalogu dílů k Forschrittovi a v popisu cívky je 6V! Tak jsi měl pravdu. Díky za radu.
Yanmar Fv230D
Mt8-70 MINI
2xFortschritt E931.50 + jeden předělaný na 4takt, zahradní rider MTD Gartenmobil 8/760 HA
Čím jsem starší, jsou jsou moje hračky dražší.

Uživatelský avatar
deyva
Příspěvky: 228
Registrován: pát úno 13, 2015 11:22 am
Bydliště: Brno-Venkov

Re: Fortschritt E930/931

#2501 Nový příspěvek od deyva »

Ta náhrada filtru na držáku řidítek by mě taky zajímala... Přecejen ten můj filtr je tam pravděpodobně od roku 1988 :-D I když teda aktivně se Ferda používá asi pět, šest let... Z toho poslední tři roky fakt aktivně na zahradě. Teďka sice nic nehrobkuju, nebránuju ani neplužkuju, páč jsem se na zahradu vyprdl kvůli rekonstrukci baráku (protože to bylo furt zahrada, barák zahrada barák a an úkor zahrady barák stál). Ale sypu tam aspoň zelený hnojení a tak jednou za tři týdny zrotavátoruju celou zahradu a zapravím do ní to zelený hnojení. Nože na rotavátoru už dostávají zabrat, ale naštěstí mám sadu náhradních nožů a i náhradní rotavátor celej ;-)

Uživatelský avatar
deyva
Příspěvky: 228
Registrován: pát úno 13, 2015 11:22 am
Bydliště: Brno-Venkov

Re: Fortschritt E930/931

#2502 Nový příspěvek od deyva »

Teďka se tak dívám... CO filtr na pincka? http://www.jawadily.cz/vzduchovy-filtr- ... 3,886.html

Až budu mít chvilku, kouknu se jakej mám filtr v Mustangovi a jestli tam půjde dat :-)

Uživatelský avatar
Veteranista!
Příspěvky: 2416
Registrován: stř led 16, 2008 7:26 pm
Bydliště: Kroměříž

Re: Fortschritt E930/931

#2503 Nový příspěvek od Veteranista! »

Nemusíš nic zkoušel
Já to mám použité
Filtr je PIO/Mustang.Mezi filtrem akarbecem mám kroušek z hadice(myslím, že hodní hadice favorit k chladiči. Jako záslepku z druhé starny krásně sedí víčko z 3l/5l kanistru(destilka, fridex a pod)
A funguje mi to na jedničku a vejde se tam.
Nemám doma bordel, to je neuspořádané muzeum!

Uživatelský avatar
deyva
Příspěvky: 228
Registrován: pát úno 13, 2015 11:22 am
Bydliště: Brno-Venkov

Re: Fortschritt E930/931

#2504 Nový příspěvek od deyva »

Veteranista! píše:Nemusíš nic zkoušel
Já to mám použité
Filtr je PIO/Mustang.Mezi filtrem akarbecem mám kroušek z hadice(myslím, že hodní hadice favorit k chladiči. Jako záslepku z druhé starny krásně sedí víčko z 3l/5l kanistru(destilka, fridex a pod)
A funguje mi to na jedničku a vejde se tam.
No já jsem myslel právě použití jen toho filtru - vložky do původního umístění na Ferdovi a ne celýho filtrboxu :-)
Obrázek

Uživatelský avatar
Killer Koly
Příspěvky: 2751
Registrován: pát dub 10, 2009 1:24 pm
Bydliště: Strakonice

Re: Fortschritt E930/931

#2505 Nový příspěvek od Killer Koly »

ta origo filtracni vlozka se normalne prodava, nekde tady jsem na ni daval odkaz
Ferda Mravenec, práce všeho druhu

Odpovědět

Zpět na „Traktory sériové výroby - jednoosé frézy“